Blog Copywriting SEO – sztuka słowa na sprzedaż

Copywriting SEO – sztuka słowa na sprzedaż

Czym jest Copywriting i co go odróżnia od Copywritingu SEO?

W języku polskim właściwie nie ma odpowiedniego słowa, którym można by zastąpić pojęcie copywritingu. Z wielu dostępnych definicji można wyciągnąć clou – copywriting jest pisaniem tekstów reklamowych, sprzedażowych o charakterze komercyjnym. Istotny jest zawsze cel i grupa odbiorcza treści. Copywriting wymaga od autora komunikatu sprawnego posługiwania się językiem, w tym zasad perswazji, znajomości potrzeb odbiorców i swoistej empatii. Pojęcie copywritingu jako takiego, dotyczy działalności zarówno w przestrzeni realnej, jak i internetu. Zawiera w sobie tworzenie treści marketingowych, takich jak slogany i hasła reklamowe, teksty zamieszczane na materiałach informacyjno-promocyjnych, czyli na banerach, w ulotkach, broszurach, czy katalogach, nazwy firm, teksty na strony internetowe i profile w mediach społecznościowych i wiele, wiele innych. Ale copywriting to też tworzenie scenariuszy spotów dla radia i telewizji oraz rozpisywanie kampanii reklamowych. Różnorodność ta zachwyca, ale i daje możliwość aktywności dla szerokiej grupy piszących.

Copywriting SEO – różne oblicza treści

Wartym podkreślenia jest fakt różnorodności działalności w ramach copywritingu w przestrzeni internetu. Otóż czym innym będzie pisanie tzw. „precli” (ang. presell page), a czym innym choćby rozpisanie scenariusza reklamy, czy napisanie dobrego tekstu z zakresu copywritingu SEO.

W pierwszym przypadku copywriter jest wykonawcą krótkiego tekstu, zwykle do 1000 znaków, przeznaczonego nie tyle dla czytelników, co dla robotów Googla, zawierającego kluczowe słowa lub frazy, podane przez zleceniodawcę. Napisanie tekstu tego typu nie powinno sprawić większych problemów osobie posługującej się w miarę dobrze językiem polskim. W drugim przypadku copywriting jest etapem procesu artystycznego – aktu tworzenia, czy kreowania. Copywriter jest więc wtedy swego rodzaju artystą. Trzeci przypadek to połączenie wcześniejszych – copywriter treści SEO to sztukmistrz słowa i architekt komunikatu zoptymalizowanego pod SEO w jednym.

Jednym z pojęć podstawowych z zakresu copywritingu w internecie, jest właśnie copywriting SEO.  Często copywriting SEO kojarzy się przede wszystkim z tworzeniem tekstów oscylujących wokół trafności – im sprawniej wyszukiwarka odnajdzie frazy pod które tekst jest optymalizowany – tym lepiej. Choć koncentracja piszącego faktycznie skupia się na algorytmach wyszukiwarki, słowach i frazach kluczowych, to stworzenie tekstu wartościowego merytorycznie i wychodzącego naprzeciw potrzebom odbiorców jest tutaj niepodważalnie ważne. Dobre treści SEO to takie, które łączą zoptymalizowanie dla wyszukiwarki z atrakcyjnym i wartościowym materiałem dla odbiorców. Ponadto treści te powinny zawierać linki i być podane w sposób atrakcyjny wizualnie (od grafik, przez podział tekstu i nagłówki, do stosowania np. pogrubień ważnych słów, czy sformułowań).

W pojęcie copywritingu SEO wpisują się teksty o przeróżnej jakości i formie – od wspomnianych wyżej „precli” (z ang. presell page) do wartościowych merytorycznie tekstów eksperckich, opisowych itd., przeznaczonych dla konkretnej grupy odbiorców.

O efektywności copywritingu SEO świadczyć powinna między innymi lepsze pozycja strony. Jest więc narzędziem zarówno informacyjno-promocyjnym, jak i do pozycjonowania.

Copywriting – praca zdalna nie tylko po godzinach

Pierwsze miesiące bieżące roku znacznie podniosły rangę pracy zdalnej. Zarówno pracodawcy, jak
i pracownicy odczuli zapewne jak zdalna forma pracy może być efektywna. To co niektórzy dopiero odkrywają przez pandemiczną rzeczywistość, od dawna było jasne choćby dla copywriterów i ich zleceniodawców. Praca zdalna z zakresu Copywritingu z powodzeniem zastąpić może tradycyjny pełny etat. Oczywiście można traktować ją również jako dodatkową. Wszystko zależy od czasu zainwestowanego w tego typu działalność, doświadczenie oraz idące za nim kontakty. Czynniki te determinują i zlecenia i zarobki.

Copywriting SEO – skąd brać zlecenia i jakich zarobków się spodziewać?

Kwestią podstawową zarówno w temacie zleceń jak i zarobków jest docelowy wymiar pracy i powiązane z nim wzbogacanie doświadczenia i rosnące kompetencje. Początkowo zleceń szukać można na licznych portalach, choćby dla freelancerów (choć te nierzadko pobierają prowizje). Stała współpraca z markami lub udział w dużych projektach jest zwykle wynikiem doświadczeń zdobywanych na przestrzeni miesięcy, czy nawet lat. Pierwsze zlecenia warto potraktować przede wszystkim jako zdobywanie elementarnego doświadczenia, które pozwoli na pewniejsze stawianie kolejnych kroków. Mniej doświadczony copywriter może szukać zleceń na portalach typu olx.pl, czy gumtree.pl, a nawet na Facebooku. Jednakże warto na początku spróbować swoich sił współpracując z lokalnymi agencjami marketingowymi – zdobyte tam doświadczenie może okazać się nie do przecenienia.

Praca dla agencji może mieć też oczywiście charakter zdalny. Gdy nieco już doświadczony adept copywritingu podejmie decyzję o wejściu w branżę „na całość”, może szukać zleceń choćby nawiązując kontakt z przedstawicielem firmy, której stronę obserwuje i ma pomysły na ulepszenie zawartych na niej treści. Warto na takim etapie zdecydować czy chce się założyć własną działalność. Możliwość wystawiania faktur za zlecenia może mieć nieraz decydujące słowo przy wyborze zleceniobiorcy.

Zarobki w branży Copywritingu są bardzo różne. Według informacji na portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków copywriterów wynosi 3900 zł brutto. Jest to jednak średnia kwota zarobków osób zajmujących się copywritingiem w pełnym wymiarze godzin. Z powodu pozornej łatwości pisania tekstów reklamowych, stosunkowo wiele osób próbuje swoich sił w tej branży, podając niejednokrotnie wyceny za napisanie tekstu o długości 1000 znaków ze spacjami liczone w groszach, a to psuje niejako rynek.

Dobry warsztat pracy,  jego nieustanne szlifowanie, sprawna redakcja i edycja tekstów, ale też bycie osobą oczytaną, kreatywną, empatyczną, zdyscyplinowaną i elastyczną – to tylko część elementarnych cech, jakimi powinien wykazywać się copywriter.