Blog

12 pytań i odpowiedzi – przewodnik po social media!

12 pytań i odpowiedzi – przewodnik po social media!

Rosnąca popularność social media i przeniesienie wielu przedsięwzięć do Internetu sprawiło, że struktura reklamy opiera się dzisiaj w dużej mierze na działaniach skupionych wokół mediów społecznościowych. Kto z nas nie korzysta bowiem z Twittera, Facebooka, Instagrama, Snapchata czy Pinteresta. Ciężko spotkać kogoś, kto nawet nie posiadając konta nie wchodzi sporadycznie na ulubione profile lub nie szuka informacji lub inspiracji właśnie tam.

Jeśli ja poszukuje danej firmy lub usługi i nie znajduje informacji na jej temat w Internecie to zawsze się zastanawiam nad tym, jaka osoba stoi za daną firmą lub usługą – czy ona stawia na rozwój skoro nie jest obecna w social media, czy idzie z duchem czasu i poprawia jakość swoich usług, a także czy rozwija swoje kompetencje?

Analogicznie, gdy widzę, że dana firma aktywnie promuje swoje działania to jest to w pewnym sensie manifest: „tak, jesteśmy i rozwijamy się, chcemy zbudować z Tobą relacje”. Dzisiaj bowiem nie kupujemy już produktów, a relacje z właścicielem firmy lub historie związane z marką.

To powód, dla którego obecność w social media stanowi wymierną korzyść dla każdej firmy. To pomost do relacji z potencjalnymi klientami i możliwość przedstawienia codzienności swojej pracy w sposób wyjątkowy. To jednocześnie trampolina do przekazywania eksperckiej wiedzy ze swojej  dziedziny.

Analiza popularności social media

Facebook król social media

W świetle tej statystyki grzechem byłoby nie wykorzystać ruchu, jaki dają użytkownicy. Jeśli prowadzimy biznes o zasięgu lokalnym lub globalnym to Facebook stanowi jedno z najlepszych i najprostszych sposobów na pozyskanie klientów.

Skuteczna promocja na Facebooku musi być poprzedzona wykonaniem audytu i stworzeniem strategii działań w oparciu o aktualne algorytmy. Podstawę stanowi określenie grupy docelowej klientów i ich preferencji i dostosowania strategii w taki sposób, aby dotrzeć do nich kanałami promocyjnymi. Wymaga do przemyślanych działań i posiadania budżetu, w obrębie którego mogą być podejmowane poszczególne działania.

Obecność w kanałach mediach społecznościowych wymaga dużych nakładów pracy i strategii opartych na solidnym fundamencie wiedzy, doświadczenia i kreatywności.

Instagram to internetowa platforma wymiany zdjęć, która szturmem wtargnęła na rynek w roku 2010. Dzisiaj po ośmiu latach od rozpoczęcia działania może pochwalić się 1 miliardem użytkowników. Z tego względu nie można pominąć korzyści, jakie daje obecność profilu marki w tym medium. To świetne narzędzi do budowania świadomości marki, powiększania kanału odbiorców i dystrybucji produktów, oraz usług.

Magia zdjęć ig

Kluczowe w kontekście działań na Instagramie jest wyróżnienie. Już dzisiaj możemy obserwować setki tysięcy kont, posiadających unikalne, intrygujące zdjęcia. To rynek w pewnym stopniu nasycony, dlatego tak ważnym jest stworzenie strategii i określenie swoich celów i metod promocji.

Korzystnym może natomiast okazać się wykorzystanie dodatkowych aplikacji, pozwalających użytkować specjalne filtry, takich jak Afterlight (0,99 euro) czy Snapseed. Wartą uwagi aplikacją jest również Camera+, przeznaczona wyłącznie na iOS, która pozwala uzyskiwać efekt profesjonalnych zdjęć.

Jednak nawet najlepsze zdjęcia nie będą widoczne przez potencjalnych odbiorców jeśli nie oznaczymy ich w sposób właściwy. W tym celu wykorzystuje się hashtagi, czyli zwroty poprzedzone znakiem #. Pozwalają one przyporządkować zdjęcia do danych grup tematycznych, jednocześnie umożliwiając użytkownikom Facebooka znalezienie Twojego profilu na Instagramie. Do najpopularniejszych hashtagów zaliczymy #instagood, #nofilter, #tbt, #follow, czy #love.

Hasthagi IG

Milioner lifestyle

3. Twitter – w 140 znaków do informacji

Twitter

Twitter to platforma, która umożliwia wymianę krótkich, treściwych informacji zawartych w 140 znakach. Obecna jest na rynku od roku 2006. Od tego czasu zaciekle walczy o miano topowego medium społecznościowego. Cechą charakterystyczną portalu jest ograniczenie długości znaków, wynoszące wspomniane wcześniej 140 znaków. W pewnym sensie zdefiniowało to portal i odróżniło go od innych.

Krótkie, zwięzłe i treściwe komentarze to domena Twittera. Wiele z nich zawiera dużą ilość „hashtagów” (#) i „mentionów” (@), które posiadają przekierowania do źródeł tweeta, lub artykułów rozwijających temat.

Za nawigację w portalu odpowiada tzw. Twitter search. Pozwala on wyszukiwać najnowsze informacje i aktualnie panujące w danych tematach trendy. To również świetna metoda, aby sprawdzić czy post, który chcemy wrzucić znajdzie odpowiednią grupę odbiorców.

Twitter charakteryzuje się dużą emocjonalnością. Dość powiedzieć, że przy różnych wydarzeniach sportowych portal jest najszybciej komentującym medium na świecie. Stanowi on ponadto sposobność, aby poznać zdanie celebrytów, ekspertów, sportowców czy muzyków.

To duża różnica w porównaniu min. z Instagramem, gdzie wiele zdjęć jest mocno retuszowanych i poprawianych filtrami.

Oprócz hashtagów, platforma pozwala markom „targetować” swoich potencjalnych klientów. W jaki sposób? Na podstawie wybieranych przez nich emojis. Przykładowo burgerowania może wykorzystywać wiedzę na temat tego, którzy użytkownicy użyli emoji burgera

You-Tube-Marketing

YouTube to platforma, która rozwija się z dnia na dzień. Coraz głośniej słychać spekulacje, że w najbliższym czasie ma ona zastąpić telewizje. To prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że większość osób w wieku 18-34 nie ogląda telewizji, a korzysta właśnie z możliwości, jakie daje YouTube.

Video jest jedną z najbardziej atrakcyjnych form promowanie własnej marki. Pozwala ono operować w szerokim zakresie tematów – od pokazywania eksperckiego wizerunku, przez dzielenie się wiedzą, aż do promocji własnych produktów. Wszystko to możesz robić w różnych formach i to jest największa zaleta video. Możesz przygotować ciekawe vlogi ze swojego życia, wplatając w to elementy firmy, lub po prostu pokazać swoje życie od kuchni. Możesz usiąść przed kamerą i przeprowadzić merytoryczny wykład z flamastrem w dłoni.

Wartościowe video ma bardzo duże szanse na promocje w sposób naturalny, czyli udostępnianie i polecanie pomiędzy użytkownikami serwisu.

Pinterest

Pinterest to miejsce ewolucji procesu przypinania. Od dawien dawna bowiem przypinaliśmy kolorowe karteczki do tablicy korkowej, czy robiliśmy to na lodówce z wykorzystaniem magnesu. Dzisiaj przypominamy na Pintereście i śmiało można powiedzieć, że to naturalna kolej rzeczy w kontekście rozwoju przypinania, jako czynności.

Platforma istnieje od 2010 roku. Z każdym dniem rośnie liczba użytkowników i obserwatorów. W teorii jest to niszowe miejsce, patrząc jednak na statystyki widzimy, że przekaz w postaci pinów dociera do specyficznej grupy odbiorców. Większość użytkowników stanowią kobiety (79%).

 

Co ciekawe, swego czasu plasował się on na drugim miejscu w rankingu portali social media, jeśli chodzi o wzrost ilości użytkowników.

W celu pełnego zrozumienia w jaki sposób działa Pinterest należy pochylić się nad specyficzną grupą odbiorców, do której kierowane są posty z tego serwisu. Za archetyp klasycznego użytkownika Pinteresta możemy uznać „marzyciela”, który pokazuje rzeczy, zdarzenia i miejsca, o których marzy, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa nie zetknie się z nimi w rzeczywistości. Kreacja wymarzonego życia, wizualizacja swoich pragnień to rzeczywistość tego medium.

W efekcie kod jest generowany automatyczne – wystarczy wkleić go w odpowiednie miejsce w źródle Twojej strony. Dzięki temu użytkownicy będą mogli zapisywać Twoje produkty poprzez zapisanie ich na swoich tablicach, co pozwoli znacznie szybciej powrócić do decyzji zakupowe.

Jednocześnie inni użytkownicy, którzy widzą te  działania mogę przepinać je do swoich profili.

Snapchat

Snapchat rozpoczął swoją działalność w 2011 roku. Aktualnie szacuje się, że liczba korzystających z aplikacji oscyluje wokół 200 milionów. W chwili obecnej przegrywa ona z bardzo podobnym do siebie w sposobie funkcjonowania Instagram Stories, z którego każdego dnia korzysta blisko 450 milionów osób.

Obie aplikacje działają w bardzo podobny sposób. Pozwalają tworzyć krótkie filmy i wysyłać je do znajomych, bądź udostępniać je wszystkim w kanale komunikacji. Zazwyczaj są to zdjęcia, filmy lub wiadomości – nazywane popularnie snapami – trwające od 1 do 10 sekund.

Za definicje Snapchata najlepiej posłuży jedno określenie – ulotność. Nadrzędnym celem jest łapanie momentów, chwil, które wydarzają się każdego dnia i są w pewien sposób wyjątkowe dla użytkownika, lub stają się takimi po dodaniu napisów, rysunków i filtrów. Najważniejsze – raz wyświetlony snap, znika na zawsze.

Snapchat posiada także historię i chat. Historia to kolekcja snapów odtwarzana jeden po drugim. Historie w przeciwieństwie do snapów mogą być obejrzane przez wszystkim, którzy śledzą dane konto. Trwają one zazwyczaj do 24 godzin po publikacji. Osoby śledzące profil mogą je odtwarzać ilekroć tego chcą.

Chat z kolei pozwala rozpocząć rozmowę z osobą, znajdującą się po drugiej stronie ekranu. Wiadomości – podobnie, jak w przypadku snapów – znikają po ich przeczytaniu.

Linkedln

LinkedIn to miejsce, w którym spotykają się profesjonaliści w swoich dziedzinach. To biznesowa platforma, która umożliwia zawiązywanie kontaktów, sprawdzanie doświadczenia i wymianę informacji na temat branżowych nowinek. To miejsce, w którym już dzisiaj dochodzi do interakcji na linii pracownik-pracodawca, której efektem może być np. oferta pracy czy możliwość zdobycia doświadczenia na konkretnym stanowisku.

To platforma, która pozwala w najprostszy sposób przedstawić się jako najlepszego kandydata na nowe stanowisko. W prosty sposób można przedstawić swoją wiedzę, profesjonalizm i doświadczenie. To powód, dla którego warto mieć LinkedIn jako osoba prywatna.

Powody, dla których Twoja firma powinna znajdować się na LinkedIn są dokładnie takie same. Obecność tam stwarza możliwość pozyskiwania zleceń i nawiązywania współpracy z ludźmi z branży. To znacznie ułatwia funkcjonowanie w świecie tak konkurencyjnym, jak nasz dzisiaj.

LinkedIn stwarza szeroki korytarz do zwiększania swojej wiarygodności, poprzez publikacje wartościowych merytorycznie treści. Zwiększa autentyczność i stawia nas w pozycji eksperta.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby sprawdzać co najlepiej działa na Twoim profilu firmowym. Nie bój się testować i próbować kreatywnych rozwiązań.

To zależy. Nie istnieje jedna uniwersalna droga, bo czynników wpływających na wybór jednego lub kilku medium jest więcej. Do najprostszych zaliczyć można przede wszystkim czas. Jeśli nie mamy go za wiele to zdecydowanie lepiej skupić się na jednej platformie np. Facebooku i tam regularnie publikować treści, optymalizować kampanie i starać się podnosić konwersje. Dopiero jeśli działania podejmowane w tym sektorze nie przyniosą pożądanych rezultatów to wówczas można zacząć się zastanawiać czy przejść na inną platformę.

Przed wyborem warto prześledzić swoją branżę i jej specyfikacje, aby podjąć racjonalną decyzję – wiążę się ona bowiem z koniecznością poświęcania swojego czasu i zazwyczaj wydatkowania środków na promocje.

Przykładem rozsądnego działania w social media jest np. prześledzenie branżowych profilów na Instagramie, jeśli zajmujemy się dystrybucją ubrań. To zdecydowanie najlepsze i najbardziej popularne medium, jeśli chodzi o modę i urodę. Obserwacja poczynań konkurencji w połączeniu z własną kreatywnością powinna przynieść optymalne rezultaty.

Social media icons

Jeśli chodzi o samą obecność w social media to tak naprawdę najlepiej jest posiadać konta we wszystkich aplikacjach. To zawsze stwarza możliwość znalezienia przez potencjalnego klienta, jednocześnie umożliwiając rozpoczęcie promocji niemal w każdej chwili (zakładając najprostszą strategię np. publikacje postów z życia firmy).

Warto pamiętać o tym, aby jak najdokładniej opisać swój profil i uwypuklić wszystkie atuty firmy. Jak wynika z badań – jako klienci – największą uwagę przykładamy do portfolio. Je również należy rzetelnie uzupełnić, aby móc w pełni zaprezentować swoje możliwości.

 

Jeśli mamy niewielkie nakłady na promocje to znowu – podobnie jak powyżej – warto zdecydować się na jedno medium i w jego obrębie starać się tworzyć ciekawe posty i maksymalnie optymalizować kampanie, a dopiero w momencie dodatniej stopy zwrotu z takiej inwestycji zdecydować się na działania w innym obszarze.

Jednocześnie warto pamiętać, że aby uzyskać pewne informacje związane z optymalną źródłem ruchu dla naszej firmy konieczne jest empiryczne sprawdzenie, co wiąże się – niestety – z dużymi inwestycjami. Jeśli na każde medium musielibyśmy przeznaczyć nawet kilka tysięcy złotych to miesięczne wydatki mogą sięgnąć nawet dziesięciu tysięcy złotych. A warto pamiętać, że w niektórych mediach efekty widoczne są dopiero po czasie. Przeczytaj nasz kompleksowy wpis o pozycjonowaniu.

W zależności od podejmowanej strategii – czy mają to być działania wyłącznie doraźnie czy też długofalowe, wzmacniające markę wybór medium jest różny. Przykładowo w Google Ads i Facebook Ads możemy przeprowadzić kampanię reklamową nawet bez posiadania postów na Fanpage. Oczywiście osobną kwestią jest w tym przypadku konwersja, która z pewnością nie będzie najwyższa, aczkolwiek już może pozwolić nam uzyskać dodatnią stopę zwrotu.

W przypadku długofalowych działań (pozycjonowanie) konieczne są regularne inwestycje, aby wywindować pozycję strony na wysokie pozycje. Warto pamiętać jednak, że z czasem – w wielu przypadkach – wystarczy regularnie aktualizować stronę firmową, aby utrzymywać pożądaną pozycję w wynikach wyszukiwania.

Influencer marketing zdominował rok 2018, wyznaczając nowe trendy w aspektach marketingowo-promocyjnych. Wiąże się to bezpośrednio z wzrostem znaczenia marki osobistej, która od dłuższego czasu nabiera coraz większego znaczenia w kontekście działań marketingowych w Internecie.

Social media marketing

To osoba, która posiada realny wpływ na opinie innych za pośrednictwem social media i platform blogerskich. Dzięki zbudowaniu silnej marki osobistej i bogatemu audytorium wokół własnej osoby, influencer posiada zdolność wpływania na decyzje (najczęściej zakupowe) osób go śledzących. W niektórych kręgach określany jest on nawet liderem opinii.

Zazwyczaj jest to osoba, która posiada bloga, vloga lub konto na YouTube, na którym dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, a często również decyzjami zakupowymi i swoimi wyborami życiowymi.

W Polsce do najpopularniejszych influencerów, działających w sociala media zaliczymy DEYNN, Maffashion czy Abstrachuje. To osoby, które posiadają setki tysięcy followersów w Internecie i które sensownie zarządzają kapitałem w postaci bardzo szerokiej audiencji. Dzięki posiadaniu wielomilionowych zasięgów, marki bardzo chętnie podejmują z nimi współpracę – zdając sobie sprawę z tego, że będą to bardzo efektywne kampanie reklamowe.

Najpopularniejszą w Polsce platformą do influencer marketingu jest WhitePress. Oferuje on rozbudowany interfejs pozwalający wyszukiwać interesujących nas blogerów, dzieląc ich ze względu na branże, zasięgi, liczbę polubień czy przebyte kampanie. Z powodzeniem możemy określić też posiadany budżet i dostosować go do długości strategii marketingowej.

Są różne sposoby wchodzenia w interakcje z odbiorcami. Przede wszystkim trzeba się wyróżnić, aby publikowane przez nas posty nie zginęły w gąszczu tablicy. Może to być materiał śmieszny, który zwróci uwagę z miejsca, lub materiał rzeczowy, który przykuje uwagę ze względu na merytoryczny przekaz.

Jeśli już uda nam się zainteresować odbiorców to bardzo ważne jest podtrzymywanie relacji, poprzez interakcje w komentarzach. Odpowiadanie na nie zwiększa zasięg organiczny naszych postów i pozwala skrócić dystans dzielący komentującego od właściciela strony, bloga, czy konta w serwisie społecznościowym.

Warto publikować posty, które z miejsca zachęcają do podjęcia interakcji.

Dodajemy kilka zdjęć w formie karuzeli lub kolekcji na Facebooku i prosimy o informacje, które z nich jest najlepsze i dlaczego. Efekt? Wiele ciekawych komentarzy, które prowokują do dyskusji.

Powyżej przykład grafiki Sprite, która automatycznie zachęca do interakcji i odpowiedzi na zadane w niej pytanie. To prosty sposób na wywołanie emocji u odbiorcy i nawiązanie relacji.

Social media influencer

Marketingowcy na całym świecie są zgodni – 2020 nie będzie rokiem przełomowym, a kontynuacją już rozpoczętych zmian. Działania w social media koncentrować się będą przede wszystkim pod kątem optymalizacji pod wyszukiwarki i dostosowania do urządzeń mobilnych.

Większą popularnością cieszyć będą się na pewno wideo i stories, które już teraz stają się najbardziej efektywną formą przekazu. Podobnie jak live.

Oprócz wszelkiej maści przekazu na żywo będziemy mogli obserwować wiele odwołań do autorytetów i koncentrację na użytkowniku, poprzez przekazywanie wartościowej treści i zwiększone nakłady na UX (User Experience – wygoda użytkownika na stronie).