OfertaLead Generation

Rozbuduj bazę danych potencjalnych klientów
Zyskaj cenne informacje od osób interesujących się Twoją firmą
Dzięki wartościowy materiałom i treścią usprawnij relacje z potencjalnymi klientami

Lead Generation

Generowanie leadów w Internecie to obszar, który szczególnie interesuje każdego, kto prowadzi własną firmę i poszukuje nowych zleceń. To pole działań, szczególnie nastawione na efekt, który może przybierać różne formy — pozyskiwanie danych kontaktowych, wypełnianie formularza kontaktowego, wykonanie telefonu, czy też dokonanie zakupu w sklepie internetowym. Wszystkie te akcje możemy zaliczyć do segmentu Lead Generation.

Za lead uznajemy osobę lub firmę, która dokona zakupu produktów lub usług. Leady dzielą się — co do zasady — na co najmniej dwie kategorie:

- SQL (Sales Qualified Leads) — są to leady, które przeszły weryfikacje i zostały zaakceptowane przez dział sprzedaży, dzięki czemu mogą być uznane za potwierdzone.
- MQL (Marketing Qualified Leads) — to leady, które nie zostały jeszcze domknięte, ale wykazują duży potencjał sprzedażowy, ze względu na wykazanie zainteresowania ofertą, poprzez wypełnienie landing page lub pozostawienie kontaktu na stronie.

Nasi Klienci
Re/Max
Carolina Toyota Bielsko
Karcher Apeks
Orange Animations Studio
Reconal
Totalmoney.pl
10 lat

doświadczenia

20+

specjalistów

200+

zrealizowanych projektów

275%

średni wzrost sprzedaży ecommerce

425%

średni wzrost ruchu organicznego w projektach

760%

średni wzrost ilości słów kluczowych w Google

Składowe sukcesu — lead generation

Przed uruchomieniem całego procesu sprzedażowego należy zadbać o kilka obszarów, które pozwolą założyć, że działania sprzedażowe będą miały sens. Chodzi tutaj przede wszystkim o zweryfikowanie zapotrzebowania na produkt lub usługę, którą oferujesz, a także określenie persony, czyli idealnego odbiorcy Twojej usługi lub produktu. Istotne jest również, żeby posiadać sprawdzony system sprzedaży i ścieżkę, która prowadzić będzie do generowania leadów. Wbrew pozorom ścieżkę, którą wykorzystujemy w czasie rzeczywistym, możemy odwzorować w procesie sprzedażowym w Internecie. Mechanizmy zachowań są bowiem bardzo podobne i warto je wykorzystać. 

Pozyskiwanie leadów nie jedno ma imię

Dlaczego? Chodzi o to, że nie wystarczy mieć bardzo dużych budżetów na reklamy PPC, aby uzyskiwać sprzedaż i pożądany poziom konwersji. Czynników, które wpływają na to, czy produkt lub usługa się sprzedają, jest tak naprawdę bardzo wiele. Nawet jeśli użytkownik będzie odwiedzał nas parokrotnie z różnych źródeł — kampanii Google Ads, remarketingu na Facebooku lub ruchu organicznego Google — to dalej może nie zdecydować się na podjęcie oczekiwanego przez nas działania. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Wystarczy choćby, że jesteśmy zbyt mało wiarygodni — nie mamy portfolio, referencji, opinii. Nie warto nam ufać. W takiej sytuacji nie ważne, jak wiele razy będziemy doprowadzać tego samego użytkownika do naszej strony internetowej — nie stanie się on naszym leadem — klientem.

Jednocześnie — jeśli posiadamy silną markę, która może się pochwalić sukcesami, gronem zaufanych odbiorców i wieloletnią obecnością na rynku, ale nie prowadzimy płatnych kampanii, których celem jest dotarcie do nowych klientów — również nie będziemy generować leadów.

Warto popatrzeć na cały proces „lead generation” przez pryzmat jego złożoności i wielowymiarowości. Dopiero zadbanie o wszystkie poszczególne aspekty może dać nam oczekiwane rezultaty.

W jaki sposób działamy?

Staramy się patrzeć na każdy projekt globalnie. Nie proponujemy kampanii PPC w momencie, w którym strona jest nieatrakcyjna lub sklep jest postawiony na podstawowym szablonie w jednym z popularnych SaaSów, a konwersja nie zadowala. To z miejsca może być uznane za stratę pieniędzy. Dopiero jeśli wiemy, że projekt graficzny strony lub sklepu jest zachęcający, wewnątrz niego występują elementy social proof (np. referencje, portfolio, opinie) jesteśmy skłonni uruchomić kampanie PPC — naszym celem nie jest przepalanie budżetu. Izolowanie wyłącznie jednego obszaru działań, nigdy nie jest optymalnym rozwiązaniem.

Pamiętaj o jakości leadów!

Istotnym elementem w całym procesie pozyskiwania leadów jest ich wartość. Zdarza się, że generujemy leady o niskiej wartości, przez co stopa zwrotu z całej inwestycji jest niewielka, co przekłada się na to, że całość działań jest nierentownych. Warto zadbać o stworzenie hierarchii wartości leadów i zapisywać ich wartość, dzięki czemu będziemy mogli określić klienta docelowego, który będzie przynosił nam większe zyski. Lepiej bowiem — jak nietrudno się domyślić — uzyskiwać mniej leadów, ale o większej wartości.

Taką sytuacje mieliśmy jakiś czas temu w przemyśle. Prowadziliśmy działania przez okres 6 miesięcy. Projekt rozwijał się krok po kroku. Powoli zwiększał się ruch na stronie i ilość wejść z różnych kanałów. Nie przekładało się to jednak bezpośrednio na sprzedaż. W ostatnim czasie jednak otrzymaliśmy informacje, że pojawił się klient z Internetu (lead) i zdecydował się podpisać kontrakt, opiewający na sumę 200 tysięcy miesięcznie. Za jednym zamachem zwróciła się — z bardzo dużą nawiązką — półroczna inwestycja.

  1. Ciekawość

    Oczywiste jest, że człowiek musi przemyśleć, zbadać produkt lub usługę, za nim podejmie decyzje o zakupie. Jest to etap researchu polegający na dogłębnym sięganiu do źródeł, w celu dowiedzenia się jak największej ilości informacji o ofercie lub produkcie.

  2. Gotowość do zakupu

    Leady, które są zdecydowane na zakup Twojego produktu lub oferty, ale równocześnie nie są lojalne wobec Twojej marki. Działanie w tej sytuacji jest bardzo łatwe, ponieważ wiesz, że chcą tego co masz. Wystarczy tylko w odpowiedni sposób przedstawić ofertę i przekonać do wybrania właśnie Twojej marki.

  3. Gotowość do zakupu konkretnej marki

    Leady, które podjęły decyzje o zakupie konkretnej marki, są zdecydowanie najłatwiejsze do konwersji na sprzedaż. Grupa ta chce kupić Twój produkt, lecz z jakiś przyczyn jeszcze tego nie zrobiła. Można szybko to zmienić, dzięki zniżko, specjalnym ofertą i przypomnieniom.

;

FAQNajczęściej zadawane
pytania

Co to jest Lead?

Lead to osoba wykazująca zainteresowanie określonymi produktami lub usługami. Może to być potencjalny klient, który w niedalekiej przyszłości może mieć potrzebę zakupową i ma na to przeznaczony budżet. Z kolei w marketingu internetowym leadem sprzedażowym staje się osoba, która dobrowolnie pozostawiła na stronie internetowej danej firmy swoje dane kontaktowe.

Dlaczego warto generować lead?

Pozyskiwanie leadów daje bardzo dużo korzyści. Między innymi pozyskujesz informacje od osób zainteresowanych, przez co zwiększasz bazę potencjalnych klientów. Ponadto wzrasta skuteczność działań marketingowych oraz oszczędność czasu i pieniędzy, co przyczynia się na lepsze relacje z potencjalnymi i przyszłymi klientami.

Skąd brać lead sprzedażowy?

Odpowiednia ilość leadów jest kluczem do rozwoju firmy i zapewnienia ciągłości sprzedaży.  Odpowiednia zawartość wpisów, zdjęć, danych kontaktowych, opisów usług na stronie może przybliżyć Cię do pozyskania potencjalnego klienta. Dodatkowo warto ich szukać za pośrednictwem social mediów, kampanii płatnych, SEO, blogów oraz e-maili.

Artykuły Nowy w świecie marketingu?
Będziemy Twoim przewodnikiem.