Google w ostatnich dniach poinformowało o wprowadzeniu planowanej od dawna aktualizacji głównego algorytmu Google, czyli tzw. „Core Update”. Prace związane ze zmianą algorytmu odbywały się mniej więcej od początku kwietnia i mogły mieć wpływ na pozycje stron w wyszukiwarce.
Walka o pozycje powoli odchodzi do lamusa. Dzisiaj nowym trendem jest walka o ruch, która niekoniecznie musi wiązać się z obecnością na topowych miejscach w wyszukiwarce. Nowoczesne SEO to przede wszystkim ruch kierowany za pomocą Content Marketingu. W tym wpisie wyjaśnimy wszystkie podstawy dotyczące procesu pozycjonowania strony internetowej.
Stworzenie sklepu internetowego to przedsięwzięcie na dużą skalę, które – jeśli ma przynieść szanse powodzenia – musi łączyć w sobie wiele elementów. Dowiedz się, które z nich są najważniejsze i jak je połączyć, aby ostatecznie Twoja inwestycja stała się rentowna, a Twoja marka znana, lubiana i chętnie odwiedzana.
Przygotowaliśmy naprawdę tłustą porcję wiedzy. Wszystkie najpopularniejsze kanały social media w jednym wpisie, wraz ze wskazówkami w jaki sposób osiągać na nich satysfakcjonujące efekty. Oprócz tego własne doświadczenia i przewidywania na przyszłość.
23 edycja konferencji WallStreet okiem debiutanta Informacje o konferencji WallStreet 23 otrzymałem na tydzień przed planowanym jej rozpoczęciem. Wtedy jeszcze nie wiedziałem co mnie czeka. Stwierdziłem jednak, że jadę. Jadę, sprawdzić jak to jest spędzić kilka dni w kolebce biznesu. Rozpocząłem przygotowania – sprawdziłem aktualne trendy, zapoznałem się ze spółkami, które mają zostać zaprezentowane, sprawdziłem […]
Wzrost sprzedaży w sklepie internetowym to jeden z najgorętszych tematów ostatnich lat. Zwiększona liczba sklepów oraz powiększająca się liczba towarów sprawiają, że walka o klienta staje się coraz trudniejsza.
Idąc tym tropem postanowiliśmy uczestniczyć w wydarzeniu organizowanym przez StartUp Podbeskidzie z Bielska-Białej – „Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie e-commerce?”. Uzyskaliśmy wiele ciekawych informacji oraz poznaliśmy sprawdzone sposoby mierzenia konwersji oraz szacowania wydatków na marketing.
W ostatnim czasie dostajemy dużo zapytań o to czym jest konwersja, dlaczego jest tak ważna i w jaki sposób ją policzyć. W tym wpisie postanowiliśmy wyjaśnić co znaczy to słowo i dlaczego jest tak istotne.
Optymalizacja sklepu internetowego pod kątem UX, czyli tzw. użyteczności dla użytkownika (ang. User Experience) jest tematem, na który właściciele sklepów internetowych i agencje zwracają coraz większą uwagę. Głównym celem każdego sklepu internetowego jest jak największa sprzedaż, a co za tym idzie zyski. Nie zawsze mamy jednak świadomość tego, jak wiele czynników wpływa na ostateczną finalizacje transakcji. Jest ich naprawdę sporo – cena, treść na stronie, wygląd podstrony produktu, wygląd koszyka, czy kody rabatowe.
Copywriting SEO to pojęcie związane bezpośrednio z tworzeniem treści oraz pozycjonowaniem stron internetowych. Wartościowe treści, przygotowywane zgodnie z zasadami Google, stanowią podwaliny do działań związanych ze wzrostem pozycji i ruchu na stronie.
Pierwsze miesiące bieżącego roku pokazały jak wiele czynności możemy wykonywać zdalnie, zarówno jako autorzy generowanych treści, ale też ich odbiorcy. Internet jest stosunkowo nową, ale jednocześnie niepodważalnie ważną platformą wszelakich, wielokierunkowych działań. Konieczność budowania marki oraz jej świadomości w przestrzeni Internetu wydaje się oczywista. Wielu przedsiębiorców, dla których aktywność w Internecie ogranicza się do posiadania […]
Rynek e-commerce rośnie z roku na rok. Jeszcze w 2018 suma sprzedaży w sklepach internetowych na całym świecie wynosiła półtora miliarda dolarów. To gigantyczna liczba, która może robić wrażenie. W Polsce natomiast wartość rocznej sprzedaży szacowana była jeszcze niedawno na 40 miliardów złotych. W 2020 roku ma on wzrosnąć do 70 miliardów złotych. Ten potencjał […]
ASBiRO będące jedyną w Polsce szkołą, w której uczą wyłącznie przedsiębiorcy już od pierwszego kontaktu jawiło się jako miejsce, w którym można zaznać prawdziwego rozwoju. W końcu wiedza przekazywana od praktyków biznesu ma zupełnie inną wartość niż informacje na temat przedsiębiorczości przekazywane na szkolnych lekcjach podstaw przedsiębiorczości. Co oczywiście nie jest pstryczkiem w nosy – fakty są natomiast takie, że nie sposób uczyć przedsiębiorczości – nie mając doświadczenia.
Jeśli prowadzisz niewielki biznes o zasięgu lokalnym to wybór Facebooka jako narzędzia reklamowego jest dobrym rozwiązaniem.
To medium, które obecne jest niemal wszędzie – dlatego reklama na nim w kontekście lokalnego biznesu jest rozwiązaniem sensownym. Można śmiało bowiem zaryzykować, że potencjalni odbiorcy znajdują się wewnątrz najpopularniejszego medium społecznościowego. Dodatkowo, na tym etapie rozwoju możliwe jest bardzo precyzyjne targetowanie reklam – nawet do odległości kilometra.
Nowoczesne, a przede wszystkim efektywne SEO to przemyślana synergia działań w obszarze marketingu internetowego. To co proponujemy to połączenie wszystkich gałęzi, aby docelowo skupić się na kanałach, z których ruch jest najbardziej efektywny – zarówno pod względem kosztu za akcję, jak i wartości konwersji.
Czasem bowiem nie wszystko jest takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
Jeszcze do niedawna śmiało można było rzec, że kluczowe są linki. Dużo linków. Jak najwięcej linków.
Dzisiaj te słowa straciły swoją moc, a zastąpiła je koncepcja artykułów sponsorowanych umieszczanych w branżowych serwisach, nazywanych Content Marketingiem.
Jeśli chcesz wiedzieć o co z tym chodzi i w jaki sposób możesz to wykorzystać – zapraszamy!
Audyt SEO to skarbnica wiedzy dotyczącej strony internetowej lub sklepu. To kompleksowa analiza, która pokazuje słabe punkty i możliwości ich poprawy.
To wreszcie dokument, który wskazuje obszary niewykorzystanego potencjału i potencjalne źródła ruchu. Chcesz wiedzieć na czym polega? Wyjaśniamy poniżej.
Zmienność algorytmu Google jest jedną z cech charakterystycznych działania wyszukiwarki. Dzięki zmianom algorytmu możliwe jest wchodzenie nowych stron na topowe pozycje i zmiana dotychczasowego układu sił. W większości przypadków aktualizacje zmierzają do promowania najlepszych jakościowo stron – zarówno pod kątem UX (ang. User Experience), jak i treści. Stałym elementem ostatnich aktualizacji Google jest właśnie zwrócenie uwagi na jakościową i unikalną treść, która jest bardzo mocno promowana przez Google. To powód, dla którego w tak znaczący sposób wzrosła ostatnimi czasy popularność oraz znaczenie blogów. Szeroko pojęty marketing treści zyskuje na znaczeniu z roku na rok.
Google Core Update jest całościową, cykliczną aktualizacją, która wdrażana jest kilka razy do roku i nie jest skupiona na konkretnej grupie elementów. Tym samym, jej celem nie jest nałożenie kar na poszczególne strony, ale ogólne przetasowanie wyników bazujących na wszystkich czynnikach rankingowych.
Jakich zmian dotyczy najnowszy Google Update?
Na wstępie warto zaznaczyć, że jest to druga znacząca aktualizacja algorytmu w tym roku. Pierwsza miała miejsce w styczniu.
Dotyczy ona przede wszystkim przetasowań związanych z koronawirusem. Zmiany w rankingu opierają się zazwyczaj na odzwierciedleniu trafności treści – jeśli w ostatnim czasie zyskała ona na znaczeniu (np. publikacja artykułów związanych z ochroną osobistą) to strona prawdopodobnie będzie piąć się w górę listy wyszukiwarki. Analogicznie w drugą stronę – na znaczeniu tracić będą witryny, dotyczące branż, które zostały dotknięte mocno koronawirusem – chociażby turystyka, podróże czy rozrywka na żywo, ze względu na mniejszą ilość zapytań związanych ze słowami kluczowymi w tych branżach.
Co możemy zrobić w tym momencie?
Każda aktualizacja to szansa na osiągnięcie wyższych pozycji i skorzystanie na nowym rozdaniu. Trend utrzymuje się jednak cały czas taki sam – wysokiej jakości treść i strona przyjazna użytkownikowi zawsze będzie w cenie, dlatego kontynuujemy swoją pracę u podstaw, pod kątem optymalizacji UX oraz tworzenia wysokiej jakości treści. Celem wciąż jest przekazywanie użytkownikowi najwyższej wartości. Dowiedz się więcej o nowoczesnym SEO.
Jeśli chodzi o kierunek tworzenia treści, Google proponuje odpowiedzieć na takie pytania:
Czy Twoja treść zawiera oryginalne informacje, raporty, badania lub analizy?
Twoje teksty zawierają obszerny, pełny lub wyczerpujący opis tematu?
Czy Twoja treść zawiera wnikliwą analizę lub interesujące informacje?
Posiadasz nagłówki nacechowane przesadą lub szokiem?
Czy mógłbyś założyć, że treść, którą tworzysz będziesz mógł zobaczyć w czasopismach, encyklopediach i książkach?
Poleciłbyś innym – swoim znajomym, kolegom, współpracownikom – treść, którą publikujesz?
Warto pamiętać, że Google sam informuje, że część stron może zostać dotknięta spadkami na pozycjach, pomimo braku błędów – warto mieć to na uwadze i zachować spokój.
Czym jest marketing w wyszukiwarkach? Kompleksowy poradnik!
Marketing w wyszukiwarkach to szereg działań podejmowanych w sposób przemyślany, którego celem jest stworzenie strony przyjaznej wyszukiwarce i użytkownikom, będącej w efekcie na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania. Działania marketingowe opierają się na tworzeniu wartości w obrębie działalności danej firmy czy marki osobistej. Im bowiem bardziej wartościowa i przydatna jest strona, tym wyższe szanse ma ona na osiągnięcie wysokich pozycji w wyszukiwarce.
Część działań związanych z marketingiem w wyszukiwarkach podejmowanych jest przez właścicieli witryn w sposób nieświadomy. Zakładają i prowadzą blogi, tworzą wartościowe wpisy, udostępniają je w kanałach mediów społecznościowych. Uczestniczą w wywiadach, z których kierują linki do swojej strony internetowej. Wszystkie te aspekty wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.
Ale czy tylko one? O tym poniżej.
Czym jest marketing w wyszukiwarkach?
Pozycjonowanie, będące podstawą marketingu w wyszukiwarkach jest procesem długofalowym, który polega na scharakteryzowaniu witryny w oparciu o odpowiednie słowa kluczowe i nadanie im wartości poprzez merytoryczne wpisy i rozszerzenie informacji na temat poszczególnych zagadnień. To wszystkie działania podejmowane w celu zwiększenia widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania.
Wyniki wyszukiwania dzielą się na:
Reklama płatna Google Ads
Google Maps
Wyszukania organiczne
Reklama płatna Google Ads
Jeśli wpiszemy w wynikach wyszukiwania frazę „hydraulik Warszawa” to w pierwszej kolejności pojawią się wyszukania z tzw. reklamy płatnej Google Ads. To model reklamowy opierający się na systemie bliźniaczo podobnym do telefonu na kartę. Wpłacamy 100zł, koszt jednego kliknięcia użytkownika na frazę „hydraulik Warszawa” to 5zł. W związku z tym możemy w tym budżecie uzyskać 20 wyświetleń reklamy.
Czy jednak któryś z odwiedzających witrynę wykona telefon i zamówi produkt lub usługę?
Zależy to od wielu czynników, ale jednym z nich jest odpowiednia optymalizacja strony i strategiczne ułożenie przycisków Call to Action (kliknij, aby wykonać akcję). Więcej o C2A znajdziesz tutaj.
O płatnej reklamie w formie Google Ads więcej informacji znaleźć będzie można na końcu wpisu.
Mapy Google
Mapy Google to forma pozycjonowania lokalnego, która opiera się na lokalizacji w systemie Google. Pozwala ona umieścić pinezkę w systemie map, z lokalizacją biura lub siedziby firmy. To bardzo prosta formuła, która pozwala pozyskiwać ruch z okolicy. Wpływ na pozycję mają tutaj opinie użytkowników i ich ilość. Największą wartość dają opinie od tzw. lokalnych przewodników, czyli osób zaufanych dla Google
Wyszukania organiczne
To, co tygryski lubią najbardziej.
Dlaczego? Dlatego, że w ujęciu długofalowym wysoka pozycja w wyszukaniach organicznych daje najlepsze rezultaty. Przede wszystkim działania podejmowane w tym zakresie mogą być określane jako naturalne. Oznacza to, że właściciele tych witryn nie płacili Google za pozycję, a jedynie podejmowali działania zgodne z polityką – działając na własną rękę lub korzystając z pomocy agencji.
Wyniki wyszukania mogą różnić się od siebie w zależności od fraz, jakie wpiszemy w wyszukiwarce. Różnicę stanowić będą przede wszystkim wyszukania lokalne np. Strony Internetowe Bielsko i wyszukania globalne np. Pozycjonowanie. Wyniki mogą kształtować się różnie, w zależności od ilości stron korzystających z Google Ads i map Google.
Ciekawostka: Systemy nawigacji Google potrafią doskonale rozpoznać naszą lokalizację i dopasować do tego wyniki wyszukiwania. Co to oznacza? Będąc w Bielsku-Białej lub okolicy i wpisując frazę pozycjonowanie lub pozycjonowanie Bielsko-Biała otrzymamy takie same wyniki wyszukiwania.
Co to jest SEO?
Z angielskiego SEO to skrót od Search Engine Optimizatio, czyli optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych. W skrócie jest to szereg działań prowadzących do optymalizacji treści, optymalizacji kodu i struktury witryny internetowej, a także profilu linkowego.
Optymalizacja treści to:
przygotowanie unikalnej, merytorycznej treści, która będzie dawać wartość użytkownikowi i odpowiadać na jego pytania w obrębie działalności danej firmy lub danego zagadnienia,
zastosowanie we wpisach znaczników, takich jak nagłówki, pogrubienia, podkreślenia i pochylenia, wpływających na przejrzystość przekazu i w efekcie optymalizację pod badający algorytm Google,
strategiczne opracowanie menu strony i elementów, które przyczyniają się do wewnętrznego linkowania serwisu.
Zakres optymalizacji kodu to:
poprawienie szybkości ładowania strony, poprzez zmniejszenie objętości kodu i ilości wczytywanych plików i obrazów,
stworzenie responsywnej wersji strony internetowej, czyli dostosowania jej do wymagań urządzeń mobilnych,
Optymalizacja profilu linków to:
prawidłowa proporcja między linkami dofollow, a nofollow,
ilość linków i domen, z których pochodzą linki,
umiejętne umieszczanie linków w słowach kluczowych,
linkowanie wewnętrzne.
Co to jest SEM?
Z angielskiego SEM to skrót od Search Engine Marketing, czyli marketingu w wyszukiwarkach. W skrócie możemy określić ją jako całość działań promocyjnych prowadzących do poprawienia widoczności w Internecie i uzyskania wymiernych korzyści za tym idących. W skład SEM wchodzą kampanie linków sponsorowanych, optymalizacje stron internetowych i pozycjonowanie.
SEM to pojęcie znacznie szersze niż SEO. Można powiedzieć, że SEO wchodzi w skład SEM.
Całość działań SEM opiera się na skalowalnych narzędziach, które pozwalają optymalizować konwersje i przeprowadzać kampanie reklamowe nastawione na konkretny cel. Szeroki zakres możliwości pozwala konkretnie dostosowywać słowa kluczowe i frazy do potrzeb. Jednocześnie całość działań daje relatywnie szybkie rezultaty, a ilość wyświetleń czy interakcji jest ściśle skorelowana z ilością funduszy przeznaczonych na reklamę. Większość działań związanych z SEM to bowiem kampanie reklamowe w modelu PPC, czyli z angielskiego Pay Per Click, oznaczające płatność po kliknięciu, lub wykonaniu innej interakcji.
W rezultacie im wyższe nakłady na SEM, tym lepsze i szybsze efekty.
Co ma pozytywny wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania?
Na jakość działań w obrębie pozycjonowania wpływ ma bardzo wiele czynników. postaramy się krok po kroku wyjaśnić, które elementy i w jaki sposób decydują o pozycji strony w wynikach wyszukiwania.
Wartościowe linki
Google polubi naszą stronę, jeśli prowadzić do niej będą linki z wartościowych stron. Co to oznacza? Jeśli domena ma duży staż, posiada bogaty profil linkowy (czyli prowadzą do niej wartościowe strony) i jakościowe treści, które udostępniane są naturalnie przez czytelników i w efekcie znajduje się ona wysoko w wynikach wyszukiwania to uzyskując link kierujący do niej możemy być przekonani, że przeniesie ona swoją moc na naszą domenę.
To powód, dla którego rośnie popularność artykułów sponsorowanych – są to bowiem linki ze stron uznawanych przez Google za przydatne i dające wartość.
Prawidłowa struktura strony
Stworzenie strony internetowej to jedno. Stworzenie zoptymalizowanej strony internetowej to drugie. To drugie wymaga znacznie więcej czasu i planowania, ale w długim horyzoncie czasowym jest znacznie bardziej korzystne. Kluczowe czynniki to strategiczne rozplanowanie linkowania wewnętrznego i indeksowania najważniejszych podstron.
Zaplanowane linkowanie wewnętrzne
Linkowanie wewnętrzne umożliwia rozdzielenie przepływu page ranku pomiędzy podstronami danego serwisu. Stworzenie odpowiedniej korelacji wpływa pozytywnie na widoczność witryny w wyszukaniach organicznych.
Dobór słów kluczowych
Jednym z najważniejszych czynników w kontekście pozycjonowanie jest odpowiedni dobór słów kluczowych. W tym kontekście podstawę stanowi przeprowadzenie audytu SEO, który pozwala określić jakie frazy są najczęściej wyszukiwane w danej branży.
Przykładowo w kontekście agencji marketingowej większość wyszukań oscyluje wokół fraz:
Decyzja o wyborze słów kluczowych podejmowana powinna być na podstawie wyników z analizy narzędzi takich jak Ahrefs.
Optymalizacja słów kluczowych
Po wybraniu słów kluczowych bardzo ważnym aspektem jest optymalizacja słów kluczowych, czyli zaplanowanie pojawienia się fraz co najmniej kilkukrotnie w treści witryny, w nagłówkach <h1>, <h2>, <h3> i w tytule strony. W kontekście wzmacniania wartości słów kluczowych warto pamiętać o tym, aby frazy odmieniać przez przypadki i wykorzystywać synonimy.
Przykład: strony internetowe Bielsko <-> strona internetowa Bielsko.
Jednocześnie warto skorzystać z możliwości, jakie daje tzw. długi ogon. Jego działanie najłatwiej zobrazować na przykładzie:
Fraza podstawowa – strony internetowe
Długi ogon – strony internetowe Bielsko-Biała
W przypadku fraz z długiego ogona wykorzystuje element lokalizacji przekazując największą moc na frazę strony internetowe.
Merytoryczna treść
Na pozycję strony wpływ ma wartość witryny. Merytoryczna treść to jedna z najbardziej klarownych dróg do wysokiej pozycji w wyszukiwarce. Ale czy łatwo stworzyć wartościowe treści? W obliczu ilości informacji w sieci nie jest to oczywiste.
Kluczowe w tym kontekście jest przygotowanie unikalnych wpisów blogowych i treści na stronę, najlepiej w oparciu o swoją własną wiedzę. Im większa wartość artykułów, tym większa szansa na udostępnianie przez czytelników. Co z kolei przekazuje moc domenie. W celu uzyskania wysokiej jakości treści warto skorzystać z profesjonalnego copywritingu.
Page Speed, czyli szybkość ładowania strony
Od dłuższego czasu szybkość ładowania strony uznawana jest za jeden z czynników wpływających na pozycję w wynikach wyszukiwania. Można ją sprawdzić za pomocą narzędzia o nazwie PageSpeed Insights, które równocześnie pokazuje elementy, które należy poprawić, aby strona ładowała się szybciej.
Poprawa szybkości ładowania to również ukłon w stronę użytkowników, którzy nie będą już musieli czekać tyle czasu, aby załadować witrynę. Wpłynie to pozytywnie na zmniejszenie współczynnika odrzuceń.
Responsywność witryny
Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na pozycjonowanie strony jest jej responsywność, czyli adaptacja do urządzeń mobilnych. Odpowiednie dopasowanie strony do telefonów czy tabletów, z zachowaniem przejrzystości i wszystkich najważniejszych funkcji gwarantuje uzyskanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.
Pozycjonowanie w formie długiego ogona
Moc witrynie przekazują zarówno frazy z krótkiego, jak i długiego ogona. Przykładowo – fraza pozycjonowanie to krótki ogon, natomiast długi ogon w tym przypadku to np. pozycjonowanie Bielsko-Biała. Korzystanie z długiego ogona może umożliwić nam upieczenie przysłowiowych dwóch pieczeni na jednym ogniu, bo w jednym momencie pozycjonujemy dwie frazy.
Co ma negatywny wpływ na marketing w wyszukiwarkach?
Spośród wielu działań podejmowanych w obrębie strony internetowej, kilka z nich może okazać się zabójcze dla wyników wyszukiwania naszej witryny, a nawet doprowadzić do zablokowania strony przez wyszukiwarkę Google.
Nadmierna ilość niskiej jakości linków
Wiele agencji marketingowych wychodzi z założenia, że najlepszą formą pozycjonowania jest umieszczanie dużej ilości linków różnego pochodzenia na danej stronie internetowej. Nie jest to jednak takie proste.
Linkbuilding stanowi podstawę pozycjonowania. Jednak po aktualizacji o wdzięcznej nazwie Pingwin strony nie posiadające wartości, a próbujące przekazywać moc za pomocą linków nie są już tak promowane przez algorytm, jak miało to miejsce kilka lat temu.
Obecnie liczy się przede wszystkim jakość linków. Dlatego warto skupić swoje działania na content marketingu.
Duplikacja treści
Kopiując treści z innych stron internetowych jesteśmy na prostej drodze do zablokowania jej przez wyszukiwarkę Google.
Na stronie powinny znajdować się wyłącznie unikalne treści. Najlepiej o wysokiej jakości merytorycznej, przekazujące wartość w danej dziedzinie.
Dlaczego warto zatem wybrać usługi profesjonalnego copywritera?
Kanibalizacja słów kluczowych
Kanibalizacja słów kluczowych w pozycjonowaniu oznacza, że to samo słowo kluczowe zostało użyte do optymalizacji kilku podstron. W efekcie robot Google sam wybiera stronę, która ma się wyświetlać pod dane zapytanie. Zazwyczaj wybiera nie tą stronę, którą chciałby właściciel strony, co prowadzi do dużej nieefektywności działań.
Kluczowe w tym kontekście jest odpowiednie zaplanowanie słów kluczowych i dostosowanie ich do podstron, aby uniknąć kanibalizacji.
Ile trwa marketing w wyszukiwarkach?
To zależy. Nie ma niestety jednej uniwersalnej metody, określającej termin osiągnięcia zamierzonych rezultatów.
Wpływ na to ma wiele czynników. Począwszy od trudności fraz i konkurencji, przez budżet miesięczny, aż po staż domeny i zaangażowanie w prowadzenie strony. Plusem jest natomiast fakt, że możemy dowolnie manipulować poszczególnymi wskaźnikami, np. zwiększyć budżet, lub kupić stażową domenę.
Za bezpieczną długość możemy przyjąć 6 miesięcy. To czas, w którym witryna zagnieździ się w wynikach wyszukiwania, nabierze nieco stażu i przy przemyślanych działaniach będziemy otrzymywać moc z linków zewnętrznych i linków wewnętrznych.
Zazwyczaj osiągnięcie topowych miejsc w wyszukiwarce zajmuje od 6 do 12 miesięcy. Po uzyskaniu zamierzonych pozycji stroną należy się nadal opiekować i publikować nowe wpisy, zdjęcia i filmy. Raz osiągnięta pozycja zazwyczaj nie jest dana na zawsze.
Działania podejmowane w długim horyzoncie czasu, z zachowaniem najwyższych standardów staranności i jakości, oraz zgodnie z aktualnymi algorytmami Google pozwolą uzyskać rzeczywisty ruch na stronie, który przełoży się bezpośrednio na ilość klientów.
Istnieją firmy, który oferują płatność wyłącznie za efekt. Uzyskują one bardzo często wysokie pozycje na frazy nieposiadające konkurencji, lub o stosunkowo niskiej ilości wyszukań. To działanie nie przekładające się na ruch na stronie. Dowiedz się więcej o tym, co wchodzi w skład nowoczesnego SEO.
Jakie są koszty marketingu w wyszukiwarkach?
Dobry i efektywny marketing w wyszukiwarkach nie jest usługa tanią i dającą szybki efekt. Patrząc dalekowzrocznie jest to jednak jedna z najpewniejszych inwestycji, jakie podjąć może firma. Każdy z nas jest bowiem użytkownikiem wyszukiwarki i każdy wyszukuje różnych haseł. Ruch w Internecie rośnie z każdym dniem. Coraz więcej firm decyduje się również na współpracę z firmą zajmującą się pozycjonowaniem.
Na rynku można spotkać się z agencjami, które oferują pozycjonowanie za kwoty rzędu kilkuset złotych miesięcznie. Niestety takie działania nie mają racji bytu i nie przynoszą wymiernych korzyści. Szanujące się firmy pozycjonujące rozpoczynają działania od budżetu na poziomie kilku tysięcy miesięcznie. Cena ta zazwyczaj idzie w górę, w zależności od trudności fraz i konkurencji.
Budżet można zwiększyć i oczekiwać szybszych efektów lub monopolizacji rynku. Część pieniędzy można również przeznaczyć na kampanię płatną Google Ads.
Działania marketingowe zazwyczaj poprzedza audyt, który pozwala określić trudność fraz, konkurencyjność i ilość wyszukań na poszczególne hasła.
W cenie abonamentu miesięcznego otrzymujesz:
raport z przeprowadzanych działań
aktualne pozycje w wynikach wyszukania
wszelkie informacje na temat linkowania
propozycje dalszych działań
miejsca, z których chcemy pozyskiwać linki
Płatność w formie abonamentu czy rozliczenie za efekt?
To częste pytanie, zadawane przez osoby zainteresowane pozycjonowaniem.
Rozliczenie za efekt to opłata za usługę naliczana pod warunkiem osiągnięcia zamierzonych pozycji w wyszukiwarce, np. miejsce w TOP5 na frazę Pozycjonowanie Bielsko. W tej sytuacji klient płaci każdego miesiąca za osiągniętą pozycję. To model, który był podstawą współpracy jeszcze kilka lat temu. W teorii bowiem jest on korzystny dla klienta. Czy jednak nie posiada on wad?
W swojej pracy stosujemy wyłącznie wynagrodzenie abonamentowe. Dlaczego? Pozycja w wyszukiwarce jest w dużej mierze uzależniona od algorytmów Google. Roboty indeksujące strony zostały zaprojektowane w taki sposób, że nie lubią one nienaturalnych działań, podejmowanych przez pozycjonerów. W związku z tym co jakiś czas algorytm zostaje zmieniony, aby na nowo zdefiniować wyniki wyszukiwania i przede wszystkim obniżyć pozycje stron, które swoje wyniki zawdzięczają nienaturalnym działaniom.
Co to oznacza? Decydując się na rozliczenie w modelu za efekt, głównym celem firmy pozycjonujące jest osiągnięcie płatnych z punktu widzenia umowy pozycji. W celu ich osiągnięcia konieczna jest inwestycja, ale bez sowitego kapitału ze strony klienta ciężko to osiągnąć. Wtedy firmy zmuszone są korzystać ze stron oferujących masowe linkowanie witryn – a wtedy łatwo o filtr, lub nagłe obniżenie pozycji na skutek zmiany algorytmu. W tej sytuacji najbardziej pokrzywdzony będzie klient, którego strona nie będzie akceptowana przez Google i z dużą dozą prawdopodobieństwa, któregoś dnia wypadnie z czołowych pozycji, za które ów klient przez długi czas będzie musiał płacić.
Płatność abonamentowa pozwala zaplanować naturalne działania związane z wzrostem danej witryny. Budżet na poziomie kilku tysięcy pozwala skorzystać z najlepszych i najbardziej naturalnych metod promowania strony, takich jak:
artykuły sponsorowane na wartościowych stronach,
wpisy na blogach o dużym zasięgu,
udostępnianie własnych lub gościnnych artykułów w kanałach mediów społecznościowych,
współpraca z influencerami,
umieszczenie wartościowych linków na wieloletnich domen.
Marketing w wyszukiwarkach – pozycjonowanie, a Google Ads
Pozycjonowanie to nie Google Ads. Pozycjonowanie to tworzenie ruchu organicznego w obrębie witryny, a Google Ads to reklama płatna, która dobrze zoptymalizowana pozwala znajdować się na najwyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania.
Google Ads można porównać do działania telefonu na kartę. Wpłacamy określoną sumę do systemu, np. 100zł i w tej cenie chcemy uzyskiwać wyświetlenia na frazę „pozycjonowanie”. Algorytm wylicza nam koszt za kliknięcie, np. na poziomie 5zł i w efekcie w założonym budżecie otrzymujemy 20 kliknięć.
Z puli 20 kliknięć możemy stworzyć relacje z klientem i zaoferować mu swoje usługi, jeśli ten zdecyduje się wykonać telefon, lub wypełnić formularz kontaktowy.
Stosunek ilości kliknięć do wykonanych przez potencjalnego klienta interakcji nazywamy konwersją. Celem wszystkich działań marketingowych jest jak najwyższa konwersja. Zależy ona od wielu czynników, ale jednym z nich jest odpowiednio zoptymalizowana strona internetowa i umiejętne ustawienie przycisków Call to Action.
Czemu moja strona nie osiąga topowych pozycji? Krótkie FAQ!
Poniżej najczęściej zadawane pytania, wraz z krótkimi odpowiedziami.
Dlaczego warto zdecydować się na pozycjonowanie strony internetowej?
Pozycjonowanie to szereg działań, których celem jest zwiększenie wartości strony i w efekcie uzyskanie topowych pozycji w wyszukiwarce. Ruch z wyszukiwarek to duży potencjał dla każdej branży. To nienachalna forma reklamy, która jest przede wszystkim skalowalna, dzięki wykorzystaniu narzędzi, takich jak Ahrefs czy Serplab.
Czy pozycjonowanie to proces jednorazowy?
Zdecydowanie nie. Wartościowe pozycjonowanie, którego celem jest poprawa widoczności w sieci zakłada regularne publikacje i aktualizacje na stronie, połączone z aktywnością w mediach społecznościowych.
Ile muszę czekać na efekty?
To zależy – od budżetu i zakresu realizowanych działań. Minimalny okres to 3 miesiące, ale zazwyczaj jest to 6-9 miesięcy.
Jak mogę sprawdzić wasze działania?
Każdemu z naszych klientów udostępniamy konto Google Analitycs, które pozwala śledzić ruchy na stronie i sprawdzać jej wzrost.
Na jaki okres podpisujemy umowę?
Umowa podpisywana jest na czas nieokreślony, z miesięcznym okresem wypowiedzenia.
W jaki sposób będę się dowiadywał o postępach kampanii?
Na życzenie udostępnimy raport z naszych działań. Przedstawimy w nim informacje, statystyki i pozycje.
Jakich metod używacie?
Skupiamy się wyłącznie wokół działań White Hat, czyli pozycjonowania zgodnego z algorytmami wyszukiwarki. Wykorzystujemy przede wszystkim copywriting, content marketing i nasze autorskie metody.
Czego będziecie ode mnie oczekiwać?
Zaangażowania i współpracy. Naszym celem jest wzrost popularności witryny przez działania naturalne. W związku z tym będziemy musieli kooperować, aby strona była regularnie aktualizowana i wzbogacana o nowe materiały.
Jak stworzyć sklep internetowy? Poznaj 9 kluczowych aspektów!
„Jak stworzyć sklep internetowy?” to pytanie, które zadaje sobie wiele osób – szczególnie w początkowej fazie roku, kiedy zazwyczaj podejmuje się poważne decyzje w swoim życiu i często zmienia się bieg wydarzeń. Jedną z najczęściej podejmowanych decyzji na tym etapie jest porzucenie dotychczasowej pracy etatowej i rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Bardzo często wybór pada na rynek e-commerce i stworzenie własnego sklepu internetowego.
Jeśli decyzja została już podjęta to pozostają do ogarnięcia wszystkie kwestie związane z własnym biznesem. Zasadniczo uruchomienie sklepu internetowego moglibyśmy sprowadzić do wyboru oprogramowania i grafiki oraz wprowadzania produktów. Zakres działań jest w dużej mierze uzależniony od nośnika, na którym chcemy oprzeć swoje działania. Obecnie na rynku znaleźć można bardzo wiele gotowych rozwiązań, które pozwalają na szybkie i sprawne stworzenie sklepu internetowego. Czy jest to jednak optymalne rozwiązanie? Z pewnością nie jest złe na samym starcie działalności, jednak warto wziąć pod uwagę, że gotowe rozwiązania zawierają bardzo wiele ograniczeń, które mogą hamować rozwój sprzedaży czy wzrost konwersji.
O tym jednak w dalszej części. Na ten moment skupimy się na tym, aby poznać ścieżkę, którą trzeba przejść, aby dać sobie szansę na osiągnięcie sukcesu w sektorze e-commerce.
Przede wszystkim – rzeczowa analiza rynku
Jeśli nie zrobimy odpowiedniego rozeznania na rynku, nie poznamy przewag konkurencyjnych i możliwości sprzedaży swojego produktu to ciężko będzie pokonać konkurencję. W tym celu najlepiej zdecydować się na audyt branży, w której chcemy rozpocząć działania. Pozwoli on określić mocne i słabe strony konkurencji, oraz przede wszystkim zdefiniować podejmowane przez nią działania. Analiza powinna koncentrować się na czynnikach, takich jak ceny produktów, wygląd sklepu, podstrona produktu, czas i koszt dostawy, rodzaje promocji, możliwość zapisania do newslettera czy sposoby łączenia klienta z marką.
Strategia promocji sklepu
Jeśli już wiemy, w jaki sposób swoje działania prowadzi konkurencja to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy stworzyli lepszą strategię promocji dla naszego sklepu. Pomocne mogą okazać się dobrze postawione pytania, takie jak:
Czym mój produkt się wyróżnia?
Jaki problem rozwiązuje?
Do kogo chciałbym trafić z moim produktem?
Czy jestem w stanie obniżyć koszty z nim związane?
Rozsądnym rozwiązaniem jest również audyt konkurencyjnych sklepów internetowych i całej branży.
Nazwa sklepu i wybór domeny
To bardzo ważny etap tworzenia sklepu internetowego. Unikatowa nazwa i dobra domena pozwolą już na początkowym etapie uzyskać przewagę nad konkurencją. Pamiętaj, aby wybór domeny skonsultować ze specjalistą SEO. Nazwa jest bowiem jednym z czynników rankingowych.
Wybór oprogramowania i layotu graficznego
Pytanie: „Jak stworzyć sklep internetowy?” może odnosić się zarówno do kwestii stricte wizerunkowych i brandingowych, oraz do aspektów związanych z logistyką i transportem. Odnosi się również do kwestii technicznych, związanych z samym silnikiem sklepu.
Tutaj jest kilka możliwości. Możesz zdecydować się na zbudowanie sklepu zgodnie ze swoim wyobrażeniem, które zaprojektuje grafik, a następnie zakoduje programista. Takie rozwiązanie będzie prawdopodobnie najdroższe, ale jednocześnie będzie najbliższe temu, aby spełnić Twoje oczekiwania. Ten model pozostawia jednocześnie największe pole do realizacji późniejszych poprawek. Dlaczego? Bo wszystkie elementy mają możliwości edycji i nie są ograniczane.
Inną możliwością jest wykorzystanie modelu SaaS, w którym opłacasz abonament roczny lub miesięczny za korzystanie z oprogramowania sklepu. To wygodne rozwiązanie na start. Posiada jednak jedną zasadniczą wadę – wiele z elementów jest nieedytowalnych. Przykładami takich platform są Shoplo i Shopify.
Ostatnią opcją jest skorzystanie z zakupu licencji lub wdrożenie sklepu działającego w modelu Open Source. To rozsądne rozwiązanie, bo zawiera wiele możliwości edycji, a przy tym bardzo solidne podstawy wewnątrz systemu. Przykładami rozwiązań w modelu Open Source są WooCommerce i PrestaShop.
Dbałość o aspekty prawne
Tworzenie sklepu internetowego wymaga, abyśmy zadbali również o aspekty związane z prawem. Jednym z podstawowych działań, które powinniśmy podjąć, a o których zapomina bardzo wielu posiadaczy sklepów internetowych jest zgłoszenie bazy sklepu do GIODO. Ponadto, będziesz musiał zadbać o klauzule RODO oraz cookies, a także podpisać stosowne umowy z magazynami i firmami kurierskimi, z którymi będziesz współpracował w zakresie logistyki.
Analityka sklepu internetowego
Nie będziesz w stanie rozwijać swojego sklepu internetowego, jeśli nie zadbasz o dostęp do informacji. Im więcej będziesz posiadał danych na temat tego, jak zachowują się Twoi użytkownicy w sklepie internetowym, tym łatwiej będziesz mógł optymalizować sklep i podnosić konwersje. Najważniejsze są informacje na temat tego, skąd pochodzą klienci, czy która reklama jest najbardziej opłacalna. Więcej o podnoszeniu konwersji pisaliśmy tutaj.
Przygotowanie jasnych informacji dla klientów
Bardzo ważne – jeśli chcesz pozostać transparentnym partnerem do współpracy – jest zadbanie o dostęp do informacji Twoich klientów. Chodzi tutaj przede wszystkim o informacje o Twojej firmie, rodzaju i kosztach dostawy, dostępnych sposobach płatności oraz polityce zwrotów i reklamach, a także prawach, które przysługują klientom, którzy kupują przez Internet. Jest to bardzo istotne, bo brak tych informacji może skutecznie uniemożliwić sprzedaż w sklepie internetowym. Jednocześnie – warto pamiętać, że jeśli posiadamy np. drogą wysyłkę czy długi czas dostawy to klienci mogą być również z tych powodów niezainteresowani zakupem.
Umieszczenie produktów w sklepie
Przedstawienie produktów w sklepie ma niebagatelny wpływ na poziom sprzedaży. O czym warto pamiętać? Opisy powinny być przede wszystkim unikalne, a do tego ciekawe i chwytliwe. Warto, aby zawierały zdjęcia i wideo, które wpłyną pozytywnie na odczucia użytkownika, który ma z nimi kontakt. Prawidłowo przygotowane opisy produktów maję jeszcze jedną, ważną zaletę – wpływają pozytywnie na pozycję w wyszukiwarce, o ile są dobrze zoptymalizowane i zawierają odpowiednią długość.
Działania marketingowe – klucz do sukcesu!
Jest to element, który stanowi wisienkę na torcie i jest dopełnieniem wszystkich poprzednich elementów. Bez przemyślanych działań marketingowych niezwykle trudno jest uruchomić, a co dopiero zwiększać sprzedaż w sklepie internetowym. Dostępnych form marketingu internetowego jest naprawdę wiele – pozycjonowanie, kampanie na Facebooku, content marketing, video marketing, influencer marketing, buzz marketing… rodzi się pytanie – co wybrać, aby być zadowolonym? Przede wszystkim należy zacząć od audytu i stworzenia strategii promocyjnej, a następnie na bieżąco ją optymalizować.
Jak stworzyć sklep internetowy? Szukaj inspiracji!
Jeśli posiadasz ciekawy produkt, lub masz do takiego dostęp i chcesz założyć sklep internetowy to rozsądnie będzie, jeśli w pierwszej kolejności poszukasz inspiracji, wśród już istniejących sklepów internetowych. Znajdziesz ciekawe rozwiązania, podpatrzysz grafikę, zainspirujesz się do tworzenia treści – dzięki tym aspektom znacznie łatwiej będzie Ci stworzyć swój własny, niepowtarzalny sklep internetowy.
12 pytań i odpowiedzi – przewodnik po social media!
Rosnąca popularność social media i przeniesienie wielu przedsięwzięć do Internetu sprawiło, że struktura reklamy opiera się dzisiaj w dużej mierze na działaniach skupionych wokół mediów społecznościowych. Kto z nas nie korzysta bowiem z Twittera, Facebooka, Instagrama, Snapchata czy Pinteresta. Ciężko spotkać kogoś, kto nawet nie posiadając konta nie wchodzi sporadycznie na ulubione profile lub nie szuka informacji lub inspiracji właśnie tam.
Szacuje się, że aktualnie przeszło 2 miliardy użytkowników posiada konta w social media. To gigantyczna liczba, która rośnie każdego dnia. Dzisiaj brak obecności na Facebooku czy Instagramie może być traktowana w pewnym sensie, jako wykluczająca.
Jeśli ja poszukuje danej firmy lub usługi i nie znajduje informacji na jej temat w Internecie to zawsze się zastanawiam nad tym, jaka osoba stoi za daną firmą lub usługą – czy ona stawia na rozwój skoro nie jest obecna w social media, czy idzie z duchem czasu i poprawia jakość swoich usług, a także czy rozwija swoje kompetencje?
Analogicznie, gdy widzę, że dana firma aktywnie promuje swoje działania to jest to w pewnym sensie manifest: „tak, jesteśmy i rozwijamy się, chcemy zbudować z Tobą relacje”. Dzisiaj bowiem nie kupujemy już produktów, a relacje z właścicielem firmy lub historie związane z marką.
To powód, dla którego obecność w social media stanowi wymierną korzyść dla każdej firmy. To pomost do relacji z potencjalnymi klientami i możliwość przedstawienia codzienności swojej pracy w sposób wyjątkowy. To jednocześnie trampolina do przekazywania eksperckiej wiedzy ze swojej dziedziny.
1. Facebook – król social media
Facebook to medium, które posiada obecnie ponad 2 miliardy użytkowników. Spośród nich większość przebywa na portalu ok. 35 minut. To czas porównywalny z wykonywaniem codziennych czynności fizjologicznych.
W świetle tej statystyki grzechem byłoby nie wykorzystać ruchu, jaki dają użytkownicy. Jeśli prowadzimy biznes o zasięgu lokalnym lub globalnym to Facebook stanowi jedno z najlepszych i najprostszych sposobów na pozyskanie klientów.
Skuteczna promocja na Facebooku musi być poprzedzona wykonaniem audytu i stworzeniem strategii działań w oparciu o aktualne algorytmy. Podstawę stanowi określenie grupy docelowej klientów i ich preferencji i dostosowania strategii w taki sposób, aby dotrzeć do nich kanałami promocyjnymi. Wymaga do przemyślanych działań i posiadania budżetu, w obrębie którego mogą być podejmowane poszczególne działania.
Obecność w kanałach mediach społecznościowych wymaga dużych nakładów pracy i strategii opartych na solidnym fundamencie wiedzy, doświadczenia i kreatywności.
1.1 Co jest potrzebne, aby uzyskiwać ruch z Facebooka?
Określenie celów, związanych z obecnością na Facebooku. Cele powinny mieć charakter krótkoterminowy i długoterminowy. Do najczęściej wybieranych zaliczymy: wzrost ilości polubień profilu, zwiększenie zasięgu, uzyskanie konkretnych efektów danej kampanii reklamowej. Każdy cel będzie wymagał innych działań, innego rodzaju contentu i innej strategii działania.
Oszacowanie grupy docelowej odbiorców produktu lub usługi. Tutaj bardzo przydaje się określenie, czyje problemy rozwiązuje Twój produkt lub usługa, a następnie zdefiniowanie sposobu komunikacji.
Zaplanowanie strategii dotyczącej publikacji postów i postów sponsorowanych.
Obserwacja konkurencji i wyciąganie wniosków. Warto śledzić kanały konkurencji, aby móc czerpać inspiracje i być na bieżąco z trendami w branży.
Warto zaplanować co stanie się z użytkownikiem po wykonaniu przez niego określonej akcji. Korzystnie byłoby zaoferować darmowy ebook, lub możliwość zapisania do newslettera. W ten sposób powstanie możliwość budowania dłuższej interakcji.
Regularny, przenikliwy research tematów związanych z Twoją branżą, abyś mógł tworzyć intrygujące posty.
Postaw na wartościowy content – ciekawe i angażujące treści zawsze się obronią, dając jednocześnie szansę na więcej. Więcej o tym znajdziesz we wpisie o tym, jak zaangażować odbiorcę.
2. Instagram – magia zdjęć
Instagram to internetowa platforma wymiany zdjęć, która szturmem wtargnęła na rynek w roku 2010. Dzisiaj po ośmiu latach od rozpoczęcia działania może pochwalić się 1 miliardem użytkowników. Z tego względu nie można pominąć korzyści, jakie daje obecność profilu marki w tym medium. To świetne narzędzi do budowania świadomości marki, powiększania kanału odbiorców i dystrybucji produktów, oraz usług.
Kluczowe w kontekście działań na Instagramie jest wyróżnienie. Już dzisiaj możemy obserwować setki tysięcy kont, posiadających unikalne, intrygujące zdjęcia. To rynek w pewnym stopniu nasycony, dlatego tak ważnym jest stworzenie strategii i określenie swoich celów i metod promocji.
Korzystnym może natomiast okazać się wykorzystanie dodatkowych aplikacji, pozwalających użytkować specjalne filtry, takich jak Afterlight (0,99 euro) czy Snapseed. Wartą uwagi aplikacją jest również Camera+, przeznaczona wyłącznie na iOS, która pozwala uzyskiwać efekt profesjonalnych zdjęć.
Jednak nawet najlepsze zdjęcia nie będą widoczne przez potencjalnych odbiorców jeśli nie oznaczymy ich w sposób właściwy. W tym celu wykorzystuje się hashtagi, czyli zwroty poprzedzone znakiem #. Pozwalają one przyporządkować zdjęcia do danych grup tematycznych, jednocześnie umożliwiając użytkownikom Facebooka znalezienie Twojego profilu na Instagramie. Do najpopularniejszych hashtagów zaliczymy #instagood, #nofilter, #tbt, #follow, czy #love.
2.1 Co jest potrzebne, aby uzyskiwać ruch z Instagrama?
Wartościowy, ciekawy, intrygujące content. Istnieje jeden prosty powód dlaczego to najważniejsze aspekty – duże nasycenie zdjęciami. Jeśli nie wyróżnisz się contentem to bardzo ciężko będziesz miał regularnie zwiększać swoje zasięgi i docierać do nowych osób.
Zaplanowana strategia. W tym celu możesz skorzystać z narzędzi do planowania postów, aby cały proces nie był tak czasochłonny. Kluczowe jest określenie grupy odbiorców i sposobu przekazu. Jeśli prowadzisz poważną firmę to warto byłoby dodawać rzetelne statystyki i zdjęcia z udanych przedsięwzięć. Jeśli natomiast jesteś blogerem lifestylowym to bardzo dobrze, jeśli dodasz to swoich zdjęć elementy humorystyczne.
Bądź zaangażowany. Twórz stories, wchodź w interakcje, daj się poznać jako normalny człowiek, lub firma mająca – jak każdy z nas- czasem pod górę. Instagram to w pewnym sensie utopia, gdzie każdy jest idealny i nie ma problemów. Wyróżnij się, przedstawiając zarówno sukcesy, jak i porażki. Twoi fani to docenią.
Korzystaj z promocji w innych sieciach społecznościowych. Linkuj do swojego profilu na Facebooku, oznaczaj konto na Snapchacie. Bądź widoczny.
Staraj się współpracować z firmami i influencerami. Możesz zaoferować np. darmową usługę lub produkt w zamian za udostępnienie posta. Możliwości jest mnóstwo.
3. Twitter – w 140 znaków do informacji
Twitter to platforma, która umożliwia wymianę krótkich, treściwych informacji zawartych w 140 znakach. Obecna jest na rynku od roku 2006. Od tego czasu zaciekle walczy o miano topowego medium społecznościowego. Cechą charakterystyczną portalu jest ograniczenie długości znaków, wynoszące wspomniane wcześniej 140 znaków. W pewnym sensie zdefiniowało to portal i odróżniło go od innych.
Krótkie, zwięzłe i treściwe komentarze to domena Twittera. Wiele z nich zawiera dużą ilość „hashtagów” (#) i „mentionów” (@), które posiadają przekierowania do źródeł tweeta, lub artykułów rozwijających temat.
Za nawigację w portalu odpowiada tzw. Twitter search. Pozwala on wyszukiwać najnowsze informacje i aktualnie panujące w danych tematach trendy. To również świetna metoda, aby sprawdzić czy post, który chcemy wrzucić znajdzie odpowiednią grupę odbiorców.
Twitter charakteryzuje się dużą emocjonalnością. Dość powiedzieć, że przy różnych wydarzeniach sportowych portal jest najszybciej komentującym medium na świecie. Stanowi on ponadto sposobność, aby poznać zdanie celebrytów, ekspertów, sportowców czy muzyków.
Niemal wszystkie działania na Twitterze można określić charakterem naturalnych. To duża różnica w porównaniu min. z Instagramem, gdzie wiele zdjęć jest mocno retuszowanych i poprawianych filtrami.
Oprócz hashtagów, platforma pozwala markom „targetować” swoich potencjalnych klientów. W jaki sposób? Na podstawie wybieranych przez nich emojis. Przykładowo burgerowania może wykorzystywać wiedzę na temat tego, którzy użytkownicy użyli emoji burgera
3.1 Co jest potrzebne, aby uzyskiwać ruch z Twittera?
Unikalny, błyskotliwy content, nacechowany emocjami. To bowiem esencja Twittera. Daj się poznać jako osoba z własnym zdaniem i własnymi poglądami. Wyrażaj je w sposób kulturalny, ale od czasu do czasu pozwól sobie pojechać po bandzie. Obserwujący z pewnością zwrócą na Ciebie uwagę.
Bądź zaangażowany w dyskusje i interakcje z fanami. Nie ignoruj komentarzy negatywnych – co więcej, odpowiadaj na nie śmiało i z przekorą. Pamiętaj, że nikt z nas nie jest doskonały, a ze swoich wad warto się czasem po prostu śmiać.
Share’uj wartościowe treści. Retweetuj. Udostępniaj ciekawe informacje. W ten sposób będziesz mógł zainspirować innych, samemu pozostając otwartym na nowe bodźce.
Wykorzystuj mądrze hashtagi. Dzięki temu będziesz mógł dotrzeć do szerszej grupy odbiorców i podniesiesz swoje szansę na to, że będą to osoby zainteresowane tematem. To proste. Jeśli zajmujesz się np. pozycjonowaniem to w swoich wpisach powinieneś przede wszystkim wykorzystywać hashtagi, takie jak #seo, #optymalizacja, #pozycjonowanie.
Twórz kręgi zainteresowań i zasięgi. Obserwuj osoby o podobnych zainteresowaniach do Ciebie. Szacuje się, że niemal 30% osób o podobnych zainteresowaniach, które obserwujesz zainteresuj się Twoją tematykę i zacznie Ciebie obserwować. Wykorzystaj efekt skali – obserwuj interesujące osoby, bądź aktywny na ich profilach, a prawdopodobnie uzyskasz ich przychylność i będziesz mógł stworzyć wielowymiarową interakcje.
Sprawdzaj, monitoruj i wyciągaj wnioski. Wykorzystuj narzędzia do monitorowania, aby sprawdzać jak obserwujący reagują na Twoje posty np. Brand24.
4. YouTube – nowa telewizja?
YouTube to platforma, która rozwija się z dnia na dzień. Coraz głośniej słychać spekulacje, że w najbliższym czasie ma ona zastąpić telewizje. To prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że większość osób w wieku 18-34 nie ogląda telewizji, a korzysta właśnie z możliwości, jakie daje YouTube.
Dzisiaj szacuje się, że stronę odwiedza przeszło 800 milionów użytkowników każdego miesiąca.
Video jest jedną z najbardziej atrakcyjnych form promowanie własnej marki. Pozwala ono operować w szerokim zakresie tematów – od pokazywania eksperckiego wizerunku, przez dzielenie się wiedzą, aż do promocji własnych produktów. Wszystko to możesz robić w różnych formach i to jest największa zaleta video. Możesz przygotować ciekawe vlogi ze swojego życia, wplatając w to elementy firmy, lub po prostu pokazać swoje życie od kuchni. Możesz usiąść przed kamerą i przeprowadzić merytoryczny wykład z flamastrem w dłoni.
Wartościowe video ma bardzo duże szanse na promocje w sposób naturalny, czyli udostępnianie i polecanie pomiędzy użytkownikami serwisu.
4.1 Co jest potrzebne, aby uzyskiwać ruch z YouTube?
Interesujący content, jak w każdym medium społecznościowym. Możesz wybierać spośród wielu rodzajów video. Ważne jest jednak, abyś określił bazową formę prezentowanych materiałów. Czy chcesz postawić na vlogi ze swojego życia, czy na merytoryczne wystąpienia, a może chcesz pokazywać jak wykonując pewne czynności na komputerze? To wszystko zależy od Ciebie. Nie musisz jednocześnie skupiać się wyłącznie na jednej formie.
Stwórz ciekawy profil. Wymyśl ciekawą nazwę, wrzuć intrygującą grafikę, przygotuj ciekawy opis. Umieść w dziale informacje odnośniki do innych kanałów social media.
Określ swój cel na dany okres czasu – czy jest to wzrost konwersji (o tym jak ją osiągnąć pisaliśmy w osobnym wpisie) czy podniesienie jakości video, czy dotarcie do większej ilości potencjalnych zainteresowanych.
Możesz skorzystać z płatnej reklamy „TrueView In-Stream”. To forma reklamy video, która wyświetlana jest przed odtworzeniem wybranego przez użytkownika filmu. W tym przypadku płacimy wyłącznie za wyświetlony film – nie za pominięty. W celu jej stworzenia konieczne jest założenie konta Google AdWords.
Skorzystaj z innych form reklamy, testuj, optymalizuj i podnoś współczynnik swojej konwersji.
Zapraszaj do wykonania akcji. Kieruj działania widzów na subskrypcje i udostępnianie video. Wygospodaruj w swoich filmach czas, który przeznaczony będzie na wezwanie do działania.
5. Pinterest – moc wyraźnego przekazu
Pinterest to miejsce ewolucji procesu przypinania. Od dawien dawna bowiem przypinaliśmy kolorowe karteczki do tablicy korkowej, czy robiliśmy to na lodówce z wykorzystaniem magnesu. Dzisiaj przypominamy na Pintereście i śmiało można powiedzieć, że to naturalna kolej rzeczy w kontekście rozwoju przypinania, jako czynności.
Platforma istnieje od 2010 roku. Z każdym dniem rośnie liczba użytkowników i obserwatorów. W teorii jest to niszowe miejsce, patrząc jednak na statystyki widzimy, że przekaz w postaci pinów dociera do specyficznej grupy odbiorców. Większość użytkowników stanowią kobiety (79%).
Co ciekawe, swego czasu plasował się on na drugim miejscu w rankingu portali social media, jeśli chodzi o wzrost ilości użytkowników.
W celu pełnego zrozumienia w jaki sposób działa Pinterest należy pochylić się nad specyficzną grupą odbiorców, do której kierowane są posty z tego serwisu. Za archetyp klasycznego użytkownika Pinteresta możemy uznać „marzyciela”, który pokazuje rzeczy, zdarzenia i miejsca, o których marzy, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa nie zetknie się z nimi w rzeczywistości. Kreacja wymarzonego życia, wizualizacja swoich pragnień to rzeczywistość tego medium.
5.1 Co jest potrzebne, aby uzyskiwać ruch z Pinteresta?
Rich Pins – to tzw. wzbogacone piny, czyli opcja umożliwiająca tworzenie rozbudowanego opisu każdego z Pinów, który dostarcza użytkownikowi dodatkowych informacji i możliwości interakcji. Dzielą się one na pięć kategorii: Miejsce, Produkt, Artykuł, Przepis i Film. W ten sposób można dokładnie opisać odwiedzane, lub planowane do odwiedzenia miejsce. Korzystając np. z pinezki Produkt, właściciele sklepów internetowych mogą na bieżąco informować o posiadanym asortymencie i aktualizować ceny. Warto pamiętać o dodaniu odpowiednich metatagów do kodu źródłowego strony.
Wykorzystaj otwartą tablicę – wystarczy, że stworzysz tablicę, a następnie wejdziesz w jej edycje, aby zaprosić użytkowników wpisując nazwę ich loginu na Pinterest lub ich adresy mailowe. To bardzo dobra metoda, aby zaangażować fanów w tworzenie wspólnego projektu.
Integracja profilu ze stroną, za pomocą widgetu – wystarczy, że wejdziesz na stronę Pinterest dla biznesu i będziesz postępował zgodnie z instrukcjami. Z lewego menu widget skopiuj gotowy kod źródłowy w odpowiednim miejscu w kodzie swojej strony. I to wszystko ? Możesz wybierać spośród: Pin Widget, Profile Widget, Board Widget.
Pinlt button na stronie – w przypadku, gdy posiadasz konto firmowe wejdź na stronę Pinterest dla firm i podążaj za instrukcją. Ten krótki proces polega na wybraniu typu buttonu i sposobu jego wyświetlania, oraz podaniu źródła zdjęcia.
W efekcie kod jest generowany automatyczne – wystarczy wkleić go w odpowiednie miejsce w źródle Twojej strony. Dzięki temu użytkownicy będą mogli zapisywać Twoje produkty poprzez zapisanie ich na swoich tablicach, co pozwoli znacznie szybciej powrócić do decyzji zakupowe.
Jednocześnie inni użytkownicy, którzy widzą te działania mogę przepinać je do swoich profili.
6. Snapchat – chwytaj chwile
Snapchat rozpoczął swoją działalność w 2011 roku. Aktualnie szacuje się, że liczba korzystających z aplikacji oscyluje wokół 200 milionów. W chwili obecnej przegrywa ona z bardzo podobnym do siebie w sposobie funkcjonowania Instagram Stories, z którego każdego dnia korzysta blisko 450 milionów osób.
Obie aplikacje działają w bardzo podobny sposób. Pozwalają tworzyć krótkie filmy i wysyłać je do znajomych, bądź udostępniać je wszystkim w kanale komunikacji. Zazwyczaj są to zdjęcia, filmy lub wiadomości – nazywane popularnie snapami – trwające od 1 do 10 sekund.
Za definicje Snapchata najlepiej posłuży jedno określenie – ulotność. Nadrzędnym celem jest łapanie momentów, chwil, które wydarzają się każdego dnia i są w pewien sposób wyjątkowe dla użytkownika, lub stają się takimi po dodaniu napisów, rysunków i filtrów. Najważniejsze – raz wyświetlony snap, znika na zawsze.
Snapchat posiada także historię i chat. Historia to kolekcja snapów odtwarzana jeden po drugim. Historie w przeciwieństwie do snapów mogą być obejrzane przez wszystkim, którzy śledzą dane konto. Trwają one zazwyczaj do 24 godzin po publikacji. Osoby śledzące profil mogą je odtwarzać ilekroć tego chcą.
Chat z kolei pozwala rozpocząć rozmowę z osobą, znajdującą się po drugiej stronie ekranu. Wiadomości – podobnie, jak w przypadku snapów – znikają po ich przeczytaniu.
6.1 Co jest potrzebne, aby uzyskiwać ruch ze Snapchata?
Tworzyć zróżnicowane treści – bardzo ważnym aspektem działania w tym medium jest oryginalność. Każdego dnia widzimy te same treści, zapętlane w wąskim zakresie możliwości. Kluczowym aspektem jest tworzenie angażujących, ciekawych treści – raz zabawnych, raz stricte informacyjnych. Brak kreatywności w tym obszarze będzie prowadził do utraty zainteresowania. Bardzo ważne jest, aby prawidłowo zdefiniować grupę odbiorców (np. kobiety 18-25 dla marki odzieżowej). Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie planu publikacji, aby obserwujący wiedzieli czego mogą oczekiwać.
Korzystaj z metod skalowalności – jedną z najlepszych metod na sprawdzenie efektywności publikowanych postów jest VPS (Views Per Snap). To wskaźnik, który pokazuje ilość wyświetleń poszczególnego snapa. Korzystając z planu publikacji, możesz każdego dnia zaznaczyć ilość wyświetleń i na tej podstawie skalować swoje działania.
Twórz napięcie – stwórz atmosferę, w której Twoi obserwujący będą oczekiwać na Twój post. Można np. publikować i przekazywać informacje o najważniejszych wydarzeniach lub aktualnościach z życia firmy.
7. LinkedIn – biznesowa platforma
LinkedIn to miejsce, w którym spotykają się profesjonaliści w swoich dziedzinach. To biznesowa platforma, która umożliwia zawiązywanie kontaktów, sprawdzanie doświadczenia i wymianę informacji na temat branżowych nowinek. To miejsce, w którym już dzisiaj dochodzi do interakcji na linii pracownik-pracodawca, której efektem może być np. oferta pracy czy możliwość zdobycia doświadczenia na konkretnym stanowisku.
Tak, LinkedIn jest dzisiaj wykorzystywany w procesie rekrutacyjnym.
To platforma, która pozwala w najprostszy sposób przedstawić się jako najlepszego kandydata na nowe stanowisko. W prosty sposób można przedstawić swoją wiedzę, profesjonalizm i doświadczenie. To powód, dla którego warto mieć LinkedIn jako osoba prywatna.
Powody, dla których Twoja firma powinna znajdować się na LinkedIn są dokładnie takie same. Obecność tam stwarza możliwość pozyskiwania zleceń i nawiązywania współpracy z ludźmi z branży. To znacznie ułatwia funkcjonowanie w świecie tak konkurencyjnym, jak nasz dzisiaj.
LinkedIn stwarza szeroki korytarz do zwiększania swojej wiarygodności, poprzez publikacje wartościowych merytorycznie treści. Zwiększa autentyczność i stawia nas w pozycji eksperta.
7.1 Co jest potrzebne, aby uzyskiwać ruch z LinkedIn?
Wartościowy profil – postaw na jakość. Dopracuj szczegóły. Zadbaj o to, aby przedstawić się w pozytywnym świetle i od samego początku budować bardzo mocną markę osobistą. To z kolei stworzy możliwość, aby stać się widocznym.
Merytoryczne i ciekawe treści – LinkedIn stwarza możliwość publikacji różnych treści – prowadzenia tablicy czy bloga. Warto wykorzystać te możliwości, dla budowania renomy firmy. Dziel się wiedzą, wchodź w interakcje i uczestnicz w dyskusjach – Twój głos z pewnością zostanie zauważony.
Bądź aktywny – bierz udział w dyskusjach także na innych profilach, udzielaj się. To bardzo dobry sposób na darmowy marketing. To możliwość pozyskiwania zleceń i kontaktów niejako rykoszetem od podejmowanych działań.
Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby sprawdzać co najlepiej działa na Twoim profilu firmowym. Nie bój się testować i próbować kreatywnych rozwiązań.
8. Które medium wybrać?
To zależy. Nie istnieje jedna uniwersalna droga, bo czynników wpływających na wybór jednego lub kilku medium jest więcej. Do najprostszych zaliczyć można przede wszystkim czas. Jeśli nie mamy go za wiele to zdecydowanie lepiej skupić się na jednej platformie np. Facebooku i tam regularnie publikować treści, optymalizować kampanie i starać się podnosić konwersje. Dopiero jeśli działania podejmowane w tym sektorze nie przyniosą pożądanych rezultatów to wówczas można zacząć się zastanawiać czy przejść na inną platformę.
Przed wyborem warto prześledzić swoją branżę i jej specyfikacje, aby podjąć racjonalną decyzję – wiążę się ona bowiem z koniecznością poświęcania swojego czasu i zazwyczaj wydatkowania środków na promocje.
Przykładem rozsądnego działania w social media jest np. prześledzenie branżowych profilów na Instagramie, jeśli zajmujemy się dystrybucją ubrań. To zdecydowanie najlepsze i najbardziej popularne medium, jeśli chodzi o modę i urodę. Obserwacja poczynań konkurencji w połączeniu z własną kreatywnością powinna przynieść optymalne rezultaty.
Pamiętaj o jednym – jakiegokolwiek medium nie wybierzesz – śledź topowe osoby w danej dziedzinie.
9. Social Media – jakie aspekty brać pod uwagę przy wyborze kanału?
Jeśli chodzi o samą obecność w social media to tak naprawdę najlepiej jest posiadać konta we wszystkich aplikacjach. To zawsze stwarza możliwość znalezienia przez potencjalnego klienta, jednocześnie umożliwiając rozpoczęcie promocji niemal w każdej chwili (zakładając najprostszą strategię np. publikacje postów z życia firmy).
Warto pamiętać o tym, aby jak najdokładniej opisać swój profil i uwypuklić wszystkie atuty firmy. Jak wynika z badań – jako klienci – największą uwagę przykładamy do portfolio. Je również należy rzetelnie uzupełnić, aby móc w pełni zaprezentować swoje możliwości.
Kolejne dwie kwestie to budżet i czas.
Jeśli mamy niewielkie nakłady na promocje to znowu – podobnie jak powyżej – warto zdecydować się na jedno medium i w jego obrębie starać się tworzyć ciekawe posty i maksymalnie optymalizować kampanie, a dopiero w momencie dodatniej stopy zwrotu z takiej inwestycji zdecydować się na działania w innym obszarze.
Jednocześnie warto pamiętać, że aby uzyskać pewne informacje związane z optymalną źródłem ruchu dla naszej firmy konieczne jest empiryczne sprawdzenie, co wiąże się – niestety – z dużymi inwestycjami. Jeśli na każde medium musielibyśmy przeznaczyć nawet kilka tysięcy złotych to miesięczne wydatki mogą sięgnąć nawet dziesięciu tysięcy złotych. A warto pamiętać, że w niektórych mediach efekty widoczne są dopiero po czasie. Przeczytaj nasz kompleksowy wpis o pozycjonowaniu.
W zależności od podejmowanej strategii – czy mają to być działania wyłącznie doraźnie czy też długofalowe, wzmacniające markę wybór medium jest różny. Przykładowo w Google Ads i Facebook Ads możemy przeprowadzić kampanię reklamową nawet bez posiadania postów na Fanpage. Oczywiście osobną kwestią jest w tym przypadku konwersja, która z pewnością nie będzie najwyższa, aczkolwiek już może pozwolić nam uzyskać dodatnią stopę zwrotu.
W przypadku długofalowych działań (pozycjonowanie) konieczne są regularne inwestycje, aby wywindować pozycję strony na wysokie pozycje. Warto pamiętać jednak, że z czasem – w wielu przypadkach – wystarczy regularnie aktualizować stronę firmową, aby utrzymywać pożądaną pozycję w wynikach wyszukiwania.
10. Jak mogę skorzystać z możliwości influencerów?
Influencer marketing zdominował rok 2018, wyznaczając nowe trendy w aspektach marketingowo-promocyjnych. Wiąże się to bezpośrednio z wzrostem znaczenia marki osobistej, która od dłuższego czasu nabiera coraz większego znaczenia w kontekście działań marketingowych w Internecie.
Kim jest influencer w świecie social media?
To osoba, która posiada realny wpływ na opinie innych za pośrednictwem social media i platform blogerskich. Dzięki zbudowaniu silnej marki osobistej i bogatemu audytorium wokół własnej osoby, influencer posiada zdolność wpływania na decyzje (najczęściej zakupowe) osób go śledzących. W niektórych kręgach określany jest on nawet liderem opinii.
Zazwyczaj jest to osoba, która posiada bloga, vloga lub konto na YouTube, na którym dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, a często również decyzjami zakupowymi i swoimi wyborami życiowymi.
W Polsce do najpopularniejszych influencerów, działających w sociala media zaliczymy DEYNN, Maffashion czy Abstrachuje. To osoby, które posiadają setki tysięcy followersów w Internecie i które sensownie zarządzają kapitałem w postaci bardzo szerokiej audiencji. Dzięki posiadaniu wielomilionowych zasięgów, marki bardzo chętnie podejmują z nimi współpracę – zdając sobie sprawę z tego, że będą to bardzo efektywne kampanie reklamowe.
W jaki sposób mogę skorzystać z możliwości influencerów?
Najpopularniejszą w Polsce platformą do influencer marketingu jest WhitePress. Oferuje on rozbudowany interfejs pozwalający wyszukiwać interesujących nas blogerów, dzieląc ich ze względu na branże, zasięgi, liczbę polubień czy przebyte kampanie. Z powodzeniem możemy określić też posiadany budżet i dostosować go do długości strategii marketingowej.
11. W jaki sposób angażować odbiorców w social media?
Są różne sposoby wchodzenia w interakcje z odbiorcami. Przede wszystkim trzeba się wyróżnić, aby publikowane przez nas posty nie zginęły w gąszczu tablicy. Może to być materiał śmieszny, który zwróci uwagę z miejsca, lub materiał rzeczowy, który przykuje uwagę ze względu na merytoryczny przekaz.
W każdym razie musi on intrygować. Jakkolwiek.
Jeśli już uda nam się zainteresować odbiorców to bardzo ważne jest podtrzymywanie relacji, poprzez interakcje w komentarzach. Odpowiadanie na nie zwiększa zasięg organiczny naszych postów i pozwala skrócić dystans dzielący komentującego od właściciela strony, bloga, czy konta w serwisie społecznościowym.
Warto publikować posty, które z miejsca zachęcają do podjęcia interakcji.
Przykład: Dodajemy kilka zdjęć w formie karuzeli lub kolekcji na Facebooku i prosimy o informacje, które z nich jest najlepsze i dlaczego. Efekt? Wiele ciekawych komentarzy, które prowokują do dyskusji.
Powyżej przykład grafiki Sprite, która automatycznie zachęca do interakcji i odpowiedzi na zadane w niej pytanie. To prosty sposób na wywołanie emocji u odbiorcy i nawiązanie relacji.
12. Wreszcie – w którą stronę będą zmierzały social media?
Marketingowcy na całym świecie są zgodni – 2020 nie będzie rokiem przełomowym, a kontynuacją już rozpoczętych zmian. Działania w social media koncentrować się będą przede wszystkim pod kątem optymalizacji pod wyszukiwarki i dostosowania do urządzeń mobilnych.
Większą popularnością cieszyć będą się na pewno wideo i stories, które już teraz stają się najbardziej efektywną formą przekazu. Podobnie jak live.
Oprócz wszelkiej maści przekazu na żywo będziemy mogli obserwować wiele odwołań do autorytetów i koncentrację na użytkowniku, poprzez przekazywanie wartościowej treści i zwiększone nakłady na UX (User Experience – wygoda użytkownika na stronie).
Sprawdź, w jaki sposób możemy wesprzeć Twoje działania. Wypełnij brief i pozwól nam pochylić się nad położeniem Twojej marki.
Klik i akcja – o wzroście konwersji dzięki Call to Action
Najnowsze trendy w projektowaniu stron internetowych celują w efektywność. Dzisiaj oprócz oryginalnej szaty graficznej, wyróżniającej treści i bogatego portfolio (sprawdź nasze!) zwraca się szczególną uwagę na konwersję strony internetowej, czyli ilość odwiedzin przekładających się na wykonanie danej akcji (min. za pomocą przycisków Call to Action), do których najczęściej zaliczamy wykonanie telefonu do biura obsługi klienta, lub przeniesienie na sprzedażowy landing page.
Oczywiście – możemy swoją stronę traktować wyłącznie jako wizytówkę, która ma przedstawiać nasze dotychczasowe dokonania i zakres pracy, ale… czy o to właściwie chodzi? Strona internetowa powinna być strukturą, która wywiera tak mocne oddziaływanie na odwiedzającego, że ten w sposób automatyczny chce dowiedzieć się więcej o profilu działalności i możliwych korzyściach do uzyskania dla siebie. To jak w przypadku łowienia ryb w nieznanym terenie – zawsze chcemy wypłynąć dalej, aby dowiedzieć się jakich rozmiarów szczupaka możemy wyłowić.
O ile jezioro – rozmiar, głębokość, zarybienie – jest często niewiadomą, o tyle strategiczny rozkład przycisków call to action jest w pełni skalowalny.
W Internecie można znaleźć mnóstwo przykładów case study, które potwierdzają znaczenie strategicznego rozstawienia przycisków CTA.
Przykładem mogą być chociażby działania Content Verve. Zmiana napisu z „Start your free trial” na „Start my tree trial” doprowadziła do wzrostu wskaźnika CTR (liczby kliknięć w stosunku do wyświetleń) aż o 90%!
A to tylko jedno słowo.
3 proste kroki do zwiększenia skuteczności Call To Action
1 Krok
Jedną z najskuteczniejszych form tworzenia wezwania do działania jest projektowanie go w pierwszej osobie liczby pojedynczej. W tym celu wystarczy stworzyć konstrukcję na wzór Chcę wypełnić brief WWW.
2 Krok
Drugim ważnym aspektem jest brak informacji o konieczności wykonania pracy. W Internecie bowiem panują specyficzne zasady – już proces składający się z kilku kliknięć demotywuje do działania. Żyjemy w świecie, w którym wszystko odbywa się bardzo szybko – nie chcemy poświęcać swojego czasu w sieci na wieloetapowe procesy. Większość użytkowników i tak ma świadomość, że w przypadku chęci wypełnienia briefu, konieczne będzie uzupełnienie kilku pól.
3 Krok
Trzecim aspektem wpływającym na efektywność CTA jest przypomnienie o korzyściach wynikających z wypełnienia oferty. Dobrą praktyką jest umieszczenie przypomnienia (np. w formie liczbowych korzyści) blisko przycisku zachęcającego do akcji.
Przykład:Wypełnij brief, aby 3-krotnie zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wymarzonej strony internetowej!
W jaki sposób sprawdzać efektywność ustawienia CTA?
Dojście do optymalnego poziomu konwersji wiąże się zazwyczaj z koniecznością przeprowadzania testów i sprawdzania poszczególnych rozwiązań. Warto pamiętać, że każdy przypadek jest w pewnym sensie indywidualny.
Od czego warto zacząć?
Ustawienie Call To Action w pierwszej osobie
Dostosowanie nagłówka Landing Page do CTA
Dostosowanie tekstu reklamy PPC do CTA na stronie
Lista korzyści pod przyciskiem CTA
Zmiana elementów menu strony na CTA
W celu uzyskania optymalnych efektów warto jest skorzystać z narzędzi, takich jak Omniconvert czy Optimizely, które pozwalają zbadać konwersje i wiele innych czynników za jednym zamachem.
Relacja z konferencji Wall Street 23
23 edycja konferencji WallStreet okiem debiutanta
Informacje o konferencji WallStreet 23 otrzymałem na tydzień przed planowanym jej rozpoczęciem. Wtedy jeszcze nie wiedziałem co mnie czeka. Stwierdziłem jednak, że jadę.
Jadę, sprawdzić jak to jest spędzić kilka dni w kolebce biznesu.
Rozpocząłem przygotowania – sprawdziłem aktualne trendy, zapoznałem się ze spółkami, które mają zostać zaprezentowane, sprawdziłem program imprezy, przeanalizowałem interesujące mnie wykłady. W mojej głowie powstawał ramowy plan działań. Obejmował on przede wszystkim kilka punktów, takich jak przygotowanie stoiska na Targi Firm, strategiczne ułożenie planu wykładów i wybór najbardziej dla mnie interesujących, a także aktywny networking z innymi uczestnikami.
Co z tego zostało?
Stoisko Re Bena Gesta wystawiłem, materiały przygotowałem, liczne rozmowy przeprowadziłem. Z perspektywy pierwszoroczniaka w oczy rzuca się niesamowity konkret, jakim częstowani są wszyscy uczestnicy konferencji, co nie oznacza, że jest nudno i sztywno. Jest po prostu konkretnie. Pada kilka ciekawych propozycji. Wiele wizytówek i ulotek zostało rozdanych – cel został osiągnięty, pomimo początkowej nieśmiałości i dużej dozy dystansu wobec ogromu przedsięwzięcia. Udało się nawiązać owocną współpracę i stworzyć nową wersję strony internetowej dla jednego z uczestników.
Bo jak to nasza marka pośród Mennicy Polskiej, GPW, Orlenu, Tauronu czy PZU? Jak widać – da się – a wilk nie jest taki straszny, jakim go malują.
To co prywatnie mi się bardzo spodobało to duża otwartość – na pomysły, możliwości i innowacje. Dało się odczuć, że jest to specyficzne środowisko. Rzekłbym pozytywnie specyficzne. Z każdym uczestnikiem można było porozmawiać o kwestiach związanych z szeroko pojętym rozwojem – o giełdzie, start-upach czy zmianach na świecie. Bardzo chętnie przyjmowałem wszystkie informacje. Czuć było chęć pomocy z drugiej strony. Dla mnie – jako początkującego na wielu płaszczyznach – są to nieocenione doświadczenia, zdobywane min. na śniadaniu (pozdrawiam prof. Gwiazdowskiego) czy w trakcie oglądania meczu finałowego Ligi Mistrzów, albo też w hotelowych katakumbach (pozdrawiam kolegów z loży).
Z prof. Robertem Gwiazdowskim – nieocenionym autorytetem gospodarczym i politycznym
A co zostało z wykładów?
Bardzo dużo merytorycznej wiedzy. Powiem szczerze, że nie wszystkie zagadnienia były dla mnie jasne – ogrom informacji towarzyszy mi do dziś. Do części poruszanych kwestii muszę sobie spokojnie dojrzeć i przemyśleć je na spokojnie. Nie martwi mnie to jednak – bodźce otrzymane ze strony prelegentów są tak liczne, że efekt stymulacji utrzymywać się będzie jeszcze przez długi czas.
Dużą wartością jest fakt przekazywania wiedzy przez praktyków, niezależnie od tematyki i rodzaju zagadnień. W dobie wszechobecnego pseudocoachingu i masy niepotrzebnej wiedzy dostępnej w Internecie posłuchać kogoś, kto doszedł sam do czegoś, wyciągał w tym czasie wnioski, zmieniał, udoskonalał, a na końcu otrzymał tego pozytywny efekt – jest bezcenne.
Poczucie sprawczości i możliwości – których doświadczyłem na konferencji WallStreet 23 – uczyniło moje życie spokojnym. Wiem, w którą stronę powinienem iść, nawet jeśli po drodze napotkam jeszcze masę trudności (to pewne).
Kilka słów o organizacji Wall Street 23
Dla mnie Konferencja Wall Street 23 organizowana przez SII była świetnie zorganizowana. Nie nudziłem się ani przez chwile, jednocześnie dostarczając sobie bardzo wiele różnego rodzaju bodźców. Jak już wyżej wspominałem – od przyjmowania wiedzy w formie wykładów, przez wszechobecny networking, aż po wiedzę praktyczną, przekazywaną w trakcie wielu rozmów.
Z pewnością każdy uczestnik znalazł coś dla siebie. Bloków wiedzy było bardzo wiele. Każdy z nich dotykał innej tematyki, więc naprawdę było w czym wybierać. Mi szczególnie podobały się panele dyskusyjne – nie ma to jednak jak wymiana wiedzy. Wszystko było przejrzyście przedstawione i jasno opisane – zarówno na ulotce informacyjnej, jak i w samym hotelu.
Meritum
Podsumowując stwierdzam jednoznacznie – dziękuje. Za możliwość obcowania z tak poukładanymi i mądrymi ludźmi, chętnymi do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jednocześnie polecam Konferencję Wall Street każdemu kto wewnątrz czuje, że jego obecne życie to nie sufit jego możliwości. Jedno mogę zagwarantować – zmienisz perspektywę. Na jaką? To już zależy od Ciebie.
Co zmieniliśmy po wydarzeniu „Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie e-commerce”?
Po to się chodzi na wydarzenia, aby coś zmienić.
Po to się czyta, aby się zainspirować i coś zmienić.
Po to się słucha bardziej doświadczonych… aby coś zmienić.
Dlatego głównym celem tego tekstu będzie pokazanie możliwości do zmiany.
PrzedSMAK wydarzenia!
Krótko o wydarzeniu
Zasadniczo nie było to pierwsze wydarzenie organizowane przez fundację StartUp Podbeskidzie z siedzibą w Bielsku-Białej, na którym mieliśmy okazję być.
Na jedno z nich prawie dotarliśmy. Mowa tutaj o wydarzeniu związanym z budowaniem marki w Internecie, które miało odbyć się na sali konferencyjnej Stadionu Miejskiego. Ze względu – uwaga – na brak klucza do sali nie odbyło się ono w wyznaczonym do tego miejscu.
Zostało przeniesione do jednej z bielskich kawiarni… jednak już bez nas.
Tak to czasem bywa. Przejdźmy jednak do sedna.
Otwarcie wydarzenie „Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym?”
Oczekiwania – jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym?
Jako osoby prowadzące swój sklep internetowy cały czas szukamy możliwości, aby podnieść poziom konwersji. Stosujemy różne rozwiązania i różne metody. Badamy wyniki naszych działań za pomocą najpopularniejszych narzędzi do sprawdzania ruchu.
Jednym z rozwiązań, które wnikliwie analizowaliśmy, a które okazuje się kluczowe w kontekście konwersji jest prawidłowe umiejscowienie przycisków Call to Action. Pisaliśmy o tym na blogu tutaj.
Tego samego oczekiwaliśmy od kolejnego wydarzenia organizowanego przez StartUp Podbeskidzie i… zdecydowanie nie zawiedliśmy się!
Siła prelegentów
Od początku widać było, że są to konkretne osoby. Praktycy. Ludzie, którzy wiedzą co mówią i których chętnie się słucha., kiedy dzielą się doświadczeniami wyniesionymi z realizacji dla największych w branży.
Tak, line-up był zdecydowanie zachęcający.
Gość 1 – Sergey z Call Page
Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Wyjaśnia Sergey Butko z CallPage
Zatem po kolei – Sergey z CallPage opowiadał przede wszystkim o możliwościach prognozowania sprzedaży w sklepie internetowym i łączeniu tego z opracowywaniem strategii marketingowej. To co zapadło mi najbardziej w pamięci to jasna i czytelna analiza kohortowa, z którą dotąd nie miałem okazji się spotkać.
To jedno z najlepszych rozwiązań do skalowania sprzedaży. Wykorzystane już na następny dzień do planowania dalszej strategii sprzedaży w naszym sklepie.
To co urzekło mnie zdecydowanie najbardziej to skalowalność tego rozwiązania.
Czym jest kohorta?
Kohorta stanowi zbiór obiektów, wybranych z danego zbioru z uwagi na cechę (lub cechy), która jest wspólna dla wszystkich elementów tego zbioru. Badanie, przeprowadzone z użyciem tak utworzonych grup, nazywamy badaniem kohortowym.
Na tym etapie zauważyłem pewną zależność, za którą niewątpliwie trzeba pochwalić organizatorów (no, chyba, że to przypadek… to i tak fajnie wyszło). Prelegenci zostali ułożeni w sposób chronologiczny dla kolejności działań marketingowych.
Wdrożenie w życie tego rozwiązania pozwoliło zwiększyć nakłady na reklamę o kilkadziesiąt procent, poprzez zmianę budowania strategii.
Gość 2 – Marta z Obsessive
Marta o budowanie marki w sklepie internetowym
Następna na scenie była Marta, która opowiadała głównie o budowaniu relacji z klientem w e-commerce na przykładzie marki Obsessive. Dużo inspirujących przykładów i bardzo przemyślana strategia działania w której… nie brakuje luzu. Marta pokazała przede wszystkim, że komunikacja z klientem nie musi być nudna.
Nie była bynajmniej gołosłowna. Efekt? Przeszło 110 tysięcy fanów na profilu firmowym.
PS. Oprócz tego mają świetne ikonki, upraszczające komunikacje!
Gość 3 – Piotr z Harbingers
Piotr o detalach decydujących o sukcesie sklepu internetowego
Później był Piotr z fajną, obrazową prezentacją. Chwycił mnie sposób przekazu – zagadnienia prezentowane w zrozumiałej formie i… hasło mobile first, które przewinęło się bardzo wiele razy. Ponadto zajawki z Playbook Glance Google.
Pochyliłem się ponownie nad odwiedzinami naszego sklepu i faktycznie – najwięcej wejść jest z telefonów komórkowych. To był dobry bodziec, aby jeszcze raz przemyśleć mobilny wygląd, w celu uzyskania dodatkowych procent konwersji.
Oprócz tego wiele rad z pozoru błahych, które okazują się odgrywać kluczowe znaczenie w procesie zakupu – takie jak różnice w konwersji pomiędzy sklepem ładującym się 2s, a tym ładującym się 6s. Statystyka wyjść dobitnie pokazuje, że dzisiaj niezoptymalizowane sklepy internetowe nie mają już racji bytu.
Gość 4 – Michał z Lizard Media
Michał z Lizard Media o bezpieczeństwie w sklepie internetowym
Michał z Lizard Media, który nawiązywał głównie do zagadnień technicznych, związanych z obsługą i prowadzeniem sklepu internetowego. Głównie rady dla programistów i osób zarządzających od strony technicznej.
Kilka cennych wskazówek jak zabezpieczyć funkcjonowanie sklepu przed nagłymi wypadkami czy nadmiarem zamówień.
Gdzie zatem te zmiany?
Wnioski z wydarzenia porównać można do holistycznego podejścia do zdrowia człowieka. Chodzi tutaj o maksymalne rozszerzenie perspektywy o przyczyny związane z końcowym efektem – czy jest on zadowalający czy też nie. Wydarzenie zorganizowane przez StartUp Podbeskidzie pozwoliło nam rozszerzyć percepcje funkcjonowania sklepu internetowego i kolejny raz zwrócić uwagę na szczegóły, takie jak:
– wygląd podstrony produktowej
– wygląd i funkcjonalność koszyka
– czas dostawy i informacje o niej
– znaczenie darmowej dostawy
– budowanie relacji z odbiorcom różnymi drogami
– istotność ładnego opakowania na produkt
– zadbanie o wygląd newslettera
– tworzenie społeczności wokół marki
Podsumowanie – fajnie, fajnie, fajnie!
Po prostu fajnie, że ktoś w Bielsku-Białej decyduje się na organizacje eventów tego typu – ma siłę, chęci i plan, jak zrobić to w sposób sensowny. Świetnie, że jest miejsce skupiające ludzi, którzy chcą się rozwijać w nowych technologiach i mają możliwość korzystania z wiedzy tak doświadczonych praktyków zupełnie za darmo.
Jeśli chodzi o organizacje i miejsce. Metrum ma swój klimat, który sprawił, że wydarzenie można było odbierać jak konferencje dla prawdziwych liderów w branży. Rejestracja i wejście – wszystko przebiegało bardzo sprawnie.
Duży plus także za gastronomię – dzięki pysznym babeczkom mogłem odpuścić domową kolacje ?
Co to jest konwersja?
Konwersja to wykonanie przez użytkownika oczekiwanego działania przez odbiorcę, po skierowaniu do niego kampanii reklamowej czy działań SEO. Konwersją nazywamy wykonanie oczekiwanego działania wobec Twojej firmy. Wartością konwersji dla strony internetowej jest na przykład pozostawienie swoich danych w formularzu kontaktowym lub wykonanie telefonu na infolinię. Jeszcze prościej sytuacja przedstawia się w sklepie internetowym, gdzie konwersją określamy dokonanie zakupu przez klienta.
Konwersją może być również zapisanie do newslettera, rejestracja nowego konta klienta, czy kliknięcie w baner reklamowy.
Dlaczego konwersja jest tak ważna?
Z bardzo prostego powodu – determinuje ona poziom zarobków. Bez konwersji nawet największa ilość ruchu skierowana do strony internetowej nie będzie generować sprzedaży i zysku. Im natomiast wyższa wartość konwersji, tym większy zarobek przy zachowaniu takich samych kosztów reklamowych. To powód, dla którego warto inwestować w szeroko pojętą analitykę oraz UX.
Dzisiaj nie możemy już oddzielić analityki, konwersji i UX od działań związanych z kampaniami reklamowymi czy SEO. To po prostu nie zadziała, ze względu na to, że jest to system naczyń połączonych. Najlepsze efekty i możliwości rozwoju daje kompleksowa współpraca.
Jak policzyć konwersje?
To proste. Wskaźnik konwersji pokazuje liczbę konwersji w przeliczeniu jej na liczbę wszystkich odwiedzin strony. Pozwala nam to sprawdzić efektywność sklepu lub strony internetowej.
Przykład: Jeśli na 1000 użytkowników odwiedzających sklep internetowy 2 z nich dokonało zakupu to mamy wartość konwersji na poziomie 0,2%.
To kiepski wynik, bo powinniśmy celować w konwersje na poziomie 5-10%. W tej sytuacji warto zastanowić się nad tym co możemy poprawić.
Jak wpłynąć na konwersje?
W jednym z artykułów na naszym blogu wyjaśniamy w jaki sposób zwiększyć konwersje w sklepie internetowym. Warto przy analizie konwersji wziąć pod uwagę podział na działania off-site i on-site.
Działania off-site:
jakość kampanii reklamowych
rodzaj grup docelowych
wybór persony, do której kierowana jest oferta
przewagi konkurencyjne uwzględnione w ofercie
rabaty czy promocje zawarte w kampaniach reklamowych
Działania on-site:
layout sklepu internetowego i dostosowania pod kątem UX
wygląd podstrony produktu i obecność elementów zachęcających do wykonania akcji
wygląd koszyka
szybkość ładowania strony internetowej
posiadanie jasnych i przejrzystych kategorii oraz nawigacji
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się co możesz poprawić w swoim sklepie internetowym lub na swojej stronie internetowej to zachęcamy do rozważenia wykonania Audytu SEO lub bezpośrednio do kontaktu.
Optymalizacja UX sklepu internetowego
W tym wpisie skupimy się przede wszystkim na User Experience z prostego powodu. Ma on bezpośredni wpływ na sprzedaż. Dzięki odpowiednio umieszczonym elementom sklepu, takim jak nawigacja czy rozwijane sekcje kategorii, znacznie łatwiej jest użytkownikowi poruszać się pomiędzy podstronami. Jeśli interfejs będzie zaprojektowany przyjaźnie to znacznie wzrasta szansa na zatrzymanie użytkownika na stronie, co jednocześnie zwiększa bezpośrednie szansę na sprzedaż.
Jeśli nie zadbamy o dostosowanie naszej strony pod kątem UX to istnieje duże prawdopodobieństwo, ze użytkownik opuści stronę i być może już nigdy nie wróci. Jednocześnie warto pamiętać, że im szybciej człowiek opuści stronę, tym gorzej strona będzie odbierana przez roboty Google. Dlaczego? Wzrastać będzie współczynnik odrzuceń, który ma również negatywny wpływ na SEO.
Optymalizacja UX sklepu internetowego – najważniejsze elementy
Przeprowadzenie optymalizacji pod kątem UX powinno koncentrować się wokół kilku najważniejszych elementów, które będą ostatecznie dawać najlepsze rezultaty.
Zadbaj o obecność wyszukiwarki
Wyszukiwarka znacznie ułatwia poruszanie się po stronie użytkownika. W wielu przypadkach jej obecność pozwala skrócić czas potrzebny na znalezienie właściwego produktu. Istotne jest również jej umiejscowienie – najlepiej aby były ona umieszczona na górze strony, w pasku menu. Warto również zadbać o to, aby wyszukiwarka posiadła podpowiedzi, dzięki którym użytkownik od razu otrzyma dopasowane do wprowadzanego zapytania produkty.
Postaw na przejrzyste menu
Jednym z najważniejszych elementów sklepu internetowego zoptymalizowanego pod UX jest czytelne menu, podzielone na kategorie i produkty. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszy się mega menu, czyli duży blok zawierający wszystkie najważniejsze kategorie. Umożliwia ono umieszczenie linków i pojedynczych produktów, wraz z obrazem. Warto ustawić je tak, aby pasek menu był przyklejony do górnej części ekranu i po najechaniu rozwijał się w dół, tworząc przejrzystą strukturę.
Optymalizacja podstrony produktu pod kątem UX
Jednym z najistotniejszych elementów optymalizacji sklepu pod kątem UX jest zadbanie o zaprojektowanie przejrzystej podstrony produktu, która ma zachęcać do działania.
Ustaw strategicznie przyciski CTA
Prawidłowe rozmieszczenie przycisków CTA to bardzo ważny element sklepu internetowego. Skutecznie umieszczone pozwalają użytkownikowi na prostsze wykonanie konkretnej akcji. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim, aby przekaz był jasny i czytelny, ale nie nachalny, oraz aby kolorystyka przycisku była wyróżniająca na tle strony.
Zastosuj ikony bezpieczeństwa i jakości
W Internecie większość treści jest skanowanych przez użytkowników, a nie czytanych. Warto wziąć to pod uwagę i zastosować ikony, informujące użytkownika o tym, że nasz sklep jest godny zaufania. Chodzi tutaj przede wszystkim o elementy, takie jak:
gwarancja zwrotu towaru
darmowa dostawa po przekroczeniu pewnego progu zamówienia (np. 200zł)
ikony dostępnych płatności (Visa, Apple Pay, PayPal)
firmy, z którymi współpracuje sklep
opinie użytkowników
ikony kontaktu (telefon, mail)
ikona czatu
jasno przedstawiona charakterystyka produktu
Wybierz zdjęcia wysokiej jakości
Zastosowanie zdjęć wysokiej jakości wpływa bezpośrednio na konwersje. Jeśli wybierzemy zdjęcia kiepskiej jakości to możemy być przekonani, że część użytkowników straci zainteresowanie produktem, ze względu na to, że będzie on nie najlepiej przedstawiony. Warto rozważyć przedstawienie obrazów w formacie rotacji 360 stopni, które stosuje już część sklepów zagranicznych. Każdy kupujący zwraca uwagę na możliwość obejrzenia kilku zdjęć, pod różnymi kątami, z możliwością ich powiększenia.
Przedstaw dostępne metody płatności i dostawy
Użytkownik lubi mieć wybór w jaki sposób zapłaci za produkt. W większości przypadków zapłata odbywa się za pomocą przelewu bankowego, jednak w przypadku innych możliwych form lub warunków, takich jak konieczność zapłaty zaliczki warto przedstawić je wcześniej.
Zadbaj o widok kategorii
Podstrona kategorii powinna być maksymalnie przejrzysta i zorientowana na wyeksponowanie produktów. Chodzi tutaj przede wszystkim o nierozpraszanie użytkownika w trakcie przeglądania produktów i unikaniu nadmiaru bodźców.
Dodaj filtrowanie produktów
Sekcja filtrowanie produktów to jedno z najlepszych rozwiązań, jakie możesz zapewnić swoim użytkownikom. Im więcej mamy produktów i kategorii w sklepie, tym znaczenie filtrowania produktów jest większe.
Podsumowując… diabeł tkwi w szczegółach
Na ostateczny wynik sprzedażowy wpływ ma bardzo wiele czynników. Warto o tym pamiętać. Bardzo ciężko jest od razu uzyskać ponadprzeciętne wyniki – wymaga to przede wszystkim czasu, który poświęcony musi być na analitykę oraz wyciąganie wniosków z już podjętych działań.
Copywriting SEO – sztuka słowa na sprzedaż
Czym jest Copywriting i co go odróżnia od Copywritingu SEO?
W języku polskim właściwie nie ma odpowiedniego słowa, którym można by zastąpić pojęcie copywritingu. Z wielu dostępnych definicji można wyciągnąć clou – copywriting jest pisaniem tekstów reklamowych, sprzedażowych o charakterze komercyjnym. Istotny jest zawsze cel i grupa odbiorcza treści. Copywriting wymaga od autora komunikatu sprawnego posługiwania się językiem, w tym zasad perswazji, znajomości potrzeb odbiorców i swoistej empatii. Pojęcie copywritingu jako takiego, dotyczy działalności zarówno w przestrzeni realnej, jak i internetu. Zawiera w sobie tworzenie treści marketingowych, takich jak slogany i hasła reklamowe, teksty zamieszczane na materiałach informacyjno-promocyjnych, czyli na banerach, w ulotkach, broszurach, czy katalogach, nazwy firm, teksty na strony internetowe i profile w mediach społecznościowych i wiele, wiele innych. Ale copywriting to też tworzenie scenariuszy spotów dla radia i telewizji oraz rozpisywanie kampanii reklamowych. Różnorodność ta zachwyca, ale i daje możliwość aktywności dla szerokiej grupy piszących.
Copywriting SEO – różne oblicza treści
Wartym podkreślenia jest fakt różnorodności działalności w ramach copywritingu w przestrzeni internetu. Otóż czym innym będzie pisanie tzw. „precli” (ang. presell page), a czym innym choćby rozpisanie scenariusza reklamy, czy napisanie dobrego tekstu z zakresu copywritingu SEO.
W pierwszym przypadku copywriter jest wykonawcą krótkiego tekstu, zwykle do 1000 znaków, przeznaczonego nie tyle dla czytelników, co dla robotów Googla, zawierającego kluczowe słowa lub frazy, podane przez zleceniodawcę. Napisanie tekstu tego typu nie powinno sprawić większych problemów osobie posługującej się w miarę dobrze językiem polskim. W drugim przypadku copywriting jest etapem procesu artystycznego – aktu tworzenia, czy kreowania. Copywriter jest więc wtedy swego rodzaju artystą. Trzeci przypadek to połączenie wcześniejszych – copywriter treści SEO to sztukmistrz słowa i architekt komunikatu zoptymalizowanego pod SEO w jednym.
Jednym z pojęć podstawowych z zakresu copywritingu w internecie, jest właśnie copywriting SEO. Często copywriting SEO kojarzy się przede wszystkim z tworzeniem tekstów oscylujących wokół trafności – im sprawniej wyszukiwarka odnajdzie frazy pod które tekst jest optymalizowany – tym lepiej. Choć koncentracja piszącego faktycznie skupia się na algorytmach wyszukiwarki, słowach i frazach kluczowych, to stworzenie tekstu wartościowego merytorycznie i wychodzącego naprzeciw potrzebom odbiorców jest tutaj niepodważalnie ważne. Dobre treści SEO to takie, które łączą zoptymalizowanie dla wyszukiwarki z atrakcyjnym i wartościowym materiałem dla odbiorców. Ponadto treści te powinny zawierać linki i być podane w sposób atrakcyjny wizualnie (od grafik, przez podział tekstu i nagłówki, do stosowania np. pogrubień ważnych słów, czy sformułowań).
W pojęcie copywritingu SEO wpisują się teksty o przeróżnej jakości i formie – od wspomnianych wyżej „precli” (z ang. presell page) do wartościowych merytorycznie tekstów eksperckich, opisowych itd., przeznaczonych dla konkretnej grupy odbiorców.
O efektywności copywritingu SEO świadczyć powinna między innymi lepsze pozycja strony. Jest więc narzędziem zarówno informacyjno-promocyjnym, jak i do pozycjonowania.
Copywriting – praca zdalna nie tylko po godzinach
Pierwsze miesiące bieżące roku znacznie podniosły rangę pracy zdalnej. Zarówno pracodawcy, jak
i pracownicy odczuli zapewne jak zdalna forma pracy może być efektywna. To co niektórzy dopiero odkrywają przez pandemiczną rzeczywistość, od dawna było jasne choćby dla copywriterów i ich zleceniodawców. Praca zdalna z zakresu Copywritingu z powodzeniem zastąpić może tradycyjny pełny etat. Oczywiście można traktować ją również jako dodatkową. Wszystko zależy od czasu zainwestowanego w tego typu działalność, doświadczenie oraz idące za nim kontakty. Czynniki te determinują i zlecenia i zarobki.
Copywriting SEO – skąd brać zlecenia i jakich zarobków się spodziewać?
Kwestią podstawową zarówno w temacie zleceń jak i zarobków jest docelowy wymiar pracy i powiązane z nim wzbogacanie doświadczenia i rosnące kompetencje. Początkowo zleceń szukać można na licznych portalach, choćby dla freelancerów (choć te nierzadko pobierają prowizje). Stała współpraca z markami lub udział w dużych projektach jest zwykle wynikiem doświadczeń zdobywanych na przestrzeni miesięcy, czy nawet lat. Pierwsze zlecenia warto potraktować przede wszystkim jako zdobywanie elementarnego doświadczenia, które pozwoli na pewniejsze stawianie kolejnych kroków. Mniej doświadczony copywriter może szukać zleceń na portalach typu olx.pl, czy gumtree.pl, a nawet na Facebooku. Jednakże warto na początku spróbować swoich sił współpracując z lokalnymi agencjami marketingowymi – zdobyte tam doświadczenie może okazać się nie do przecenienia.
Praca dla agencji może mieć też oczywiście charakter zdalny. Gdy nieco już doświadczony adept copywritingu podejmie decyzję o wejściu w branżę „na całość”, może szukać zleceń choćby nawiązując kontakt z przedstawicielem firmy, której stronę obserwuje i ma pomysły na ulepszenie zawartych na niej treści. Warto na takim etapie zdecydować czy chce się założyć własną działalność. Możliwość wystawiania faktur za zlecenia może mieć nieraz decydujące słowo przy wyborze zleceniobiorcy.
Zarobki w branży Copywritingu są bardzo różne. Według informacji na portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków copywriterów wynosi 3900 zł brutto. Jest to jednak średnia kwota zarobków osób zajmujących się copywritingiem w pełnym wymiarze godzin. Z powodu pozornej łatwości pisania tekstów reklamowych, stosunkowo wiele osób próbuje swoich sił w tej branży, podając niejednokrotnie wyceny za napisanie tekstu o długości 1000 znaków ze spacjami liczone w groszach, a to psuje niejako rynek.
Dobry warsztat pracy, jego nieustanne szlifowanie, sprawna redakcja i edycja tekstów, ale też bycie osobą oczytaną, kreatywną, empatyczną, zdyscyplinowaną i elastyczną – to tylko część elementarnych cech, jakimi powinien wykazywać się copywriter.
Branding – dekalog skutecznego budowania marki w Internecie
Pierwsze miesiące bieżącego roku pokazały jak wiele czynności możemy wykonywać zdalnie, zarówno jako autorzy generowanych treści, ale też ich odbiorcy. Internet jest stosunkowo nową, ale jednocześnie niepodważalnie ważną platformą wszelakich, wielokierunkowych działań. Konieczność budowania marki oraz jej świadomości w przestrzeni Internetu wydaje się oczywista. Wielu przedsiębiorców, dla których aktywność w Internecie ogranicza się do posiadania poczty elektronicznej i strony-wizytówki, może czuć wykluczenie i jednoczesny opór przed nieznanym światem brandingu. Czym on w ogóle jest? Po co jest? Czy nawet małe przedsiębiorstwo potrzebuje istnieć w sieci? Takie i wiele innych pytań zaprzątać może głowę stojącego przed pozornie trudnym zadaniem wkroczenia w przestrzeń dającą nieporównywalnie więcej możliwości niż trudności człowieka.
Czym jest branding, marka i jej budowanie?
Marka (ang. brand) to suma czynników wpływających na postrzeganie podmiotu; to jak portret firmy – czyli wszystko to, co myślą o nas inni i jak funkcjonujemy w ich świadomości.
Budowanie marki (ang. branding) natomiast, to proces kreowania tego wizerunku, to system znaków i treści, mający na celu upowszechnienie i utrwalanie wśród odbiorców świadomości marki (ang. brand awarness). Warto tu podkreślić, że każde działanie z zakresu budowania marki to jednoczesne budowanie relacji z klientem-odbiorcą, to interakcja z człowiekiem po drugiej stronie ekranu.
Przede wszystkim zaznaczenia wymaga fakt, że budowanie marki (w tym w przestrzeni Internetu, bo o takiej tu mowa) to proces. I to proces o charakterze długotrwałym i złożonym.
Można by go porównać do hodowli roślin, gdzie istotny jest każdy etap – począwszy od przygotowania gruntu, przez siew, okres kwitnienia, zbiór plonu, na pielęgnacji umożliwiającej kolejny cykl kończąc. Według biblijnej zasady „po owocach ich poznacie”. To co? Do roboty?
Dekalog skutecznego budowania marki w Internecie
Poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces. Chodź.
I Starajmy się stawiać realne, osiągalne cele.
Tak, najlepiej byłoby gdyby efekty naszych starań były widoczne od razu i na wielką skalę… ale to raczej niemożliwe. Pamiętajmy o tym, że rozpoczynamy budowanie. A to proces.
Przykład wartości Re Bena Gesta:
Od samego początku naszym celem było osiąganie wymiernych efektów i mierzalne wzrosty, a także bardzo dobra obsługa klienta i transparentność w ramach współpracy. Przyjmując operat szacunkowy – 100% wzrostu sprzedaży w sklepie internetowym w ciągu 3 miesięcy, a także precyzyjne raport definiujące zakres wykonanej pracy wraz z czasem na nią poświęconym i ewentualnymi kosztami zewnętrznymi. Całość opatrzona rozbudowanym komentarzem.
II Odpowiedz na kluczowe pytania.
By rozpocząć efektywną pracę z efektywnymi wynikami, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, co pozwoli nam lepiej zrozumieć istotę naszego przedsięwzięcia lub uporządkować naszą wiedzę o nim. Warto uświadomić sobie co nas wyróżnia, dlaczego warto skorzystać właśnie z naszych usług? Jaka jest tożsamość i charakter naszej firmy? Kim są jej klienci, kim odbiorcy naszych komunikatów i do kogo komunikaty (wszelkie treści informacyjno-promocyjne) kierujemy? Istotne jest to by odpowiedzieć na pytanie jacy jesteśmy? I jak chcemy, by nas postrzegano?
Przykład wartości Re Ben Gesta:
Warto skorzystać z naszych usług, bo ich efekty są mierzalne wieloma narzędziami, a raporty rzeczowe i transparentne. Skupiamy się od początku na dobrze wykonanej pracy (łac. Re Bena Gesta). Naszym klientami są przede wszystkim małe, średnie i duże firmy, które chcą lepiej poruszać się w Internecie i wykorzystać możliwości sieci. Jesteśmy otwarci, transparentni, zaangażowani i staramy się przekazywać jak najwięcej wartości. Chcemy być postrzegani jako profesjonaliści z otwartymi głowmi.
III Kreowanie i prawda o nas.
Nasze działania powinny być na każdym etapie świadome i zaplanowane, czyli przez nas kreowane. Budowanie renomy, reputacji może wymykać się spod kontroli, jeśli jest prowadzone intuicyjnie, jako improwizacja. Dlatego trzeba trzymać rękę na pulsie. Ale kreowanie nie jest tutaj tożsame z …aktem tworzenia. Pamiętajmy, że przedstawiając naszą działalność, produkt, czy usługę, warto postawić na prawdę (według myśli „Prawda Cię wyzwoli”). Każdy wysłany przez nas komunikat zostanie zweryfikowany, poddany ocenie. Szczerość jest więc konieczna do budowania wiarygodności, a wiarygodność – zaufania – wartości o którą przecież nam chodzi.
Z wiarygodnością, prawdziwością i autentycznością związana jest też kwestia aktualności. Chodzi
o specyficzną czujność, badawczą wręcz obserwację przebiegu procesu budowania marki – każdego z etapów brandingu. Świeżość formy i treści jest na tyle ważna, na ile my chcemy „być na czasie” dla naszych odbiorców. Istotna może się też okazać szczerość przed samym sobą – opatrzone logo z lat 90. ubiegłego wieku, dzielnie spełniało swą funkcję, ale czy nadal to robi? Style i trendy się zmieniają, powinniśmy brać to pod uwagę, niezależnie od tego czy mowa o odświeżeniu wizerunku firmy, czy o budowaniu go od nowa (rebrandingu).
Przykład wartości Re Bena Gesta:
Jesteśmy otwarci, przedstawiając firmę, taką jaka ona jest. Treść podstrony O Nas to przykład tekstu pisanego prosto z serca.
IV Marka czyli kto? A może co? – czyli fundamenty.
Proces budowania marki będzie o wiele bardziej sprawny, jeśli ustalimy co jest obiektem naszych działań, co lub kto ma niejako stanowić naszą markę. Powinniśmy uzależnić składowe budowania marki do tego na czym ją opieramy. Innymi słowy: treści o marce osobistej, czyli opartej na konkretnej postaci (np. założyciela), będą się różnić od marki, którą reprezentuje nie osobowość, a produkt. Tak samo inne cele przyświecać mogą promocji marki firmy, a inne marki organizacji.
Przykład wartości Re Bena Gesta:
Fundamentem marki jest dawanie wartości poprzez edukacje, bogaty feedback oraz proaktywność w realizowanych projektach. Celem jest rozwój projektu, ale również wszystkich ich uczestników, włącznie z wewnętrznymi zespołem, który jest po stronie Klienta.
V Nazwa.
A może tez slogan? Sprawa nie jest łatwa, ale możliwości jest wiele. I wcale nie chodzi tu o np. część nazwiska właściciela z końcówką „-pol”. Choć takich nazw jest wiele, warto postawić na coś bardziej osobliwego. Unikalność jest w cenie, gdyż łatwiej nam zapamiętać oryginalną (ale jednak polską), krótką i najlepiej nawiązującą do charakteru firmy nazwę. Ale jeśli nasza nazwa ma już tradycję i nie chcemy rezygnować z niej na rzecz nowej – warto pomyśleć o towarzyszącym jej sloganie. Powinien on być krótkim, dopełniającym, czy opisującym naszą działalność, lub przyświecające jej idee – zdaniem. Ciekawostką może być tutaj przypomnienie sloganu autorstwa polskiej tekściarki Agnieszki Osieckiej, którym wygrała międzynarodowy konkurs na slogan. Być może niewiele osób pamięta o jaki tekst chodzi i o jaką markę, ale na pewno każdy zna hasło „Coca-cola – to jest to!”. W prostocie siła – czyż nie?
Przykład wartości Re Bena Gesta:
Chcieliśmy, aby nazwa przemawiała sama za siebie… Re Bena Gesta z łaciny oznacza dobrze wykonawszy pracę i to ma nas definiować w sposób jednoznaczny.
VI Identyfikacja wizualna.
Czyli pojęcie obszerne i niezwykle ważne. Nie bez przyczyny socjolodzy używają określenia „kultury obrazkowej (lub ikonograficznej)”, opisując rzeczywistość, w której żyjemy. Bez wątpienia znak graficzny jest jedną z podstawowych rzeczy zapadających w pamięci tak naszej, jak i naszych odbiorców. Na identyfikację wizualną składa się między innymi logo, czyli znak graficzny, z którym ma kojarzyć się nasza firma, czy produkt. Logo powinno być proste
i charakterystyczne, łatwe do zapamiętania – według zasady „po prostocie poznać mistrza”. Kolejnymi składowymi są: logotyp, czyli graficzny zapis pełnej nazwy naszej firmy, kolorystyka (warto prócz kolorowej wersji znaków, przygotować również wariant czarno-biały!), warstwa wizualna strony internetowej, ale też wystrój biura, czy stroje naszych pracowników (to również nasza reprezentacja, którą możemy fotografować i zamieszczać w internecie). Niezwykle ważna w kwestii identyfikacji wizualnej jest spójność wszystkich jej składowych. Pojęcie to zasługuje na osobny podpunkt.
Przykład wartości Re Bena Gesta:
Minimalizm, prostota i profesjonalizm przenikający we wszystkich elementach identyfikacji wizualnej marki.
VII Spójność
Zarówno treści graficznej, jak i słownej. Czyli estetyka; wrażenie, jakie zostawia po sobie wygląd naszych internetowych reprezentacji. Warto pilnować, by każdy materiał, czy to tekstowy, czy graficzny (od loga i projektu strony internetowej, przez kolorystykę, do etykiety produktów, czy ich opakowań) nawiązywał do siebie stylem – tworzył spójny system treści. Innym wymiarem spójności jest jej strona ideowa – jeśli jesteśmy firmą, kreującą się na ekologiczną, wspierającą i dbającą o środowisko naturalne, to warto co najmniej przemyśleć kwestię pakowania naszych produktów w plastikowe torby… Pamiętajmy, że czasem diabeł tkwi w szczegółach.
Przykład wartości Re Bena Gesta:
Staramy się wszystko co robimy związać spójnym przekazem.
VIII Atrakcyjność treści.
Składa się na nią kilka kwestii. Wspomniany wyżej obrazkowy charakter kultury, w której żyjemy, może zainspirować nas do przedstawiania komunikatów tekstowych przy pomocy infografiki. Różnorodne formy prezentacji to kolejna, mająca znaczenie w kwestii atrakcyjności, cecha komunikatu. Atrakcyjny komunikat często też powinien być treściwy i krótki. Pamiętajmy, że przeciętnemu odbiorcy wystarczy około 10 sekund na ocenienie, czy na naszej stronie znajdzie to, czego potrzebuje. Warto pamiętać, że treści atrakcyjne to te posiadające wartość merytoryczną, czyli często obszerniejsze opisy – nic prostszego – załóżmy bloga. Podsumowując punkt 8. – ma być ładnie i przejrzyście, jasno i na temat. W punkt.
Przykład wartości Re Bena Gesta:
Od początku staramy się rzetelnie przekazywać wiedzę za pomocą przede wszystkim bloga oraz Facebooka.
IX Aktywna obecność w Internecie.
Nasze meritum. Nie wystarczy po prostu mieć stronę internetową, czy profil na portalu społecznościowym. Konieczna jest aktywność. Każda nasza aktywność w internecie to interakcja z odbiorcą/klientem, cegiełka w realnym budowaniu marki. Standardem powinna być aktywność w social mediach (Facebooku, Instagramie, czy Twitterze), poszerzana stopniowo np. o akcje promocyjne, gratisy, czy okresy próbne. W miarę możliwości, każda wystawiona przez klienta opinia, nie powinna pozostać bez naszej odpowiedzi, lub przynajmniej reakcji. Warto też pamiętać o innych formach komunikacji ze społecznością, takich jak udzielanie się na forach dyskusyjnych, czy wypowiedzi na eksperckich stronach branżowych. Ogromne możliwości promocji dają też reklamy internetowe, umożliwiające szybkie dotarcie do określonej grupy docelowej, linki sponsorowane, czy pozycjonowanie strony. Każda z wymienionych form stanowi temat, zasługujący na osobny artykuł.
Przykład wartości Re Bena Gesta:
Tutaj moglibyśmy się poprawić i przekazywać jeszcze więcej wartości przez częstszą obecność w social media, stories, live’y, a także większą ilość wpisów na blog.
X Unikalność i oryginalność.
Mnogość i dostępność wszelakich treści może być nieco przytłaczająca. Warto brać pod uwagę, wymagające tak odwagi, jak kreatywności, rozwiązania niestandardowe. Innymi słowy warto dodać szczyptę szaleństwa i charakteru do naszych działań brandingowych. A przynajmniej warto próbować i zawsze nastawiać się na rozwój – być otwartym na różne rozwiązania (ale też na ich konsekwencje). Przykładem może tutaj być wykorzystanie specyficznego humoru w budowaniu marki przez Zakład Pogrzebowy AS Bytom – firmę lokalną,
a znaną w całym kraju.
Przykład wartości Re Bena Gesta:
Wiele z rzeczy, które stanowią wartość firmy jest nietypowych. Nazwa pochodząca z łaciny, proste czarno-białe logo, ściana z zasadami w biurze czy specyficzny układ strony internetowej.
Pamiętaj jednak – nie wszystko na raz!
Przedstawiony powyżej dekalog, można by rozbudowywać niemal bez końca. Dziwić może jego uniwersalność – przecież większość poruszonych kwestii, dotyczy funkcjonowania zarówno w przestrzeni internetu, jak i tej „realnej”. Otóż to. Te zasady są uniwersalne, a przynajmniej bardziej uniwersalne niż mogłoby się wydawać. Nasza rzeczywistość jest jedna – czy mówimy o działaniach online, czy nie – mówimy cały czas o naszej rzeczywistości, w której funkcjonujemy, rozwijamy się, istniejemy.
Cały czas należy pamiętać, że nie ze wszystkim musimy zostać sami. Możemy przecież skorzystać
z fachowej pomocy w efektownym budowaniu marki w internecie – przestrzeni rozwoju, kariery i sukcesu.
Jak zwiększyć konwersje w sklepie internetowym? 6 sprawdzonych metod!
Rynek e-commerce rośnie z roku na rok. Jeszcze w 2018 suma sprzedaży w sklepach internetowych na całym świecie wynosiła półtora miliarda dolarów. To gigantyczna liczba, która może robić wrażenie. W Polsce natomiast wartość rocznej sprzedaży szacowana była jeszcze niedawno na 40 miliardów złotych. W 2020 roku ma on wzrosnąć do 70 miliardów złotych. Ten potencjał pragną wykorzystać wszyscy, którzy posiadają sklepy internetowe, a jedną z dróg do osiągnięcia sukcesu jest… optymalizacja konwersji związanej ze sprzedażą, czyli najprościej mówiąc podniesienie liczby sprzedaży przy zachowaniu tej samej liczby użytkowników. Wartość konwersji może przybierać różne formy, jednak dla sklepów internetowych najważniejszą jest stosunek odwiedzin do ilości sprzedaży. Dowiedz się więcej o tym, co to jest konwersja.
I tym tematem zajmiemy się w tym wpisie.
Po pierwsze – analiza sklepu internetowego
Marketingowcy posiadają dzisiaj coraz więcej danych, dzięki, którym mogą analizować ruch kierowany do sklepu internetowego. Podstawą działań nadal pozostaje jednak niezawodny Google Analitycs oraz Google Search Console, które dostarczają najbardziej aktualnych danych dotyczących witryny. Oprócz tego sprawdza się szybkość ładowania sklepu przy użyciu narzędzia GTMetrix. Pomimo tych możliwości stosunkowo niewiele firm wykorzystuje analitykę internetową w wystarczającym stopniu i nie zastanawia się nad tym, czy potencjał nie jest ukryty w niewykorzystanych funkcjonalnościach strony. Niektórzy nie zwracają uwagi na czynniki tak podstawowe, jak konwersja sprzedaży, statystyki zakupów czy współczynnik odrzuceń. Bez takiej analizy za niemożliwe należy uznać podniesienie konwersji w miejscu, takim jak sklep internetowy.
Warto zwrócić uwagę na niski czas ładowania sklepu morele.net przy tak dużej ilości produktów.
Po drugie – świadomość, że konwersje można zwiększyć
Każdy, kto posiada sklep internetowy, ma jeden cel – zwiększyć sprzedaż. Jest to jak najbardziej możliwe, o ile tylko zdamy sobie sprawę z ilości czynników, które wpływ mają na końcowy rezultat. Jest ich naprawdę wiele. Podstawowym, a zarazem bardzo szerokim obszarem, nad którym należy się zastanowić, jest użyteczność i funkcjonalność sklepu internetowego. Bardzo często to w tym miejscu znajduje się niewykorzystany potencjał. Warto to sprawdzić, bo zdarza się, że strona główna czy podstrona produktu skutecznie uniemożliwia wzrost konwersji przez swoją nieatrakcyjność.
Przykład wzrostu sprzedaży w jednym z prowadzonych przez nas sklepów po wdrożeniu audytu i uruchomieniu kampanii Facebook ADS.
Po trzecie – jaki jest cel konwersji?
Ustalenie celu konwersji jest absolutnie kluczowe, w kontekście obrania prawidłowej drogi rozwoju. Bez określonego celu nie będziemy wiedzieli dokąd zmierzać. Natomiast jeśli wiemy, że sklep notuje dużo odwiedzin, jednak nie do końca przekłada się to na ilość sprzedaży, to powinniśmy przede wszystkim prześledzić podstronę produktu, koszyk i jego funkcjonalności, oraz sprawdzić ścieżkę zakupową klienta i nawigację na stronie. Użytkownicy bardzo szybko opuszczają bowiem sklep, jeśli nie są w stanie sprawnie znaleźć szukanych produktów. Paradoksalnie, układ elementów na podstronie koszyka odgrywa bardzo istotną rolę w procesie zakupowym.
Sam wygląd podstrony produktu musi być prosty i szybki, a przycisk „dodaj do koszyka” powinien być bardzo dobrze widoczny. Oprócz tego warto zadbać o umieszczenie ikon zachęcających do zakupu, które w prosty sposób zachęcą do wykonania akcji. Co warte podkreślenia – konieczność rejestracji jest jednym z czynników, który skutecznie odstrasza użytkowników od dokonywania zakupów.
Po czwarte – atrakcyjne opisy, zdjęcia i filmy
Tak, ma to bardzo duży wpływ na to czy użytkownik dokona zakupu. Produkty i informacje powinny być przedstawione w atrakcyjny sposób, aby klient, który trafia do sklepu, doskonale wiedział, co kupuje. Konwersja w sklepie internetowym zależy zatem w dużej mierze od tego czy posiadamy dobrej jakości obrazy i zdjęcia przedstawiające konkretne produkty. Warto zatem zadbać o jakość zdjęć i filmów – to bowiem aspekty, które zdecydowanie mogą przekonać potencjalnego kupującego do zakupu.
Po piąte – darmowa wysyłka i wiele możliwości płatności
Droga wysyłka jest jednym z podstawowych zabójców konwersji, dlatego warto byłoby podwyższyć cenę za produkt i ustawić darmową wysyłkę. Wpływa to pozytywnie na odczucia użytkownika. Każdy z nas lubi dostawać coś za darmo. Bardzo często zdarza się, że potencjalny kupujący porzuca koszyk ze względu na duże koszty dostawy. Jednocześnie warto zadbać o to, aby mógł on skorzystać z wielu możliwości płatności. O tym powinniśmy, poinformować umieszczając ikony rozwiązań płatniczych w widocznych miejscach. Dobrym przykładem dbałości o te szczegóły jest sklep internetowy x-kom.pl
Po szóste – sprawny kontakt w sklepie internetowym
Istotnym jest umieszczenie w widocznym miejscu wszelkich danych kontaktowych, czyli adresu, numeru telefonu. Oprócz tego warto rozważyć dodanie czatu do sklepu (np. od Callpage), który również może mieć pozytywny wpływ na współczynnik konwersji. Jest to szczególnie ważne w małych i mniej znanych sklepach internetowych. Użytkownicy dzisiaj chcą uzyskać bardzo szybko odpowiedź na swoje zapytanie. Jeśli konkurencja da taką informacje przed nami to możemy się spodziewać, że klient zakupi towar właśnie u nich.
Podsumowując – droga być może długa, ale warta wysiłku!
Podniesienie poziomu konwersji w sklepie internetowym to zadanie wymagające zebrania kilkunastu czynników w całość i wyciągnięcia wniosków z przeprowadzonej analizy. Podniesienie konwersji nie jest proste, jednak nie niemożliwe. Wymaga skorzystania z rozmaitych narzędzi i uformowania wniosków. W tym celu warto zdecydować się na audyt sklepu internetowego, który może odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących sklepu i być dobrym punktem wyjścia do dalszych działań. Jednocześnie warto pamiętać, że wszystkie kroki podejmowane w obrębie rozwoju sklepu internetowego muszą mieć charakter długofalowy i może okazać się, że w długim horyzoncie analityka, optymalizacja konwersji czy poprawa strony pod kątem UX będzie najmniejszą, a zarazem najbardziej efektywną inwestycją.
ASBIRO Camp 2020
I właśnie tym różni się cała organizacja ASBiRO i jej członkowie od całej reszty mainstreamowego systemu edukacji. W tym tkwi również bez wątpienia jej siła.
Poczynania ASBiRO śledziliśmy od dłuższego czasu, ze względu na dokonania i doświadczenie członków organizacji, wykładowców i wszystkich osób zaangażowanych w jej życie. Preludium do tego jaką wartość może wnieść uczestnictwo w Biznes Campie stanowiły liczne materiały video dostępne na YouTube.
Wiedza branżowa i nie tylko
Sam Biznes Camp skupiał się wokół dzielenia się wiedzą z wielu obszarów biznesu – zarządzania, inwestycji, marketingu, skalowania, zatrudniania i szeroko pojętej organizacji. W ramach codziennych wykładów, trwających od 1,5 do 2 godzin praktycy przekazywali wiedzę z obszarów, w których posiadali doświadczenie. Wykłady stały na najwyższym poziomie, zarówno pod kątem prezentacji, merytoryki, jak i samej wartości przekazywanej wiedzy. Wykładały osoby, o których śmiało można powiedzieć, że z niejednego pieca chleb jadły.
Bardzo pouczające i wartościowe były historie z życia wzięte, przykłady i doświadczenia. Bez wątpienia dodawało to unikalności każdemu wystąpieniu. Nie da się ukryć, że życiowe case study to bez wątpienia najlepsze źródło wiedzy.
Dużym plusem – patrząc przez pryzmat zadań realizowanych przez naszą agencje – były wystąpienia ekspertów z branży marketingu. Wykłady traktujące o SEO, analityce i brandingu były wartościowym zastrzykiem wiedzy i kolejnym bodźcem od tego, aby się rozwijać i wykorzystywać nowe rozwiązania.
Modele i systemy biznesowe w dużej ilości
Oprócz doświadczeń i wiedzy branżowej, prelegenci przedstawiali również wiele narzędzi i systemów, które pozwalają poukładać i usprawnić firmę. Wiele z nich to skuteczne rozwiązania, które w wielu organizacjach pozwalają przenieść działania na znacznie wyższy poziom. Na jednym z wykładów okazało się nawet, że zastosowanie najprostszego Excella może okazać się imponujące. Wystarczy wiedzieć, w jaki sposób to zrobić.
Networking wszędzie i zawsze, ale… niemęcząco
Nie da się ukryć, że największą wartością całego Campu byli ludzie. Wszyscy wyjątkowi i unikatowi na swój sposób. Wszyscy posiadający bogate doświadczenia w różnych gałęziach biznesu. Oczytani, świadomi i otwarci na nowe.
Wiele wartościowej wiedzy zyskać można było w najprostszych, codziennych rozmowach przy śniadaniu czy obiedzie. Doświadczenia przekazywane bezpośrednio mają nieocenioną wartość. Znacznie skracają czas potrzebny na dojście do prawidłowego rozwiązania danego problemu, ze względu na to, że bazują na sprawdzonych metodach.
Wartość – słowo klucz
Każda minuta spędzana w tak doborowym towarzystwie może być uznawana za niezwykle wartościową. Dużo cennej wiedzy, doświadczeń i pozytywnej energii to szereg możliwości do wejścia na wyższym poziom w stosunkowo krótkim czasie.
Reklama na Facebooku dla lokalnych biznesów – 5 porad
Reklama na Facebook – jak zacząć?
Zazwyczaj początek przygody z facebookowymi reklamami to wielki, charakterystyczny przycisk „Promuj post”. Nie jest to jednak optymalne rozwiązanie. Nie jest jednak również kardynalnym błędem. Ot, jest i można go wykorzystać dobrze. Dobrze – nie najlepiej jednak jak się da.
Spowodowane jest to przede wszystkim ograniczonymi możliwościami konfiguracji reklamy i brakiem kontroli nad tym, gdzie Twoja reklama będzie się wyświetlać w najbliższym czasie. Jednocześnie najlepiej sprawdza się on w przypadku ciekawej, chwytliwej, łapiącej za serce reklamy. A jak jest z tworzeniem postów sponsorowanych to większość z nas wie – klik klik, zdjęcie, dodaj link do strony i czekaj na reakcje.
To jednak spore ograniczenie biorąc pod uwagę podstawowe założenie – zasięg lokalny.
Czy to oznacza, żeby nie korzystać z postów sponsorowanych? Nie do końca. Jest to również forma promocji – tyle tylko, że Facebook daje znacznie lepsze możliwości. Możliwości, które dostępne są po wejściu w menu Menedżera Reklam.
Zacznijmy od formatów. Menedżer reklam umożliwia tworzenie filmów, animacji i innych formatów, takich jak kolekcja czy karuzela. Pozwala zaciekawić potencjalnego użytkownika już samym formatem, a co dopiero, gdy sensownie wzbogaci się go o kreacje reklamowe.
Jak wygląda sensowna kreacja reklamowa na Facebook?
Musi być ona przede wszystkim dostosowana do grupy docelowej, przemyślana pod kątem tego co chcemy pokazać i w jaki sposób. Banner reklamowy nie jest tu najlepszym rozwiązaniem – oczywiście, banner bannerowi nie jest równy i nawet w tym formacie można stworzyć coś interesującego, aczkolwiek to jeszcze nie determinuje wysokiej konwersji. Konwersja to zazwyczaj stosunek pomiędzy liczbą oglądających, a tych wykonujących akcje.
Drugi aspekt to interesujący przekaz, który sprawia, że chce się ją oglądać. Szacuje się, że każdego dnia oglądamy od kilkuset do kilku tysięcy reklam… dlaczego więc mielibyśmy wybrać właśnie tą?
Postaw na przykład na krótki film z tworzenia najbardziej brawurowej fryzury, jeśli prowadzisz salon fryzjerski. Albo pokaż jak ktoś zajada się Twoim najlepszym burgerem, jeśli prowadzisz restaurację. Możesz też stworzyć pokaz slajdów z tworzenia niebanalnej kuchni lub łazienki, jeśli zajmujesz się wykończeniem wnętrz. Droga wolna.
Szukaj kreatywnego przekazu, który będzie stymulatorem emocji. Tylko tak porwiesz serca.
Menedżer reklam – jak go opanować?
Podstawowym powodem, dla którego powinieneś chociaż w podstawowym stopniu zaznajomić się z Menedżerem Reklam są możliwości. Przy założeniu, że większość niewielkich biznesów na reklamę może przeznaczyć jedynie kilkaset złotych pozwala on optymalizować budżet i co najważniejsze – wybrać cel!
Cel to aspekt, który odróżnia post sponsorowany od kampanii w Menedżerze Reklam.
Na Facebooku możemy wybierać spośród, takich celów jak:
Rozpoznawalność:
Rozpoznawalność marki
Zasięg
Rozważanie zakupu:
Ruch
Instalacje aplikacji
Aktywność
Wyświetlenia filmu
Wiadomości
Pozyskiwanie kontaktów
Konwersja:
Konwersje
Sprzedaż katalogu
Wizyty w firmie
W zależności od jego określenia zmieniają się koszty kampanii reklamowej. Skupimy się przede wszystkim na dwóch celach: Zasięgu i Rozpoznawalności Marki. To bowiem aspekty, które dla małego biznesu są w większości przypadków najważniejsze – wysłanie w eter informacji o swoim istnieniu. Co również ważne – koszty w przypadku tego celu są znacznie mniejsze, niż chociażby w celu: Konwersja, która nastawiona jest na wykonanie akcji (np. przejście na stronę).
Po wybraniu celu mamy jeszcze do określenia grupę docelową (tzw. zestaw reklam) oraz stworzenie samej reklamy.
Dlaczego wybór grupy docelowej jest ważny?
Chodzi przede wszystkim o efektywność. Nawet najlepsza, najbardziej ekstrawagancka, rzucająca się w oczy i święcąca reklama nie da oczekiwanego efektu jeśli zaadresujemy ją do nieodpowiednich ludzi.
To tak jakby wysyłać reklamę salonu kosmetycznego do mężczyzn.
Oczywiście – część mężczyzn korzysta z usług salonów, chociażby po to, aby zadbać o stopy, jednak statystyki są nieubłagane i mówią, że 90% klientów to tak naprawdę klientki.
W jaki sposób targetować reklamy?
Istnieją 4 podstawowe sposoby na dotarcie do potencjalnych klientów: lokalizacja, cechy socjodemograficzne, zainteresowania i zachowania.
Dla lokalnych biznesów najważniejszym będzie oczywiście lokalizacja, jednak pochylimy się bardziej nad każdym z wyszczególnionych sposobów.
LOKALIZACJA
Facebook to takie narzędzie, które pozwala nam targetować niemal w punktu. Jeśli mamy więc siłownię w Warszawie to jesteśmy w stanie skierować reklamę do osób będących w jej zasięgu w promilu 20, 50, czy 70km. To doskonałe rozwiązanie dla każdego lokalnego biznesu.
SOCJODEMOGRAFIA
Socjodemografia pozwala połączyć cechy lokalizacji z działaniami podejmowanymi w życiu. Chodzi tutaj na przykład o młode pary, które spodziewają się dziecka, czy osoby dopiero po przeprowadzce. W tej formie możemy wybierać spośród kategorii, takich jak:
Związek (np. po ślubie)
Wykształcenie (np. wyższe, pedagogiczne)
Praca (np. trener)
Przynależność etniczna (np. mniejszość narodowa)
Pokolenie (np. millenialsi)
Rodzice (np. niemowlaków)
Wydarzenia (np. przeprowadzka)
ZAINTERESOWANIA
To również skuteczna forma docierania do potencjalnych klientów. W tym aspekcie możemy poszukać osób, które np. interesuje kulturystyka, fitness, zdrowy tryb życia i skierować ich do lokalnej siłowni w Warszawie.
Mamy do wyboru ponadto:
Hobby i zainteresowania (np. spadochroniarstwo)
Jedzenie i napoje (np. Coca-Cola)
Moda (np. koszule męskie)
Rozrywka (np. literatura)
Sport (np. koszykówka)
Zdrowie (np. dietetyka)
ZACHOWANIA
To ostatni sposób na targetowanie reklam. Chodzi tutaj o zachowania, które wskazują użytkownicy, takie jak przeprowadzka, ślub, czy powrót do pracy.
W którym miejscu będą się wyświetlały reklamy na Facebook?
To zależy od Ciebie i miejsca, które wybierzesz. Pamiętaj, że różne miejsca mają różne stawki za akcje (np. kliknięcie).
Reklama na Facebook wyświetla się między innymi w:
aktualnościach na komputerze,
w aktualnościach w telefonie,
w prawej kolumnie Facebooka.
Największą popularnością cieszą się oczywiście reklamy w News Feedzie, czyli aktualnościach. Mają one również największe stawki za klik ze względu na to, że najlepiej konwertują.
Reklama Na Facebook może być również umieszczana w prawej kolumnie serwisu. To miejsce, które gorzej konwertuje od aktualności. Jest jednocześnie tańsze. Aby konwertowało wymaga stworzenia ciekawej reklamy, która będzie zwracać uwagę.
Wyjaśnienie.Konwersja to sławetna wartość, o której po nocach śnią wszyscy marketerzy. Określa ona stosunek np. wyświetleń reklamy do kliknięć i determinuje rentowność działań.
Jak zebrać wszystkie te informacje w całość?
Pełna moc Facebooka może być wykorzystana wyłącznie dzięki połączeniu wszystkich zawartych powyżej aspektów.
Jedną ze składowych sukcesu niewymienionych powyżej jest doświadczenie, które w większości przypadków wymaga wypuszczenia na świat wielu kampanii, aby wiedzieć co najlepiej działa w danej branży.
My to doświadczenie posiadamy, dlatego zachęcamy do kontaktu. Chętnie doradzimy, co możesz zrobić lepiej.
Jak zainteresować odbiorcę? Wywołaj zaangażowanie!
Teksas. Lata 80’.
„Przed laty szkoliłem ludzi w centrum telemarketingu, zajmującym się sprzedażą ubezpieczeń przez telefon. Nasza główna trudność polegała na tym, ze przez telefon nie można było transakcji sfinalizować, czyli dokonać faktycznej sprzedaży polisy. Mogliśmy jedynie klienta zapisać i umówić się z nim w naszym biurze znajdującym się najbliżej jego miejsca zamieszkania. Problem w tym, że umówieni ludzie często nie przychodzili na takie spotkania.
Skłoniło mnie to do zmiany taktyki przy szkoleniu następnej grupy sprzedawców. Mieli oni postępować tak samo jak dotąd, z jedną zmianą –po potwierdzeniu terminu spotkania zadawali klientom jeszcze jedno pytanie: „A proszę mi powiedzieć, co właściwie skłoniło pana/panią do zakupu ubezpieczeń w naszej firmie?”. Początkowo chodziło mi o zebranie dodatkowych informacji o klientach, ale okazało się, że ma umówione spotkania przychodziło, aż o 19% więcej klientów nowych sprzedawców, a dołączenie tego pytania do standardowej prezentacji nawet w wykonaniu sprzedawców prowadziło do dziesięcioprocentowego wzrostu sprzedaży.”
(Robert B. Cialdini „Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka.”)
A zatem… wywołajmy zaangażowanie!
Ile razy w swoim życiu zdarzyło Ci się złożyć deklaracje, z której nie wypadało się wycofać, nawet pomimo braku widocznych korzyści?
W trakcie przeprowadzania długiej rozmowy telefonicznej z operatorem sieci, lub wyrażeniu śmiałej deklaracji o potrzebie pożyczki w punkcie bankowym, sami przekonujemy siebie o tym, że warto skorzystać z danej oferty. Zaangażowanie w rozmowę i poświęcenie swojego czasu mocno oddziałują na nasz proces myślowy. Konsultant wyłącznie podsyca nasze pragnienia, kierując rozmowę na odpowiednie tory.
Prawdziwa decyzja czy prawdziwa pomyłka?
Wywołanie zaangażowania to jedna z najbardziej skutecznych metod negocjacyjnych, z których istnienia nie zdajemy sobie często sprawy. Każde dodatkowe zdanie wypowiedziane w trakcie rozmowy ze sprzedawcą, przybliża go do podpisania z nami umowy, sprzedania produktu lub usługi. Im więcej swoich sił poświęcimy bowiem na realizacje danego przedsięwzięcia, im więcej włożymy zaangażowania, tym pozytywniej jesteśmy do niego nastawieni. Oceniamy je dobrze i widzimy potencjał. Podświadomie nastawiamy się na odniesienie realnych korzyści.
Kłopotliwa konsekwencja
Zgodność i konsekwencja to cechy wysoko cenione w naszej kulturze. W większości przypadków wiążą się one z harmonią i porządkiem. Konsekwencja leży w naszym interesie, dlatego tak wiele decyzji podejmujemy na bazie wcześniejszych ustaleń. Nawyk automatycznego postępowania może być katastrofalny w skutkach. Ma jednak swoje uroki. Przede wszystkim, dzięki raz podjętej decyzji możemy pozwolić sobie na luksus życia w jej oparach, bez konieczności ciągłego zamartwiania się i zastanawiania nad wyborem drogi swoich działań. Tym samym unikamy wielu dywagacji związanych z rozważaniem kolejnych „za” i „przeciw”. To prosta, skuteczna i efektywna metoda. Podejmujemy decyzje na bazie wcześniejszych ustaleń, uruchamiając umysłową taśmę konsekwencji. W ten sposób skutecznie unikamy konieczności myślenia nad podjęciem decyzji w myśl zasady sir Joshua Reynoldsa, która głosi, że „nie ma takiego poświęcenia, na jakie człowiek się nie zdobędzie, by tylko uniknąć wyczerpującego wysiłku myślenia.”
Jak wykorzystać ją w działaniach marketingowych?
Przede wszystkim warto skorzystać z innowacyjnych możliwości, jakie daje Pixel Facebooka. Jego instalacja na stronie pozwala śledzić ruchy odwiedzających użytkowników i projektować reklamy dostosowane do oczekiwań, umiejscawiając je w miejscach w sieci odwiedzanych przez użytkownika – np. branżowych stronach internetowych czy facebookowej tablicy. Wykorzystując ten mechanizm możemy w prosty sposób odwoływać się do zaangażowania i konsekwencji odwiedzającego stronę.
Wyświetlając kolejny raz reklamę będziemy przypominać użytkownikowi, że był już na naszej stronie, obserwował nasz produkt i zachęcamy go do tego, aby dokonał tego po raz kolejny. Szacuje się, że aby użytkownik zdecydował się nabyć produkt musi on widzieć reklamę od 4 do 6 razy. Wielokrotne oglądanie reklamy wywołuje u niego świadomość podjęcia dobrej, przemyślanej decyzji. To powód, dla którego warto zainwestować w przemyślaną kampanię reklamową.
Tych mechanizmów powinniśmy poszukiwać we własnych działaniach.
Jak zatem połączyć zaangażowanie z konsekwencją i stworzyć chwytliwy format reklamowy?
To proste. Tworzyć dobre reklamy! A nie, to jednak nie takie proste. Wymaga to poznania odbiorcy, jego pragnień, motywacji, sposobu działań. Im więcej danych mamy, tym łatwiej nam dostosować formę i format do potencjalnego nabywcy.
Informacje te pozwalają stworzyć podwaliny pod angażującą reklamę. Co rozumiemy przez hasło angażującą? To formuła, która zachęca, a niekiedy zmusza do pochylenia się nad jej istotą. Przykładem może być tutaj rebus, ciekawe pytanie, krótka dywagacja czy zszokowanie. Słowem – skrajne emocje, które odcisną piętno na naszej relacji z przedmiotem lub marką, tworząc w ten sposób więź.
To jak w związku, gdzie zaangażowanie partnera definiowane jest bardzo często właśnie przez te emocjonalne momenty – szalony wypad po zmroku w góry, kolacje na pomoście jeziora czy duży bukiet kwiatów wręczany znienacka o poranku.
Co wchodzi w skład nowoczesnego SEO?
Mając na myśli nowoczesne formy promocji strony internetowej nie myślimy już wyłącznie o walce o topowe pozycje wyszukiwarce. Dzieje się to z bardzo prostego powodu – często nawet pierwsza pozycja nie daje takich rezultatów jak usługi wchodzące w skład nowoczesnego SEO.
Mowa tutaj przede wszystkim o marketingu treści (ang. content marketing), oraz elementami UX, będącymi optymalizacją odczuć związanych z odbiorem strony w Google, a także buzz marketingu czy reklam w modelu CPC (Cost Per Clic).
Dopiero synergia wszystkich wymienionych elementów pozwala w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje reklama w Internecie. Co równie istotne – tak szeroki zakres usług pozwala również efektywnie zarządzać budżetem w horyzoncie długofalowym. Pozwala w niemal dowolnym momencie skierować swoje działania na inny obszar, który może przynieść korzystniejsze rezultaty.
To nieocenione w świecie Internetu, który zmienia się z każdym dniem.
Dzisiaj powoli nadchodzi zmierzch agencji, które chcą wyłącznie osiągać topowe pozycje, nie koncentrując się tak bardzo na pozyskiwaniu ruchu. Model za efekt odchodzi do lamusa również ze względu na to, że brak synergii może obniżać konwersje, chociażby ze względu na brak koncentracji na działaniach związanych z UX.
Usługi wchodzące w skład nowoczesnego SEO:
User Experience, a SEO
To optymalizacja odczuć związanych z odbiorem strony w Google. Naszym celem w tym obszarze będzie zdefiniowanie strony w wynikach wyszukiwania, poprzez ustawienie odpowiedniego tytułu lub opisu, którego wynik otrzymuje użytkownik, oraz zbadanie czy miejsce docelowe jest tym, które faktycznie najbardziej optymalnie odpowiada potrzebom użytkowników.
Dlaczego User Experience jest ważne?
Odpowiednia optymalizacja strony pod roboty indeksujące oraz użytkowników zwiększa znacznie szansę na konwersje (czyli wykonanie akcji) na naszej stronie.
Public Relations
To działania związane ze świadomym budowaniem marki poprzez przygotowywanie notek prasowych, lub pozyskiwanie linków dzięki relacjom biznesowym z dziennikarzami lub właścicielami stron internetowych.
Dlaczego Public Relations jest ważne?
Strategicznie umieszczona notka prasowa może okazać się bardzo dobrym źródłem ruchu. Jej koszty pozyskania mogą być jednocześnie niewielkie – często możliwe jest nawiązanie współpracy w formie barterowej.
Analityka
Polega na stałym monitoringu strony internetowej i interpretacji dostępnych na jej temat danych oraz konkurencji. Analiza obejmuje również dane grupy użytkowników angażujących się w tworzoną przez nas treść, a także przepływy użytkowników między podstronami, wraz z badaniem zachowań robotów indeksujących.
Dlaczego analityka jest ważna?
Skuteczna analityka w SEO jest tak naprawdę kluczem do sukcesu. Wyciąganie wniosków z wykonanych już działań stanowi podwaliny dla efektywnego zarządzania stroną – pozwala obniżać możliwość porażki, a także daje odpowiedz czy aktualne działania marketingowe są efektywne.
Marketing Automation
To szereg działań, w którym wykorzystujemy odpowiednie oprogramowanie i narzędzia, mające na celu ułatwienie prowadzenia kampanii, kontaktów z klientem i analizy danych. Pozwalają nam one na tworzenie spersonalizowanych treści czy ofert, dostosowanych do aktualnych oczekiwań użytkowników naszej strony?
Dlaczego Marketing Automation jest ważne?
Możliwość dostosowania działań do oczekiwań użytkowników tworzy otwarty korytarz do pozyskiwania ruchu i konwersji na stronie internetowej. Pozwala to stworzyć więź z użytkownikiem, który np. chętniej będzie udostępniał tworzone przez nas treści.
CPC (Cost Per Click)
Połączenie działań płatnych z SEO pozwala min. zająć większą powierzchnię w wynikach wyszukiwania i przejąć większą ilość zapytań dla danego słowa kluczowego.
Dlaczego CPC jest ważne?
W wielu przypadkach uruchomienie kampanii płatnej umożliwia pozyskanie pierwszych klientów. Ciekawy content i dobrze zoptymalizowana strona pozwalają stworzyć więź i przekonać klienta do akcji w horyzoncie długofalowym.
Social Media – Marketing Społecznościowy
Połączenie tych działań może sprawić, że przygotowywane treści będą udostępniane w kanałach mediów społecznościowych. To z kolei znacznie zwiększa szansę na ich wyświetlenie, a co za tym idzie sprawdzenie oferty na stronie internetowej. Dowiedz się, w jaki sposób działamy w social media.
Dlaczego Social Media są ważne?
Pozwala to w stosunkowo prosty sposób zwiększyć zasięg publikowanych artykułów, jednocześnie umożliwiając sprawdzanie zachowań również w serwisie społecznościowym.
Content Marketing w SEO
Działania zawierające w sobie promowanie treści – grafik, video i audio, których najważniejszym celem jest pokazanie funkcjonowania marki, jej wartości i zakresu usług. Stworzenie rzetelnych, a jednocześnie ciekawych materiałów może umożliwić zajęcie nawet całej strony wyników wyszukiwania na daną frazę.
Dlaczego Content Marketing jest ważny?
Idąc za trendami warto powtórzyć hasło „Content is King”. Wartościowe treści zawsze się obronią – zarówno w oczach użytkowników, jak i robotów indeksujących strony. Aktualnie nie istnieją efektywne działania SEO bez przekazywania wartości użytkownikom.
Remarketing, a jego wpływ na SEO
To działania niebezpośrednio wpływające na zwiększenie widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania. Zgodnie z założeniem, że aby klient zdecydował się np. na naszą usługę musi widzieć nasze logo, reklamę, broszurę od 4 do 6 razy, remarketing jest istotnym elementem promocji. Pozwala skutecznie zapaść w pamięć klienta.
Dlaczego remarketing jest ważny?
Skierowanie innego formatu reklamy do użytkownika, który już wcześniej naszą reklamę widział znacznie zwiększa szansę na konwersje. Co do zasady – każdy kolejny raz ją zwiększa, stąd remarketing, jako format kampanii reklamowej jest tak istotny.
Buzz Marketing
Marketing szeptany (ang. buzz marketing) to kolejny sposób na promocję strony. Dzięki wykorzystaniu narzędzi, takich jak Brand24 czy SentiOne mamy możliwość promocji strony w miejscach, gdzie potencjalni klienci szukają naszych usług.
Dlaczego Buzz Marketing jest ważny?
Koszty Buzz Marketingu są stosunkowo niewielkie, a działania te mogą znacznie przyczynić się do efektywnej promocji strony w Internecie – linkując min. z tematycznych for do interesującej nas strony.
PODSUMOWANIE
Powyższe definicje, wraz z krótkimi wyjaśnieniami mają na celu pokazać, że nowoczesne SEO to już nie tylko optymalizacja strony czy pozyskiwania linków, ale także wiele innych działań, które mają bezpośredni wpływ na promocję strony, zarówno w Google, jak i w mediach społecznościowych.
Synergia powyższych działań jest jedyną rozsądną drogą dla promocji strony w Internecie.
Content Marketing… dlaczego jest tak efektywny?
W następstwie ostatnich aktualizacji wyszukiwarki Google – Pingwina i Pandy, marketing w Internecie zmienił się diametralnie. Algorytmy zaczęły promować niemal wyłącznie merytoryczne wpisy, zwracając uwagę na przekaz i możliwości, które idą za publikacjami. Nastąpiło odejście od klasycznych metod, dotąd związanych z SEO, opartych na pozyskiwaniu wielu linków ze stron w formule pressel pages, czy umieszczaniu krótkich, naładowanych frazami tekstów na stronach internetowych czy popularnych katalogach.
Nastąpił znaczny zwrot w stronę jakości, którą daje szeroko pojęty Content Marketing.
Content Marketing to w najprostszej formie marketing treści, który skoncentrowany jest wokół przygotowywania i tworzenia merytorycznych wpisów i udostępniania ich w różnych kanałach. Słowem kluczem w tym przypadku jest jakość, która prowadzić ma do udostępniania treści przez odbiorców i portale informacyjne pośredniczące w przekazie informacji.
To czas, w którym liczy się to, jaką wartość przekazuje się innym za pomocą materiałów znajdujących się na stronie internetowej.
Im więcej dajesz, tym więcej możesz zyskać.
Czym dokładnie jest Content Marketing?
Content Marketing to strategia, która polega na budowaniu relacji z odbiorcą za pomocą wartościowych treści, ujętych w formie prostych do chłonięcia artykułów i publikacji, zawierających przemyślane grafiki, infografiki i treści video. Najważniejszym celem działań jest dotarcie do potencjalnie zainteresowanego odbiorcy, którego do interakcji przekonać ma wartość, jaką niesie za sobą wpis. To model współpracy, który docelowo tworzyć ma długoterminową relację autora z odbiorcą, bazującą na zaufaniu.
Działania w obrębie Content Marketingu mają istotny wpływ na pozycjonowanie strony. Ba, dzisiaj jest to kluczowa forma promocji, która przekazuje największą moc domenom, dzięki umieszczaniu linku w wartościowych serwisach, bardzo mocno punktowanych przez Google. Obecnie znacznie większą wartość ma jeden link pochodzący z renomowanego serwisu, niż kilka tysięcy pochodzących z popularnych farm linków, czy skromnych zaplecz.
Atutem Content Marketingu jest wielowymiarowa forma udostępniania, którą gwarantują zadowoleni użytkownicy pod warunkiem dostarczania im wartościowej treści, którą mogą się dzielić i identyfikować. Publikują oni najczęściej w social media, blogach i stronach. Czasem również na forach internetowych.
To naturalna forma promocji i największa moc dla naszej domeny.
Jakie narzędzia wykorzystywane są w ramach Content Marketingu?
To bynajmniej nie tylko treść w formie artykułów i publikacji. Content Marketing wiążę się ze znacznie szerszym spectrum działania. W jego skład wchodzą między innymi:
webinary
ikonografiki
video
poradniki
artykuły sponsorowane
artykuły eksperckie
Rzetelne działania wymagają szeregu narzędzi, które pozwalają tworzyć posty i artykuły, mierzyć ich efektywność, a także sprawdzać, które elementy sprawdzają się najlepiej w kontekście podejmowanych działań.
Przykład: Tworząc ten artykuł i udostępniając go w kanałach mediów społecznościowych sprawdzamy, z którego medium było najwięcej wejść, reakcji i komentarzy. Na tej podstawie możemy określić, ile pieniędzy przeznaczymy na kampanie w konkretnym medium, jednocześnie mając świadomość, że przyniesie ona lepsze korzyści, niż w przypadku innych metod promocji. Koszt wejścia będzie np. dużo mniejszy na Facebooku niż na Instagramie.
Sumarycznie potrzebne są narzędzia do poszukiwania inspiracji, zbierania wiedzy, organizacji procesu, tworzenia treści, dystrybucji, promocji, oraz monitorowania i raportowania.
Internet oferuje bardzo wiele możliwości i rozwiązań. W każdym obszarze dostępnych jest kilka, lub kilkanaście pozycji, które gwarantują efektywną pracę i możliwość monitorowania efektów.
My w swojej pracy wykorzystujemy przede wszystkim:
Slack– do komunikacji między członkami zespołu i transferu pomysłów oraz danych
Tomato Timer – do kontroli czasu pracy w sekwencjach 25-minutowych.
Wiele z tych narzędzi posiada wielowymiarowe możliwośći wykorzystania, dlatego warto je sprawdzić.
Content Marketing, a pozycjonowanie
To aspekt, który jest najbardziej interesujący w kontekście promocji w organicznych wynikach wyszukiwania. Wpływ Content Marketingu na pozycjonowanie rośnie z roku na rok. Więcej o tym w naszym wpisie o pozycjonowaniu. Jeszcze kilka lat temu wystarczyła odpowiednia ilość linków skierowana w domenę główną, aby strona znalazła się bardzo szybko na topowych pozycjach.
Dzisiaj wszystko idzie w stronę wartości, przekazywanej za pomocą rzetelnie przygotowywanych artykułów (np. ten ?), które pozwalają poznać temat, uzyskać faktyczne dane, a autora móc uznać za eksperta. Dlatego tak ważna jest jakość tworzonej treści. Jeśli ten artykuł zostanie udostępniony czy podlinkowany przez osoby postronne to zdecydowanie będzie można uznać go za sukces.
Samo-pozycjonujące się artykuły w długim horyzoncie czasu to marzenie wielu pozycjonerów. Nie jest to jednak utopijna wizja. Jak pokazuje chociażby Michał Szafrański możliwe jest uzyskiwanie rok rocznie wejść na artykuł, który został opublikowany przed laty. Tak jest w przypadku jego wpisu o możliwościach obniżenia kosztów ogrzewania w zimie.
Bezpośrednie pozyskiwanie ruchu, dzięki CM
Content Marketing oprócz korzyści wynikających ze wzmacniania domeny i serwisu poprzez kierowanie do niego wartościowych linków posiada jeszcze jeden bardzo ważny atut. Jest machiną samonapędzającą ruch – o ile oczywiście jest wykonywany zgodnie ze sztuką. Co to oznacza? Ano artykuł, który rozwiązuje problem i posiada np. możliwość rozszerzenia o informacje zawarte na stronie internetowej lub bezpośrednio u właściciela witryny stwarza duże prawdopodobieństwo kontaktu ze strony czytelnika.
To właśnie jest moc dobrze napisanego artykułu. Pozwala w pewnym stopniu rozwiązać dany problem, zapraszając jednocześnie do kontaktu, aby czytelnik mógł uzyskać więcej informacji na dany temat, zdobyć szerszy ogląd lub zdecydować kompleksową usługę.
Wyróżnij się – storytelling w działaniu
Największą zagwozdką dla copywriterów i content marketerów jest zainteresowanie odbiorcy i przykucie jego uwagi. W poszukiwaniu rozwiązania problemu wywołania zaangażowania nastąpił powrót do klasycznej formy przekazywania informacji, jaką jest opowiadanie historii, czyli tzw. storytelling, wchodzący w skład copywritingu. W jego przypadku nie chodzi o zaprezentowanie konkretnego produktu, ani nachalne promowanie marki – kluczowe jest wywoływanie emocji.
Opowiadanie historii, stosowanie metafor, wprowadzenie charakterystycznego bohatera – to elementy, które mają zaintrygować odbiorcę i sprawić, że będzie on ciekaw historii. Przemycanie podprogowego przekazu, anegdoty czy morału w tym czasie? Jest jak najbardziej w cenie, a tak naprawdę stanowi wyraz najwyższego kunsztu.
Chodzi o to, aby marka przestała być tylko logo na produkcie, a stała się częścią większej idei.
Storytelling to zdecydowanie najskuteczniejsze narzędzie komunikacji człowieka. Opowiadanie historii wykorzystywane jest od stuleci, a od dłuższego czasu obecne jest wśród najbardziej rozpoznawalnych marek, takich jak Apple, Honda, Mariott, Coca-Cola, czy Xerox. W Polsce za tym trendem starają się podążać Żywiec, Wedel, czy Tymbark.
Podsumowując – daj się porwać w świat możliwości
Jak mawiał Jeff Bezos „Decydując się wyłącznie na to co wypali, tracisz bardzo wiele możliwości” – podobnie sprawa ma się w przypadku content marketingu. Decydując się wyłącznie na klasyczne metody promocji możesz stracić bardzo wiele – potencjalnych klientów, nieszablonowe źródła ruchu oraz dalekosiężne zasięgi. Tworząc przemyślane działania content marketingowo możesz tylko zyskać – bezpośrednich klientów z artykułów i wyższą pozycję w wyszukiwarce, dzięki wartościowym linkom.
Zapraszamy do współpracy. Skorzystaj z naszego briefu, aby poznać możliwości content marketingu!
Dlaczego inwestycja w audyt SEO zawsze się zwraca?
Audyt SEO to zazwyczaj pierwsza i jednocześnie podstawowa diagnostyka dla strony internetowej. Audyt można porównać do badania u lekarza, który musi je wykonać, aby określić stan naszego zdrowia. Jest niezbędnym elementem na drodze do poprawy widoczności i efektywności działania strony internetowej.
Ale od początku.
Czym jest audyt SEO?
To dokument zawierający kilkadziesiąt stron rzetelnego raportu, którego celem jest określenie aktualnej kondycji strony internetowej wraz z najważniejszymi obszarami, wymagającymi poprawy oraz możliwościami promocji. Uwagi zawarte w audycie wykorzystywane są min. przez programistów, redaktorów oraz inne osoby, które wchodzą w skład zespołu koncentrującego się na poprawie jakości SEO strony internetowej.
Istotną rolą audytu jest również uświadamianie Ciebie – zleceniodawcy, klienta w zakresie tego co jest konieczne do uwolnienia pełnego potencjału strony internetowej. Ważne jest, abyś miał świadomość działań zakulisowych, które są konieczne do wykonania – chodzi tutaj przede wszystkim o optymalizację kodu, ustawienie odpowiednich przekierowań i organizację treści. Zapoznanie się z audytem pozwoli Ci zrozumieć, jakie kroki będziemy musieli podjąć i na co będą wydawane Twoje pieniądze.
Zdarza się bowiem, że klienci nie mają świadomości na co wydawane są ich pieniądze w obszarze optymalizacji czy link bulidingu. Audyt SEO pozwala zwiększyć świadomość w tym obszarze i położyć solidne podwaliny pod dalszą współpracę, opartą np. o pozycjonowanie.
Jak bowiem powtarzamy wszystkim tym, którzy z nami współpracują – nowoczesne SEO to gra zespołowa.
Jakie są najważniejsze cele audytu SEO?
Jest ich kilka:
Analiza wszystkich elementów istotnych pod kątem SEO
Ocena optymalizacji i dostosowanie każdego z istotnych dla SEO elementów
Wskazanie mocnych i słabych punktów optymalizacji serwisu
Wskazówki dotyczące możliwości poprawy optymalizacji danego elementu
Wykrycie problemów w dostosowaniu strony internetowej do wytycznych dla Webmasterów
Stworzenie, a następnie wdrożenie audytu SEO stanowi w większości przypadków milowy krok dla rozwoju strony internetowej. W wielu przypadkach działania te pozwalają znacznie zwiększyć ruch i przyczynić się do wzrostu pozycji w wynikach organicznych.
Aktualnie jednym z najważniejszych kryteriów dla strony jest przystosowanie jej do najnowszych trendów użyteczności dla wyszukiwarek (jeśli chodzi o Google) oraz konstrukcja pozwalająca w prosty i sprawny sposób poruszać się użytkownikowi po serwisie (tzw. User Experience – sprawdź naszą ofertę).
Kiedy warto zdecydować się na audyt SEO?
Zasadniczo istnieją pewne sytuacje, które szczególnie skłaniają do wykonania audytu SEO. Jednak nawet w przypadku, gdy działania prowadzone przez agencje są efektywne – spojrzenie z zewnątrz – może pozwolić zająć dotąd nieznany obszar (np. jeśli chodzi o portale do zamieszczania artykułów sponsorowanych) lub poprawić rzeczy w pierwszej chwili niewidoczne (zazwyczaj w kodzie).
Można zatem wysnuć wniosek, że zawsze opłaca się audytować. Świeże spojrzenie zawsze daje możliwość dostrzeżenia czegoś pozornie niewidocznego. W życiu jest bardzo podobnie – audytowanie firm czy szkolenia osób, pozwalające odnaleźć potencjał umożliwiają bardzo często podniesienie efektywności.
Kiedy przeprowadzić audyt SEO?
Plan stworzenia nowej strony
Jeśli planujemy stworzyć stronę internetową to audyt jest elementem, który może oszczędzić bardzo duży pracy w późniejszych etapach. Dlaczego? Prawidłowa struktura strony, wraz z zaplanowanym linkowaniem wewnętrznym i przygotowaną treścią pozwoli od samego początku prowadzić procesy związane z SEO zgodnie z metodologią.
Jednocześnie działania na tym etapie pozwalają zabezpieczyć stronę przed wystąpieniem wielu problemów. W wielu przypadkach pozwala to również znacznie obniżyć koszty działań.
Moment stworzenia nowej strony
To czas, w którym wielu właścicieli serwisów i agencji decyduje się skorzystać z usług specjalisty SEO. Uwagi te najczęściej sprowadzają się do zgłoszenia podstawowych problemów, takich jak nasycenie słów kluczowych czy występowanie meta znaczników. Audyt na tym etapie bardzo często zorientowany jest także na możliwości promocyjne w Internecie.
Realizacja audytu na tym etapie wiąże się jednak z pewnym niebezpieczeństwem. Jest nim budżet klienta, którego środki w większości przypadków przekierowywane są na stworzenie strony internetowej i ewentualnie reklamę. Brak dołączenia kosztów związanych z audytem może prowadzić do niemożności wdrożenia go na stronie internetowej. Z czasem może okazać się nawet, że część zawartych w nim informacji jest nieaktualna, co oznaczać będzie wyrzucenie pieniędzy w błoto.
Wprowadzenie dużych zmian na stronie
To zdecydowanie dobry moment na wykonanie, a następnie wdrożenie audytu. W większości przypadków przypada on na moment zmiany wyglądu strony na nowy. Bardzo często dochodzi wtedy też do zmian w strukturze strony na bardziej nowoczesną i kompleksową. Często łączy się także kilka serwisów w jeden, tworząc w ten sposób duży portal.
To okres, w którym można redefiniować kierunek swoich działań na nowo. Audyt SEO pozwala na tym etapie określić zagrożenia dla witryny oraz stworzyć listę nowych słów kluczowych, które mogą zostać zajęte po jego wprowadzeniu. Audyt w tej formie umożliwia także sprawdzenie części serwisu lub najważniejszych słów kluczowych.
Eliminacja zagrożeń
Zdarza się, że pod wpływem nadmiernego linkowania lub nadmiaru treści w formie np. duplicate contentu można otrzymać filtr od Google. Audyt SEO na tym etapie umożliwi określenie przyczyn otrzymania filtra, oraz pozwoli dopasować odpowiednie działania, aby strona ponownie działała bez zastrzeżeń.
Chęć rozpoczęcia działań promocyjnych
Niezależnie od tego czy działania marketingowe były prowadzone przez inną agencję czy też przez samego właściciela, lub jeśli nie były prowadzone – konieczne jest przeprowadzenie Audytu SEO. Istotnym elementem tych działań jest stworzenie strategii promocyjnej, w skład której wejdzie min. analiza konkurencji, analiza widoczności oraz ukazanie aktualnego potencjału w Internecie.
Jaki jest koszt audytu SEO?
Audyt SEO zazwyczaj nie jest darmowy. Zdarzają się wyjątki – jak początkujące agencje, czy freelancerzy, zbierający projekty do portfolio. Darmowy audyt – jak wszystko co darmowe – niesie za sobą pewne ryzyka w postaci nie do końca rzetelnie wykonanej pracy lub wprowadzenia niepełnych zmian.
Koszt audytu SEO rozpoczyna się od 100zł dla niewielkich stron. Przeliczane jest to na około 10-20 godzin roboczych, które specjalista SEO musi poświęcić na analizę strony i wszystkich związanych z nią czynników.
Koszty audytu dla dużych serwisów sięgają nawet 5000-7000zł. Wszystko zależy od rozmiarów strony.
Czego mogę oczekiwać po audycie SEO?
Audyt SEO pozwoli zyskać świadomość co do aktualnej kondycji serwisu. Pozwoli też w czytelny sposób określić jakie elementy powinny zostać wdrożone. Jednocześnie powinien określać kroki, jakie powinny zostać podjęte w kontekście działań marketingowych.
Niezbędnym elementem całego procesu audytowania jest jego wdrożenie. Bez tego stanowi on tylko nic nie warty dokument. Wdrożenie audytu powinno poprawić pozycję na najważniejsze słowa kluczowe, zwiększyć ruch z wyników wyszukiwania, czy też zwiększyć wskaźnik zwrotu z inwestycji.
Pierwsze efekty wdrożenia audytu SEO widoczne są zazwyczaj po kilku tygodniach. Można je zmierzyć przy użyciu popularnych narzędzi, takich jak Google Analitycs, czy Google Search Console. Jednocześnie audyt – jeśli jest wykonany prawidłowo – pozwala określić strategię działania witryny na okres najbliższych kilku lub kilkunastu miesięcy.
Dlaczego inwestycja w audyt SEO zawsze się zwraca?
Wracając do pytania z tytułu. Poprawa ogólnej funkcjonalności strony zawsze prowadzi do wzrostu ruchu czy pozycji na kluczowe frazy. Poprawnie przeprowadzony i wdrożony audyt podnosi także konwersje, co prowadzi do wniosku, że jest to inwestycja, która zawsze się zwraca.
Matematyka w tej materii nie kłamie – jeśli audyt kosztuje 1000zł, a jeden nasz lead wart jest przeciętnie 200zł (np. w przypadku konsultacji dietetycznych) to, aby zwrócił się on w pełni musimy sprzedać 5 konsultacji. W przypadku uśrednionej liczby wyszukań na frazę Dietetyk Bielsko wynoszącej ok. 500, potrzebujemy konwersji na poziomie 1%, co przy zoptymalizowanej stronie i nawet nie najwyższej pozycji powinno być realnym minimum do osiągnięcia.
Warto wiedzieć, że ta skrócona analiza nie uwzględnia klientów, którzy wracają do nas po kolejne usługi. Jeśli z pięciu wróci chociaż jeden to okaże się, że cały proces audytowania okazał się inwestycją „in plus”.