Blog Co zmieniliśmy po wydarzeniu „Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie e-commerce”?

Co zmieniliśmy po wydarzeniu „Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie e-commerce”?

Po to się chodzi na wydarzenia, aby coś zmienić.

Po to się czyta, aby się zainspirować i coś zmienić.

Po to się słucha bardziej doświadczonych… aby coś zmienić.

Dlatego głównym celem tego tekstu będzie pokazanie możliwości do zmiany.

PrzedSMAK wydarzenia!

Krótko o wydarzeniu-e-commerce

Zasadniczo nie było to pierwsze wydarzenie organizowane przez fundację StartUp Podbeskidzie z siedzibą w Bielsku-Białej, na którym mieliśmy okazję być.

Na jedno z nich prawie dotarliśmy. Mowa tutaj o wydarzeniu związanym z budowaniem marki w Internecie, które miało odbyć się na sali konferencyjnej Stadionu Miejskiego. Ze względu – uwaga – na brak klucza do sali nie odbyło się ono w wyznaczonym do tego miejscu.

Zostało przeniesione do jednej z bielskich kawiarni… jednak już bez nas.

Tak to czasem bywa. Przejdźmy jednak do sedna.

Otwarcie wydarzenie “Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym?”

Oczekiwania – jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym?

Jako osoby prowadzące swój sklep internetowy cały czas szukamy możliwości, aby podnieść poziom konwersji. Stosujemy różne rozwiązania i różne metody. Badamy wyniki naszych działań za pomocą najpopularniejszych narzędzi do sprawdzania ruchu.

Jednym z rozwiązań, które wnikliwie analizowaliśmy, a które okazuje się kluczowe w kontekście konwersji jest prawidłowe umiejscowienie przycisków Call to Action. Pisaliśmy o tym na blogu tutaj.

Tego samego oczekiwaliśmy od kolejnego wydarzenia organizowanego przez StartUp Podbeskidzie i… zdecydowanie nie zawiedliśmy się!

Siła prelegentów

Od początku widać było, że są to konkretne osoby. Praktycy. Ludzie, którzy wiedzą co mówią i których chętnie się słucha., kiedy dzielą się doświadczeniami wyniesionymi z realizacji dla największych w branży.

Tak, line-up był zdecydowanie zachęcający.

Gość 1 – Sergey z Call Page 

Zatem po kolei – Sergey z CallPage opowiadał przede wszystkim o możliwościach prognozowania sprzedaży w sklepie internetowym i łączeniu tego z opracowywaniem strategii marketingowej. To co zapadło mi najbardziej w pamięci to jasna i czytelna analiza kohortowa, z którą dotąd nie miałem okazji się spotkać.

To jedno z najlepszych rozwiązań do skalowania sprzedaży. Wykorzystane już na następny dzień do planowania dalszej strategii sprzedaży w naszym sklepie.

To co urzekło mnie zdecydowanie najbardziej to skalowalność tego rozwiązania.

Czym jest kohorta?

Kohorta stanowi zbiór obiektów, wybranych z danego zbioru z uwagi na cechę (lub cechy), która jest wspólna dla wszystkich elementów tego zbioru. Badanie, przeprowadzone z użyciem tak utworzonych grup, nazywamy badaniem kohortowym.

Na tym etapie zauważyłem pewną zależność, za którą niewątpliwie trzeba pochwalić organizatorów (no, chyba, że to przypadek… to i tak fajnie wyszło). Prelegenci zostali ułożeni w sposób chronologiczny dla kolejności działań marketingowych.

Wdrożenie w życie tego rozwiązania pozwoliło zwiększyć nakłady na reklamę o kilkadziesiąt procent, poprzez zmianę budowania strategii.

Gość 2 – Marta z Obsessive

Następna na scenie była Marta, która opowiadała głównie o budowaniu relacji z klientem w e-commerce na przykładzie marki Obsessive. Dużo inspirujących przykładów i bardzo przemyślana strategia działania w której… nie brakuje luzu. Marta pokazała przede wszystkim, że komunikacja z klientem nie musi być nudna.

Nie była bynajmniej gołosłowna. Efekt? Przeszło 110 tysięcy fanów na profilu firmowym.

PS. Oprócz tego mają świetne ikonki, upraszczające komunikacje!

Gość 3 – Piotr z Harbingers

Później był Piotr z fajną, obrazową prezentacją. Chwycił mnie sposób przekazu – zagadnienia prezentowane w zrozumiałej formie i… hasło mobile first, które przewinęło się bardzo wiele razy. Ponadto zajawki z Playbook Glance Google.

Pochyliłem się ponownie nad odwiedzinami naszego sklepu i faktycznie – najwięcej wejść jest z telefonów komórkowych. To był dobry bodziec, aby jeszcze raz przemyśleć mobilny wygląd, w celu uzyskania dodatkowych procent konwersji.

Oprócz tego wiele rad z pozoru błahych, które okazują się odgrywać kluczowe znaczenie w procesie zakupu – takie jak różnice w konwersji pomiędzy sklepem ładującym się 2s, a tym ładującym się 6s. Statystyka wyjść dobitnie pokazuje, że dzisiaj niezoptymalizowane sklepy internetowe nie mają już racji bytu.

Gość 4 – Michał z Lizard Media

Michał z Lizard Media, który nawiązywał głównie do zagadnień technicznych, związanych z obsługą i prowadzeniem sklepu internetowego. Głównie rady dla programistów i osób zarządzających od strony technicznej.

Kilka cennych wskazówek jak zabezpieczyć funkcjonowanie sklepu przed nagłymi wypadkami czy nadmiarem zamówień.

Gdzie zatem te zmiany?-e-commerce

Wnioski z wydarzenia porównać można do holistycznego podejścia do zdrowia człowieka. Chodzi tutaj o maksymalne rozszerzenie perspektywy o przyczyny związane z końcowym efektem – czy jest on zadowalający czy też nie. Wydarzenie zorganizowane przez StartUp Podbeskidzie pozwoliło nam rozszerzyć percepcje funkcjonowania sklepu internetowego i kolejny raz zwrócić uwagę na szczegóły, takie jak:

– wygląd podstrony produktowej

– wygląd i funkcjonalność koszyka

– czas dostawy i informacje o niej

– znaczenie darmowej dostawy

– budowanie relacji z odbiorcom różnymi drogami

– istotność ładnego opakowania na produkt

– zadbanie o wygląd newslettera

– tworzenie społeczności wokół marki

Podsumowanie – fajnie, fajnie, fajnie!

Po prostu fajnie, że ktoś w Bielsku-Białej decyduje się na organizacje eventów tego typu – ma siłę, chęci i plan, jak zrobić to w sposób sensowny. Świetnie, że jest miejsce skupiające ludzi, którzy chcą się rozwijać w nowych technologiach i mają możliwość korzystania z wiedzy tak doświadczonych praktyków zupełnie za darmo.

Jeśli chodzi o organizacje i miejsce. Metrum ma swój klimat, który sprawił, że wydarzenie można było odbierać jak konferencje dla prawdziwych liderów w branży. Rejestracja i wejście – wszystko przebiegało bardzo sprawnie.

Duży plus także za gastronomię – dzięki pysznym babeczkom mogłem odpuścić domową kolacje ?