Blog Marketing treści… dlaczego jest tak efektywny?

Marketing treści… dlaczego jest tak efektywny?

W następstwie aktualizacji wyszukiwarki Google – Pingwina i Pandy, marketing w Internecie zmienił się diametralnie. Algorytmy zaczęły promować niemal wyłącznie merytoryczne wpisy, zwracając uwagę na przekaz i możliwości, które idą za publikacjami. Nastąpiło odejście od klasycznych metod, dotąd związanych z SEO, opartych na pozyskiwaniu wielu linków ze stron w formule pressel pages, czy umieszczaniu krótkich, naładowanych frazami tekstów na stronach internetowych czy popularnych katalogach.

Nastąpił znaczny zwrot w stronę jakości, którą daje szeroko pojęty Marketing Treści.

Marketing Treści to w najprostszej formie marketing treści, który skoncentrowany jest wokół przygotowywania i tworzenia merytorycznych wpisów i udostępniania ich w różnych kanałach. Słowem kluczem w tym przypadku jest jakość, która prowadzić ma do udostępniania treści przez odbiorców i portale informacyjne pośredniczące w przekazie informacji.

To czas, w którym liczy się to, jaką wartość przekazuje się innym za pomocą materiałów znajdujących się na stronie internetowej.

Im więcej dajesz, tym więcej możesz zyskać.

Czym dokładnie jest Marketing Treści?

Content marketing

Marketing Treści to strategia, która polega na budowaniu relacji z odbiorcą za pomocą wartościowych treści, ujętych w formie prostych do chłonięcia artykułów i publikacji, zawierających przemyślane grafiki, infografiki i treści video. Najważniejszym celem działań jest dotarcie do potencjalnie zainteresowanego odbiorcy, którego do interakcji przekonać ma wartość, jaką niesie za sobą wpis. To model współpracy, który docelowo tworzyć ma długoterminową relację autora z odbiorcą, bazującą na zaufaniu.

Działania w obrębie Marketingu Treści mają istotny wpływ na pozycjonowanie strony. Ba, dzisiaj jest to kluczowa forma promocji, która przekazuje największą moc domenom, dzięki umieszczaniu linku w wartościowych serwisach, bardzo mocno punktowanych przez Google. Obecnie znacznie większą wartość ma jeden link pochodzący z renomowanego serwisu, niż kilka tysięcy pochodzących z popularnych farm linków, czy skromnych zaplecz.

Atutem Marketingu Treści jest wielowymiarowa forma udostępniania, którą gwarantują zadowoleni użytkownicy pod warunkiem dostarczania im wartościowej treści, którą mogą się dzielić i identyfikować. Publikują oni najczęściej w social media, blogach i stronach. Czasem również na forach internetowych.

To naturalna forma promocji i największa moc dla naszej domeny.

Jakie narzędzia wykorzystywane są w ramach Marketingu Treści?

To bynajmniej nie tylko treść w formie artykułów i publikacji. Marketing Treści wiążę się ze znacznie szerszym spectrum działania. W jego skład wchodzą między innymi:

 • webinary
 • ikonografiki
 • video
 • poradniki
 • artykuły sponsorowane
 • artykuły eksperckie

Rzetelne działania wymagają szeregu narzędzi, które pozwalają tworzyć posty i artykuły, mierzyć ich efektywność, a także sprawdzać, które elementy sprawdzają się najlepiej w kontekście podejmowanych działań.

Przykład: Tworząc ten artykuł i udostępniając go w kanałach mediów społecznościowych sprawdzamy, z którego medium było najwięcej wejść, reakcji i komentarzy. Na tej podstawie możemy określić, ile pieniędzy przeznaczymy na kampanie w konkretnym medium, jednocześnie mając świadomość, że przyniesie ona lepsze korzyści, niż w przypadku innych metod promocji. Koszt wejścia będzie np. dużo mniejszy na Facebooku niż na Instagramie.

Sumarycznie potrzebne są narzędzia do poszukiwania inspiracji, zbierania wiedzy, organizacji procesu, tworzenia treści, dystrybucji, promocji, oraz monitorowania i raportowania.

Internet oferuje bardzo wiele możliwości i rozwiązań. W każdym obszarze dostępnych jest kilka, lub kilkanaście pozycji, które gwarantują efektywną pracę i możliwość monitorowania efektów.

My w swojej pracy wykorzystujemy przede wszystkim:

 • Slack – do komunikacji między członkami zespołu i transferu pomysłów oraz danych
 • Canva – do przygotowywania grafik i infografik,
 • Trello – do organizacji pracy i ustalania zadań,
 • Google Analitycs – do monitorowania pozycji i ruchów na stronie,
 • Google Trends – do śledzenia aktualnych trendów w Internecie,
 • Brand24 – do śledzenia nowinek w mediach społecznościowych,
 • Facebook Business – do zarządzania kampaniami reklamowymi,
 • Ahrefs – do analizy słów kluczowych i konkurencji,
 • Tomato Timer – do kontroli czasu pracy w sekwencjach 25-minutowych.

Wiele z tych narzędzi posiada wielowymiarowe możliwośći wykorzystania, dlatego warto je sprawdzić.

Marketing Treści, a pozycjonowanie

To aspekt, który jest najbardziej interesujący w kontekście promocji w organicznych wynikach wyszukiwania. Wpływ Content Marketingu na pozycjonowanie rośnie z roku na rok. Więcej o tym w naszym wpisie o pozycjonowaniu. Jeszcze kilka lat temu wystarczyła odpowiednia ilość linków skierowana w domenę główną, aby strona znalazła się bardzo szybko na topowych pozycjach.

Dzisiaj wszystko idzie w stronę wartości, przekazywanej za pomocą rzetelnie przygotowywanych artykułów (np. ten ?), które pozwalają poznać temat, uzyskać faktyczne dane, a autora móc uznać za eksperta. Dlatego tak ważna jest jakość tworzonej treści. Jeśli ten artykuł zostanie udostępniony czy podlinkowany przez osoby postronne to zdecydowanie będzie można uznać go za sukces.

Samo-pozycjonujące się artykuły w długim horyzoncie czasu to marzenie wielu pozycjonerów. Nie jest to jednak utopijna wizja. Jak pokazuje chociażby Michał Szafrański możliwe jest uzyskiwanie rok rocznie wejść na artykuł, który został opublikowany przed laty. Tak jest w przypadku jego wpisu o możliwościach obniżenia kosztów ogrzewania w zimie.

Content marketing Analityka

Bezpośrednie pozyskiwanie ruchu

Marketing Treści oprócz korzyści wynikających ze wzmacniania domeny i serwisu poprzez kierowanie do niego wartościowych linków posiada jeszcze jeden bardzo ważny atut. Jest machiną samonapędzającą ruch – o ile oczywiście jest wykonywany zgodnie ze sztuką. Co to oznacza? Ano artykuł, który rozwiązuje problem i posiada np. możliwość rozszerzenia o informacje zawarte na stronie internetowej lub bezpośrednio u właściciela witryny stwarza duże prawdopodobieństwo kontaktu ze strony czytelnika.

To właśnie jest moc dobrze napisanego artykułu. Pozwala w pewnym stopniu rozwiązać dany problem, zapraszając jednocześnie do kontaktu, aby czytelnik mógł uzyskać więcej informacji na dany temat, zdobyć szerszy ogląd lub zdecydować kompleksową usługę.

Wyróżnij się – storytelling w działaniu

Storytelling

Największą zagwozdką dla copywriterów i content marketerów jest zainteresowanie odbiorcy i przykucie jego uwagi. W poszukiwaniu rozwiązania problemu wywołania zaangażowania nastąpił powrót do klasycznej formy przekazywania informacji, jaką jest opowiadanie historii, czyli tzw. storytelling, wchodzący w skład copywritingu. W jego przypadku nie chodzi o zaprezentowanie konkretnego produktu, ani nachalne promowanie marki – kluczowe jest wywoływanie emocji.

Opowiadanie historii, stosowanie metafor, wprowadzenie charakterystycznego bohatera – to elementy, które mają zaintrygować odbiorcę i sprawić, że będzie on ciekaw historii. Przemycanie podprogowego przekazu, anegdoty czy morału w tym czasie? Jest jak najbardziej w cenie, a tak naprawdę stanowi wyraz najwyższego kunsztu.

Chodzi o to, aby marka przestała być tylko logo na produkcie, a stała się częścią większej idei.

Storytelling to zdecydowanie najskuteczniejsze narzędzie komunikacji człowieka. Opowiadanie historii wykorzystywane jest od stuleci, a od dłuższego czasu obecne jest wśród najbardziej rozpoznawalnych marek, takich jak Apple, Honda, Mariott, Coca-Cola, czy Xerox. W Polsce za tym trendem starają się podążać Żywiec, Wedel, czy Tymbark.

Podsumowując – daj się porwać w świat możliwości

Jak mawiał Jeff Bezos „Decydując się wyłącznie na to co wypali, tracisz bardzo wiele możliwości” – podobnie sprawa ma się w przypadku marketingu treści. Decydując się wyłącznie na klasyczne metody promocji  możesz stracić bardzo wiele – potencjalnych klientów, nieszablonowe źródła ruchu oraz dalekosiężne zasięgi. Tworząc przemyślane działania content marketingowo możesz tylko zyskać – bezpośrednich klientów z artykułów i wyższą pozycję w wyszukiwarce, dzięki wartościowym linkom.

 

Zapraszamy do współpracy. Poznaj możliwości marketingu treści!