Blog Co to jest konwersja?

Co to jest konwersja?

Konwersja to wykonanie przez użytkownika oczekiwanego działania przez odbiorcę, po skierowaniu do niego kampanii reklamowej czy działań SEO. Konwersją nazywamy wykonanie oczekiwanego działania wobec Twojej firmy. Wartością konwersji dla strony internetowej jest na przykład pozostawienie swoich danych w formularzu kontaktowym lub wykonanie telefonu na infolinię. Jeszcze prościej sytuacja przedstawia się w sklepie internetowym, gdzie konwersją określamy dokonanie zakupu przez klienta.

Konwersją może być również zapisanie do newslettera, rejestracja nowego konta klienta, czy kliknięcie w baner reklamowy.

Dlaczego konwersja jest tak ważna?

Z bardzo prostego powodu – determinuje ona poziom zarobków. Bez konwersji nawet największa ilość ruchu skierowana do strony internetowej nie będzie generować sprzedaży i zysku. Im natomiast wyższa wartość konwersji, tym większy zarobek przy zachowaniu takich samych kosztów reklamowych. To powód, dla którego warto inwestować w szeroko pojętą analitykę oraz audyt UX.

Dzisiaj nie możemy już oddzielić analityki, konwersji i UX od działań związanych z kampaniami reklamowymi czy SEO. To po prostu nie zadziała, ze względu na to, że jest to system naczyń połączonych. Najlepsze efekty i możliwości rozwoju daje kompleksowa współpraca.

Jak policzyć konwersje?

To proste. Wskaźnik konwersji pokazuje liczbę konwersji w przeliczeniu jej na liczbę wszystkich odwiedzin strony. Pozwala nam to sprawdzić efektywność sklepu lub strony internetowej.

Przykład: Jeśli na 1000 użytkowników odwiedzających sklep internetowy 2 z nich dokonało zakupu to mamy wartość konwersji na poziomie 0,2%.
To kiepski wynik, bo powinniśmy celować w konwersje na poziomie 5-10%. W tej sytuacji warto zastanowić się nad tym co możemy poprawić.

Jak wpłynąć na konwersje?

W jednym z artykułów na naszym blogu wyjaśniamy w jaki sposób zwiększyć konwersje w sklepie internetowym. Warto przy analizie konwersji wziąć pod uwagę podział na działania off-site i on-site.

Działania off-site:

  • jakość kampanii reklamowych
  • rodzaj grup docelowych
  • wybór persony, do której kierowana jest oferta
  • przewagi konkurencyjne uwzględnione w ofercie
  • rabaty czy promocje zawarte w kampaniach reklamowych

Działania on-site:

  • layout sklepu internetowego i dostosowania pod kątem UX
  • wygląd podstrony produktu i obecność elementów zachęcających do wykonania akcji
  • wygląd koszyka
  • szybkość ładowania strony internetowej
  • posiadanie jasnych i przejrzystych kategorii oraz nawigacji

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się co możesz poprawić w swoim sklepie internetowym lub na swojej stronie internetowej to zachęcamy do rozważenia wykonania Audytu SEO lub bezpośrednio do kontaktu.