OfertaIdentyfikacja wizualna

Strategia komunikacji skrojona na miarę
Budowanie marki — jej tożsamości i zaufania odbiorców
Sztuka wizualnej reprezentacji

Identyfikacja wizualna - jak Cię widzą, tak Cię… kupują

Gdy widzisz logo z nadgryzionym jabłkiem na laptopie lub trzy paski na bluzie wiesz doskonale, jakich te przedmioty są marek, prawda?

Utożsamiasz znak z jedną, konkretną firmą, a wraz z nią całe zaplecze znaczeń, odczuć, doświadczeń, przekonań i przeświadczeń o jakości. To, co myślisz i odczuwasz (i to mniej lub bardziej świadomie) widząc dany znak jest efektem działania firmowej strategii komunikacji, którą jest identyfikacja wizualna. Parafrazując znaną maksymę: jak Cię widzą, tak Cię… kupują.

Nasi Klienci
Re/Max
Carolina Toyota Bielsko
Karcher Apeks
Orange Animations Studio
Reconal
Totalmoney.pl
10 lat

doświadczenia

20+

specjalistów

200+

zrealizowanych projektów

275%

średni wzrost sprzedaży ecommerce

425%

średni wzrost ruchu organicznego w projektach

760%

średni wzrost ilości słów kluczowych w Google

Identyfikacja wizualna – kreowanie znaczeń w umyśle odbiorcy

Identyfikacja wizualna jako taka oznacza ustalenie tożsamości, utożsamienie elementu z innym elementem, cechą, przekonaniem, ideą itd. Identyfikacja wizualna jest systemem kreowania marki w umysłach odbiorców. To świadome kształtowanie jej wizerunku.

Identyfikacja wizualna bez wątpienia buduje tożsamość i świadomość firmy, tym samym wyróżniając ją na tle konkurencji i sprawiając, że jest rozpoznawalna. I choć pierwszy kontakt jest niezwykle ważny w dalszym postrzeganiu firmy i chęci korzystania z jej oferty, to właśnie spójny, konsekwentny i jak najbardziej kompleksowy zestaw zasad zarządzania jej wizerunkiem, przełoży się najpełniej na proces budowania jej świadomości. I to właśnie uczyni firmę marką.

Komunikat o marce – identyfikacja wizualna

Identyfikację wizualną możemy rozpatrywać jako rozbudowany system komunikacji.

Mnogość dopasowanych do siebie elementów — znaków-komunikatów — tworzy spójną całość. Poza oczywistym walorem estetycznym niezwykle ważna jest spójność przekazu i jego adekwatność. Im więcej obszarów obejmuje identyfikacja wizualna, tym większy ma zasięg oddziaływania.

Najczęściej identyfikacja wizualna jest postrzegana jako system znaków graficznych. Składa się na nią między innymi:

  • logo i logotyp
  • przyjęta kolorystyka
  • wzornictwo – choćby typografia, czyli forma przekazu, np. krój pisma.

Elementy, które reprezentują markę wpisując się w jej identyfikację wizualną to przede wszystkim:

  • oznakowanie produktów
  • wygląd opakowań produktów
  • materiały promocyjne (od poligraficznych jak ulotki, bannery, aż po gadżety firmowe)
  • wygląd strony internetowej oraz profili w social mediach (oraz wszystkiego, co jest publikowane w ich ramach)
  • druki firmowe i oznaczenia dokumentów (w tym wizytówki, papier firmowy, ale także stopki maili oraz znak wodny na fotografiach)
  • oznakowanie siedziby wewnątrz i na zewnątrz (szyldy, tablice informacyjne)
  • dress code pracowników
  • oznakowanie pojazdów służbowych

Księga identyfikacji wizualnej – księga znaku

Opracowanie idei wizualnej reprezentacji oraz poszczególnych jej elementów wraz z aspektami (sposobami i zasadami) ich używania, zapisane jest w zazwyczaj obszernym dokumencie – księdze identyfikacji wizualnej, funkcjonującej często również pod nazwą księgi znaku (choć pojęcia te są w zasadzie bardziej immanentne względem siebie, aniżeli tożsame). Z założenia, księga identyfikacji wizualnej zawiera strategię komunikacji firmy z odbiorcą z całym zapleczem opisanych wartości, idei i znaczeń. Księga znaku natomiast odnosi się bardziej bezpośrednio do samej grafiki, loga, czy logotypu. W praktyce jednak pojęcia występują wymiennie.

Pracownicy niemal wszystkich działów danej firmy powinni traktować księgę znaku jako podstawowe odniesienie w swoich działaniach związanych z generowaniem jakichkolwiek komunikatów. W księdze można bowiem znaleźć wytyczne co do funkcjonowania poszczególnych elementów identyfikacji wizualnej – praktyczne wskazówki jak prezentować logo, jakie są jego dopuszczalne warianty kolorystyczne, wskazane odległości od innych elementów (utrzymane, by logo pozostawało zawsze czytelne), jaka powinna być minimalna wielkość znaku itd.

Identyfikacja wizualna – polityka zysku

Identyfikacja wizualna wraz z jej elementami składowymi, bezpośrednio przekłada się na budowanie zaufania wśród odbiorców. Spójne, atrakcyjne, adekwatne komunikaty wizualne, przedstawiają ich nadawcę w świetle rzetelnego, szanującego odbiorców i ich potrzeby, godnego uwagi, a co najmniej zapamiętania – podmiotu. Człowiek z natury dąży do systematyzacji. Chaotyczny i niekonsekwentny przekaz prawdopodobnie zginie w natłoku innych uporządkowanych systemów komunikacji wizualnej. A wyrazista i zapadająca w pamięć marka budząc skojarzenia i emocje u odbiorców, zyskuje na popularności. Zwiększone zainteresowanie ofertą generuje natomiast realne zyski.

Jak to wszystko połączyć?

Zastanawiasz się skąd czerpać inspirację w opracowaniu systemu identyfikacji wizualnej? Niezwykle pomocna okaże się tu strategia marki. Jeśli z jakiegoś powodu jej nie posiadasz – warto nadrobić tę zaległość. Zyskasz punkt odniesienia wszelkich działań.

Do czego powinna nawiązywać dobrze realizowana identyfikacja wizualna Twojej firmy? Oto kilka podstawowych zagadnień, których uwzględnienie w projektowaniu wizerunku wyróżni Cię spośród innych:

  • historia – jak Twoja firma powstała? Wpisuje się w rodzinną tradycję, czy raczej stanowi owoc jedynie Twojej pracy i osobistych marzeń? A może zdarzyło się coś, co odmieniło oblicze działań? Opowiedz o tym. Daj się poznać
  • misja, idea, wartości – nakreśl kierunek, w którym zmierzasz
  • grupa docelowa – mów tak, by Cię zrozumiano. Nie znając specyfiki grupy docelowej, stworzenie jasnego i atrakcyjnego dla niej komunikatu jest niemal niemożliwe. Uniwersalny przekaz bywa nieskuteczny – zahacza o patos lub mając dotrzeć do każdego – nie dociera do nikogo
  • przewagi konkurencyjne – co masz Ty, czego nie mają inne firmy z tej samej branży? Może limitowane serie produktów? A może ekologiczne opakowania?

Pozwól się doświadczać

Identyfikacja wizualna nie powinna stanowić jednorazowego przebłysku. Kiedy już dasz się poznać – pozwól się doświadczać. Nie pokazuj się raz. Towarzysz.

Pamiętaj – budowanie wizerunku firmy to proces. Im więcej uwagi i czasu zainwestujesz, tym więcej zyskasz.

Działalność agencji interaktywnej Re Bena Gesta obejmuje różne obszary brandingu, pojmowanego jako budowanie świadomości marki w umysłach odbiorców. Opracowanie strategii marki, key visual, czy choćby logo i logotypu – to nasze główne propozycje z tego zakresu. Warto też zapoznać się z możliwościami, jakie daje dobrze skonstruowana, rzetelna strategia marketingowa – punkt wyjścia i odniesienia w drodze do sukcesu również Twojego przedsięwzięcia.

  1. Key Visual

    Klucz do projektowania elementów identyfikacji wizualnej. Spójne wizualnie komunikaty to podstawa do budowania rozpoznawalności, tożsamości marki i zapisania jej na najcenniejszym nośniku pamięci — umyśle odbiorcy.

  2. Logo i logotyp

    Logo jest uznawane za najważniejszy element graficzny w budowaniu wizerunku marki. Powinno być unikatowe, łatwe do jednoznacznego skojarzenia, nawiązujące i wynikające z systemu wartości, którym marka się kieruje.

  3. Design

    Design oznacza sztukę, wzornictwo użytkowe, łączące w sobie funkcjonalność oraz estetykę. I właśnie takie są tworzone przez nas produkty cyfrowe — zadowalają efektywnością i wyglądem nie tylko naszych Klientów, ale też ich Klientów.

  4. Strategia marki

    Koncepcja identyfikacji wizualnej musi nawiązywać do strategii marki, wpisywać się w nią, tworząc spójną całość — solidną konstrukcję jakości i wrażeń.

  5. Wizualność to komunikat

    To, w jaki sposób prezentujesz siebie i swoją markę, buduje to, w jaki sposób postrzegają i odbierają Cię inni. To jak czyny i słowa — jeśli stoją w opozycji do siebie — tracisz wiarygodność i zaufanie. A to wartości, które trudno budować, ale jeszcze trudniej odzyskać.

;

FAQNajczęściej zadawane
pytania

Czym się różni logo od logotypu?

Logo jest znakiem graficznym, a logotyp formą graficzną w postaci napisu. Oba pojęcia należą do obszaru identyfikacji wizualnej. Więcej na ten temat dowiesz się w zakładce Logo i logotyp.

Czy wystrój wnętrza jest częścią identyfikacji wizualnej?

Jak najbardziej. Tym lepiej, gdy dzieje się to intencjonalnie, świadomie ze strony marki.

Na wizualną identyfikację składa się też wygląd budynku. Skojarz np. restauracje sieci McDonald — zarówno przed rebrandingiem, jak i po — zachowują cechy charakterystyczne, wynikające z założeń identyfikacji wizualnej marki. Wcześniej były czerwone, posiadały elementy w czerwono-białe paski, skierowane były raczej do dzieci. Obecnie budynki sieci fast-food są stonowane kolorystycznie, wpisują się w ogólne trendy dekoratorskie i jednocześnie wszystkie wyglądają bardzo podobnie.

Czy identyfikacja wizualna może być opracowana w oderwaniu od strategii marki?

Nie. Wszelkie działania i ich koncepcje, mające na celu budowanie marki, z założenia powinny być spójne. To niezwykle ważne. Poza tym obie strategie — marki i wizualnej identyfikacji, posiadają tożsame obszary działań. Strategia marki jest pojęciem szerszym, ale dotyczy tak samo identyfikacji i budowania tożsamości.

Skąd mogę czerpać wiedzę na temat identyfikacji wizualnej?

Najlepszym źródłem wiedzy będzie obserwacja marek – w jaki sposób to robią i dlaczego. Sprawdzaj komunikat i ich spójność. Zestawiaj ze sobą różne akcje marketingowe, a w wolnych chwilach przeglądaj nasz blog i wpisy takie jak:

https://admin.rebenagesta.com/blog/branding-dekalog-skutecznego-budowania-marki-w-internecie

https://admin.rebenagesta.com/blog/jak-zainteresowac-odbiorce

Artykuły Nowy w świecie marketingu?
Będziemy Twoim przewodnikiem.