Blog Optymalizacja UX sklepu internetowego

Optymalizacja UX sklepu internetowego

W tym wpisie skupimy się przede wszystkim na User Experience z prostego powodu. Ma on bezpośredni wpływ na sprzedaż. Dzięki odpowiednio umieszczonym elementom sklepu, takim jak nawigacja czy rozwijane sekcje kategorii, znacznie łatwiej jest użytkownikowi poruszać się pomiędzy podstronami. Jeśli interfejs będzie zaprojektowany przyjaźnie to znacznie wzrasta szansa na zatrzymanie użytkownika na stronie, co jednocześnie zwiększa bezpośrednie szansę na sprzedaż.

Jeśli nie zadbamy o dostosowanie naszej strony pod kątem UX to istnieje duże prawdopodobieństwo, ze użytkownik opuści stronę i być może już nigdy nie wróci. Jednocześnie warto pamiętać, że im szybciej człowiek opuści stronę, tym gorzej strona będzie odbierana przez roboty Google. Dlaczego? Wzrastać będzie współczynnik odrzuceń, który ma również negatywny wpływ na SEO.

Optymalizacja UX sklepu internetowego – najważniejsze elementy

Przeprowadzenie optymalizacji pod kątem UX powinno koncentrować się wokół kilku najważniejszych elementów, które będą ostatecznie dawać najlepsze rezultaty.

Zadbaj o obecność wyszukiwarki

Wyszukiwarka znacznie ułatwia poruszanie się po stronie użytkownika. W wielu przypadkach jej obecność pozwala skrócić czas potrzebny na znalezienie właściwego produktu. Istotne jest również jej umiejscowienie – najlepiej aby były ona umieszczona na górze strony, w pasku menu. Warto również zadbać o to, aby wyszukiwarka posiadła podpowiedzi, dzięki którym użytkownik od razu otrzyma dopasowane do wprowadzanego zapytania produkty.

Postaw na przejrzyste menu

Jednym z najważniejszych elementów sklepu internetowego zoptymalizowanego pod UX jest czytelne menu, podzielone na kategorie i produkty. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszy się mega menu, czyli duży blok zawierający wszystkie najważniejsze kategorie. Umożliwia ono umieszczenie linków i pojedynczych produktów, wraz z obrazem. Warto ustawić je tak, aby pasek menu był przyklejony do górnej części ekranu i po najechaniu rozwijał się w dół, tworząc przejrzystą strukturę.

Optymalizacja podstrony produktu pod kątem UX

Jednym z najistotniejszych elementów optymalizacji sklepu pod kątem UX jest zadbanie o zaprojektowanie przejrzystej podstrony produktu, która ma zachęcać do działania.

Ustaw strategicznie przyciski CTA

Prawidłowe rozmieszczenie przycisków CTA to bardzo ważny element sklepu internetowego. Skutecznie umieszczone pozwalają użytkownikowi na prostsze wykonanie konkretnej akcji. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim, aby przekaz był jasny i czytelny, ale nie nachalny, oraz aby kolorystyka przycisku była wyróżniająca na tle strony.

Zastosuj ikony bezpieczeństwa i jakości

W Internecie większość treści jest skanowanych przez użytkowników, a nie czytanych. Warto wziąć to pod uwagę i zastosować ikony, informujące użytkownika o tym, że nasz sklep jest godny zaufania. Chodzi tutaj przede wszystkim o elementy, takie jak:

  • gwarancja zwrotu towaru
  • darmowa dostawa po przekroczeniu pewnego progu zamówienia (np. 200zł)
  • ikony dostępnych płatności (Visa, Apple Pay, PayPal)
  • firmy, z którymi współpracuje sklep
  • opinie użytkowników
  • ikony kontaktu (telefon, mail)
  • ikona czatu
  • jasno przedstawiona charakterystyka produktu

Wybierz zdjęcia wysokiej jakości

Zastosowanie zdjęć wysokiej jakości wpływa bezpośrednio na konwersje. Jeśli wybierzemy zdjęcia kiepskiej jakości to możemy być przekonani, że część użytkowników straci zainteresowanie produktem, ze względu na to, że będzie on nie najlepiej przedstawiony. Warto rozważyć przedstawienie obrazów w formacie rotacji 360 stopni, które stosuje już część sklepów zagranicznych.  Każdy kupujący zwraca uwagę na możliwość obejrzenia kilku zdjęć, pod różnymi kątami, z możliwością ich powiększenia.

Zoptymalizowana podstrona produktu pod UX

Przedstaw dostępne metody płatności i dostawy

Użytkownik lubi mieć wybór w jaki sposób zapłaci za produkt. W większości przypadków zapłata odbywa się za pomocą przelewu bankowego, jednak w przypadku innych możliwych form lub warunków, takich jak konieczność zapłaty zaliczki warto przedstawić je wcześniej.

Zadbaj o widok kategorii

Podstrona kategorii powinna być maksymalnie przejrzysta i zorientowana na wyeksponowanie produktów. Chodzi tutaj przede wszystkim o nierozpraszanie użytkownika w trakcie przeglądania produktów i unikaniu nadmiaru bodźców.

Dodaj filtrowanie produktów

Sekcja filtrowanie produktów to jedno z najlepszych rozwiązań, jakie możesz zapewnić swoim użytkownikom. Im więcej mamy produktów i kategorii w sklepie, tym znaczenie filtrowania produktów jest większe.

Podsumowując… diabeł tkwi w szczegółach

Na ostateczny wynik sprzedażowy wpływ ma bardzo wiele czynników. Warto o tym pamiętać. Bardzo ciężko jest od razu uzyskać ponadprzeciętne wyniki – wymaga to przede wszystkim czasu, który poświęcony musi być na analitykę oraz wyciąganie wniosków z już podjętych działań.