Blog Reklama na Facebooku dla lokalnych biznesów – 5 porad

Reklama na Facebooku dla lokalnych biznesów – 5 porad

Reklama na Facebook – jak zacząć?

Zazwyczaj początek przygody z facebookowymi reklamami to wielki, charakterystyczny przycisk „Promuj post”. Nie jest to jednak optymalne rozwiązanie. Nie jest jednak również kardynalnym błędem. Ot, jest i można go wykorzystać dobrze. Dobrze – nie najlepiej jednak jak się da.

Spowodowane jest to przede wszystkim ograniczonymi możliwościami konfiguracji reklamy i brakiem kontroli nad tym, gdzie Twoja reklama będzie się wyświetlać w najbliższym czasie. Jednocześnie najlepiej sprawdza się on w przypadku ciekawej, chwytliwej, łapiącej za serce reklamy. A jak jest z tworzeniem postów sponsorowanych to większość z nas wie – klik klik, zdjęcie, dodaj link do strony i czekaj na reakcje.

To jednak spore ograniczenie biorąc pod uwagę podstawowe założenie – zasięg lokalny.

Czy to oznacza, żeby nie korzystać z postów sponsorowanych? Nie do końca. Jest to również forma promocji – tyle tylko, że Facebook daje znacznie lepsze możliwości. Możliwości, które dostępne są po wejściu w menu Menedżera Reklam.

Reklama na Facebook przy użyciu Menedżera Reklam

Zacznijmy od formatów. Menedżer reklam umożliwia tworzenie filmów, animacji i innych formatów, takich jak kolekcja czy karuzela. Pozwala zaciekawić potencjalnego użytkownika już samym formatem, a co dopiero, gdy sensownie wzbogaci się go o kreacje reklamowe.

Jak wygląda sensowna kreacja reklamowa na Facebook?

Musi być ona przede wszystkim dostosowana do grupy docelowej, przemyślana pod kątem tego co chcemy pokazać i w jaki sposób. Banner reklamowy nie jest tu najlepszym rozwiązaniem – oczywiście, banner bannerowi nie jest równy i nawet w tym formacie można stworzyć coś interesującego, aczkolwiek to jeszcze nie determinuje wysokiej konwersji. Konwersja to zazwyczaj stosunek pomiędzy liczbą oglądających, a tych wykonujących akcje.

Drugi aspekt to interesujący przekaz, który sprawia, że chce się ją oglądać. Szacuje się, że każdego dnia oglądamy od kilkuset do kilku tysięcy reklam… dlaczego więc mielibyśmy wybrać właśnie tą?

Postaw na przykład na krótki film z tworzenia najbardziej brawurowej fryzury, jeśli prowadzisz salon fryzjerski. Albo pokaż jak ktoś zajada się Twoim najlepszym burgerem, jeśli prowadzisz restaurację. Możesz też stworzyć pokaz slajdów z tworzenia niebanalnej kuchni lub łazienki, jeśli zajmujesz się wykończeniem wnętrz. Droga wolna.

Szukaj kreatywnego przekazu, który będzie stymulatorem emocji. Tylko tak porwiesz serca.

Treść reklamy na Facebook

Menedżer reklam – jak go opanować?

Podstawowym powodem, dla którego powinieneś chociaż w podstawowym stopniu zaznajomić się z Menedżerem Reklam są możliwości. Przy założeniu, że większość niewielkich biznesów na reklamę może przeznaczyć jedynie kilkaset złotych pozwala on optymalizować budżet i co najważniejsze – wybrać cel!

Cel to aspekt, który odróżnia post sponsorowany od kampanii w Menedżerze Reklam.

Na Facebooku możemy wybierać spośród, takich celów jak:

Rozpoznawalność:

 •                Rozpoznawalność marki
 •                Zasięg

Rozważanie zakupu:

 •                Ruch
 •                Instalacje aplikacji
 •                Aktywność
 •                Wyświetlenia filmu
 •                Wiadomości
 •                Pozyskiwanie kontaktów

Konwersja:

 •                Konwersje
 •                Sprzedaż katalogu
 •                Wizyty w firmie

Cele reklamy na Facebook

W zależności od jego określenia zmieniają się koszty kampanii reklamowej. Skupimy się przede wszystkim na dwóch celach: Zasięgu i Rozpoznawalności Marki. To bowiem aspekty, które dla małego biznesu są w większości przypadków najważniejsze – wysłanie w eter informacji o swoim istnieniu. Co również ważne – koszty w przypadku tego celu są znacznie mniejsze, niż chociażby w celu: Konwersja, która nastawiona jest na wykonanie akcji (np. przejście na stronę).

Po wybraniu celu mamy jeszcze do określenia grupę docelową (tzw. zestaw reklam) oraz stworzenie samej reklamy.

Dlaczego wybór grupy docelowej jest ważny?

Chodzi przede wszystkim o efektywność. Nawet najlepsza, najbardziej ekstrawagancka, rzucająca się w oczy i święcąca reklama nie da oczekiwanego efektu jeśli zaadresujemy ją do nieodpowiednich ludzi.

To tak jakby wysyłać reklamę salonu kosmetycznego do mężczyzn.

Oczywiście – część mężczyzn korzysta z usług salonów, chociażby po to, aby zadbać o stopy, jednak statystyki są nieubłagane i mówią, że 90% klientów to tak naprawdę klientki.

W jaki sposób targetować reklamy?

Istnieją 4 podstawowe sposoby na dotarcie do potencjalnych klientów: lokalizacja, cechy socjodemograficzne, zainteresowania i zachowania.

Dla lokalnych biznesów najważniejszym będzie oczywiście lokalizacja, jednak pochylimy się bardziej nad każdym z wyszczególnionych sposobów.

LOKALIZACJA

Lokalizacja w Menedżerze Reklam

Facebook to takie narzędzie, które pozwala nam targetować niemal w punktu. Jeśli mamy więc siłownię w Warszawie to jesteśmy w stanie skierować reklamę do osób będących w jej zasięgu w promilu 20, 50, czy 70km. To doskonałe rozwiązanie dla każdego lokalnego biznesu.

SOCJODEMOGRAFIA

Socjodemografia w Menedżerze Reklam

Socjodemografia pozwala połączyć cechy lokalizacji z działaniami podejmowanymi w życiu. Chodzi tutaj na przykład o młode pary, które spodziewają się dziecka, czy osoby dopiero po przeprowadzce. W tej formie możemy wybierać spośród kategorii, takich jak:

 • Związek (np. po ślubie)
 • Wykształcenie (np. wyższe, pedagogiczne)
 • Praca (np. trener)
 • Przynależność etniczna (np. mniejszość narodowa)
 • Pokolenie (np. millenialsi)
 • Rodzice (np. niemowlaków)
 • Wydarzenia (np. przeprowadzka)

ZAINTERESOWANIA

Zainteresowania w Menedżerze Reklam

To również skuteczna forma docierania do potencjalnych klientów. W tym aspekcie możemy poszukać osób, które np. interesuje kulturystyka, fitness, zdrowy tryb życia i skierować ich do lokalnej siłowni w Warszawie.

Mamy do wyboru ponadto:

 • Hobby i zainteresowania (np. spadochroniarstwo)
 • Jedzenie i napoje (np. Coca-Cola)
 • Moda (np. koszule męskie)
 • Rozrywka (np. literatura)
 • Sport (np. koszykówka)
 • Zdrowie (np. dietetyka)

ZACHOWANIA

Zachowania w Menedżerze Reklam

To ostatni sposób na targetowanie reklam. Chodzi tutaj o zachowania, które wskazują użytkownicy, takie jak przeprowadzka, ślub, czy powrót do pracy.

W którym miejscu będą się wyświetlały reklamy na Facebook?

To zależy od Ciebie i miejsca, które wybierzesz. Pamiętaj, że różne miejsca mają różne stawki za akcje (np. kliknięcie).

Reklama na Facebook wyświetla się między innymi w:

 • aktualnościach na komputerze,
 • w aktualnościach w telefonie,
 • w prawej kolumnie Facebooka.

Umiejscowienie reklam na Facebook

Największą popularnością cieszą się oczywiście reklamy w News Feedzie, czyli aktualnościach. Mają one również największe stawki za klik ze względu na to, że najlepiej konwertują.

Reklama Na Facebook może być również umieszczana w prawej kolumnie serwisu. To miejsce, które gorzej konwertuje od aktualności. Jest jednocześnie tańsze. Aby konwertowało wymaga stworzenia ciekawej reklamy, która będzie zwracać uwagę.

Wyjaśnienie. Konwersja to sławetna wartość, o której po nocach śnią wszyscy marketerzy. Określa ona stosunek np. wyświetleń reklamy do kliknięć i determinuje rentowność działań.

Jak zebrać wszystkie te informacje w całość?

Pełna moc Facebooka może być wykorzystana wyłącznie dzięki połączeniu wszystkich zawartych powyżej aspektów.

Jedną ze składowych sukcesu niewymienionych powyżej jest doświadczenie, które w większości przypadków wymaga wypuszczenia na świat wielu kampanii, aby wiedzieć co najlepiej działa w danej branży.

My to doświadczenie posiadamy, dlatego zachęcamy do kontaktu. Chętnie doradzimy, co możesz zrobić lepiej.