Blog Analiza SEO – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Analiza SEO – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Analiza SEO to zazwyczaj pierwsza i jednocześnie podstawowa diagnostyka stanu strony internetowej. Analizę SEO możemy porównać do badania u lekarza, który musi je wykonać, aby określić stan naszego zdrowia. Jest niezbędnym elementem na drodze do poprawy widoczności i efektywności działania strony internetowej.

Ale od początku.

Czym jest analiza SEO?

To proces, którego celem jest określenie aktualnej kondycji strony internetowej wraz z najważniejszymi obszarami, wymagającymi poprawy oraz możliwościami promocji. Uwagi zawarte w analizie wykorzystywane są min. przez programistów, redaktorów oraz inne osoby, które wchodzą w skład zespołu koncentrującego się na poprawie jakości SEO strony internetowej.

Istotną rolą analizy SEO jest również uświadamianie Ciebie – odbiorco w zakresie tego co jest konieczne do uwolnienia pełnego potencjału strony internetowej. Ważne jest, abyś miał  świadomość działań zakulisowych, które są konieczne do wykonania – chodzi tutaj przede wszystkim o optymalizację kodu, ustawienie odpowiednich przekierowań i organizację treści. Zapoznanie się z analizą SEO pozwoli Ci zrozumieć, jakie kroki będziemy musieli podjąć i na co będą wydawane Twoje pieniądze.

Zdarza się bowiem, że klienci nie mają świadomości na co wydawane są ich pieniądze w obszarze optymalizacji czy link bulidingu. Rzetelna analiza SEO pozwala zwiększyć świadomość w tym obszarze i położyć solidne podwaliny pod dalszą współpracę, opartą np. o linkbuilding, content marketing czy copywriting – lub o całościowy pakiet.

Jak bowiem powtarzamy wszystkim tym, którzy z nami współpracują – nowoczesne SEO to gra zespołowa.

Jakie są najważniejsze cele analizy SEO?

Analiza SEO - obrazek 2

Jest ich kilka:

  • Analiza wszystkich elementów istotnych pod kątem SEO
  • Ocena optymalizacji i dostosowanie każdego z istotnych dla SEO elementów
  • Wskazanie mocnych i słabych punktów optymalizacji serwisu
  • Wskazówki dotyczące możliwości poprawy optymalizacji danego elementu
  • Wykrycie problemów w dostosowaniu strony internetowej do wytycznych dla Webmasterów

Przygotowanie, a następnie wdrożenie analizy SEO stanowi w większości przypadków milowy krok dla rozwoju strony internetowej. W wielu przypadkach działania te pozwalają znacznie zwiększyć ruch i przyczynić się do wzrostu pozycji w wynikach organicznych.

Aktualnie jednym z najważniejszych kryteriów dla strony jest przystosowanie jej do najnowszych trendów użyteczności dla wyszukiwarek (jeśli chodzi o Google) oraz konstrukcja pozwalająca w prosty i sprawny sposób poruszać się użytkownikowi po serwisie (tzw. User Experience).

Jedną z najefektywniejszych możliwości jest zastosowanie nowoczesnego systemu tworzenia stron internetowych, budowanych jako Headless CMS, o których więcej możesz przeczytać na naszej stronie w zakładce – najszybsze strony internetowe.

Analiza SEO – kiedy warto? 

Zasadniczo istnieją pewne sytuacje, które szczególnie skłaniają do wykonania analizy SEO. Jednak nawet w przypadku, gdy działania prowadzone przez agencje są efektywne – spojrzenie z zewnątrz – może pozwolić zająć dotąd nieznany obszar (np. jeśli chodzi o portale do zamieszczania artykułów  sponsorowanych) lub poprawić rzeczy w pierwszej chwili niewidoczne (zazwyczaj w kodzie).

Można zatem wysnuć wniosek, że zawsze opłaca się wykonać analizę. Świeże spojrzenie zawsze daje możliwość dostrzeżenia czegoś pozornie niewidocznego. W życiu jest bardzo podobnie – audytowanie firm czy szkolenia osób, pozwalające odnaleźć potencjał umożliwiają bardzo często podniesienie efektywności.

Kiedy przeprowadzić analizę SEO?

  • Plan stworzenia nowej strony

Jeśli planujemy stworzyć stronę internetową to wstępna analiza SEO jest elementem, który może oszczędzić bardzo dużo pracy w późniejszych etapach. Dlaczego? Prawidłowa struktura strony, wraz z zaplanowanym linkowaniem wewnętrznym i przygotowaną treścią pozwoli od samego początku prowadzić procesy związane z SEO zgodnie z metodologią.

Jednocześnie działania na tym etapie pozwalają zabezpieczyć stronę przed wystąpieniem wielu problemów. W wielu przypadkach pozwala to również znacznie obniżyć koszty działań, szczególnie patrząc na te rozłożone w czasie.

  • Moment stworzenia nowej strony

To czas, w którym wielu właścicieli serwisów i agencji decyduje się skorzystać z usług specjalisty SEO. Uwagi te najczęściej sprowadzają się do zgłoszenia podstawowych problemów, takich jak nasycenie słów kluczowych czy występowanie meta znaczników. Analiza SEO na tym etapie bardzo często zorientowana jest także na możliwości promocyjne w Internecie.

Realizacja analizy SEO na tym etapie wiąże się jednak z pewnym niebezpieczeństwem. Jest nim budżet klienta, którego środki w większości przypadków przekierowywane są na stworzenie strony internetowej i ewentualnie reklamę. Brak dołączenia kosztów związanych z audytem może prowadzić do niemożności wdrożenia wstępnej analizy SEO na stronie internetowej. Z czasem może okazać się nawet, że część zawartych w nim informacji jest nieaktualna, co oznaczać będzie wyrzucenie pieniędzy w błoto.

Jeśli zastanawiasz się czy uda Ci się połączyć te dwie rzeczy – skontaktuj się z nami, a doradzimy jak to zrobić skutecznie.

  • Wprowadzenie dużych zmian na stronie

To zdecydowanie dobry moment na wykonanie, a następnie wdrożenie analizy SEO. W większości przypadków przypada on na moment zmiany wyglądu strony na nowy. Bardzo często dochodzi wtedy też do zmian w strukturze strony na bardziej nowoczesną i kompleksową. Często łączy się także kilka serwisów w jeden, tworząc w ten sposób duży portal.

To okres, w którym można redefiniować kierunek swoich działań na nowo. Analiza SEO pozwala na tym etapie określić zagrożenia dla witryny oraz stworzyć listę nowych słów kluczowych, które mogą zostać zajęte po jego wprowadzeniu. Audyt w tej formie umożliwia także sprawdzenie części serwisu lub najważniejszych słów kluczowych.

  • Eliminacja zagrożeń

Zdarza się, że pod wpływem nadmiernego linkowania lub nadmiaru treści w formie np. duplicate contentu można otrzymać filtr od Google. Analiza SEO na tym etapie umożliwi określenie przyczyn otrzymania filtra, oraz pozwoli dopasować odpowiednie działania, aby strona ponownie działała bez zastrzeżeń.

  • Chęć rozpoczęcia działań promocyjnych

Niezależnie od tego czy działania marketingowe były prowadzone przez inną agencję czy też przez samego właściciela, lub jeśli nie były prowadzone – konieczne jest przeprowadzenie analizy SEO. Istotnym elementem tych działań jest stworzenie strategii promocyjnej, w skład której wejdzie min. analiza konkurencji, analiza widoczności oraz ukazanie aktualnego potencjału w Internecie.

Jaki jest koszt analizy SEO?

Profesjonalna analiza SEO nie może być darmowa. To zbyt dużo pracy, wiedzy i doświadczenia, żeby rzetelny raport mógł być serwowany bez opłaty. Zdarzają się wyjątki – jak początkujące agencje, czy freelancerzy, zbierający projekty do portfolio. Darmowa analiza SEO – jak wszystko co darmowe – niesie za sobą pewne ryzyka w postaci nie do końca rzetelnie wykonanej pracy lub wprowadzenia niepełnych zmian.

Koszt analizy SEO rozpoczyna się od 499 zł dla niewielkich stron. Przeliczane jest to na około 4-5 godzin roboczych, które specjalista SEO musi poświęcić na analizę strony i wszystkich związanych z nią czynników.

Koszty pełnej analizy SEO, znanej szerzej jako audyt SEO dla dużych serwisów sięga nawet 5000-7000zł. Wszystko zależy od rozmiarów strony i zakresu działań.

Czego mogę oczekiwać po analizie SEO?

Analiza SEO - obrazek 3

Analiza SEO pozwoli zyskać świadomość co do aktualnej kondycji serwisu. Pozwoli też w czytelny sposób określić jakie elementy powinny zostać wdrożone. Jednocześnie powinna określać kroki, jakie powinny zostać podjęte w kontekście działań marketingowych.

Niezbędnym elementem całego procesu audytowania jest jego wdrożenie. Bez tego stanowi on tylko nic nie warty dokument. Wdrożenie audytu powinno poprawić pozycję na najważniejsze słowa kluczowe, zwiększyć ruch z wyników wyszukiwania, czy też zwiększyć wskaźnik zwrotu z inwestycji.

Pierwsze efekty wdrożenia analizy SEO widoczne są zazwyczaj po kilku tygodniach. Można je zmierzyć przy użyciu popularnych narzędzi, takich jak Google Analitycs, czy Google Search Console.

W przypadku pełnego audytu SEO – dokumentu zawierającego 40-50 stron rzetelnych informacji – mamy do czynienia z informacjami stanowiącymi bardzo mocne podwaliny pod strategię działania witryny na okres najbliższych kilku lub kilkunastu miesięcy.

Dlaczego inwestycja w analizę SEO zawsze się zwraca?

Poprawa ogólnej funkcjonalności strony zawsze prowadzi do wzrostu ruchu czy pozycji na kluczowe frazy. Poprawnie przeprowadzona i wdrożona analiza SEO wpływa pozytywnie także na konwersje, co prowadzi do wniosku, że jest to inwestycja, która zawsze się zwraca.

Matematyka w tej materii nie kłamie – jeśli wstępna analiza SEO kosztuje 499zł a jeden nasz lead wart jest przeciętnie 200zł (np. w przypadku konsultacji dietetycznych) to, aby stał się on opłacalny, musimy sprzedać 3 konsultacje. W przypadku uśrednionej liczby wyszukań na frazę Dietetyk Bielsko wynoszącej ok. 300, potrzebujemy konwersji na poziomie 1%, co przy zoptymalizowanej stronie i nawet nie najwyższej pozycji powinno być realnym minimum do osiągnięcia.

Warto wiedzieć, że ta skrócona analiza SEO nie uwzględnia klientów, którzy wracają do nas po kolejne usługi. Jeśli z pięciu wróci chociaż jeden to okaże się, że cały proces analizowania wyszedł finansowo jeszcze lepiej.