Blog 12 pytań i odpowiedzi – przewodnik po social media!

12 pytań i odpowiedzi – przewodnik po social media!

Rosnąca popularność social media i przeniesienie wielu przedsięwzięć do Internetu sprawiło, że struktura reklamy opiera się dzisiaj w dużej mierze na działaniach skupionych wokół mediów społecznościowych. Kto z nas nie korzysta bowiem z Twittera, Facebooka, Instagrama, Snapchata czy Pinteresta. Ciężko spotkać kogoś, kto nawet nie posiadając konta nie wchodzi sporadycznie na ulubione profile lub nie szuka informacji lub inspiracji właśnie tam.

Szacuje się, że aktualnie przeszło 2 miliardy użytkowników posiada konta w social media. To gigantyczna liczba, która rośnie każdego dnia. Dzisiaj brak obecności na Facebooku czy Instagramie może być traktowana w pewnym sensie, jako wykluczająca.

Jeśli ja poszukuje danej firmy lub usługi i nie znajduje informacji na jej temat w Internecie to zawsze się zastanawiam nad tym, jaka osoba stoi za daną firmą lub usługą – czy ona stawia na rozwój skoro nie jest obecna w social media, czy idzie z duchem czasu i poprawia jakość swoich usług, a także czy rozwija swoje kompetencje?

Analogicznie, gdy widzę, że dana firma aktywnie promuje swoje działania to jest to w pewnym sensie manifest: „tak, jesteśmy i rozwijamy się, chcemy zbudować z Tobą relacje”. Dzisiaj bowiem nie kupujemy już produktów, a relacje z właścicielem firmy lub historie związane z marką.

To powód, dla którego obecność w social media stanowi wymierną korzyść dla każdej firmy. To pomost do relacji z potencjalnymi klientami i możliwość przedstawienia codzienności swojej pracy w sposób wyjątkowy. To jednocześnie trampolina do przekazywania eksperckiej wiedzy ze swojej  dziedziny.

Analiza popularności social media

1. Facebook – król social media

Facebook król social media

Facebook to medium, które posiada obecnie ponad 2 miliardy użytkowników. Spośród nich większość przebywa na portalu ok. 35 minut. To czas porównywalny z wykonywaniem codziennych czynności fizjologicznych.

W świetle tej statystyki grzechem byłoby nie wykorzystać ruchu, jaki dają użytkownicy. Jeśli prowadzimy biznes o zasięgu lokalnym lub globalnym to Facebook stanowi jedno z najlepszych i najprostszych sposobów na pozyskanie klientów.

Skuteczna promocja na Facebooku musi być poprzedzona wykonaniem audytu i stworzeniem strategii działań w oparciu o aktualne algorytmy. Podstawę stanowi określenie grupy docelowej klientów i ich preferencji i dostosowania strategii w taki sposób, aby dotrzeć do nich kanałami promocyjnymi. Wymaga do przemyślanych działań i posiadania budżetu, w obrębie którego mogą być podejmowane poszczególne działania.

Obecność w kanałach mediach społecznościowych wymaga dużych nakładów pracy i strategii opartych na solidnym fundamencie wiedzy, doświadczenia i kreatywności.

 1.1 Co jest potrzebne, aby uzyskiwać ruch z Facebooka?

 • Określenie celów, związanych z obecnością na Facebooku. Cele powinny mieć charakter krótkoterminowy i długoterminowy. Do najczęściej wybieranych zaliczymy: wzrost ilości polubień profilu, zwiększenie zasięgu, uzyskanie konkretnych efektów danej kampanii reklamowej. Każdy cel będzie wymagał innych działań, innego rodzaju contentu i innej strategii działania.
 • Oszacowanie grupy docelowej odbiorców produktu lub usługi. Tutaj bardzo przydaje się określenie, czyje problemy rozwiązuje Twój produkt lub usługa, a następnie zdefiniowanie sposobu komunikacji.
 • Zaplanowanie strategii dotyczącej publikacji postów i postów sponsorowanych.
 • Obserwacja konkurencji i wyciąganie wniosków. Warto śledzić kanały konkurencji, aby móc czerpać inspiracje i być na bieżąco z trendami w branży.
 • Warto zaplanować co stanie się z użytkownikiem po wykonaniu przez niego określonej akcji. Korzystnie byłoby zaoferować darmowy ebook, lub możliwość zapisania do newslettera. W ten sposób powstanie możliwość budowania dłuższej interakcji.
 • Regularny, przenikliwy research tematów związanych z Twoją branżą, abyś mógł tworzyć intrygujące posty.
 • Postaw na wartościowy content – ciekawe i angażujące treści zawsze się obronią, dając jednocześnie szansę na więcej. Więcej o tym znajdziesz we wpisie o tym, jak zaangażować odbiorcę. 

2. Instagram – magia zdjęć

Instagram to internetowa platforma wymiany zdjęć, która szturmem wtargnęła na rynek w roku 2010. Dzisiaj po ośmiu latach od rozpoczęcia działania może pochwalić się 1 miliardem użytkowników. Z tego względu nie można pominąć korzyści, jakie daje obecność profilu marki w tym medium. To świetne narzędzi do budowania świadomości marki, powiększania kanału odbiorców i dystrybucji produktów, oraz usług.

Magia zdjęć ig

Kluczowe w kontekście działań na Instagramie jest wyróżnienie. Już dzisiaj możemy obserwować setki tysięcy kont, posiadających unikalne, intrygujące zdjęcia. To rynek w pewnym stopniu nasycony, dlatego tak ważnym jest stworzenie strategii i określenie swoich celów i metod promocji.

Korzystnym może natomiast okazać się wykorzystanie dodatkowych aplikacji, pozwalających użytkować specjalne filtry, takich jak Afterlight (0,99 euro) czy Snapseed. Wartą uwagi aplikacją jest również Camera+, przeznaczona wyłącznie na iOS, która pozwala uzyskiwać efekt profesjonalnych zdjęć.

Jednak nawet najlepsze zdjęcia nie będą widoczne przez potencjalnych odbiorców jeśli nie oznaczymy ich w sposób właściwy. W tym celu wykorzystuje się hashtagi, czyli zwroty poprzedzone znakiem #. Pozwalają one przyporządkować zdjęcia do danych grup tematycznych, jednocześnie umożliwiając użytkownikom Facebooka znalezienie Twojego profilu na Instagramie. Do najpopularniejszych hashtagów zaliczymy #instagood, #nofilter, #tbt, #follow, czy #love.

Hasthagi IG

2.1 Co jest potrzebne, aby uzyskiwać ruch z Instagrama?

 • Wartościowy, ciekawy, intrygujące content. Istnieje jeden prosty powód dlaczego to najważniejsze aspekty – duże nasycenie zdjęciami. Jeśli nie wyróżnisz się contentem to bardzo ciężko będziesz miał regularnie zwiększać swoje zasięgi i docierać do nowych osób.

Milioner lifestyle

 • Zaplanowana strategia. W tym celu możesz skorzystać z narzędzi do planowania postów, aby cały proces nie był tak czasochłonny. Kluczowe jest określenie grupy odbiorców i sposobu przekazu. Jeśli prowadzisz poważną firmę to warto byłoby dodawać rzetelne statystyki i zdjęcia z udanych przedsięwzięć. Jeśli natomiast jesteś blogerem lifestylowym to bardzo dobrze, jeśli dodasz to swoich zdjęć elementy humorystyczne.
 • Bądź zaangażowany. Twórz stories, wchodź w interakcje, daj się poznać jako normalny człowiek, lub firma mająca – jak każdy z nas- czasem pod górę. Instagram to w pewnym sensie utopia, gdzie każdy jest idealny i nie ma problemów. Wyróżnij się, przedstawiając zarówno sukcesy, jak i porażki. Twoi fani to docenią.
 • Korzystaj z promocji w innych sieciach społecznościowych. Linkuj do swojego profilu na Facebooku, oznaczaj konto na Snapchacie. Bądź widoczny.
 • Staraj się współpracować z firmami i influencerami. Możesz zaoferować np. darmową usługę lub produkt w zamian za udostępnienie posta. Możliwości jest mnóstwo.

3. Twitter – w 140 znaków do informacji

Twitter

Twitter to platforma, która umożliwia wymianę krótkich, treściwych informacji zawartych w 140 znakach. Obecna jest na rynku od roku 2006. Od tego czasu zaciekle walczy o miano topowego medium społecznościowego. Cechą charakterystyczną portalu jest ograniczenie długości znaków, wynoszące wspomniane wcześniej 140 znaków. W pewnym sensie zdefiniowało to portal i odróżniło go od innych.

Krótkie, zwięzłe i treściwe komentarze to domena Twittera. Wiele z nich zawiera dużą ilość „hashtagów” (#) i „mentionów” (@), które posiadają przekierowania do źródeł tweeta, lub artykułów rozwijających temat.

Za nawigację w portalu odpowiada tzw. Twitter search. Pozwala on wyszukiwać najnowsze informacje i aktualnie panujące w danych tematach trendy. To również świetna metoda, aby sprawdzić czy post, który chcemy wrzucić znajdzie odpowiednią grupę odbiorców.

Twitter charakteryzuje się dużą emocjonalnością. Dość powiedzieć, że przy różnych wydarzeniach sportowych portal jest najszybciej komentującym medium na świecie. Stanowi on ponadto sposobność, aby poznać zdanie celebrytów, ekspertów, sportowców czy muzyków.

Niemal wszystkie działania na Twitterze można określić charakterem naturalnych.  To duża różnica w porównaniu min. z Instagramem, gdzie wiele zdjęć jest mocno retuszowanych i poprawianych filtrami.

Oprócz hashtagów, platforma pozwala markom „targetować” swoich potencjalnych klientów. W jaki sposób? Na podstawie wybieranych przez nich emojis. Przykładowo burgerowania może wykorzystywać wiedzę na temat tego, którzy użytkownicy użyli emoji burgera

3.1 Co jest potrzebne, aby uzyskiwać ruch z Twittera?

 • Unikalny, błyskotliwy content, nacechowany emocjami. To bowiem esencja Twittera. Daj się poznać jako osoba z własnym zdaniem i własnymi poglądami. Wyrażaj je w sposób kulturalny, ale od czasu do czasu pozwól sobie pojechać po bandzie. Obserwujący z pewnością zwrócą na Ciebie uwagę.
 • Bądź zaangażowany w dyskusje i interakcje z fanami. Nie ignoruj komentarzy negatywnych – co więcej, odpowiadaj na nie śmiało i z przekorą. Pamiętaj, że nikt z nas nie jest doskonały, a ze swoich wad warto się czasem po prostu śmiać.
 • Share’uj wartościowe treści. Retweetuj. Udostępniaj ciekawe informacje. W ten sposób będziesz mógł zainspirować innych, samemu pozostając otwartym na nowe bodźce.
 • Wykorzystuj mądrze hashtagi. Dzięki temu będziesz mógł dotrzeć do szerszej grupy odbiorców i podniesiesz swoje szansę na to, że będą to osoby zainteresowane tematem. To proste. Jeśli zajmujesz się np. pozycjonowaniem to w swoich wpisach powinieneś przede wszystkim wykorzystywać hashtagi, takie jak #seo, #optymalizacja, #pozycjonowanie.
 • Twórz kręgi zainteresowań i zasięgi. Obserwuj osoby o podobnych zainteresowaniach do Ciebie. Szacuje się, że niemal 30% osób o podobnych zainteresowaniach, które obserwujesz zainteresuj się Twoją tematykę i zacznie Ciebie obserwować. Wykorzystaj efekt skali – obserwuj interesujące osoby, bądź aktywny na ich profilach, a prawdopodobnie uzyskasz ich przychylność i będziesz mógł stworzyć wielowymiarową interakcje.
 • Sprawdzaj, monitoruj i wyciągaj wnioski. Wykorzystuj narzędzia do monitorowania, aby sprawdzać jak obserwujący reagują na Twoje posty np. Brand24.

You-Tube-Marketing

YouTube to platforma, która rozwija się z dnia na dzień. Coraz głośniej słychać spekulacje, że w najbliższym czasie ma ona zastąpić telewizje. To prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że większość osób w wieku 18-34 nie ogląda telewizji, a korzysta właśnie z możliwości, jakie daje YouTube.

Dzisiaj szacuje się, że stronę odwiedza przeszło 800 milionów użytkowników każdego miesiąca.

Video jest jedną z najbardziej atrakcyjnych form promowanie własnej marki. Pozwala ono operować w szerokim zakresie tematów – od pokazywania eksperckiego wizerunku, przez dzielenie się wiedzą, aż do promocji własnych produktów. Wszystko to możesz robić w różnych formach i to jest największa zaleta video. Możesz przygotować ciekawe vlogi ze swojego życia, wplatając w to elementy firmy, lub po prostu pokazać swoje życie od kuchni. Możesz usiąść przed kamerą i przeprowadzić merytoryczny wykład z flamastrem w dłoni.

Wartościowe video ma bardzo duże szanse na promocje w sposób naturalny, czyli udostępnianie i polecanie pomiędzy użytkownikami serwisu.

4.1 Co jest potrzebne, aby uzyskiwać ruch z YouTube?

 • Interesujący content, jak w każdym medium społecznościowym. Możesz wybierać spośród wielu rodzajów video. Ważne jest jednak, abyś określił bazową formę prezentowanych materiałów. Czy chcesz postawić na vlogi ze swojego życia, czy na merytoryczne wystąpienia, a może chcesz pokazywać jak wykonując pewne czynności na komputerze? To wszystko zależy od Ciebie. Nie musisz jednocześnie skupiać się wyłącznie na jednej formie.
 • Stwórz ciekawy profil. Wymyśl ciekawą nazwę, wrzuć intrygującą grafikę, przygotuj ciekawy opis. Umieść w dziale informacje odnośniki do innych kanałów social media.
 • Określ swój cel na dany okres czasu – czy jest to wzrost konwersji (o tym jak ją osiągnąć pisaliśmy w osobnym wpisie) czy podniesienie jakości video, czy dotarcie do większej ilości potencjalnych zainteresowanych.
 • Możesz skorzystać z płatnej reklamy „TrueView In-Stream”. To forma reklamy video, która wyświetlana jest przed odtworzeniem wybranego przez użytkownika filmu. W tym przypadku płacimy wyłącznie za wyświetlony film – nie za pominięty. W celu jej stworzenia konieczne jest założenie konta Google AdWords.
 • Skorzystaj z innych form reklamy, testuj, optymalizuj i podnoś współczynnik swojej konwersji.
 • Zapraszaj do wykonania akcji. Kieruj działania widzów na subskrypcje i udostępnianie video. Wygospodaruj w swoich filmach czas, który przeznaczony będzie na wezwanie do działania.

5. Pinterest – moc wyraźnego przekazu

Pinterest

Pinterest to miejsce ewolucji procesu przypinania. Od dawien dawna bowiem przypinaliśmy kolorowe karteczki do tablicy korkowej, czy robiliśmy to na lodówce z wykorzystaniem magnesu. Dzisiaj przypominamy na Pintereście i śmiało można powiedzieć, że to naturalna kolej rzeczy w kontekście rozwoju przypinania, jako czynności.

Platforma istnieje od 2010 roku. Z każdym dniem rośnie liczba użytkowników i obserwatorów. W teorii jest to niszowe miejsce, patrząc jednak na statystyki widzimy, że przekaz w postaci pinów dociera do specyficznej grupy odbiorców. Większość użytkowników stanowią kobiety (79%).

 

Co ciekawe, swego czasu plasował się on na drugim miejscu w rankingu portali social media, jeśli chodzi o wzrost ilości użytkowników.

W celu pełnego zrozumienia w jaki sposób działa Pinterest należy pochylić się nad specyficzną grupą odbiorców, do której kierowane są posty z tego serwisu. Za archetyp klasycznego użytkownika Pinteresta możemy uznać „marzyciela”, który pokazuje rzeczy, zdarzenia i miejsca, o których marzy, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa nie zetknie się z nimi w rzeczywistości. Kreacja wymarzonego życia, wizualizacja swoich pragnień to rzeczywistość tego medium.

5.1 Co jest potrzebne, aby uzyskiwać ruch z Pinteresta?

 • Rich Pins – to tzw. wzbogacone piny, czyli opcja umożliwiająca tworzenie rozbudowanego opisu każdego z Pinów, który dostarcza użytkownikowi dodatkowych informacji i możliwości interakcji. Dzielą się one na pięć kategorii: Miejsce, Produkt, Artykuł, Przepis i Film. W ten sposób można dokładnie opisać odwiedzane, lub planowane do odwiedzenia miejsce. Korzystając np. z pinezki Produkt, właściciele sklepów internetowych mogą na bieżąco informować o posiadanym asortymencie i aktualizować ceny. Warto pamiętać o dodaniu odpowiednich metatagów do kodu źródłowego strony.
 • Wykorzystaj otwartą tablicę – wystarczy, że stworzysz tablicę, a następnie wejdziesz w jej edycje, aby zaprosić użytkowników wpisując nazwę ich loginu na Pinterest lub ich adresy mailowe. To bardzo dobra metoda, aby zaangażować fanów w tworzenie wspólnego projektu.
 • Integracja profilu ze stroną, za pomocą widgetu – wystarczy, że wejdziesz na stronę Pinterest dla biznesu i będziesz postępował zgodnie z instrukcjami. Z lewego menu widget skopiuj gotowy kod źródłowy w odpowiednim miejscu w kodzie swojej strony. I to wszystko ? Możesz wybierać spośród: Pin Widget, Profile Widget, Board Widget.
 • Pinlt button na stronie – w przypadku, gdy posiadasz konto firmowe wejdź na stronę Pinterest dla firm i podążaj za instrukcją. Ten krótki proces polega na wybraniu typu buttonu i sposobu jego wyświetlania, oraz podaniu źródła zdjęcia.

W efekcie kod jest generowany automatyczne – wystarczy wkleić go w odpowiednie miejsce w źródle Twojej strony. Dzięki temu użytkownicy będą mogli zapisywać Twoje produkty poprzez zapisanie ich na swoich tablicach, co pozwoli znacznie szybciej powrócić do decyzji zakupowe.

Jednocześnie inni użytkownicy, którzy widzą te  działania mogę przepinać je do swoich profili.

6. Snapchat – chwytaj chwile

Snapchat

Snapchat rozpoczął swoją działalność w 2011 roku. Aktualnie szacuje się, że liczba korzystających z aplikacji oscyluje wokół 200 milionów. W chwili obecnej przegrywa ona z bardzo podobnym do siebie w sposobie funkcjonowania Instagram Stories, z którego każdego dnia korzysta blisko 450 milionów osób.

Obie aplikacje działają w bardzo podobny sposób. Pozwalają tworzyć krótkie filmy i wysyłać je do znajomych, bądź udostępniać je wszystkim w kanale komunikacji. Zazwyczaj są to zdjęcia, filmy lub wiadomości – nazywane popularnie snapami – trwające od 1 do 10 sekund.

Za definicje Snapchata najlepiej posłuży jedno określenie – ulotność. Nadrzędnym celem jest łapanie momentów, chwil, które wydarzają się każdego dnia i są w pewien sposób wyjątkowe dla użytkownika, lub stają się takimi po dodaniu napisów, rysunków i filtrów. Najważniejsze – raz wyświetlony snap, znika na zawsze.

Snapchat posiada także historię i chat. Historia to kolekcja snapów odtwarzana jeden po drugim. Historie w przeciwieństwie do snapów mogą być obejrzane przez wszystkim, którzy śledzą dane konto. Trwają one zazwyczaj do 24 godzin po publikacji. Osoby śledzące profil mogą je odtwarzać ilekroć tego chcą.

Chat z kolei pozwala rozpocząć rozmowę z osobą, znajdującą się po drugiej stronie ekranu. Wiadomości – podobnie, jak w przypadku snapów – znikają po ich przeczytaniu.

6.1 Co jest potrzebne, aby uzyskiwać ruch ze Snapchata?

 • Tworzyć zróżnicowane treści – bardzo ważnym aspektem działania w tym medium jest oryginalność. Każdego dnia widzimy te same treści, zapętlane w wąskim zakresie możliwości. Kluczowym aspektem jest tworzenie angażujących, ciekawych treści – raz zabawnych, raz stricte informacyjnych. Brak kreatywności w tym obszarze będzie prowadził do utraty zainteresowania. Bardzo ważne jest, aby prawidłowo zdefiniować grupę odbiorców (np. kobiety 18-25 dla marki odzieżowej). Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie planu publikacji, aby obserwujący wiedzieli czego mogą oczekiwać.
 • Korzystaj z metod skalowalności – jedną z najlepszych metod na sprawdzenie efektywności publikowanych postów jest VPS (Views Per Snap). To wskaźnik, który pokazuje ilość wyświetleń poszczególnego snapa. Korzystając z planu publikacji, możesz każdego dnia zaznaczyć ilość wyświetleń i na tej podstawie skalować swoje działania.
 • Twórz napięcie – stwórz atmosferę, w której Twoi obserwujący będą oczekiwać na Twój post. Można np. publikować i przekazywać informacje o najważniejszych wydarzeniach lub aktualnościach z życia firmy.

7. LinkedIn – biznesowa platforma

Linkedln

LinkedIn to miejsce, w którym spotykają się profesjonaliści w swoich dziedzinach. To biznesowa platforma, która umożliwia zawiązywanie kontaktów, sprawdzanie doświadczenia i wymianę informacji na temat branżowych nowinek. To miejsce, w którym już dzisiaj dochodzi do interakcji na linii pracownik-pracodawca, której efektem może być np. oferta pracy czy możliwość zdobycia doświadczenia na konkretnym stanowisku.

Tak, LinkedIn jest dzisiaj wykorzystywany w procesie rekrutacyjnym.

To platforma, która pozwala w najprostszy sposób przedstawić się jako najlepszego kandydata na nowe stanowisko. W prosty sposób można przedstawić swoją wiedzę, profesjonalizm i doświadczenie. To powód, dla którego warto mieć LinkedIn jako osoba prywatna.

Powody, dla których Twoja firma powinna znajdować się na LinkedIn są dokładnie takie same. Obecność tam stwarza możliwość pozyskiwania zleceń i nawiązywania współpracy z ludźmi z branży. To znacznie ułatwia funkcjonowanie w świecie tak konkurencyjnym, jak nasz dzisiaj.

LinkedIn stwarza szeroki korytarz do zwiększania swojej wiarygodności, poprzez publikacje wartościowych merytorycznie treści. Zwiększa autentyczność i stawia nas w pozycji eksperta.

7.1 Co jest potrzebne, aby uzyskiwać ruch z LinkedIn?

 • Wartościowy profil – postaw na jakość. Dopracuj szczegóły. Zadbaj o to, aby przedstawić się w pozytywnym świetle i od samego początku budować bardzo mocną markę osobistą. To z kolei stworzy możliwość, aby stać się widocznym.
 • Merytoryczne i ciekawe treści – LinkedIn stwarza możliwość publikacji różnych treści – prowadzenia tablicy czy bloga. Warto wykorzystać te możliwości, dla budowania renomy firmy. Dziel się wiedzą, wchodź w interakcje i uczestnicz w dyskusjach – Twój głos z pewnością zostanie zauważony.
 • Bądź aktywny – bierz udział w dyskusjach także na innych profilach, udzielaj się. To bardzo dobry sposób na darmowy marketing. To możliwość pozyskiwania zleceń i kontaktów niejako rykoszetem od podejmowanych działań.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby sprawdzać co najlepiej działa na Twoim profilu firmowym. Nie bój się testować i próbować kreatywnych rozwiązań.

8. Które medium wybrać?

To zależy. Nie istnieje jedna uniwersalna droga, bo czynników wpływających na wybór jednego lub kilku medium jest więcej. Do najprostszych zaliczyć można przede wszystkim czas. Jeśli nie mamy go za wiele to zdecydowanie lepiej skupić się na jednej platformie np. Facebooku i tam regularnie publikować treści, optymalizować kampanie i starać się podnosić konwersje. Dopiero jeśli działania podejmowane w tym sektorze nie przyniosą pożądanych rezultatów to wówczas można zacząć się zastanawiać czy przejść na inną platformę.

Przed wyborem warto prześledzić swoją branżę i jej specyfikacje, aby podjąć racjonalną decyzję – wiążę się ona bowiem z koniecznością poświęcania swojego czasu i zazwyczaj wydatkowania środków na promocje.

Przykładem rozsądnego działania w social media jest np. prześledzenie branżowych profilów na Instagramie, jeśli zajmujemy się dystrybucją ubrań. To zdecydowanie najlepsze i najbardziej popularne medium, jeśli chodzi o modę i urodę. Obserwacja poczynań konkurencji w połączeniu z własną kreatywnością powinna przynieść optymalne rezultaty.

Pamiętaj o jednym – jakiegokolwiek medium nie wybierzesz – śledź topowe osoby w danej dziedzinie.

9. Social Media – jakie aspekty brać pod uwagę przy wyborze kanału?

Social media icons

Jeśli chodzi o samą obecność w social media to tak naprawdę najlepiej jest posiadać konta we wszystkich aplikacjach. To zawsze stwarza możliwość znalezienia przez potencjalnego klienta, jednocześnie umożliwiając rozpoczęcie promocji niemal w każdej chwili (zakładając najprostszą strategię np. publikacje postów z życia firmy).

Warto pamiętać o tym, aby jak najdokładniej opisać swój profil i uwypuklić wszystkie atuty firmy. Jak wynika z badań – jako klienci – największą uwagę przykładamy do portfolio. Je również należy rzetelnie uzupełnić, aby móc w pełni zaprezentować swoje możliwości.

Kolejne dwie kwestie to budżet i czas.

 

Jeśli mamy niewielkie nakłady na promocje to znowu – podobnie jak powyżej – warto zdecydować się na jedno medium i w jego obrębie starać się tworzyć ciekawe posty i maksymalnie optymalizować kampanie, a dopiero w momencie dodatniej stopy zwrotu z takiej inwestycji zdecydować się na działania w innym obszarze.

Jednocześnie warto pamiętać, że aby uzyskać pewne informacje związane z optymalną źródłem ruchu dla naszej firmy konieczne jest empiryczne sprawdzenie, co wiąże się – niestety – z dużymi inwestycjami. Jeśli na każde medium musielibyśmy przeznaczyć nawet kilka tysięcy złotych to miesięczne wydatki mogą sięgnąć nawet dziesięciu tysięcy złotych. A warto pamiętać, że w niektórych mediach efekty widoczne są dopiero po czasie. Przeczytaj nasz kompleksowy wpis o pozycjonowaniu.

W zależności od podejmowanej strategii – czy mają to być działania wyłącznie doraźnie czy też długofalowe, wzmacniające markę wybór medium jest różny. Przykładowo w Google Ads i Facebook Ads możemy przeprowadzić kampanię reklamową nawet bez posiadania postów na Fanpage. Oczywiście osobną kwestią jest w tym przypadku konwersja, która z pewnością nie będzie najwyższa, aczkolwiek już może pozwolić nam uzyskać dodatnią stopę zwrotu.

W przypadku długofalowych działań (pozycjonowanie) konieczne są regularne inwestycje, aby wywindować pozycję strony na wysokie pozycje. Warto pamiętać jednak, że z czasem – w wielu przypadkach – wystarczy regularnie aktualizować stronę firmową, aby utrzymywać pożądaną pozycję w wynikach wyszukiwania.

10. Jak mogę skorzystać z możliwości influencerów?

Influencer marketing zdominował rok 2018, wyznaczając nowe trendy w aspektach marketingowo-promocyjnych. Wiąże się to bezpośrednio z wzrostem znaczenia marki osobistej, która od dłuższego czasu nabiera coraz większego znaczenia w kontekście działań marketingowych w Internecie.

Social media marketing

Kim jest influencer w świecie social media?

To osoba, która posiada realny wpływ na opinie innych za pośrednictwem social media i platform blogerskich. Dzięki zbudowaniu silnej marki osobistej i bogatemu audytorium wokół własnej osoby, influencer posiada zdolność wpływania na decyzje (najczęściej zakupowe) osób go śledzących. W niektórych kręgach określany jest on nawet liderem opinii.

Zazwyczaj jest to osoba, która posiada bloga, vloga lub konto na YouTube, na którym dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, a często również decyzjami zakupowymi i swoimi wyborami życiowymi.

W Polsce do najpopularniejszych influencerów, działających w sociala media zaliczymy DEYNN, Maffashion czy Abstrachuje. To osoby, które posiadają setki tysięcy followersów w Internecie i które sensownie zarządzają kapitałem w postaci bardzo szerokiej audiencji. Dzięki posiadaniu wielomilionowych zasięgów, marki bardzo chętnie podejmują z nimi współpracę – zdając sobie sprawę z tego, że będą to bardzo efektywne kampanie reklamowe.

W jaki sposób mogę skorzystać z możliwości influencerów?

Najpopularniejszą w Polsce platformą do influencer marketingu jest WhitePress. Oferuje on rozbudowany interfejs pozwalający wyszukiwać interesujących nas blogerów, dzieląc ich ze względu na branże, zasięgi, liczbę polubień czy przebyte kampanie. Z powodzeniem możemy określić też posiadany budżet i dostosować go do długości strategii marketingowej.

11. W jaki sposób angażować odbiorców w social media?

Są różne sposoby wchodzenia w interakcje z odbiorcami. Przede wszystkim trzeba się wyróżnić, aby publikowane przez nas posty nie zginęły w gąszczu tablicy. Może to być materiał śmieszny, który zwróci uwagę z miejsca, lub materiał rzeczowy, który przykuje uwagę ze względu na merytoryczny przekaz.

W każdym razie musi on intrygować. Jakkolwiek.

Jeśli już uda nam się zainteresować odbiorców to bardzo ważne jest podtrzymywanie relacji, poprzez interakcje w komentarzach. Odpowiadanie na nie zwiększa zasięg organiczny naszych postów i pozwala skrócić dystans dzielący komentującego od właściciela strony, bloga, czy konta w serwisie społecznościowym.

Warto publikować posty, które z miejsca zachęcają do podjęcia interakcji.

Przykład: Dodajemy kilka zdjęć w formie karuzeli lub kolekcji na Facebooku i prosimy o informacje, które z nich jest najlepsze i dlaczego. Efekt? Wiele ciekawych komentarzy, które prowokują do dyskusji.

Powyżej przykład grafiki Sprite, która automatycznie zachęca do interakcji i odpowiedzi na zadane w niej pytanie. To prosty sposób na wywołanie emocji u odbiorcy i nawiązanie relacji.

12. Wreszcie – w którą stronę będą zmierzały social media?

Social media influencer

Marketingowcy na całym świecie są zgodni – 2020 nie będzie rokiem przełomowym, a kontynuacją już rozpoczętych zmian. Działania w social media koncentrować się będą przede wszystkim pod kątem optymalizacji pod wyszukiwarki i dostosowania do urządzeń mobilnych.

Większą popularnością cieszyć będą się na pewno wideo i stories, które już teraz stają się najbardziej efektywną formą przekazu. Podobnie jak live.

Oprócz wszelkiej maści przekazu na żywo będziemy mogli obserwować wiele odwołań do autorytetów i koncentrację na użytkowniku, poprzez przekazywanie wartościowej treści i zwiększone nakłady na UX (User Experience – wygoda użytkownika na stronie).

Sprawdź, w jaki sposób możemy wesprzeć Twoje działania. Wypełnij brief i pozwól nam pochylić się nad położeniem Twojej marki.