Blog Aktualizacja Google – Maj 2020 Google Core Update

Aktualizacja Google – Maj 2020 Google Core Update

Czym jest Google Update?

Zmienność algorytmu Google jest jedną z cech charakterystycznych działania wyszukiwarki. Dzięki zmianom algorytmu możliwe jest wchodzenie nowych stron na topowe pozycje i zmiana dotychczasowego układu sił. W większości przypadków aktualizacje zmierzają do promowania najlepszych jakościowo stron – zarówno pod kątem UX (ang. User Experience), jak i treści. Stałym elementem ostatnich aktualizacji Google  jest właśnie zwrócenie uwagi na jakościową i unikalną treść, która jest bardzo mocno promowana przez Google. To powód, dla którego w tak znaczący sposób wzrosła ostatnimi czasy popularność oraz znaczenie blogów. Szeroko pojęty marketing treści zyskuje na znaczeniu z roku na rok.

Google Core Update jest całościową, cykliczną aktualizacją, która wdrażana jest kilka razy do roku i nie jest skupiona na konkretnej grupie elementów. Tym samym, jej celem nie jest nałożenie kar na poszczególne strony, ale ogólne przetasowanie wyników bazujących na wszystkich czynnikach rankingowych.

Jakich zmian dotyczy najnowszy Google Update?

Na wstępie warto zaznaczyć, że jest to druga znacząca aktualizacja algorytmu w tym roku. Pierwsza miała miejsce w styczniu.

Dotyczy ona przede wszystkim przetasowań związanych z koronawirusem. Zmiany w rankingu opierają się zazwyczaj na odzwierciedleniu trafności treści – jeśli w ostatnim czasie zyskała ona na znaczeniu (np. publikacja artykułów związanych z ochroną osobistą) to strona prawdopodobnie będzie piąć się w górę listy wyszukiwarki. Analogicznie w drugą stronę – na znaczeniu tracić będą witryny, dotyczące branż, które zostały dotknięte mocno koronawirusem – chociażby turystyka, podróże czy rozrywka na żywo, ze względu na mniejszą ilość zapytań związanych ze słowami kluczowymi w tych branżach.

Co możemy zrobić w tym momencie?

Każda aktualizacja to szansa na osiągnięcie wyższych pozycji i skorzystanie na nowym rozdaniu. Trend utrzymuje się jednak cały czas taki sam – wysokiej jakości treść i strona przyjazna użytkownikowi zawsze będzie w cenie, dlatego kontynuujemy swoją pracę u podstaw, pod kątem optymalizacji UX oraz tworzenia wysokiej jakości treści. Celem wciąż jest przekazywanie użytkownikowi najwyższej wartości. Dowiedz się więcej o nowoczesnym SEO.

Jeśli chodzi o kierunek tworzenia treści, Google proponuje odpowiedzieć na takie pytania:

  • Czy Twoja treść zawiera oryginalne informacje, raporty, badania lub analizy?
  • Twoje teksty zawierają obszerny, pełny lub wyczerpujący opis tematu?
  • Czy Twoja treść zawiera wnikliwą analizę lub interesujące informacje?
  • Posiadasz nagłówki nacechowane przesadą lub szokiem?
  • Czy mógłbyś założyć, że treść, którą tworzysz będziesz mógł zobaczyć w czasopismach, encyklopediach i książkach?
  • Poleciłbyś innym  – swoim znajomym, kolegom, współpracownikom – treść, którą publikujesz?

Warto pamiętać, że Google sam informuje, że część stron może zostać dotknięta spadkami na pozycjach, pomimo braku błędów – warto mieć to na uwadze i zachować spokój.