OfertaContent Marketing

Dobre treści — obfita zawartość komunikatu
Planowanie, przygotowanie, publikacja treści
Relacje, interakcje i pozycjonowanie

Content marketing — triumf jakości

Content marketing to po polsku marketing treści. Czym właściwie jest to zjawisko, w czym tkwi jego fenomen? Co oferuje i czy w ogóle warto poświęcić mu więcej uwagi? W telegraficznym skrócie: zdecydowanie warto. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej — czytaj dalej.

Content marketing jest strategią marketingową, której istota tkwi w tworzeniu i dystrybucji wartościowych treści do określonej grupy docelowej odbiorców. Zoptymalizowane działania z zakresu content marketingu budują wizerunek firmy oraz relacje z opcjonalnymi klientami. Mają niebagatelne znaczenie w procesie pozycjonowania strony internetowe. Finalnie potrafią imponująco mnożyć zyski.

Nasi Klienci
Re/Max
Carolina Toyota Bielsko
Karcher Apeks
Orange Animations Studio
Reconal
Totalmoney.pl
10 lat

doświadczenia

20+

specjalistów

200+

zrealizowanych projektów

275%

średni wzrost sprzedaży ecommerce

425%

średni wzrost ruchu organicznego w projektach

760%

średni wzrost ilości słów kluczowych w Google

Content marketing — co oznacza?

Content w języku angielskim oznacza dosłownie „zawartość”, ale też „istotę czegoś”. W połączeniu z drugim członem nazwy, pojęcie content marketingu oznacza dosłownie marketing zawartości, choć przekładane jest na język polski jako marketing treści.

W języku polskim funkcjonuje wiele synonimów słowa treść np. zawartość (a jakże), sens, istota, meritum, tematyka, problematyka, przedmiot, esencja, czy kwintesencja. Każde z tych słów jest całkowicie adekwatne w przypadku content marketingu. I to nawet, gdy odejdziemy na moment od dosłowności — content marketing stanowi dziś bowiem przedmiot efektywnej działalności w internecie.

Dlaczego zatrzymujemy się przy tłumaczeniu słów? Odpowiedź jest prosta — gdy przyjrzymy się pojęciom, samo zjawisko okaże się bardziej zrozumiałe.

Pomijamy szczegółowe tłumaczenie terminu „marketing”, zakładając, że jest on choćby z grubsza jasny dla każdego, kto czyta ten tekst. Gwoli przypomnienia i pewnej systematyzacji nadmieniamy jedynie, że marketing jako taki jest systemem działań na drodze potrzeb (jednostek i grup) i ich realizacji.

Content marketing — marketing treści, czyli czego?

Content marketing, czyli w języku polskim marketing treści, w centrum zainteresowania i działań stawia treść. Czym jednak jest „treść”? Czy to wyłącznie tekst? Otóż nie. Treścią nazywamy znaczenie, zawartość znaczeniową, istotę pojęcia. Nośnikiem treści jest więc tak samo słowo, jak i obraz, czy dźwięk. Forma jest dowolna — liczy się sens. Za najbardziej popularne formy treści w obszarze content marketingu uchodzą:

  • artykuły eksperckie
  • artykuły sponsorowane
  • wszelkie inne artykuły i publikacje (newslettery, e-booki, case study, quizy itd.)
  • infografiki
  • webinary
  • video
  • treści mailingowe
  • poradniki
  • prezentacje
  • formy multimedialne.

Stosowane narzędzia content marketingu powinny być na bieżąco analizowane pod kątem efektywności w oparciu o specyfikę podejmowanego działania. Dystrybucja treści jest tutaj kwestią strategiczną, bez której cały wysiłek przy tworzeniu unikalnych treści, mógłby pójść na marne. Należy przecież w miarę precyzyjnie określić grupę docelową i komunikować się z nią przez odpowiedni kanał.

Gdy już wiemy co oznacza pojęcie content marketingu i jakie postaci najczęściej przybiera, możemy przejść do meritum.

Trzy główne korzyści oferowane przez content marketing

  1. Zwiększenie widoczności strony internetowej w wyszukiwarce
  2. Zwiększenie ruchu na stronie
  3. Budowanie zaufania odbiorców/konsumentów/klientów

Czy wiesz, że według badań przeprowadzonych przez ContentStream, nim klient dokona zakupu konkretnego artykułu, sięga do ponad 10 źródeł informacji na jego temat? Tworząc więc dobre treści, odpowiadasz na potrzeby odbiorcy, ułatwiając mu wybór – a to doceni z pewnością.

Strategia, jaką stanowi marketing treści, umożliwia trzykrotne zwiększenie liczby leadów.

Content marketing — triumf jakości nad ilością

Jakość jest kolejnym słowem kluczowym zagadnienia content marketingu. Stawiając na jakość przekazu, oferujemy odbiorcy wartościowe treści i tym samym budujemy u niego zaufanie. Odbiorca komunikatu, który uzna nas za dobre źródło informacji — niemal z pewnością wróci po więcej, a po krótszym lub dłuższym czasie — skorzysta z oferowanych lub polecanych przez nas usług, czy też kupi produkt. Content marketing nastawiony jest więc na dialog, budowanie trwałych relacji i więzi, które owocują lojalnością odbiorców/konsumentów. Jest bardziej strategią, aniżeli jednorazową kampanią.

Bill Gates w jednym ze swoich esejów zapisał znamienne słowa: Content is a king (dosłownie: treść jest królem). Slogan ten jest często przywoływany, został sparafrazowany na chyba wszelkie możliwe sposoby. Jednym z naszych ulubionych odniesień jest hasło: Content is not a king. It’s a kingdom (czyli: treść nie jest królem. Jest królestwem). O ile więcej przestrzeni do działania, prawda?

Content marketing a pozycjonowanie

Niegdyś kluczową kwestią w promowaniu i budowaniu pozycji strony internetowej było linkowanie. Im więcej — tym lepiej. Sytuacja jednak diametralnie się zmieniła wraz z aktualizacjami wyszukiwarki Google. Algorytmy zaczęły promować głównie treści wartościowe merytorycznie, przez co specjaliści SEO musieli mocno przekierunkować działania, zmieniając taktykę i strategię. Linkowanie występuje w content marketingu zdecydowanie bardziej naturalnie, wspierając pozycjonowanie strony, ale niekoniecznie stanowiąc główne narzędzie poprawiania jej widoczności.

Działania z obszaru content marketingu powinny ściśle nawiązywać do działań SEO — będą wtedy niezwykle skutecznym narzędziem pozycjonowania stron internetowych. Tworzone treści, oprócz paradygmatu jakości, powinny być zoptymalizowane. Warto podkreślić, że umiejętna optymalizacja treści, nie stoi w opozycji do jej jakości i przyjazności dla czytelnika. Dlatego tak ważny jest dobry SEO copywriting. Potencjał pisanych artykułów na blogi, treści na stronie, czy nawet opisów produktów jest nie do przecenienia. Poprawna optymalizacja treści to również dbałość o content graficzny, jego dostosowanie pod wyszukiwarkę. Warto też zwrócić uwagę na zyskujące popularność z dnia na dzień interaktywne formy contentowe (czaty na żywo, quizy, wirtualne sondy).

Content marketing dla Twojego biznesu

Jakościowe treści są dziś dla wyszukiwarki kluczowym czynnikiem rankingowym, determinującym widoczność strony w Google. Firma, która pretenduje do bycia marką, która chce dotrzeć do określonej grupy odbiorców i budować z nimi relacje, powinna zainwestować czas i energię w działania w obszarze content marketingu. Do najczęściej używanych dziś rodzajów narzędzi marketingu treści, można zaliczyć:

  • publikację treści na własnej stronie internetowej — od tekstów na stronie głównej i podstronach, przez opisy kategorii produktów i samych produktów, do artykułów na blogu, w aktualnościach, czy poradnikach
  • publikacje treści na zewnętrznych stronach
  • działania na portalach społecznościowych
  • autorskie materiały audiowizualne — czyli poradniki, instrukcje, wideo, podcasty itd.

Jaki jest Twój content?

Warto poddać analizie to, w jaki sposób komunikujesz się ze swoimi potencjalnymi klientami. Czy informacje, które przekazujesz, są rzetelnie opracowane i przydatne? Czy są zoptymalizowane pod kątem SEO? Czy Twój wizerunek stanowi spójną całość, nie wyłączając języka komunikacji, czy identyfikacji wizualnej? Często firmy, nawet jeśli same podejmą się opracowania strategii marki, nie są w stanie realizować jej paradygmatów samodzielnie. Z pomocą w postaci eksperckiej wiedzy przychodzą specjaliści — agencja interaktywna Re Bena Gesta. Zapoznaj się z naszą ofertą i zobacz, co możemy dla Ciebie dobrze zrobić.

  1. Blog i artykuły eksperckie

    Artykuły eksperckie to przestrzeń do pokazania siebie jako specjalisty w danej dziedzinie, promowania i budowania wizerunku marki jako godnej zaufania. Regularna publikacja treści na blogu firmowym buduje trwałe relacje z odbiorcami — a to podstawa (nie tylko) content marketingu.

  2. Treści na strony internetowe

    Wysoka jakość treści zamieszczanych na stronie i nieustanna aktualizacja danych wpływa na wiarygodność marki, przyciąga uwagę użytkowników, zachęca ich do eksplorowania zawartości witryny i świetnie wpływa na pozycjonowanie.

  3. Copywriting SEO

    Bez unikatowych i wartościowych treści, pozycjonowanie i budowanie wizerunku marki jest niemal niemożliwe. Rzetelnie opracowane teksty, przeznaczone do publikacji na portalach zewnętrznych, bogate są nie tylko w treść, ale też w linki. Każdy artykuł blogowy również powinien spełniać wytyczne SEO.

  4. Opisy produktów

    Stworzenie zoptymalizowanego pod wyszukiwarkę i przede wszystkim użytecznego, zachęcającego i atrakcyjnego opisu produktu, stanowi ważną część contentu każdego sklepu internetowego. Dobry tekst i odpowiednio dobrana grafika — to jest to!

  5. E-book

    Najwyższej jakości treści opracowane w formie elektronicznych książek, case study, czy poradników, nie dość, że budują wizerunek marki jako eksperta w branży, to cieszą się zainteresowaniem ze strony użytkowników.

  6. Marketing szeptany

    Przede wszystkim należy skonkretyzować, określić grupę docelową i wyznaczyć najbardziej skuteczne kanały komunikacji z nią. Następnie można albo dążyć do nawiązania dyskusji w konkretnym temacie, albo wziąć udział w już istniejącej.

;

FAQNajczęściej zadawane
pytania

Co to jest content marketing?

Content marketing to, innymi słowy, marketing treści. Polega na dążeniu do osiągnięcia danego celu, którym często bywa np. zwiększenie ruchu na stronie, poprzez publikację wartościowych treści, komunikatów, przekazów.

 

Co istotne — content marketing obejmuje nie tylko treści w formie tekstu. To cała strategia wokół niego. W treść (zawartość) wpisują się też choćby grafiki, czy infografiki.

 

Jakie są elementy strategii content marketingu?

Przede wszystkim należy wyznaczyć cele — taktyczne, strategiczne, biznesowe. Powinny być one konkretne, mierzalne, osiągalne, istotne i określone w czasie (SMART). Następnie trzeba zdefiniować i określić grupę odbiorców i jak najlepiej ją poznać. Kolejnym etapem jest analiza sytuacji — Twojej i konkurencji. Musisz być świadomy swoich zasobów. Później przygotuj plan dystrybucji i publikacji treści. Nie zapomnij też o narzędziach analitycznych, określających efektywność działań.

 

Jeśli czujesz się nieco przytłoczony, pamiętaj, że zawsze możesz zlecić opracowanie strategii content marketingu, jej realizację i bieżące monitorowanie specjalistom, takim jak nasz zespół.

Czy warto zainwestować czas, uwagę i środki właśnie w content marketing?

Tak. Marketing treści generuje statystycznie trzy razy więcej leadów niż jakiekolwiek inne formy marketingu. Jednak perspektywy zysku nie są jedynymi, które przemawiają na korzyść content marketingu. Realizując jego założenia, skupiamy się na jakości treści, przyczyniamy się do rozwoju wiedzy, propagujemy właśnie wiedzę, a nie domysły, pogłoski i porzekadła.

Artykuły Nowy w świecie marketingu?
Będziemy Twoim przewodnikiem.