OfertaKey Visual

Koncepcja graficznej spójności przekazu
Komunikaty, które budują zaufanie
Tożsamość, wartości i styl ich prezentowania

Key visual — wisienka na brandingowym torcie

Myślisz nad stworzeniem swojej marki, ale nie do końca wiesz, w jaki sposób to zrobić? Masz wizję firmy, ale nie masz pomysłu na logo, wizytówki, roll-upy i inne grafiki? Chciałbyś, aby Twoja firma przekazywała określone wartości, jednak nie wiesz jak formować przekaz? Nie masz długofalowej strategii działania? Oto klucz, którego potrzebujesz.

Nasi Klienci
Re/Max
Carolina Toyota Bielsko
Karcher Apeks
Orange Animations Studio
Reconal
Totalmoney.pl
10 lat

doświadczenia

20+

specjalistów

200+

zrealizowanych projektów

275%

średni wzrost sprzedaży ecommerce

425%

średni wzrost ruchu organicznego w projektach

760%

średni wzrost ilości słów kluczowych w Google

Key Visual — budowanie świadomości marki

Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałaś/-eś twierdząco, to zapoznanie się z pojęciem brandingu jest dla Ciebie. W szerokim tego słowa znaczeniu oznacza ono proces budowania świadomości marki wśród konsumentów. U jego podstaw leży stworzenie strategii marki, wraz ze sposobem komunikacji oraz wartościami, które chce przekazywać jako jednostka. Utworzenie unikalnych cech, wartości i założeń marki, może sprawić, że nasi odbiorcy będą się identyfikować z marką. Jest to o tyle ważne, że w takim układzie zyskujemy — prawdopodobnie — wieloletnich fanów i wielokrotnych kupców dla swoich usług. Możliwość identyfikowania się z marką jest dla wielu kupujących bardzo ważne. Nie powinno to dziwić, wszak decydując się na zakup butów czy torebki, niejako sygnujemy się logiem marki, której produkt zdecydowaliśmy się zakupić. Stajemy się ambasadorami marki i jej częścią.

Co jest najważniejszym elementem key visual?

I tutaj dochodzimy do meritum. Zdecydowanie najważniejszą częścią brandingu jest strategia marki, która określać będzie najważniejsze wyróżniki marki i jej wartości. Wskazuje to, czym marka zajmuje się obecnie i jaka chce być w przyszłości. Określenie tego i spisanie pozwala wyznaczać kierunki, dzięki którym można budować świadomość marki. Warto regularnie zerkać do tego dokumentu i zastanawiać się nad tym, co można poprawić lub zrobić lepiej. Trzymanie steru i możliwość zmiany kierunku jest szalenie istotna w tak pędzącym świecie, w jakim przyszło nam dzisiaj żyć.

Strategia marki jest podstawowym punktem odniesienia w wielu innych działaniach z obszaru brandingu. Opracowanie choćby identyfikacji wizualnej, bez ścisłego nawiązania do strategii marki mija się z celem. Key visual, logo i logotyp nienawiązujące do niczego i żyjące własnym życiem — mogą bardziej zaszkodzić wizerunkowi marki, niż go budować.

Pamiętaj jednak, że najważniejszy dla każdego odbiorcy jest pierwszy kontakt z marką. To wtedy następuje ocena i weryfikacja. Pojawiają się również pierwsze odczucia emocjonalne względem niej — podświadomie bardzo szybko wiemy, czy coś lubimy, czy nie — czy coś nam się podoba, czy nie. Ten efekt pierwszego wrażenia powinniśmy wykorzystać przy tworzeniu marki.

Key visual — co to takiego?

Key Visual, to wizualny klucz marki, który tworzy graficzną spójność marki. Dobrze opracowany KV wyróżnia markę spośród konkurencji na rynku, dzięki czemu zapada w pamięci odbiorców. Pozwala zachować komunikacyjną integralność marki, np. we wszystkich kampaniach reklamowych i produktach. Key Visual to graficzny motyw przewodni firmy, z którym jest kojarzona, obrazujący jej wartości. Co istotne, nie jest to bezpośrednia część logo, ale jego ważny dodatek. Key Visual powinien być elastyczny, aby możliwe było umieszczanie go na różnych elementach marki, więc nie jest to typowy szablon tak jak logo.

Jaki powinien być Key Visual?

Key Visual powinien być przede wszystkim unikalny i charakterystyczny, a jednocześnie zrozumiały i prosty. Przeważnie składa się z kilku elementów — półproduktów, z których grafik może szybko stworzyć projekt dla marki. Wypracowany Key Visual przynosi takie korzyści, jak przede wszystkim komunikacyjna spójność marki oraz opłacalność finansowa. Początkowa inwestycja w wizualny klucz marki, szybko się zwraca, a kolejne produkty są tworzone z nieporównywalną łatwością i mniejszymi wydatkami, aniżeli bez wcześniej opracowanego Key Visuala. Ponadto, tworząc wizualną rozpoznawalność marki, należy wziąć pod uwagę grupę docelową, do której będziemy kierować swoją ofertę. Dobrze zacząć tworzenie KV jednocześnie projektując logo, ponieważ wtedy będziemy pewni, że wszystko będzie tworzyć integralną całość.

Key Visual marki

Główny element graficzny marki, który powtarza się w większości materiałów reklamowych, z sukcesem przyciąga potencjalnych klientów. Dlatego warto myśleć całościowo o wizerunku marki, dzięki temu jest rozpoznawalna i pozytywnie kojarzona. Oprócz projektowania logo trzeba pamiętać o identyfikacji wizualnej. Samo logo powinno być proste i kojarzone z całościowym Key Visualem, który wpływa na emocje odbiorcy. Opracowanie wizualnego klucza firmy, jak i całej identyfikacji wizualnej, sprawia, że branding marki jest spójny i przede wszystkim skuteczny.

Identyfikacja wizualna obejmuje nie tylko Key Visual, ale cały design siedziby firmy, materiałów marketingowych, dress code pracowników, kolorystykę i typografię firmową, wygląd produktów, strony internetowej/aplikacji oraz logo. Dobrze jest znaleźć cechę marki, wymagającą podkreślenia, która posłuży jako podstawa do stworzenia solidnego brandingu marki.

Wyróżnij się i formułuj przekaz!

Kluczowym elementem tworzenia przewagi konkurencyjnej na rynku jest wyróżnienie się i zyskanie tożsamości. Marka może to zrobić poprzez swoje unikalne hasło reklamowe, wyjątkowy przekaz, czy szereg swoich działań reklamowych. Jednakże — to, co buduje markę, to ciąg działań, spójność przekazu i suma wszystkich realizowanych kroków. Warto zatem zachować spójność w prowadzonych działaniach i koncentrować się szczególnie na mikro momentach, które mogą uczynić różnice. Rozumiemy przez to sytuację, w której marka np. utożsamia się z konkretnymi ważnymi wydarzeniami w świecie i przez dany okres prowadzi swoje działania reklamowe z wykorzystaniem tego kontekstu. Dobrze przeprowadzone działania tego typu mogą okazać się strzałem w dziesiątkę i bardzo przyspieszyć rozwój marki.

Przykładem tego typu działań mogą być chociażby akcje przeciwko rasizmowi, które wiele marek wplata później w swój przekaz marketingowy, wykorzystując do tego zaangażowane społecznie treści i zapraszając do współpracy znane osoby.

Stawiaj sobie odpowiednie pytania

W procesie tworzenia marki nic nie kierunkuje w sposób tak oczywisty, jak zadawania sobie odpowiednich pytań. Kilka z nich jest absolutnie kluczowa dla osadzenia się w formie, do której najlepiej pasujemy. To na pewno pytanie o to, dlaczego ktoś miałby chcieć skorzystać z naszych usług? Jaka jest tożsamość i charakter naszej firmy? Kim są nasi klienci i odbiorcy kreowanych przez nas komunikatów? W jaki sposób chcemy być postrzegani przez rynek?

Postaw na solidne fundamenty

Przekaz, wartości, spójność. Bez tego droga budowania marki będzie bardzo krótka, bo szybko okaże się, że król jest nagi. Pamiętaj, że wszystkie Twoje komunikaty docierają do odbiorców — można powiedzieć — w mgnieniu oka… i tak samo szybko mogą być porównywane ze wszystkimi poprzednimi. Mając to na uwadze, jeszcze mocniej się skoncentrować na przekazie, wartościach i spójności — to klucz do sukcesu i budowania długofalowej relacji z klientem, opartej na zaufaniu.

  1. Key visual — podstawa identyfikacji wizualnej

    Instrukcja zastosowania KV ujmowana jest w założeniach identyfikacji wizualnej marki. Stanowi punkt odniesienia przy tworzeniu jakichkolwiek projektów graficznych — wyznacza m.in. styl, kolorystkę, kompozycję.

  2. Spójność i konsekwencja

    Spójne komunikaty to konsekwentne stosowanie nie tylko stylu wypowiedzi wyrażanego w doborze słów, ale też w wyborze fontów, kolorystyki, czy filtrów zdjęć. Key visual odnosi się do każdego elementu wizualności marki.

  3. Tożsamość, wiarygodność, rozpoznawalność

    Key visual buduje tożsamość marki i jednocześnie z niej wynika, sprawia, że odbiorca już na pierwszy rzut oka jest w stanie rozpoznać adresata komunikatu. Spójność przekazu buduje zaufanie i wiarygodność marki.

  4. Elastyczność i uniwersalność - key visual

    Klucz wizualny dotyczy różnych elementów marki. Odpowiada na pytanie jak powinien wyglądać każdy komunikat marki - czy jest to grafika w poście na Facebooku, długopis firmowy, czy strona internetowa.

  5. Czytelność i prostota

    Nie potrzeba tworzyć skomplikowanych zdobień i rozbudowanych filozofii wizualnych, by wywołać emocje i skojarzenia u odbiorcy - wręcz przeciwnie. Bombardowanie efektami wprowadzi jedynie chaos i dezorientację.

;

FAQNajczęściej zadawane
pytania

Key visual, identyfikacja wizualna, logo — czym to się różni?

Key visual to klucz, graficzny motyw przewodni, np. utrzymanie określonej kolorystyki lub wprowadzanie danego motywu do projektów graficznych materiałów informacyjnych i promocyjnych. Logo jest znakiem firmowym. A identyfikacja wizualna jest szerokim pojęciem, łączącym w sobie pozostałe.

Zawarte w pytaniu terminy różnią się więc zakresem znaczeniowym, ale wpisują się w jeden szeroki obszar tematyczny.

Czy nie mogę posługiwać się wyłącznie logiem?

Możesz. Ale skala identyfikacji, jaka dokona się za pomocą komunikatów wizualnych w umysłach Twoich odbiorców będzie znikoma. Logo jest bardzo ważne, a w połączeniu z optymalnie opracowanym Key Visual, czyni z Twojej firmy markę, a z odbiorców Twoich komunikatów — klientów. Jako że oba elementy (KV i logo) są składową identyfikacji wizualnej, można by więc powiedzieć ogólnie: tak, potrzebujesz identyfikacji wizualnej. O ile oczywiście chcesz budować markę i jej wizerunek.

Dlaczego spójność Key Visual jest tak istotna?

Bardzo często Key Visual wpisuje się mocniej w umysły odbiorców, oddziałuje na ich emocje, dzięki czemu łatwiej zapada w pamięci niż nawet konkretny znak graficzny (logo). Spójność sprzyja rozpoznawalności.

Artykuły Nowy w świecie marketingu?
Będziemy Twoim przewodnikiem.