Blog SEO – co wchodzi w jego skład w 2022?

SEO – co wchodzi w jego skład w 2022?

Mając na myśli nowoczesne formy promocji strony internetowej nie myślimy już wyłącznie o walce o topowe pozycje wyszukiwarce. Dzieje się to z bardzo prostego powodu – często nawet pierwsza pozycja nie daje takich rezultatów jak usługi wchodzące w skład nowoczesnego SEO.

Mowa tutaj przede wszystkim o marketingu treści (ang. content marketing), oraz elementami UX, będącymi optymalizacją odczuć związanych z odbiorem strony w Google, a także buzz marketingu czy reklam w modelu CPC (Cost Per Clic).

Dopiero synergia wszystkich wymienionych elementów pozwala w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje reklama w Internecie. Co równie istotne – tak szeroki zakres usług pozwala również efektywnie zarządzać budżetem w horyzoncie długofalowym. Pozwala w niemal dowolnym momencie skierować swoje działania na inny obszar, który może przynieść korzystniejsze rezultaty.

To nieocenione w świecie Internetu, który zmienia się z każdym dniem.

Dzisiaj powoli nadchodzi zmierzch agencji, które chcą wyłącznie osiągać topowe pozycje, nie koncentrując się tak bardzo na pozyskiwaniu ruchu. Model za efekt odchodzi do lamusa również ze względu na to, że brak synergii może obniżać konwersje, chociażby ze względu na brak koncentracji na działaniach związanych z UX. A dzisiaj efektywne SEO nie istnieje bez dobrego UX.

Usługi wchodzące w skład nowoczesnego SEO:

SEO

SEO, a User Experience

To optymalizacja odczuć związanych z odbiorem strony w Google. Naszym celem w tym obszarze będzie zdefiniowanie strony w wynikach wyszukiwania, poprzez ustawienie odpowiedniego tytułu lub opisu, którego wynik otrzymuje użytkownik, oraz zbadanie czy miejsce docelowe jest tym, które faktycznie najbardziej optymalnie odpowiada potrzebom użytkowników.

Dlaczego User Experience jest ważne?

Odpowiedni SEO, czyli optymalizacja strony pod roboty indeksujące oraz użytkowników zwiększa znacznie szansę na konwersje (czyli wykonanie akcji) na naszej stronie.

SEO, a Public Relations

To działania związane ze świadomym budowaniem marki poprzez przygotowywanie notek prasowych, lub pozyskiwanie linków dzięki relacjom biznesowym z dziennikarzami lub właścicielami stron internetowych.

Dlaczego Public Relations jest ważne?

Strategicznie umieszczona notka prasowa może okazać się bardzo dobrym źródłem ruchu. Jej koszty pozyskania mogą być jednocześnie niewielkie – często możliwe jest nawiązanie współpracy w formie barterowej.

SEO, a Analityka

Polega na stałym monitoringu strony internetowej i interpretacji dostępnych na jej temat danych oraz konkurencji. Analiza obejmuje również dane grupy użytkowników angażujących się w tworzoną przez nas treść, a także przepływy użytkowników między podstronami, wraz z badaniem zachowań robotów indeksujących.

SEO analiza

Dlaczego analityka jest ważna?

Skuteczna analityka w SEO jest tak naprawdę kluczem do sukcesu. Wyciąganie wniosków z wykonanych już działań stanowi podwaliny dla efektywnego zarządzania stroną – pozwala obniżać możliwość porażki, a także daje odpowiedz czy aktualne działania marketingowe są efektywne.

SEO, a Marketing Automation

To szereg działań, w którym wykorzystujemy odpowiednie oprogramowanie i narzędzia, mające na celu ułatwienie prowadzenia kampanii, kontaktów z klientem i analizy danych. Pozwalają nam one na tworzenie spersonalizowanych treści czy ofert, dostosowanych do aktualnych oczekiwań użytkowników naszej strony?

Dlaczego Marketing Automation jest ważne?

Możliwość dostosowania działań do oczekiwań użytkowników tworzy otwarty korytarz do pozyskiwania ruchu i konwersji na stronie internetowej. Pozwala to stworzyć więź z użytkownikiem, który np. chętniej będzie udostępniał tworzone przez nas treści.

SEO, a CPC (Cost Per Click)

Połączenie działań płatnych z SEO pozwala min. zająć większą powierzchnię w wynikach wyszukiwania i przejąć większą ilość zapytań dla danego słowa kluczowego.

Dlaczego CPC jest ważne?

W wielu przypadkach uruchomienie kampanii płatnej umożliwia pozyskanie pierwszych klientów. Ciekawy content i dobrze zoptymalizowana strona pozwalają stworzyć więź i przekonać klienta do akcji w horyzoncie długofalowym.

SEO, a Social Media

Połączenie tych działań może sprawić, że przygotowywane treści będą udostępniane w kanałach mediów społecznościowych. To z kolei znacznie zwiększa szansę na ich wyświetlenie, a co za tym idzie sprawdzenie oferty na stronie internetowej. Dowiedz się, w jaki sposób robimy social media marketing.

Social media marketing

Dlaczego Social Media są ważne?

Pozwala to w stosunkowo prosty sposób zwiększyć zasięg publikowanych artykułów, jednocześnie umożliwiając sprawdzanie zachowań również w serwisie społecznościowym.

SEO, a Content Marketing

Działania zawierające w sobie promowanie treści – grafik, video i audio, których najważniejszym celem jest pokazanie funkcjonowania marki, jej wartości i zakresu usług. Stworzenie rzetelnych, a jednocześnie ciekawych materiałów może umożliwić zajęcie nawet całej strony wyników wyszukiwania na daną frazę.

Content marketing

Dlaczego Content Marketing jest ważny?

Idąc za trendami warto powtórzyć hasło „Content is King”. Wartościowe treści zawsze się obronią – zarówno w oczach użytkowników, jak i robotów indeksujących strony. Aktualnie nie istnieją efektywne działania SEO bez przekazywania wartości użytkownikom.

SEO, a remarketing

To działania niebezpośrednio wpływające na zwiększenie widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania. Zgodnie z założeniem, że aby klient zdecydował się np. na naszą usługę musi widzieć nasze logo, reklamę, broszurę od 4 do 6 razy, remarketing jest istotnym elementem promocji. Pozwala skutecznie zapaść w pamięć klienta.

Dlaczego remarketing jest ważny?

Skierowanie innego formatu reklamy do użytkownika, który już wcześniej naszą reklamę widział znacznie zwiększa szansę na konwersje. Co do zasady – każdy kolejny raz ją zwiększa, stąd remarketing, jako format kampanii reklamowej jest tak istotny.

SEO, a Buzz Marketing

Marketing szeptany (ang. buzz marketing) to kolejny sposób na promocję strony. Dzięki wykorzystaniu narzędzi, takich jak Brand24 czy SentiOne mamy możliwość promocji strony w miejscach, gdzie potencjalni klienci szukają naszych usług.

Dlaczego Buzz Marketing jest ważny?

Koszty Buzz Marketingu są stosunkowo niewielkie, a działania te mogą znacznie przyczynić się do efektywnej promocji strony w Internecie – linkując min. z tematycznych for do interesującej nas strony.

SEO, a… podsumowanie 

Powyższe definicje, wraz z krótkimi wyjaśnieniami mają na celu pokazać, że nowoczesne SEO to już nie tylko optymalizacja strony czy pozyskiwania linków, ale także wiele innych działań, które mają bezpośredni wpływ na promocję strony, zarówno w Google, jak i w mediach społecznościowych.

Synergia powyższych działań jest jedyną rozsądną drogą dla promocji strony w Internecie.