OfertaStrategia marki

Mapa i kompas w podróży na sam szczyt
Credo firmy, która chce pozostać marką
Budowanie, kreowanie, tworzenie — masz na to sposób!

Strategia marki – pozycjonowanie marki w umyśle odbiorcy

Marka to pieczołowicie budowana konstrukcja, składająca się z odczuć i emocji odbiorców. By była silna, potrzebuje solidnych fundamentów – logo wraz z całą identyfikacją wizualną, aktywność w internecie, a nawet produkt czy usługi będące rdzeniem przedsiębiorstwa – to składowe. Tym, co wyróżnia silne brandy od słabych – jest strategia marki.

Nie szukaj po omacku drogi do sukcesu – daj się poprowadzić.
Oferując Twojej firmie opracowanie strategii marki, oferujemy Ci spersonalizowaną mapę drogi na szczyt możliwości!

Nasi Klienci
VitallClinic
Archies Calligraphy
Progress Institute
Palarnia Proper
Orange Animations Studio
Totalmoney.pl
10 lat

doświadczenia

20+

specjalistów

200+

zrealizowanych projektów

275%

średni wzrost sprzedaży ecommerce

425%

średni wzrost ruchu organicznego w projektach

760%

średni wzrost ilości słów kluczowych w Google

Strategia marki – [re]cepta na sukces

Strategia marki przedstawia jej filozofię – sposób funkcjonowania, komunikacji, budowania trwałych relacji i kierunku podążania. Posiadanie strategii marki prowadzi do budowania zaufania odbiorców – marka staje się „chciana”, funkcjonuje jako podmiot, a nie zbiór ofert i niespójnych informacji. Podmiotowość marki wyróżnia ją, sprawia, że jest unikatowa, zapamiętywalna i rozpoznawalna. Strategia marki to w końcu plan i konkretne wytyczne, opracowane w drodze precyzyjnych badań i analiz oraz długoterminowe działania.

Strategia marki – jak Cię widzą, tak Cię… kupują

Jako ludzie, wszyscy jesteśmy istotami emocjonalnymi i czy tego chcemy, czy nie, nie dość, że posiadamy odczucia, to jeszcze – mniej lub bardziej świadomie – kierujemy się nimi w swoich wyborach i poczynaniach. Dotyczy to nas, Ciebie, ale i Twoich odbiorców – to jak Cię postrzegają, odbija się bezpośrednio na sprzedaży. Odbiorca, którego przekonasz do siebie – stanie się Twoim klientem. I o to mniej więcej chodzi w opracowaniu strategii marki.

Budowanie tożsamości – strategia marki

Strategia marki stanowi podstawowe odniesienie wszelkich działań marketingowych (i nie tylko) przedsiębiorstwa. Budowanie strategii zakłada analizę wielu aspektów funkcjonowania firmy oraz kontekstów tegoż funkcjonowania (jak choćby analizę konkurencji). Ogólnie rzecz ujmując, każda strategia marki powinna zawierać diagnozę sytuacji (zebranie i synteza informacji o firmie, badanie rynku i analiza konkurencji itd.), główne zalecenia (czyli reakcja na zdiagnozowane problemy oraz wytyczenie kierunku podążania, tworzenie briefu marki i identyfikacji wizualnej) oraz projektowanie i planowanie spójnych działań.

Co daje strategia marki?

Bez wątpienia inwestycja w strategię marki zawsze zwraca się z nawiązką. Kompleksowy plan działań, zawierający między innymi:

Promuje firmę oraz jej produkty/usługi, informuje odbiorców/klientów, wpływa na wzrost świadomości marki i jej rozpoznawalność, kształtuje wizerunek i buduje mocną pozycję na rynku oraz przyczynia się do pozyskania zaufania odbiorców i lojalności klientów.

Strategia marki i jej archetyp – kim jesteś, jaki/jaka jesteś i jak to wyrażasz?

Podstawowe pytania, które początkowo trzeba zadać, dotyczą architektury marki, jej historii, misji, wyznawanych i reprezentowanych wartości, rdzenia. Następnie należy przyjrzeć się temu, jaka marka jest – czym się cechuje i co wyróżnia ją na tle konkurencji. Dopiero później analizie zostaje poddany sposób wyrażania się marki, forma i ton komunikacji, postępowanie, ale też identyfikacja wizualna, slogany i symbole oraz udostępniane treści.

Jednym z elementarnych etapów opracowania strategii marki jest określenie jej archetypu. My robimy to niezwykle dokładnie – doprecyzowanie archetypu (lub archetypów – może być ich więcej niż tylko jeden) wyznacza kierunek działań, szczególnie w zakresie komunikacji.

Grupa docelowa a komunikacja

Zasadniczym elementem w opracowaniu strategii marki jest określenie, badanie i analiza grupy docelowej. Wiedza do kogo kierujemy komunikaty jest kluczowa. Po poznaniu potrzeb, oczekiwań, uwarunkowań behawioralnych, demograficznych i psychograficznych możemy dopracować język komunikowania, skonkretyzować sposoby i kanały komunikacji, by jak najprecyzyjniej dotrzeć do odbiorcy. Najpierw jednak musimy odpowiedzieć na kilka pozornie prostych pytań:

  • do kogo się zwracamy?
  • co i jak będziemy robić, by dotrzeć do określonej grupy osób?
  • które kanały komunikacji są odpowiednie?
  • do jakich relacji z odbiorcą dążymy?
  • jak chcemy, by wyglądał plan działań, ich realizacja oraz monitorowanie skuteczności?

Określenie grupy odbiorców determinuje komunikację z nimi. Inaczej budowane będą komunikaty do nastolatków, inaczej do millenialsów, a jeszcze inaczej do matek lub osób starszych, w dodatku będących dziadkami i babciami. Inne będą też kanały komunikacji – o ile aktywny profil na Facebooku jest już dziś koniecznością dla wszystkich (dowiedz się więcej o marketingu na Facebooku dla lokalnych biznesów), o tyle chcąc dotrzeć do młodych ludzi – konieczny będzie też Instagram, YouTube, czy TikTok. W przypadku osób starszych bardziej skuteczna może okazać się przestrzeń niewirtualna, komunikaty w lokalnych gazetach, czy w autobusach. Oczywiście czynniki demograficzne służą tutaj jako możliwie najprostszy przykład – kwestia zróżnicowania i charakterystyki grupy odbiorców sięga dużo dalej i jest zagadnieniem złożonym.

Komunikat – to nie tylko słowa

Ogromne znaczenie, nie tylko z perspektywy budowania świadomości marki, czy utrzymania jej pozycji na rynku, mają treści – czyli to, co mówimy, clou naszego komunikatu. Wartościowe treści budują wiarygodność firmy, podnoszą jej pozycję, wzmacniają autorytet i budują zaufanie u odbiorców. Tym jest właśnie skuteczny copywriting.

Mówiąc o komunikacji, nie można pominąć bardzo ważnej kwestii: komunikatem jest wszystko, co kierujesz (mniej lub bardziej intencjonalnie) do odbiorcy – Twoje zachowanie, słowność, sposób autoprezentacji (a nie tylko sama prezentacja), obraz i cała identyfikacja wizualna, dbałość o szczegóły itd.

Strategia marki – może to jej urok, może to… identyfikacja wizualna

Co dla wielu przedsiębiorców może okazać się trudne do przełknięcia, identyfikacja wizualna nie powinna opierać się głównie na osobistych preferencjach i gustach. Dla nas, pracując nad wizualną reprezentacją marki, nie jest to czynnik obojętny, ale wiemy, że w istocie liczy się osiągnięcie celu biznesowego. Dlatego tworzymy dla każdej marki spójny system wizualny, który wyróżni ją na tle konkurencji, jednocześnie spełniając preferencje grupy docelowej.

[re]asumując

Strategia marki to kreatywna koncepcja istnienia marki w umysłach odbiorców. To opracowanie spójnego systemu funkcjonowania przedsiębiorstwa na podstawie jego charakteru, historii, wartości, wyglądu, sposobów komunikowania, narzędzi i kanałów komunikacji. Strategia marki to plan oraz jego długoterminowa realizacja.

Budowanie wizerunku marki jest długim i żmudnym procesem, wymagającym bardzo szerokiej perspektywy patrzenia na zjawisko danej marki – to jaką jest, jaką się przedstawia i jaką chciałaby być postrzegana. W dodatku opracowanie strategii marki wymaga wiedzy z zakresu wielu dziedzin, determinacji i cierpliwości. Ale jest to gra warta świeczki – inwestycja, która zawsze się zwraca – podobnie jak audyt seo czy audyt ux.

Agencja interaktywna Re Bena Gesta posiada własny, niezawodny sposób na konstruowanie strategii marki. Poprzez kreatywne rozwiązania oferujemy Ci wysoką wartość postrzegania Twojej marki. Chcesz dowiedzieć się więcej? Podejmij dobrą decyzję – skontaktuj się z nami.

  1. Strategia marki indywidualnej

    Choć nazwa może sugerować coś zgoła innego, tego typu strategia dotyczy wprowadzenia zróżnicowanych produktów lub usług (pod względem np. jakości, ceny, rodzaju) i sygnowania ich odrębną marką.

  2. Strategia marki rodzinnej

    Strategia obejmuje całą linię produktów, czy usług, występujących pod tą samą, wspólną nazwą. W tym przypadku dużo łatwiej budować rozpoznawalność marki.

  3. Strategia wielomarkowa

    Dana firma dysponuje kilkoma markami lub rodzinami marek, spośród których każda skierowana jest do innej grupy odbiorców. Ułatwia to utrzymywanie zaufania wśród odbiorców, nawet w sytuacji negatywnych doświadczeń z jedną z marek.

  4. Strategia marek łączonych

    Połączenie strategii marki rodzinnej ze strategią marki indywidualnej. Pewna grupa podobnych usług, czy produktów, funkcjonuje pod jedną nazwą marki rodzinnej, inne natomiast pozostają oddzielnymi markami.

  5. Strategia rozszerzonej marki

    W przypadku rozszerzenia oferty marki indywidualnej dochodzi do powstania rodzinnej. Tyczy się to również marek rodzinnych, które poszerzyły swój asortyment o zupełnie inne produkty niż dotychczas oferowane.

;

FAQNajczęściej zadawane
pytania

Co, jeśli kieruję swoje usługi do wszystkich ludzi? Moja grupa docelowa jest uniwersalna

Wyobraź sobie grupę reprezentatywną „wszystkich ludzi”, którą zwołujemy na placu. Są tam kobiety, dzieci, mężczyźni, dorośli, starcy, jest Polak i jest też Hindus, Grek, Australijczyk, Meksykanin, Kenijczyk. Jest lekarz i niewidomy, człowiek z buszu i naukowiec, bogacz i bezdomny. Każdy z nich jest inny i każdy stanowi Twoją grupę docelową. Co byś im powiedział? I w jakim języku? Esperanto jest świetną koncepcją, ale ile znasz osób, które płynnie posługują się tym językiem?

Grupa docelowa powinna być określona. Odpowiadasz wtedy na konkretne grupy potrzeb, mówisz konkretnym językiem, oferujesz konkretne rozwiązania.

Czasem nadal można usłyszeć stare porzekadło głoszące, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest… do niczego. Podobnie jest z komunikatem.

Jak długo obowiązują zasady zawarte w strategii marki?

Co najmniej dopóty, dopóki zakładane cele nie zostaną osiągnięte.

Strategia marki zakłada działania długoterminowe. Jest opracowaniem koncepcji pojawienia się na rynku, funkcjonowania i utrzymania się na nim. Strategia marki skierowana jest na jasno określone cele. Ponadto definiuje tożsamość marki, wynika z jej wizji, czy wartości — a te przecież pozostają zwykle trwałe.

Co innego, jeśli monitorując na bieżąco rezultaty, widzimy wyraźne tendencje spadkowe i przewidujemy zbliżający się kryzys. Wtedy należy przeanalizować sytuację, zidentyfikować problem, rozwiązać go i wprowadzić ewentualne poprawki do planu działania.

Czy jesteście w stanie opracować dla mnie strategię marki?

Oczywiście. Często podkreślamy kompleksowość naszych działań i nie inaczej jest w kwestii brandingu. Posiadamy zasoby, by stworzyć dla Ciebie każdy element systemu, który osadzi Twoją markę w rzeczywistości na zwycięskiej pozycji.

Skontaktuj się z nami, a zaprezentujemy Ci przykładowa strategię marki.

 

Chciałbym lepiej zrozumieć o co chodzi w strategii marki - jak to zrobić?

Przede wszystkim miej oczy szeroko otwarte, obserwuj i czytaj – na przykład nasz blog, na którym znajdziesz wartościowe wpisy, takie jak:

Jak zainteresować odbiorcę? Wywołaj zaangażowanie!

Branding – dekalog skutecznego budowania marki w Internecie

Artykuły Nowy w świecie marketingu?
Będziemy Twoim przewodnikiem.