Blog Jak stworzyć sklep internetowy? Poznaj 9 kluczowych aspektów!

Jak stworzyć sklep internetowy? Poznaj 9 kluczowych aspektów!

“Jak stworzyć sklep internetowy?” to pytanie, które zadaje sobie wiele osób – szczególnie w początkowej fazie roku, kiedy zazwyczaj podejmuje się poważne decyzje w swoim życiu i często zmienia się bieg wydarzeń. Jedną z najczęściej podejmowanych decyzji na tym etapie jest porzucenie dotychczasowej pracy etatowej i rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Bardzo często wybór pada na rynek e-commerce i stworzenie własnego sklepu internetowego.

Jeśli decyzja została już podjęta to pozostają do ogarnięcia wszystkie kwestie związane z własnym biznesem. Zasadniczo uruchomienie sklepu internetowego moglibyśmy sprowadzić do wyboru oprogramowania i grafiki oraz wprowadzania produktów. Zakres działań jest w dużej mierze uzależniony od nośnika, na którym chcemy oprzeć swoje działania. Obecnie na rynku znaleźć można bardzo wiele gotowych rozwiązań, które pozwalają na szybkie i sprawne stworzenie sklepu internetowego. Czy jest to jednak optymalne rozwiązanie? Z pewnością nie jest złe na samym starcie działalności, jednak warto wziąć pod uwagę, że gotowe rozwiązania zawierają bardzo wiele ograniczeń, które mogą hamować rozwój sprzedaży czy wzrost konwersji.

O tym jednak w dalszej części. Na ten moment skupimy się na tym, aby poznać ścieżkę, którą trzeba przejść, aby dać sobie szansę na osiągnięcie sukcesu w sektorze e-commerce.

Przede wszystkim – rzeczowa analiza rynku

Jeśli nie zrobimy odpowiedniego rozeznania na rynku, nie poznamy przewag konkurencyjnych i możliwości sprzedaży swojego produktu to ciężko będzie pokonać konkurencję. W tym celu najlepiej zdecydować się na audyt branży, w której chcemy rozpocząć działania. Pozwoli on określić mocne i słabe strony konkurencji, oraz przede wszystkim zdefiniować podejmowane przez nią działania. Analiza powinna koncentrować się na czynnikach, takich jak ceny produktów, wygląd sklepu, podstrona produktu, czas i koszt dostawy, rodzaje promocji, możliwość zapisania do newslettera czy sposoby łączenia klienta z marką.

Marketing

Strategia promocji sklepu

Jeśli już wiemy, w jaki sposób swoje działania prowadzi konkurencja to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy stworzyli lepszą strategię sprzedaży dla naszego sklepu. Pomocne mogą okazać się dobrze postawione pytania, takie jak:

  • Czym mój produkt się wyróżnia?
  • Jaki problem rozwiązuje?
  • Do kogo chciałbym trafić z moim produktem?
  • Czy jestem w stanie obniżyć koszty z nim związane?

Rozsądnym rozwiązaniem jest również audyt konkurencyjnych sklepów internetowych i całej branży.

Nazwa sklepu i wybór domeny

To bardzo ważny etap tworzenia sklepu internetowego. Unikatowa nazwa i dobra domena pozwolą już na początkowym etapie uzyskać przewagę nad konkurencją. Pamiętaj, aby wybór domeny skonsultować ze specjalistą SEO. Nazwa jest bowiem jednym z czynników rankingowych.

Wybór oprogramowania i layotu graficznego

Pytanie: “Jak stworzyć sklep internetowy?” może odnosić się zarówno do kwestii stricte wizerunkowych i brandingowych, oraz do aspektów związanych z logistyką i transportem. Odnosi się również do kwestii technicznych, związanych z samym silnikiem sklepu.

Tutaj jest kilka możliwości. Możesz zdecydować się na zbudowanie sklepu zgodnie ze swoim wyobrażeniem, które zaprojektuje grafik, a następnie zakoduje programista. Takie rozwiązanie będzie prawdopodobnie najdroższe, ale jednocześnie będzie najbliższe temu, aby spełnić Twoje oczekiwania. Ten model pozostawia jednocześnie największe pole do realizacji późniejszych poprawek. Dlaczego? Bo wszystkie elementy mają możliwości edycji i nie są ograniczane.

Inną możliwością jest wykorzystanie modelu SaaS, w którym opłacasz abonament roczny lub miesięczny za korzystanie z oprogramowania sklepu. To wygodne rozwiązanie na start. Posiada jednak jedną zasadniczą wadę – wiele z elementów jest nieedytowalnych. Przykładami takich platform są Shoplo i Shopify.

Ostatnią opcją jest skorzystanie z zakupu licencji lub wdrożenie sklepu działającego w modelu Open Source. To rozsądne rozwiązanie, bo zawiera wiele możliwości edycji, a przy tym bardzo solidne podstawy wewnątrz systemu. Przykładami rozwiązań w modelu Open Source są WooCommerce i PrestaShop.

SaaS w sklepie internetowym

Dbałość o aspekty prawne

Tworzenie sklepu internetowego wymaga, abyśmy zadbali również o aspekty związane z prawem. Jednym z podstawowych działań, które powinniśmy podjąć, a o których zapomina bardzo wielu posiadaczy sklepów internetowych jest zgłoszenie bazy sklepu do GIODO. Ponadto, będziesz musiał zadbać o klauzule RODO oraz cookies, a także podpisać stosowne umowy z magazynami i firmami kurierskimi, z którymi będziesz współpracował w zakresie logistyki.

Analityka sklepu internetowego

Nie będziesz w stanie rozwijać swojego sklepu internetowego, jeśli nie zadbasz o dostęp do informacji. Im więcej będziesz posiadał danych na temat tego, jak zachowują się Twoi użytkownicy w sklepie internetowym, tym łatwiej będziesz mógł optymalizować sklep i podnosić konwersje. Najważniejsze są informacje na temat tego, skąd pochodzą klienci, czy która reklama jest najbardziej opłacalna. Więcej o podnoszeniu konwersji pisaliśmy tutaj.

Przygotowanie jasnych informacji dla klientów

Bardzo ważne – jeśli chcesz pozostać transparentnym partnerem do współpracy – jest zadbanie o dostęp do informacji Twoich klientów. Chodzi tutaj przede wszystkim o informacje o Twojej firmie, rodzaju i kosztach dostawy, dostępnych sposobach płatności oraz polityce zwrotów i reklamach, a także prawach, które przysługują klientom, którzy kupują przez Internet. Jest to bardzo istotne, bo brak tych informacji może skutecznie uniemożliwić sprzedaż w sklepie internetowym. Jednocześnie – warto pamiętać, że jeśli posiadamy np. drogą wysyłkę czy długi czas dostawy to klienci mogą być również z tych powodów niezainteresowani zakupem.

Umieszczenie produktów w sklepie

Przedstawienie produktów w sklepie ma niebagatelny wpływ na poziom sprzedaży. O czym warto pamiętać? Opisy powinny być przede wszystkim unikalne, a do tego ciekawe i chwytliwe. Warto, aby zawierały zdjęcia i wideo, które wpłyną pozytywnie na odczucia użytkownika, który ma z nimi kontakt. Prawidłowo przygotowane opisy produktów maję jeszcze jedną, ważną zaletę – wpływają pozytywnie na pozycję w wyszukiwarce, o ile są dobrze zoptymalizowane i zawierają odpowiednią długość.

 

Strategia promocji sklepu internetowego

Działania marketingowe – klucz do sukcesu!

Jest to element, który stanowi wisienkę na torcie i jest dopełnieniem wszystkich poprzednich elementów. Bez przemyślanych działań marketingowych niezwykle trudno jest uruchomić, a co dopiero zwiększać sprzedaż w sklepie internetowym. Dostępnych form marketingu internetowego jest naprawdę wiele – pozycjonowanie, kampanie na Facebooku, content marketing, video marketing, influencer marketing, buzz marketing… rodzi się pytanie – co wybrać, aby być zadowolonym? Przede wszystkim należy zacząć od audytu i stworzenia strategii promocyjnej, a następnie na bieżąco ją optymalizować.

Jak stworzyć sklep internetowy? Szukaj inspiracji!

Jeśli posiadasz ciekawy produkt, lub masz do takiego dostęp i chcesz założyć sklep internetowy to rozsądnie będzie, jeśli w pierwszej kolejności poszukasz inspiracji, wśród już istniejących sklepów internetowych. Znajdziesz ciekawe rozwiązania, podpatrzysz grafikę, zainspirujesz się do tworzenia treści – dzięki tym aspektom znacznie łatwiej będzie Ci stworzyć swój własny, niepowtarzalny sklep internetowy.