OfertaMarketing automation

Kwintesencja optymalizacji działań
[re]akcja na potrzeby klientów
System kierowania komunikatów marketingowych

Marketing automation — automatyczna zmiana na lepsze

Zamiast wstępu przytoczymy tutaj dwie sentencje, które odnieść można do istoty zjawiska marketing automation. Pierwsza z nich jest myślą przypisywaną Einsteinowi, głoszącą, że „szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”. Druga to stwierdzenie, do którego dochodzi prędzej czy później każdy człowiek będący w procesie rozwoju: stagnacja jest cofaniem się.

Marketing automation — ludzka rzecz
Wciąż wielu przedsiębiorców, najczęściej przez ugruntowane latami doświadczeń przekonania, podchodzi z wielkim dystansem do korzystania z nowych technologii. I choć automatyzacja marketingu (czyli marketing automation) nie należy już wcale do nowinek, a o jej możliwościach i korzyściach płynących z jej wdrażania przekonało się tak wiele firm, wciąż nie wchodzi w elementarny zakres optymalizacji działań marketingowych. Automatyzacja kojarzy się też często z zastępowaniem oprogramowaniem czynnika ludzkiego i rzekomo idącymi za tym procesem potencjalnymi zwolnieniami ludzi. Nic bardziej mylnego. Automatyzacja faktycznie wpływa na system pracy całego zespołu — pomaga mu tak w zarządzaniu czasem, jak i osiąganiu coraz lepszych wyników.
Czym więc jest marketing automation i dlaczego tak warto przestawić się na zmiany?

Nasi Klienci
Re/Max
Carolina Toyota Bielsko
Karcher Apeks
Orange Animations Studio
Reconal
Totalmoney.pl
10 lat

doświadczenia

20+

specjalistów

200+

zrealizowanych projektów

275%

średni wzrost sprzedaży ecommerce

425%

średni wzrost ruchu organicznego w projektach

760%

średni wzrost ilości słów kluczowych w Google

System, a nie tylko program – marketing automation

Marketing automation to system zautomatyzowanych działań marketingowych, pozwalający na skuteczne docieranie do klientów, usprawnienie procesów tworzenia i optymalizacji treści, prowadzenia działań reklamowych oraz sprzedażowych. Marketing automation to, innymi słowy, kierowanie odpowiedniej treści do konkretnych grup odbiorców w konkretnym czasie. Często bywa określany jako oprogramowanie, rozwiązanie technologiczne. Jednak takie rozumienie zjawiska marketing automation może nakierować na błędny wniosek, jakoby system ten był gotowym do jednorazowego wprowadzenia i czerpania wciąż takich samych zysków przepisem. A zdecydowanie tak nie jest. Dobrze automatyzowany marketing to synergia odpowiednich konfiguracji, rozumienia zagadnień z pogranicza psychologii i marketingu, doświadczenia w marketingu i dokładnie przemyślanego lejka sprzedażowego.

Automatyzacja spersonalizowanych działań?

Z pozoru może to brzmieć nieco paradoksalnie — jak automatyzacja działań może mieć jednocześnie charakter spersonalizowany, skrojony na miarę konkretnych osób?

System taktyk, narzędzi i optymalizacji rozwiązań, jakim jest marketing automation, polega głównie na usprawnieniu działań marketingowych o charakterze powtarzalnym, ale z zachowaniem zindywidualizowanych komunikatów. Zautomatyzowaniu w ramach marketing automation ulega:

 • zbieranie danych na temat użytkowników, którzy odwiedzają daną witrynę
 • systematyzacja, segmentacja, integracja tychże danych — na podstawie informacji o potencjalnym kliencie, jego oczekiwaniach i zainteresowaniach, jesteś w stanie kierować do niego skonkretyzowane, spersonalizowane treści
 • mailing
 • dostosowanie konkretnych działań do zarejestrowanych zachowań użytkowników.

Co oferuje marketing automation?

Korzyści płynące z wdrożenia rozwiązań marketing automation to między innymi optymalizacja procesów sprzedażowych, zwiększenie konwersji i liczby leadów, skrócenie procesu decyzyjnego klienta (stworzenie doskonałej przestrzeni i dogodnych warunków do podjęcia decyzji o skorzystaniu z oferty), budowanie świadomości marki, wzmacnianie zaangażowania odbiorców komunikatów marketingowych i budowanie z nimi relacji.

Marketing automation — spektrum możliwości

Po pierwsze — w obszarze możliwych wdrożeń automatyzacji marketingu, dostępnych jest wiele narzędzi i rozwiązań, które można dopasować do potrzeb przedsiębiorstwa, niezależnie od jego wielkości, czy budżetu, jaki chce zainwestować.

Automatyzacja w parze z personalizacją? Z marketing automation to nie jest paradoks

Marketing automation oferuje możliwość śledzenia i analizowania zachowań użytkowników, dzięki czemu jest nieocenionym źródłem informacji o potencjalnych klientach, ich upodobaniach, nawykach, zainteresowaniach. Na podstawie wyników analizy zebranych danych, możliwe jest lepsze rozpoznanie, zidentyfikowanie potrzeb użytkowników, podzielenie ich na grupy według określonych kryteriów i co za tym idzie – przygotowanie maksymalnie spersonalizowanej oferty.

Jakimi kryteriami można się kierować w podziale użytkowników na grupy? Możliwości jest oczywiście bardzo wiele m.in.:

 • użytkownicy, którzy porzucili koszyki
 • klienci, którzy w ostatnich 30. dniach dokonali zakupu produktów lub usług o wartości np. co najmniej 200 zł
 • potencjalni klienci, którzy więcej niż jeden raz oglądali dany produkt
 • osoby, które otworzyły co najmniej jednego maila, którego nadawcą jest dany e-sklep.

Narzędzia marketing automation

W raporcie sporządzonym przez Salesforce można odnaleźć informację, że z rozwiązań marketing automation korzysta co najmniej 67% czołowych marketerów. Wskazuje to wyraźnie na fakt, że automatyzacja działań marketingowych nie stanowi trendu, a istotną część perspektyw strategii marketingowych. Spośród wielu narzędzi marketing automation wyróżnić można:

 • e-mail marketing
 • autorespondery
 • landing pageq
 • formularze oraz pop-upy
 • lead nurturing
 • lead scoring
 • wszelkie sposoby zapisu obecności odwiedzających witrynę

Niezależnie od zastosowanych narzędzi, ogromne znaczenie mają scenariusze wdrożeń, pieczołowicie opracowana strategia, mierzenie wyników, umiejętność analizy danych, wyciągania wniosków i odpowiednia reakcja.

W gąszczu możliwości, decyzji i reakcji na obserwowane efekty działań, trudno jest się poruszać bez przewodnika, rozumiejącego konkretne potrzeby i umiejącego na nie odpowiadać. Potrzebujesz zmian, konkretnych działań, które wyraźnie poprawią Twoje wyniki? Skontaktuj się z nami. Agencja Interaktywna Re Bena Gesta, czyli „dobrze wykonawszy pracę”.

 

 1. Automatyzacja - oszczędność czasu

  Manualne wysyłanie setek takich samych maili nie należy do czynności wpisujących się do kreatywnej, zaangażowanej pracy. Wdrażając systemy automatyzacji, oszczędzamy energię i czas - wartości które można z powodzeniem inwestować w inne działania.

 2. Relacje z odbiorcą

  W marketing automation bardzo istotna jest personalizacja komunikatów, dostosowanie ich do grupy odbiorców, których łączą np. wspólne zainteresowania. Otrzymywanie nieprzypadkowych treści podnosi wiarygodność nadawcy i sprzyja budowaniu zaufania odbiorcy wobec nadawcy. A to z kolei jeden z istotniejszych czynników budowania marki.

 3. Skuteczność przekazu

  Efektywne działania marketingowe generują zyski - to oczywistość. Kierując do odbiorców spersonalizowane oferty, odpowiadające na ich konkretne potrzeby, zwiększamy szanse finalizacji transakcji.

 4. Mierzalność działań i efektów

  Bieżące analizy efektywności działań marketingowych są podstawą do dalszego planowania i wdrażania zmian. Automatyzacja sprzyja diagnozowaniu.

 5. Wartościowe leady

  Formularze kontaktowe, które odznaczają się wysokim stopniem personalizacji, przynoszą zdecydowanie więcej wartościowych leadów.

;

FAQNajczęściej zadawane
pytania

Czy marketing automation zakłada jednorazową zmianę?

Działania marketingowe zyskują na skuteczności, jeśli prowadzone są długofalowo. Opracowany plan, strategia, wdrażanie zmian, mierzenie efektów, wyciąganie wniosków, a następnie wprowadzenie kolejnych zmian – to proces – złożony i wymagający nakładu czasu, pracy i zaangażowania wielu specjalistów. I choć na efekty trzeba czasem nieco poczekać – zawsze warto.

Czy automatyzacja marketingu jest skierowana wyłącznie do dużych firm?

Nie. Marketing automation może się znaleźć w obszarze zainteresowań każdej firmy nastawionej na rozwój – niezależnie od jej wielkości. Jeśli chcesz pozyskiwać klientów w Internecie – automatyzacja okaże się dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Artykuły Nowy w świecie marketingu?
Będziemy Twoim przewodnikiem.