OfertaLogo i logotyp

Wyrażaj siebie i swoją markę poprzez treści zawarte w znaku
Tworzymy symbole unikalne i ponadczasowe
Twoja marka stanie się rozpoznawalna i zapamiętana

Logo i logotyp - rozkochaj odbiorców od pierwszego wejrzenia

Żyjemy w kulturze obrazkowej - trudno podważyć to mające już w teorii swą historię i pozycję stwierdzenie. Komunikujemy się za pomocą obrazów częściej niż nam się wydaje - czynimy to w dużej mierze nieświadomie. I to właśnie jeden z powodów, dla których charakterystyczny znak firmowy jest czymś więcej niż dekoracyjną, wizualną reprezentacją. To komunikat firmy, który zapada w umysłach odbiorców. Od tego, jak w tych umysłach będzie funkcjonował, zależy powodzenie firmy i to, czy stanie się ona marką.

Zapraszamy Cię w ekscytującą podróż, której kluczowym etapem będzie Twój sukces. Tą podróżą jest budowanie świadomości Twojej marki, a w tym opracowanie idealnej dla Ciebie identyfikacji wizualnej z logo i logotypem na czele. Stwórzmy razem wielkie rzeczy!

Nasi Klienci
Re/Max
Carolina Toyota Bielsko
Karcher Apeks
Orange Animations Studio
Reconal
Totalmoney.pl
10 lat

doświadczenia

20+

specjalistów

200+

zrealizowanych projektów

275%

średni wzrost sprzedaży ecommerce

425%

średni wzrost ruchu organicznego w projektach

760%

średni wzrost ilości słów kluczowych w Google

Przybądź, daj się zobaczyć, zwyciężaj – moc obrazu

Rozpoznawalność marki jest bezcenna. Przekłada się na powodzenie całego przedsiębiorstwa. Stopień zainteresowania klientów Twoją firmą i jej produktami przekłada się na Twoje zyski. Jak więc skutecznie zainteresować odbiorców, by stali się klientami? Jak stać się rozpoznawalnym? Na te pytania masę możliwych odpowiedzi podsuwa branding – kolejne pojęcie, z którym warto się zapoznać. Mimo mnogości definicji można ogólnie założyć, że branding jest budowaniem relacji marki z odbiorcami, zjawiskiem, mającym na celu zapisać ją w umysłach odbiorców. Jedną z zasadniczych kwestii z obszaru brandingu jest identyfikacja wizualna, czyli całość wizualnych reprezentacji firmy. I tak po nitce do kłębka, dochodzimy do pojęć kluczowch – logo i logotyp. Czym są i na czym polega różnica pomiędzy nimi?

Logo i logotyp – zakresy pojęć

Logo i logotyp – czyli najczęściej mylone pojęcia z obszaru identyfikacji wizualnej. Choć są ze sobą ściśle powiązane, to oznaczają zupełnie odrębne elementy, mogące występować zarówno łącznie, jak i osobno. Wierzymy, że poniższy tekst rozjaśni Ci oba terminy i ukaże ich istotę.

Wymienne stosowanie nazw logo i logotyp jest dość częste, co nieraz powoduje delikatny grymas bólu na twarzach grafików.

Twój unikatowy znak graficzny – logo

Logo jest pełnym znakiem rozpoznawczym. Stanowi najszersze pojęcie spośród terminów dotyczących graficznych reprezentacji marki.

Co niezwykle istotne, logo stanowi podstawowe narzędzie w kreowaniu wizerunku i budowaniu marki. Jest symbolem, znakiem, z którym odbiorca jednoznacznie powiąże właśnie Twoją firmę. Z im większą uwagą i dbałością podejdziesz do tematu opracowania logo, tym łatwiej zostanie ono przyswojone i zapamiętane przez Twoich potencjalnych klientów. Jako że logo ma wyróżniać Cię spośród konkurencji, musi być unikatowe. Za pomocą kolorów, kształtów, czy treści, powinno być nośnikiem emocji i pozytywnych skojarzeń. To nim oznaczysz wszelkie materiały promocyjne i informacyjne, stronę internetową i wszystkie produkty.

Logo może składać się z następujących elementów:

  • sygnet – symbol graficzny (np. nadgryzione jabłko marki Apple)
  • logotyp – opracowany graficznie zapis nazwy firmy (np. zapis Coca-Coli)
  • tagline – krótkie motto (np. Just do it! – hasło Nike).

Znak firmowy może składać się z jednego, dwóch lub wszystkich trzech wyżej wymienionych elementów. Stąd często dochodzi do utożsamiania pojęcia logo z logotypem. Bywa, że w istocie logo składa się wyłącznie z logotypu. Tak może być, ale nie musi. Choć na początku można odnieść wrażenie semantycznego galimatiasu – pomocne może okazać się przywołanie w pamięci logotypu np. Coca-Coli, który stanowi logo marki.

Logo – nieograniczone możliwości zamykania treści w znaku

Można by wyróżnić co najmniej kilka typów logo, według różnych klasyfikacji. Jednak najbardziej ogólny podział wyróżnia dwa rodzaje logo: oparte na obrazie lub na typografii.

Logo oparte na obrazie:

  • znak graficzny (np. logo Shell) – sygnet, symbol określający markę, odwołujący się do istniejącego przedmiotu
  • symbol lub znak abstrakcyjny (np. logo Mercedesa) – zwykle nieoczywisty, pozostawiający przestrzeń do interpretacji znak; świetnie się sprawdza w przypadku renomowanych i znanych marek
  • postać (np. Michelin) – oparte na niej logo łatwiej powiązać z konkretnymi cechami ludzkimi, łatwiej się utożsamić i zwyczajnie – polubić; ten typ logo wymaga doskonale zaplanowanej kampanii reklamowej
  • emblemat (np. Porsche) – nazwa wpisana w graficzną „obudowę”.

Logo oparte na typografii:

  • logotyp (np. Disney, Google) – specyficzny zapis nazwy marki, świetnie się sprawdza w przypadku firm wchodzących na rynek, z nierozpoznawalną jeszcze nazwą
  • monogram, inicjał (np. Narodowy Fundusz Zdrowia, czy Volkswagen) – zapis pierwszych liter, inicjału lub skrótu nazwy
  • glif (np. McDonalds, wykorzystujący charakterystycznie zapisaną literę „M”) – zapis pojedynczej litery.

Niezależnie od typu loga, powinno ono być atrakcyjne i wyróżniać się spośród innych znaków firmowych. To ułatwi jednoznaczne powiązanie znaku wyłącznie z Twoją firmą.

Jakie Twoje logo powinno być, by ułatwić odbiorcom jego zapamiętanie?

Z naszego wieloletniego doświadczenia, nieustannej obserwacji i aktualizacji wiedzy na temat trendów wynika, że idealne logo to kwestia względna. Brzmi niekonkretnie, a może nawet cynicznie? Nic z tych rzeczy – na opracowanie dobrego logo wpływa tak wiele czynników, że nie da się opracować jasnej i zawsze trafnej instrukcji projektowania logo. Zresztą, gdyby taka instniała – stanowiła by paradoks i przeczyła sama sobie. Bo właśnie chodzi o nieszablonowość.

Jest jednak kilka cech, które można określić jako pożądane w przypadku specyfiki logo. Są to: unikalność, oryginalność, „zapamiętywalność”, ponadczasowość, uniwersalność, funkcjonalność, komunikatywność, prostota.

Jaki powinien być Twój logotyp?

Zarówno logo, jak i logotyp stanowią meritum identyfikacji wizualnej firmy. O ile znakowi, którym jest logo, poświęciliśmy dotychczas więcej uwagi, o tyle pochylimy się teraz nad logotypem.

Jak zostało powiedziane, logotyp jest specyficznym zapisem nazwy firmy. Powinien on wpisywać się w koncepcję identyfikacji wizualnej, określanej najczęściej w Księdze identyfikacji wizualnej firmy. Ponadto logotyp powinien cechować się między innymi odpowiednią, oryginalną typografią, właściwym, czytelnym rozstawem i formatem czcionki, wzorową i najlepiej ciekawą kompozycją. Kluczowa jest też kolorystyka logotypu. Mimo wielu odrębnych elementów identyfikacja wizualna, jako system komunikacji, wyrażania się i budowania tożsamości – powinna być spójna.

Księga Znaku – firmowe credo

Najważniejszym punktem odniesienia przy reprodukowaniu logo i logotypu, zamieszczaniu go w jakiejkolwiek przestrzeni, jest Księga Znaku. To dokument określający jak znak ma być prezentowany – jakie są dopuszczalne wersje kolorystyczne (monochromatyczna, full color, inne), jakie odstępy od innych elementów powinny być zachowane, by znak pozostawał czytelny i wiele innych praktycznych zasad, ułatwiających posługiwanie się nim.

Re Bena Gesta – k[re]ujemy wizerunki marek sukcesu

Jako Agencja interaktywna Re Bena Gesta, skupiamy wielu specjalistów, by wspólnie opracować najlepsze dla Ciebie i Twojej firmy rozwiązania. Działamy kompleksowo. Również w zakresie opracowania identyfikacji wizualnej, a w tym logo i logotypu. Wiemy, co zrobić, by Twój znak zapadł w pamięci odbiorców.

Dysponujemy najcenniejszymi zasobami w projektowaniu graficznym – kreatywnością, wiedzą i umiejętnościami.

  1. Logo

    Charakterystyczna dla danej marki forma graficzna, znak rozpoznawczy, który markę identyfikuje. Może je stanowić sygnet, symbol, logotyp, albo forma łączona.

  2. Logotyp

    Najczęściej logotyp występuje jako graficzne przedstawienie tekstu, np. nazwy przedsiębiorstwa. Często funkcjonuje jako znak firmowy.

  3. Sygnet

    Sygnet lub symbol to znak graficzny, kojarzący się jednoznacznie z marką. Często wykorzystywany zamiast pełnego logo.

  4. Tagline

    Krótkie motto towarzyszące znakowi graficznemu. Funkcjonuje jako slogan lub krótkie hasło reklamowe.

  5. Key visual

    Klucz wizualny do opracowania wszelkich materiałów graficznych identyfikujących markę, wyróżniających ją i budujących jej rozpoznawalność.

  6. Identyfikacja wizualna

    System, koncepcja budowania funkcjonowania marki w umysłach odbiorców, poprzez wizualną reprezentację marki.

;

FAQNajczęściej zadawane
pytania

Czy logo jest konieczne?

Pewien projektant graficzny ujął to tak: „Firma bez logo jest jak człowiek bez twarzy”. Wtórując mu, odpowiadamy: tak, logo jest koniecznym elementem dla firmy, która chce być pamiętana i identyfikowana. Jest podstawowym znakiem towarzyszącym marce.

Czy logo można zmienić?

Tak. Zmiana identyfikacji wizualnej, czy klucza wizualnego, wiąże się z rebrandingiem. Ale należy zadać sobie pytanie, czy Twoja firma potrzebuje rebrandingu, czy może odświeżenia wizerunku. Innymi słowy: chcesz zmienić wszystko, czy może tylko unowocześnić pewne znaki graficzne?

Logo samo w sobie powinno być ponadczasowe, ale może ewoluować. Jeśli masz wątpliwości co do swoich znaków graficznych — skontaktuj się z nami. Doradzimy i wskażemy możliwe, optymalne rozwiązania.

Czym się różni czcionka od fontu?

To dość gorący temat na forach internetowych. Oba pojęcia, choć często używane zamiennie, faktycznie różnią się znaczeniowo. Chcąc dać kres wątpliwościom, spieszymy z rozróżnieniem terminów:

  • czcionka — „materiał zecerski […] dający w druku znak litery, cyfry lub ornamentu”. Innymi słowy, czcionka oznacza mały, najczęściej metalowy prostopadłościan z wytłoczonym znakiem litery. Należała do podstawowych elementów narzędzi drukarskich.
  • font — plik komputerowy, zawierający zakodowane dane o wyglądzie i wyświetlaniu się kroju pisma.

Tak naprawdę wiele dyskusji można by zakończyć, podsuwając jeszcze inne pojęcie, zwykle najbardziej adekwatne i najpełniej oddające intencje nadawcy komunikatu znaczenie. Tym pojęciem jest krój pisma, czyli wygląd liter, cyfr, czy innych znaków w określonym, konkretnym projekcie pisma. Czym jest więc Arial, Times New Roman lub Calibri? Tak, to kroje pisma. Same w sobie nie są ani czcionkami, ani fontami.

Ale uwaga — Słownik Języka Polskiego dopuszcza używanie terminu „czcionka”, jako określenia kroju pisma.

Pamiętajmy, że język polski jest językiem żywym, a niektóre wyrażenia, czy ich formy, jeśli są używane wytrwale przez większą grupę ludzi, często w końcu stają się dopuszczalne. Jednak niezaprzeczalnie warto znać znaczenia słów, których się używa na co dzień.

Gwoli ścisłości — być może ten akapit nie powstałby, gdyby nie nasi miłośnicy języka polskiego z działu Content marketingu i Copywritingu.

Artykuły Nowy w świecie marketingu?
Będziemy Twoim przewodnikiem.