Tworzenie ebooków
Twoja książka — Twój sukces
Wartościowa treść, niebanalna grafika
Buduj wizerunek i zwiększaj sprzedaż
Tworzenie e-booków - stwórzmy razem Twoją książkę
Elektroniczna publikacja stanowi doskonałe, bo wielozadaniowe i skuteczne narzędzie budowania silnej marki.
Czym jest i co da Ci własny e-book?
Nasi Klienci
doświadczenia
specjalistów
zrealizowanych projektów
średni wzrost sprzedaży ecommerce
średni wzrost ruchu organicznego w projektach
średni wzrost ilości słów kluczowych w Google
Tworzenie e-booków – content marketing po mistrzowsku
E-bookiem nazywamy niemal każdą publikację w formie elektronicznej – niezależnie czy jest to powieść, wydana również w wersji papierowej książki, czy rozbudowana oferta firmowa, katalog, czy e-książka produktów. E-book jest publikacją cyfrową, zapisaną w odpowiednim formacie, umożliwiającym odczytanie dokumentu na komputerach, czy różnych urządzeniach mobilnych (w tym oczywiście na czytnikach e-booków). Nie ulega wątpliwości, że ta forma przekazywania treści może być jedną z najbardziej skutecznych z nawiązywaniu relacji marki z klientem, budowaniu zaufania, ukazywaniu siebie jako specjalisty w swojej dziedzinie. Jednak kluczowe są tutaj treści i atrakcyjna forma ich podawania – wtedy promocja, jaką e-book gwarantuje, stanie się nienarzucająca dla klienta, a jednocześnie efektywna dla Ciebie. Zapewne tworzenie e-booków można rozpatrywać w wielu kontekstach. Tutaj skupiamy się na tym, co forma atrakcyjnej publikacji elektronicznej może oferować firmom, w tym – Twojej firmie.
Tworzenie e-booków – najistotniejsze zalety e-booków w biznesie
Tworzenie e-booków daje wielowymiarowe korzyści dla firmy-wydawcy. To cenne narzędzie w budowaniu wizerunku, promocji, a nawet w pozycjonowaniu strony internetowej. Wszystko to przekłada się na realne zyski – zwiększenie sprzedaży produktów, czy usług.
7 głównych zalet publikacji elektronicznych:
- Przedstawianie firmy jako eksperta w swojej dziedzinie.
- Budowanie zaufania odbiorców i wzmacnianie wiarygodności firmy.
- Dostarczanie wartościowych, praktycznych informacji.
- Pozytywny wpływ na rozpoznawalność firmy.
- Promocja firmy.
- Pozytywny wpływ na pozycjonowanie strony.
- Zdobywanie leadów sprzedażowych.
Warto tutaj wspomnieć o wielu możliwościach „dystrybucji” e-booka. Może on stanowić dodatek (i zachętę) do zakupów lub skorzystania z usług. Może być nagrodą dla osób, które zapisały się do newslettera. Może nawet funkcjonować jako produkt – płatne wersje e-booków nie są wcale rzadkością. Spore grono odbiorców wie, że wiedza (tym bardziej specjalistyczna) kosztuje i chętnie za nią zapłaci. W ostatnim przypadku jednak mowa o e-bookach, które są eksperckim opracowaniem danego zagadnienia, a nie katalogiem produktów.
Tworzenie e-booków – narzędzie marketingu
E-book, by wykorzystywać swój potencjał marketingowy, powinien być dla odbiorcy jednocześnie źródłem informacji i atrakcyjną lekturą, a więc nieść ze sobą wartościowe treści – ekspercką wiedzę w przystępnej formie, czy praktyczne rozwiązania. Ponadto opracowanie publikacji powinien ściśle nawiązywać do ogólnej strategii marki – mowa tu zarówno o doborze tematyki, treściach, jak i kwestii wizualnej. Ogromne znaczenie ma też strona graficzna e-booka – nie dość, że musi skupiać uwagę swą atrakcyjnością, to jeszcze wpisywać się w ogólną koncepcję identyfikacji wizualnej firmy.
E-book może mieć charakter:
- studium przypadku (tzw. case study)
- poradnika
- instrukcji
- oferty
- katalogu firmowego
- katalogu produktów
Specyfiką dobrych e-booków jest bycie wartością dla obu stron – jednoczesne odpowiadanie na potrzeby tak odbiorcy, jak i wydawcy. Bez wątpienia, dobrze zaprojektowany e-book stanowi jednocześnie ciekawą lekturę, jak i uniwersalne narzędzie marketingowe.
Publikacja elektroniczna jest uniwersalnym narzędziem w budowaniu wizerunku marki oraz jej pozycji również… w wyszukiwarce.
E-booki bywają traktowane przez roboty Google jako wartościowe treści, przydatne użytkownikom, co z kolei pozytywnie wpływa na widoczność strony internetowej (zawierającej e-publikację). Jako wyjątkowo cenne, Google uznaje e-booki z nadanym ISBN – Międzynarodowym Znormalizowanym Numerem Książki.
Nie bez znaczenia jest tutaj opcjonalna interaktywność e-booka – czyni go to jeszcze bardziej atrakcyjnym, również dla wyszukiwarki. Warto zaznaczyć, że interaktywność dodaje e-bookowi funkcjonalności podobnych do tych, które ma strona internetowa. To z kolei stwarza koleje szeregi możliwości na wielu polach.
Tworzenie e-booków – jak robimy to my?
Dewizą przewijającą się w każdym sektorze naszej działalności jest „dobrze wykonawszy pracę” (Re Bena Gesta). Oznacza to, że podejmując się jakiegokolwiek działania dla Ciebie – dołożymy wszelkich starań, by zrealizować dobrze zakładane cele. Jakie przełożenie ma ta zasada w kwestii tworzenia e-booków? Co to znaczy, że robimy je dobrze?
Przede wszystkim mamy świadomość, że żaden element, który stanowi komunikat ze strony firmy, nie może funkcjonować jako „wolny strzelec”. Powinien wpisywać się, a wręcz wynikać ze strategii marki (w której opracowaniu również możemy Ci pomóc) firmy. Wchodząc we współpracę z nami, masz pewność, że budujesz markę jako spójną całość.
Wizerunek
Tworząc atrakcyjną publikację, pełną wartościowych treści np. w formie poradnika albo case study, budujesz swój wizerunek, wzbudzasz zaufanie odbiorców, przedstawiasz się w roli eksperta w swojej dziedzinie.
Gratyfikacja
Możesz użyć e-booka jako nagrody dla Klienta za wykonanie określonej aktywności na Twojej stronie — czy będzie to zakup, pozostawienie maila lub pozytywnej opinii, czy może zapisanie się do Newslettera — Twój wybór.
Produkt
Publikacja elektroniczna może stanowić osobny produkt, który możesz sprzedawać. Wiedza ekspercka jest w cenie, a osób, które chcą ja posiąść — nie brakuje.
Treść
Treść Twojego e-booka musi być dopracowana, nieskazitelna pod kątem merytorycznym oraz językowym. To reprezentacja Twojej marki. Tutaj nie ma miejsca na pomyłki. Jeśli chcesz być autorem tekstu — koniecznie zdecyduj się na jego korektę i redakcję. Możesz też powierzyć przygotowanie treści specjalistom.
Grafika
Twoja publikacja powinna być nie tylko atrakcyjna graficznie, ale też przejrzysta, czytelna, doskonale opracowana. Mowa tu o dbałości o każdy element zawartości e-booka i jego okładkę. Wyróżnij się spośród konkurencji — zróbmy razem coś pięknego!
FAQNajczęściej zadawane
pytania
Czym jest ISBN i czy nadawanie go e-bookowi jest konieczne?
ISBN to Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki.
Nadawanie publikacji ISBN nie jest konieczne, ale bardzo korzystne i często wręcz wskazane. Jeśli jesteś na przykład płatnikiem VAT, to nadanie ISBN upoważnia Cię do skorzystania z obniżonego podatku, wynoszącego 5%. Jeśli w planach masz szerszą dystrybucję e-booka – nadanie mu numeru może być wskazane.
U wielu osób ISBN wzbudza zaufanie. Jego nadanie nic nie kosztuje.
Jak uzyskać ISBN?
Nic prostszego. Musisz tylko złożyć wniosek o przyznanie Ci puli numerów (jednorazowo możesz ubiegać się o 10, 100 i 10000 numerów). Pamiętaj jednak, że 1 numer przynależy do 1 publikacji, niezależnie od nakładu.
Wniosek możesz wysłać pocztą, ale możesz też złożyć go szybko na stronie e-isbn.pl.
Procedura odbywa się błyskawicznie i jest całkowicie darmowa.
Pamiętaj, że ISBN musisz zamieścić w określonym miejscu publikacji i zgłosić jego użycie w serwisie wydawniczym ISBN.
Jeśli zlecisz opracowanie e-booka nam — wystarczy, że wyrazisz chęć posiadania ISBN, a my zajmiemy się formalnościami.
Jak przedstawia się kwestia praw autorskich w przypadku zlecenia wam kompleksowego opracowania e-booka?
Zlecając nam opracowanie e-booka, pozostajesz wyłącznym właścicielem majątkowych praw autorskich. Oznacza to, że jesteś jedynym podmiotem, który może czerpać zyski z publikacji — sprzedawać ją i wykorzystywać na różnych polach eksploatacji.
Nieco inaczej wygląda w Polsce kwestia osobistych praw autorskich. Na przykład grafik, który opracuje Twoją publikację, ma prawo mówić, że jest autorem grafiki. Ten rodzaj prawa autorskiego jest niezbywalny i nie da się go wykupić, czy zrzec. Można oczywiście ustalić między sobą zasady wykazywania autorstwa. Ale jeśli jakikolwiek specjalista wykorzysta Twojego e-booka jako perełkę w swoim portfolio, może przynieść Ci to w zasadzie jedynie profity.
Czy mogę być autorem treści e-booka?
Oczywiście. Tekst możesz przygotować samodzielnie i zlecić jego redakcję i korektę (co polecamy — jako autor tekstu możesz po prostu nie wyłapać wszystkich literówek, nie mówiąc o zgrzytach gramatycznych, czy stylistycznych) lub zamówić kompleksowe opracowanie treści.
Gdzie mogę znaleźć Wasze realizacje w zakresie tworzenia ebooków?
Skontaktuj się z nami, a chętnie pokażemy ci fragmenty naszych realizacji. W całości są one objęte umowami NDA, w związku z czym nie możemy przedstawić całości. Możemy pokazać Ci jednak również referencje.