OfertaMakiety UX

Architektura informacji — architektura sukcesu
Wizualizacja, walidacja, weryfikacja
Od ogółu do szczegółu — zobacz, poznaj, doznawaj

Makietowanie, inaczej prototypowanie, to jeden z elementów projektowania produktu cyfrowego.

Wizualizacja projektu za pomocą makiet UX pozwala zrozumieć projekt, dostrzec jego cechy i łatwo wdrożyć zmiany we wczesnej fazie tworzenia. Przedstawia m.in. wielkość i rozmieszczenie elementów na stronie lub w aplikacji. Określa także zależności między nimi.

Przed rozpoczęciem pracy nad makietą należy przeprowadzić badania UX, które pozwolą stworzyć koncepcję naszego produktu. Makieta UX (wireframes, mock-ups, blue prints) to uproszczona wersja produktu finalnego.

Nasi Klienci
Re/Max
Carolina Toyota Bielsko
Karcher Apeks
Orange Animations Studio
Reconal
Totalmoney.pl
10 lat

doświadczenia

20+

specjalistów

200+

zrealizowanych projektów

275%

średni wzrost sprzedaży ecommerce

425%

średni wzrost ruchu organicznego w projektach

760%

średni wzrost ilości słów kluczowych w Google

Typy makiet UX

Makietowanie może odbywać się na różnych poziomach szczegółowości, wyróżniamy dwa podstawowe typy makiet UX — Lo-fi oraz Hi-fi. Jednak zanim przystąpi się do tworzenia cyfrowego prototypu, nierzadko pracę rozpoczyna się od projektu na kartce, tzw. paper prototyping. Umożliwia to na wyodrębnienie w szybki sposób najbardziej istotnych elementów, które znajdą swoje zastosowanie w dalszych pracach nad produktem końcowym. Lo-fi charakteryzuje się niskim poziomem szczegółowości. Taki projekt występuje zazwyczaj w odcieniach szarości, ponieważ ma na celu przedstawienie rozmiarów oraz położenia poszczególnych elementów.

Nie uwzględnia szczegółowych części projektu, skupiając się wyłącznie na priorytetowych czynnikach, takich jak przyciski, linki czy zdjęcia. Występuje w postaci schematu blokowego lub gray-box wireframing, czyli wycieniowania prostokątów ze względu na ich priorytet w całym schemacie. Z kolei makiety Hi-fi są tworzone po przetestowaniu podstawowych funkcji produktu. Służą przede wszystkim do dopracowania szczegółowych elementów produktu, np. treści. Projekt nabiera barw — pojawiają się kolorowe grafiki, piktogramy, ikony. Na tym etapie dobrze jest określić konkretną paletę kolorów, których należy się trzymać w całym projekcie. Makieta high fidelity jest bardzo zbliżona do ostatecznego designu całego projektu, dlatego warto na tym etapie rozwiać wszelkie wątpliwości, dotyczące poszczególnych detali produktu.

Jak stworzyć makietę UX?

Zanim zaczniemy tworzyć prototypowanie cyfrowe produktu, działania należy poprzedzić badaniami UX, które pozwolą stworzyć zarys istotnych elementów, jakie mają znaleźć się na projekcie. Przede wszystkim warto skupić się na badaniach użyteczności, aby zweryfikować potrzebę zastosowania konkretnych części produktu. Kolejnymi czynnikami są m.in. heatmap, analiza konkurencji, analiza ilościowa, badania ankietowe czy wywiady pogłębione. Zebrane informacje przyspieszą i ułatwią dalszą pracę. Ponadto rozplanowanie struktury projektu aplikacji czy strony internetowej pozwala przewidzieć, ile czasu będzie potrzeba na makietowanie poszczególnych rzutów produktu. Prototypowanie warto rozpocząć od uproszczonego, odręcznego szkicu. Dzięki temu łatwiej wyodrębnić najlepsze pomysły, które znajdą zastosowanie na kolejnych etapach — makietach Lo-fi oraz Hi-fi.

Makiety UX — jakie narzędzia?

Jednym z najbardziej popularnych programów do prototypowania cyfrowego jest Figma. Jest to narzędzie, na którym bazujemy tworząc makiety UX. Figma umożliwia udostępnianie oraz wspólną pracę z całym zespołem w czasie rzeczywistym. Pozwala na bieżące komentowanie, co daje szybkie informacje zwrotne, dotyczące projektu zarówno ze strony współpracowników, jak i klienta. Dzięki takim funkcjom praca nad projektem jest dynamiczna. Niezwykle przydatna jest też zapisywalna historia zmian projektu, która umożliwia szybki powrót do poprzednich etapów makietowania. Ponadto program Figma daje możliwość tworzenia podprojektów — pages — które np. znajdują zastosowanie na innych urządzeniach. Warto wspomnieć także o atomic design, które pozwala na stworzenie bazowych jednostek projektów, które są podstawą do tworzenia kolejnych, bardziej zaawansowanych działań. Znacznym ułatwieniem jest możliwość importowania plików z platformy Sketch. Figma to przede wszystkim zintegrowane prototypowanie wysokiej jakości. Oczywiście istnieje sporo innych narzędzi do tworzenia makiet UX, jak np. UXPin, Balsamiq, Sketch, Axure, Marvel, Invision, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie.

[re]asumując – makiety UX

W Re Bena Gesta wiemy, jak skutecznie budować wizerunek marki w Internecie. Każdy projekt traktujemy indywidualnie, uwzględniając wszystkie oczekiwania i potrzeby Klienta. Podczas tworzenia makiet UX bazujemy na szerokiej wiedzy i doświadczeniu naszego zespołu, które zdobyliśmy podczas licznych realizacji.

Dobry produkt cyfrowy jest na wyciągnięcie ręki — skontaktuj się z nami!

 1. Weryfikacja

  Dzięki makietom UX można łatwo i szybko skorygować ewentualne błędy oraz sprawdzić reakcje użytkowników na dany produkt

 2. Oszczędność czasu

  Makiety UX oszczędzają czas każdemu zaangażowanemu w ich tworzenie — od klienta, przez zespół projektowy, po użytkowników

 3. Oszczędność pieniędzy

  Makieta UX pozwala uniknąć błędów, których rozwiązania są czasochłonne, pracochłonne i drogie

 4. Sprawdzone rozwiązania

  Makietowanie produktu cyfrowego wyklucza przeprowadzanie doświadczeń na użytkownikach, oszczędzając im frustracji

 5. Przewidywanie kosztów

  Na etapie makietowania łatwiej oszacować koszt produktu cyfrowego, biorąc pod uwagę czasochłonność i złożoność jego wykonania

;

FAQNajczęściej zadawane
pytania

Jakie etapy obejmuje tworzenie makiety UX?

 • Zbieranie danych

Tworząc makietę UX należy najpierw poznać wymagania biznesowe produktu i jak najdokładniej pojąć jego ideę.

 • Wstępne planowanie

Zespół projektowy opracowuje wstępne ekrany, User Interface i przepływ użytkowników.

 • Szkice

Zarówno te na papierze, jak i te w formie notatki graficznej na komputerze — szkice przenoszone są do odpowiedniego programu, a następnie udostępniane zespołowi projektowemu.

 • Architektura informacji

Tworzenie dokładnych schematów architektury informacji.

 • Projekt

Projektowanie makiety w odpowiednim programie do tworzenia prototypów jest ostatnim elementem budowania.

Czy jako Klient mam wgląd do makiety mojego produktu cyfrowego?

Oczywiście. Twój wkład w projektowanie zależy od Twoich chęci i zaangażowania w tworzenie produktu — możesz w całości powierzyć go nam lub być aktywnym członkiem zespołu projektowego. Ponadto Ty decydujesz o finalnym produkcie. Akceptujesz go lub zgłaszasz potrzebę modyfikacji.

Czasem makiety są czarno-białe. Dlaczego?

Spójność kolorystyczna na pewnym etapie projektowania służy przedstawieniu funkcjonalności produktu cyfrowego, a nie jego potencjalnego wyglądu końcowego z zastosowaną docelową kolorystyką. Innymi słowy — taka makieta spełnia po prostu inną funkcję — przedstawia produkt od strony funkcjonalności, architektury informacji, a nie stricte estetyki.

Czy makietę UX można sporządzić… na kartce?

Często prototyp rozrysowany jest faktycznie na kartce papieru. Pozwala to na szybkie sporządzenie poglądowego szkicu, eliminowanie późniejszych, opcjonalnych problemów, łatwe wprowadzanie poprawek lub wybranie spośród kilku szkiców — tego o największym potencjale. W kolejnym kroku przechodzimy jednak do użycia profesjonalnych rozwiązań do tworzenia makiet UX.

Artykuły Nowy w świecie marketingu?
Będziemy Twoim przewodnikiem.