Oferta

Strategia marketingowa

Oszczędź swój czas i pieniądze

Zdobądź najbardziej efektywne metody promocji

Zyskaj przewagę nad konkurencją

Strategia marketingowa - mapa na drodze do sukcesu

Strategia marketingowa to nic innego niż reakcja na zadania stojące przed daną firmą w zakresie produkcji i sprzedaży jej produktu, usługi.

Jest ona podstawą skutecznego marketingu i powinna posiadać ją każda firma. Podstawą do jej stworzenia jest wiedza o swojej firmie oraz rynku. Dzięki tym danym można określić pozycjonowanie rynkowe, a następnie związać wszystkie procesy firmy.

Nasi Klienci

Re/Max
Carolina Toyota Bielsko
Karcher Apeks
Orange Animations Studio
Reconal
Totalmoney.pl
10 lat

doświadczenia

20+

specjalistów

200+

zrealizowanych projektów

275%

średni wzrost sprzedaży ecommerce

425%

średni wzrost ruchu organicznego w projektach

760%

średni wzrost ilości słów kluczowych w Google

Strategia marketingowa – mapa na drodze do sukcesu

Strategia marketingowa jest opracowanym systemem jasno określonych działań, które należy podjąć, by osiągnąć możliwie najlepsze rezultaty. Nie inaczej jest w przypadku strategii marketingowej w kontekście digital marketingu.

Opracowując strategię marketingową w internecie, nie można pominąć żadnego z zasadniczych dla niej elementów, takich jak choćby zdefiniowanie odbiorcy, projektowanie lejka sprzedażowego, analiza działań konkurencji, czy zbadanie skuteczności różnych kanałów reklamowych w internecie. Nieodłączną częścią strategii marketingowej jest też pomiar jej efektów i optymalizacja działań. Jedno jest pewne – tworzenie strategii do łatwych i szybkich zadań nie należy, ale dobrze opracowana strategia marketingowa niesie ze sobą ogromne korzyści.

Strategia marketingu internetowego

Zajmujemy się kompleksowym tworzeniem strategii marketingowej firm i osób prywatnych w obszarze Internetu. Przygotowujemy plany działania, nakreślamy wizje, określamy kierunek i wreszcie — realizujemy poszczególne etapy planu w ścisłej kooperatywie z Tobą lub Twoim zespołem, pamiętając o tym, że tylko synergia działań daje możliwość osiągnięcia zamierzonych, a zarazem wymiernych rezultatów.

Strategia marketingowa zawiera bardzo wiele elementów, które finalnie wpływają na sukces. Od ustalenia najważniejszych założeń i wartości firmy, przez zaprojektowanie sposobu komunikacji i stylu graficznego dla przekazywanych informacji oraz wartości, kończąc na wieloetapowych kampaniach reklamowych, które kreowane są w różnych kanałach komunikacji.

Dlaczego warto opracować strategię marketingową?

Działanie bez planu ma nikłe szanse na powodzenie. Nikt nie wie — co robimy, jak robimy i dlaczego robimy, w związku z czym bardzo problematyczne staje się skalowanie swojego rozwoju. Tak naprawdę bez spisania celów i rozplanowania ścieżek prowadzących do ich realizacji, sukces jest niemal niemożliwy. Im większa skala prowadzonych działań, tym więcej elementów musi się zgadzać, aby móc wykonać kolejny krok do przodu.

Jednym z najistotniejszych elementów prowadzenia działań marketingowych jest analityka i wyciąganie wniosków. Do tego niezbędne jest korzystanie z zaawansowanych narzędzi, które pozwalają monitorować kluczowe wskaźniki, informujące nas o tym, czy idziemy w dobrą stronę. Istnieje wiele sposobów i narzędzi, które pozwalają skutecznie mierzyć efektywność działań marketingowych. Bardzo ważne jest wyznaczenie odpowiednich KPI (Key Performance Indicators – kluczowe wskaźniki efektywności), które pomogą w osiągnięciu założonych celów strategicznych — jeśli oczywiście zostaną odpowiednio określone.

Pierwsza zasada dobrej strategii marketingowej w internecie – określenie celów

Cele prowadzonych działań mogą być różne, ale powinny być sprecyzowane. Dobierane są one zazwyczaj na podstawie indywidualnych oczekiwań, w oparciu o wcześniejszą analizę. Ważne, by formułowane cele były realne, możliwe do osiągnięcia i zmierzenia w określonym czasie. Do podstawowych celów zaliczyć możemy zwiększenie ilości pozyskanych klientów, zwiększenie liczby osób odwiedzających stronę www, zwiększenie liczby polubień w social media, zwiększenie ilości sprzedaży w sklepie internetowym, a także wzrost liczby udostępnień publikowanych treści, czy procent otwarcia newslettera.

Strategia marketingowa a budowanie marki i jej wizerunku

Całość działań z zakresu strategii marketingowej składa się na ogólny wizerunek firmy, którego poprawa jest zazwyczaj niezbędna, aby powyższe cele — formowane np. w postaci kamieni milowych — mogły zostać zrealizowane. Kolejny raz podkreślimy istotną rolę marki w skutecznym procesie sprzedażowym. Dzisiaj nie kupujemy już tylko produktu — kupujemy ładne opakowanie, zachęcające hasło reklamowe, robiącą wrażenie kampanię reklamową oraz opowieść o marce. Weźmy za przykład jedną z reklam Coca-Coli – świąteczna aura, którą zwiastuje zwykle jako pierwsza w mediach oraz legendarna ciężarówka, którą każdy z nas doskonale kojarzy – to integralne części produktu.

Ostatecznie w sklepie sięgamy po produkt, jednak w naszej głowie instynktownie rodzą się skojarzenia związane z marką i wszystkimi elementami jej strategii, wymienionymi powyżej. Suma wszystkich emocji i skojarzeń wpływa ostatecznie na to, czy sięgamy po dany artykuł. Warto o tym pamiętać, decydując się projektować swoje doświadczenia związane z oferowanym przez nas produktem.

Strategia marketingowa – zasadnicze części składowe

Strategia marketingowa złożona jest z dwóch części — analitycznej i strategicznej.

Pierwsza z nich zawiera szereg informacji, dotyczących obecnego stanu rzeczy. Określamy w niej między innymi mocne i słabe strony marki, szanse i przewagi konkurencyjne, a także kluczowe aktywności, które firma dotąd podejmowała czy najważniejsze kanały komunikacji. Podstawą jest również określenie persony, czyli modelowego odbiorcy naszego produktu. Dzięki tym informacjom wiemy do kogo mamy kierować swoje kampanie reklamowe, jak formować przekaz i w jaki sposób komunikować się ze swoimi odbiorcami. Im lepiej go znamy i im więcej mamy informacji na jego temat — tym lepsze i bardziej efektywne będą nasze działania. Analizujemy również aktualną komunikację w social mediach i na stronie internetowej. Porównujemy działania do konkurencji i szukamy przewag.

Część strategiczna natomiast to szereg zaplanowanych działań, które mają na celu poprawę pozycji marki. W jej przypadku bazujemy bardzo mocno na archetypie marki, który obrazuje nam, w jaki sposób powinniśmy się komunikować, jakie są mocne strony marki, jaka jest jej charakterystyka. Przygotowana przez nas strategia zawiera również benchmarki, plany contentowe, propozycje aktywacji, a także przykładowe posty i grafiki. Opracowujemy plany długofalowej implementacji idei i przygotowujemy propozycje dodatkowych aktywacji. Zajmujemy się również przygotowaniem działań związanych z performance marketingiem — są to cele reklamowe, formaty reklam oraz targetowanie.

Z jakich narzędzi korzystamy?

W swojej pracy wykorzystujemy narzędzia, takie jak analiza SWOT, Business Model Canvas czy Lean Managment oraz Kaizen. Do monitoringu i analityki wykorzystujemy narzędzia, takie jak Brand24, Ahrefs, Senuto, Google Analitycs, Google Search Console czy HotJar. Są one również niezbędne na etapie planowania strategii marketingowej. Pozwalają pozyskiwać informacje z wielu źródeł i budować szerokokątny obraz, nad którym można dalej pracować, w oparciu o mierzalne cele.

Re Bena Gesta – czyli „dobrze wykonawszy pracę”

Agencja interaktywna Re Bena Gesta – co nas wyróżnia? Działamy kompleksowo. Niezależnie na jakim etapie biznesu jesteś – jesteśmy pewni, że razem stworzymy wielkie rzeczy. Potrzebujesz nowoczesnej, zoptymalizowanej strony internetowej o imponującej grafice? A może interesują Cię możliwości, jakie daje marketing automation? Zobacz naszą pełną ofertę i zdecyduj co możemy dla Ciebie dobrze zrobić/

  1. Cele

    Strategia marketingowa wyłoni i skonkretyzuje główne cele, wskaże plan realizacji oraz narzędzia, potrzebne do ich osiągnięcia.

  2. Szanse i zagrożenia

    Posiadając dobrze opracowaną strategię, można skupić się na wykorzystaniu możliwości i unikaniu realnych zagrożeń. Analiza to podstawa.

  3. Oszczędność

    Inwestując w strategię marketingową, oszczędzasz czas i pieniądze, które bywają lokowane np. w nieefektywne, nietrafione kampanie reklamowe.

  4. Sprzedaż

    Z całego spektrum korzyści, jakie daje opracowanie i realizacja strategii marketingowej, należy wyróżnić wzrost zysków z działalności.

  5. Komunikacja

    Określenie zasad komunikacji pomiędzy firmą a jej klientami, sprzyja budowaniu skutecznych przekazów do konkretnych grup odbiorców.

;

FAQNajczęściej zadawane
pytania

Dlaczego powinienem zdecydować się na opracowanie strategii marketingowej?

Prowadzenie działalności z nastawieniem na zysk bez opracowania strategii marketingowej jest poniekąd jak błądzenie we mgle. I niby błądzić jest rzeczą ludzką, a i wiele można się po drodze nauczyć. Pytanie, czy możesz sobie pozwolić na nieustanne próbowanie działań, które być może z natury rzeczy nie mogą przynieść Ci korzyści? I choć to czas jest najcenniejszym dobrem, które tracisz, błądząc po świecie marketingu, to nie da się ukryć, że jest to również kosztowne doświadczenie.  Innymi słowy, strategia marketingowa pozwoli Ci działać precyzyjnie i skutecznie.

Dlaczego powinienem zidentyfikować grupę docelową?

Żeby Twój komunikat trafił do odbiorcy, powinien być odpowiednio sformułowany, precyzyjny i przekazany odpowiednim kanałem komunikacyjnym. A żeby to osiągnąć, musisz wiedzieć, do kogo mówisz. Przekaz kierowany do wszystkich, najczęściej nie trafia do nikogo — nikt nie czuje się adresatem takiej wiadomości.

Identyfikacja grupy docelowej pozwala na skuteczną komunikację firmy z jej potencjalnymi i obecnymi  klientami.

Jak wygląda proces opracowania strategii marketingowej?

Proces budowania strategii można podzielić ogólnie np. na trzy etapy: analityczny, kreacyjny i oparty na wdrożeniach planu, czyli na konkretnych działaniach. Na etapie analizy, wnikliwie bada się sytuację na rynku, w branży. Analizie zostaje poddana konkurencja, trendy, produkty, czy usługi. Część analityczna to również wyciągnięcie wniosków i nadanie kierunku planom i dążeniom do ich realizacji. Kreacja w dużym skrócie obejmuje budowanie założeń, celów, zasad komunikacji, w tym identyfikacji wizualnej. Trzeci etap oznacza działanie, czyli przełożenie teorii na praktykę, odniesienie sformułowanych zasad do konkretnych działań marketingowych. To etap opracowania planu wdrażania strategii, ale też monitorowania jej efektów.

Praca nad strategią marketingową jest czasochłonna i wymaga wielu konkretnych umiejętności, angażujących specjalistów co najmniej kilku dziedzin. Wysiłki te jednak nigdy nie idą na marne. Strategia marketingowa jest zazwyczaj tym, co różni markę od firmy. Jeśli chcesz stać się marką — opracowanie strategii marketingowej jest konieczne.

Na co przekłada się strategia marketingowa?

Strategia marketingowa znajduje przełożenie na niemal każdym polu działalności firmy. Jest zbiorem zasad porządkujących funkcjonowanie i ułatwiających kierowanie precyzyjnych i skutecznych komunikatów marketingowych.

ArtykułyNowy w świecie marketingu?
Będziemy Twoim przewodnikiem.