Blog Klik i akcja – o wzroście konwersji dzięki Call to Action

Klik i akcja – o wzroście konwersji dzięki Call to Action

Najnowsze trendy w projektowaniu stron internetowych celują w efektywność. Dzisiaj oprócz oryginalnej szaty graficznej, wyróżniającej treści i bogatego portfolio (sprawdź nasze!) zwraca się szczególną uwagę na konwersję strony internetowej, czyli ilość odwiedzin przekładających się na wykonanie danej akcji (min. za pomocą przycisków Call to Action), do których najczęściej zaliczamy wykonanie telefonu do biura obsługi klienta, lub przeniesienie na sprzedażowy landing page.

Oczywiście – możemy swoją stronę traktować wyłącznie jako wizytówkę, która ma przedstawiać nasze dotychczasowe dokonania i zakres pracy, ale… czy o to właściwie chodzi? Strona internetowa powinna być strukturą, która wywiera tak mocne oddziaływanie na odwiedzającego, że ten w sposób automatyczny chce dowiedzieć się więcej o profilu działalności i możliwych korzyściach do uzyskania dla siebie. To jak w przypadku łowienia ryb w nieznanym terenie – zawsze chcemy wypłynąć dalej, aby dowiedzieć się jakich rozmiarów szczupaka możemy wyłowić.

O ile jezioro – rozmiar, głębokość, zarybienie – jest często niewiadomą, o tyle strategiczny rozkład przycisków call to action jest w pełni skalowalny.

konwersja

W Internecie można znaleźć mnóstwo przykładów case study, które potwierdzają znaczenie strategicznego rozstawienia przycisków CTA.

Przykładem mogą być chociażby działania Content Verve. Zmiana napisu  z „Start your free trial” na „Start my tree trial” doprowadziła do wzrostu wskaźnika CTR (liczby kliknięć w stosunku do wyświetleń) aż o 90%!

A to tylko jedno słowo.

Call to Action – 3 proste kroki do zwiększenia skuteczności 

Click to action

1 Krok – call to action w 1 os. l. p.

Jedną z najskuteczniejszych form tworzenia wezwania do działania jest projektowanie go w pierwszej osobie liczby pojedynczej.

2 Krok – call to action, jako subtelna zachęta do działania

Drugim ważnym aspektem jest brak informacji o konieczności wykonania pracy. W Internecie bowiem panują specyficzne zasady – już proces składający się z kilku kliknięć demotywuje do działania. Żyjemy w świecie, w którym wszystko odbywa się bardzo szybko – nie chcemy poświęcać swojego czasu w sieci na wieloetapowe procesy. Większość użytkowników i tak ma świadomość, że w przypadku chęci wypełnienia briefu, konieczne będzie uzupełnienie kilku pól. Informując o tym w sposób subtelny za pomocą call to action zwiększamy swoje szanse na sukces.

3 Krok – określ strategicznie położenie swojego Call to Action

Trzecim aspektem wpływającym na efektywność Call to Action jest przypomnienie o korzyściach wynikających z wypełnienia oferty. Dobrą praktyką jest umieszczenie przypomnienia (np. w formie liczbowych korzyści) blisko przycisku zachęcającego do akcji.

Przykład: Wypełnij brief, aby 3-krotnie zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wymarzonej strony internetowej!

W jaki sposób sprawdzać efektywność ustawienia Call to Action?

Dojście do optymalnego poziomu konwersji wiąże się zazwyczaj z koniecznością przeprowadzania testów i sprawdzania poszczególnych rozwiązań. Warto pamiętać, że każdy przypadek jest w pewnym sensie indywidualny.

Od czego warto zacząć w przypadku Call to Action?

  • Ustawienie Call To Action w pierwszej osobie
  • Dostosowanie nagłówka Landing Page do Call to Action
  • Dostosowanie tekstu reklamy PPC do CTA na stronie
  • Lista korzyści pod przyciskiem Call to Action
  • Zmiana elementów menu strony na Call to Action

W celu uzyskania optymalnych efektów warto jest skorzystać z narzędzi, takich jak Omniconvert czy Optimizely, które pozwalają zbadać konwersje i wiele innych czynników za jednym zamachem.