OfertaLinkbuilding

Budowanie skutecznych profili linków
Działania off-site - ważny element pozycjonowania
Skuteczność, uczciwość i rzetelność w działaniu

Link building — robimy to po prostu dobrze

Pozycjonowanie stron internetowych jest procesem złożonym, to oczywiste. Składa się na niego wiele równie wieloaspektowych działań. Jednym z nich jest strategia linkowania, czyli tak zwany link building.

Czym on właściwie jest? Dlaczego bywa postrzegany jako kontrowersyjny? Czy jest skutecznym narzędziem pozycjonowania? I przede wszystkim — dlaczego tak ważne, by realizować go dobrze?

Nasi Klienci
Re/Max
Carolina Toyota Bielsko
Karcher Apeks
Orange Animations Studio
Reconal
Totalmoney.pl
10 lat

doświadczenia

20+

specjalistów

200+

zrealizowanych projektów

275%

średni wzrost sprzedaży ecommerce

425%

średni wzrost ruchu organicznego w projektach

760%

średni wzrost ilości słów kluczowych w Google

Link building – po nitce do kłębka

Żeby móc mówić o jakichkolwiek kwestiach związanych ze strategią linkowania, dla jasności – przypominamy czym właściwie jest link sam w sobie.

Link to fragment produktu cyfrowego, takiego jak strona internetowa, czy dokument w wersji elektronicznej, odsyłający do innego produktu cyfrowego. Innymi określeniami linka jest choćby hiperłącze lub hipertekst, czy po prostu odsyłacz lub odnośnik. Linki często przybierają formę tekstową, ale umieszczane są na stronach również w formie graficznej. Głównym celem linków jest skrócenie drogi użytkownika do treści (albo usługi, czy produktu), która mogłaby go zainteresować.

Linki ułatwiają przemieszczanie się zarówno po danej stronie internetowej (linki wewnętrzne), jak i między różnymi witrynami (linki zewnętrzne). Czy już dostrzegasz ten potencjał? Wyobraź sobie – prowadzisz sklep internetowy z przyprawami. Jak sądzisz – w jakim stopniu zwiększy się ruch na twojej stronie, jeśli choćby na jednym ze średnio popularnych blogów kulinarnych, w którymś przepisie pojawi się odnośnik do Twojego produktu? Właśnie. A to dopiero początek możliwości, jakie daje linkbuilding.

Linki i ich rodzaje

Skoro wiemy już, czym w istocie jest link, warto wyróżnić kilka jego rodzajów. Pomoże to lepiej zrozumieć, czym jest (a raczej czym może być, jeśli jest dobrze realizowany) linkbuilding w kontekście pozycjonowania stron internetowych. Tak oto, linki możemy podzielić na:

  • linki wewnętrzne – to odnośniki ułatwiające użytkownikowi poruszanie się po danej stronie internetowej, sprawne docieranie do podstron witryny, konkretnych produktów, usług itp. Tego typu linkowanie pozytywnie oddziałuje na pozycjonowanie strony w wyszukiwarce, choć nie w imponującej mierze
  • linki zewnętrzne – służą odsyłaniu użytkownika z jednej strony internetowej do innej. Wyżej nakreślony przypadek odniesienia wpisu na blogu kulinarnym do sklepu z przyprawami jest przykładem właśnie takiego linkowania. Linki zewnętrzne działają na korzyść strony dwojako – nie dość, że prowadzą do nas nowych klientów, to jeszcze bardzo dobrze wpływają na pozycjonowanie witryny w rankingu wyszukiwarki. Możemy rozróżnić linki zewnętrzne naturalne, pozyskane i sponsorowane oraz wychodzące (czyli to na naszej stronie umieszczamy odnośnik do innej strony)
  • hlinki follow i dofollow oraz nofollow – czyli linki posiadające takie właśnie atrybuty, nośniki informacji dla robotów Google, czy uwzględniać moc linka w obliczaniu rankingu strony w wyszukiwarce, czy też nie. O ile fallow/dofollow jest opcją domyślną linku, to nofollow wymaga zamieszczenia zapisu w kodzie html. Linki nofollow często stosowane są w komentarzach oraz na forach dyskusyjnych. Ich rola – choć często niedoceniana – jest istotna, choćby ze względu na budowanie wiarygodności strony dla Google. Nie zmienia to jednak faktu, że to linki follow postrzegane są jako najbardziej wartościowe i świetnie wpływające na pozycjonowanie strony.

Link building – budowanie profilu linkowego – im więcej, tym lepiej?

Jak już zostało powiedziane, link building stanowi bardziej strategię działań, aniżeli pojedynczą aktywność. Strategia ta polega na sukcesywnym budowaniu profilu linków prowadzących do danej strony internetowej. Niezwykle istotną kwestią jest tu stawianie na jakość linków, a nie na ich ilość. Właśnie wokół tego zagadnienia pojawia się czasem pewna kontrowersja, przysparzająca link buildingowi uszczerbku na reputacji. Ale czy słusznie? Oczywiście – nie. I choć linkowanie niesie ze sobą znikomy cień ryzyka (co tylko podburza krew i podbija zapał do pracy SEOwców z pasją), bez wątpienia stanowi ważny filar pozycjonowania stron internetowych. Trzeba podkreślić, że pozyskiwanie linków o wysokiej wartości jest zadaniem trudnym.

Link building – na skróty

Poniżej przedstawiamy kilka czasem pomijanych, a fundamentalnych prawd o link buildingu.

  1. Potrzebujesz go. Do dziś spotykamy się z teoriami, że mając dobre treści, linkowanie jest zbędne – nic bardziej mylnego. Moc dobrego pozycjonowania poznasz łącząc dobry content z link building. To naprawdę tak działa.
  2. Nie wystarczy jeden sposób pozyskiwania linków. Chcesz skupić się wyłącznie na outreachu, czyli rozsyłaniu maili z prośbą o publikację np. do branżowych portali lub bloggerów? Dość kiepski pomysł, który prawdopodobnie nie przyniesie Ci widocznych korzyści. Warto postawić na różnorodność, która sprzyja wrażeniu naturalności. Ot.
  3. Jednorazowe pakiety linków nie spełnią Twoich oczekiwań. Nagły skok liczby linków nie jest naturalny, co Google dość łatwo zauważy i może nałożyć karę. Poza tym to progres jest skuteczny, a nie nastająca po jednym strzale stagnacja.
  4. Warto stawiać nie tylko na przekierowanie do produktu, który sprzedajemy. Odsyłanie do wartościowych treści na blogu, wpływa pozytywnie na budowanie wartości domeny, a o to przecież też chodzi.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami – chętnie opowiemy Ci o innych zasadniczych kwestiach związanych z link buildingiem.

Czego możesz się spodziewać po podjęciu współpracy z zespołem Re Bena Gesta w kwestii link buildingu?

Samych korzyści — zwiększenia ruchu na Twojej stronie, poprawy konwersji i pozycji w rankingu wyszukiwarki itd. Wiemy, jak i gdzie publikować wartościowe linki odsyłające do Twojej strony. Link building — robimy to dobrze.

Strategia linkowania – pozycjonowanie w białych rękawiczkach?

To, że Google rządzi się swoimi prawami, a indeksowanie strony internetowej przez jego roboty jest wypadkową wielu obliczeń, wiedzieć powinien każdy. Za złamanie przyjętych przez Google paradygmatów działania, potęga Internetu nakłada kary lub blokuje strony. Dlatego realizując strategię link buildingu, trzeba zachować ostrożność. Samo linkowanie jest zjawiskiem naturalnym i właśnie tę naturalność w zaplanowanych i świadomych działaniach należy zachować. Ingerowanie w  budowanie sieci linków powinno być możliwie jak najmniej widoczne.

Link building a marketing szeptany

O marketingu szeptanym piszemy w osobnym artykule. W kontekście link buildingu warto jednak przywołać to pojęcie. Przestrzenią marketingu szeptanego w dużej mierze są fora. Ze względu na niestety często spotykaną niską jakość wpisów marketingowych, budzą one kontrowersję. Chyba każdemu z nas zdarzyło się trafić na łamach forum choćby na totalnie nieadekwatną co do tematu dyskusji reklamę. Złe praktyki nadal są częste, generując bardziej antyreklamę niż promocję strony, o której mowa. Nasza agencja realizuje kampanie marketingu szeptanego z najwyższą dbałością o szczegóły, co owocuje świetnymi efektami SEO i realnie wpływa na zwiększenie ruchu na stronie.

W Re Bena Gesta z marketingiem szeptanym jest jak z link buildingiem – robimy to po prostu dobrze.

 

  1. Blogi

    Naturalną przestrzenią do linkowania jest blog, który założony jako niezależna strona, może pełnić funkcję uzupełniającą w stosunku do witryny firmowej. Publikując na nim wartościowe treści, odpowiadające na potrzeby użytkowników (ale też SEO), możemy kierować czytelników bezpośrednio do witryny, właśnie poprzez zamieszczone w artykułach linki.

  2. Artykuły sponsorowane

    Bardzo efektywna forma link buildingu, polegająca na publikowaniu treści na różnych, najlepiej popularnych i wartościowych portalach. Tego typu działania zwiększają zasięgi i wpływają na pozycjonowanie witryny w wyszukiwarce. Należy uważać, by nie powielać treści opublikowanych już na witrynie firmowej (np. na blogu), ponieważ algorytmy Google wyczulone są na duplikaty, w efekcie czego strona może zostać zdegradowana w rankingu wyszukiwarki.

  3. Media społecznościowe

    Niewątpliwie, aktywność na portalach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, Twitter (a ostatnio nawet Tik Tok), korzystnie wpływa na wizerunek firmy i jej zaistnienie w internecie. Budując społeczność wokół firmy, zbliżamy do niej użytkowników, budujemy relacje i pozyskujemy ruchu na stronie.

  4. Fora internetowe

    Dyskusyjne fora internetowe, szczególnie branżowe, są przestrzenią do zadawania pytań przez użytkowników. To świetna okazja, by wykazać się ekspercką wiedzą i refleksem, udzielając odpowiedzi, wyjaśniając sporne kwestie, a tym samym zachęcając do skorzystania z oferty firmy. Ułatwi to zapewne zamieszczony link do strony witryny. Naturalnie, skutecznie, bez narzucania się.

  5. Katalogi firm

    Kiedyś — podstawowe źródło linków. Najczęściej wykorzystuje się je do pozycjonowania witryn firm, gdyż poza linkiem, istnieje możliwość zamieszczenia tam danych kontaktowych przedsiębiorstwa. Bardzo ważne, by katalog był branżowy — powiązany tematycznie z firmą.

;

FAQNajczęściej zadawane
pytania

Co to jest anchor?

Nim wyjaśnimy to pojęcie, musimy zaznaczyć, że używanie anchora podczas linkowania jest zabronione i skutkuje nałożeniem kary przez Google. Trzeba opracować i stosować bardzo przemyślaną strategię linkowania zewnętrznego, by przyniosło ono korzyści, a nie… bana i kary.

 

Powracamy jednak do meritum.

Anchor jest tekstem, po którego kliknięciu zostajemy przeniesieni na inną stronę internetową. Jest to słowo lub wyrażenie zaszywane kodem HTML. W anchorze można wykorzystać słowo kluczowe.

Czym się różni linkowanie off-site od on-site?

Linkowanie off-site, czyli linkowanie zewnętrzne, to zamieszczanie odnośników do danej witryny poza nią, czyli na innych witrynach. Linkowanie wewnętrzne, czyli on-site, zakłada zamieszczanie na stronie linków odsyłających do np. innej zakładki, produktu, czy artykułu w obrębie tej samej strony.

Ile kosztuje link building?

W zasadzie wszystko zależy od Twojego budżetu, jaki postanowisz przeznaczyć na linkowanie zewnętrzne.

Czy mogę samodzielnie zamieszczać linki do mojej witryny np. na forach internetowych?

Jasne, że możesz. Ale musisz pamiętać, że jest to zajęcie czasochłonne i wymagające ostrożności i wyczucia. Nie publikuj linków do swojej strony gdzie popadnie — może to obniżyć Twój autorytet i w efekcie bardziej zaszkodzić niż pomóc. W zdecydowanej większości przypadków lepiej zainwestować czas w meritum swojej działalności niż w mozolne szukanie odpowiedniego miejsca do zamieszczenia linków.

 

Jeśli jednak jako specjalista danej dziedziny jesteś członkiem branżowego forum i odpowiesz innemu użytkownikowi na pytanie lub rozwiążesz jego problem — nie wahaj się i zamieść link do Twojej strony.

Artykuły Nowy w świecie marketingu?
Będziemy Twoim przewodnikiem.