dobrze wykonawszy pracę

Dlaczego inwestycja w audyt SEO zawsze się zwraca?

Audyt SEO

Audyt SEO to skarbnica wiedzy dotyczącej strony internetowej lub sklepu. To kompleksowa analiza, która pokazuje słabe punkty i możliwości ich poprawy.
To wreszcie dokument, który wskazuje obszary niewykorzystanego potencjału i potencjalne źródła ruchu. Chcesz wiedzieć na czym polega? Wyjaśniamy poniżej.

Szukasz sprawdzonych rozwiązań?

Audyt SEO to zazwyczaj pierwsza i jednocześnie podstawowa diagnostyka dla strony internetowej. Audyt można porównać do badania u lekarza, który musi je wykonać, aby określić stan naszego zdrowia. Jest niezbędnym elementem na drodze do poprawy widoczności i efektywności działania strony internetowej.

Ale od początku.

Czym jest audyt SEO?

To dokument zawierający kilkadziesiąt stron rzetelnego raportu, którego celem jest określenie aktualnej kondycji strony internetowej wraz z najważniejszymi obszarami, wymagającymi poprawy oraz możliwościami promocji. Uwagi zawarte w audycie wykorzystywane są min. przez programistów, redaktorów oraz inne osoby, które wchodzą w skład zespołu koncentrującego się na poprawie jakości SEO strony internetowej.

Istotną rolą audytu jest również uświadamianie Ciebie – zleceniodawcy, klienta w zakresie tego co jest konieczne do uwolnienia pełnego potencjału strony internetowej. Ważne jest, abyś miał  świadomość działań zakulisowych, które są konieczne do wykonania – chodzi tutaj przede wszystkim o optymalizację kodu, ustawienie odpowiednich przekierowań i organizację treści. Zapoznanie się z audytem pozwoli Ci zrozumieć, jakie kroki będziemy musieli podjąć i na co będą wydawane Twoje pieniądze.

Zdarza się bowiem, że klienci nie mają świadomości na co wydawane są ich pieniądze w obszarze optymalizacji czy link bulidingu. Audyt SEO pozwala zwiększyć świadomość w tym obszarze i położyć solidne podwaliny pod dalszą współpracę, opartą np. o pozycjonowanie.

Jak bowiem powtarzamy wszystkim tym, którzy z nami współpracują – nowoczesne SEO to gra zespołowa.

Jakie są najważniejsze cele audytu SEO?

Cele audytu SEO

Jest ich kilka:

  • Analiza wszystkich elementów istotnych pod kątem SEO
  • Ocena optymalizacji i dostosowanie każdego z istotnych dla SEO elementów
  • Wskazanie mocnych i słabych punktów optymalizacji serwisu
  • Wskazówki dotyczące możliwości poprawy optymalizacji danego elementu
  • Wykrycie problemów w dostosowaniu strony internetowej do wytycznych dla Webmasterów

Stworzenie, a następnie wdrożenie audytu SEO stanowi w większości przypadków milowy krok dla rozwoju strony internetowej. W wielu przypadkach działania te pozwalają znacznie zwiększyć ruch i przyczynić się do wzrostu pozycji w wynikach organicznych.

Aktualnie jednym z najważniejszych kryteriów dla strony jest przystosowanie jej do najnowszych trendów użyteczności dla wyszukiwarek (jeśli chodzi o Google) oraz konstrukcja pozwalająca w prosty i sprawny sposób poruszać się użytkownikowi po serwisie (tzw. User Experience – sprawdź naszą ofertę).

Kiedy warto zdecydować się na audyt SEO?

Dlaczego warto wybrać audyt SEO?

Zasadniczo istnieją pewne sytuacje, które szczególnie skłaniają do wykonania audytu SEO. Jednak nawet w przypadku, gdy działania prowadzone przez agencje są efektywne – spojrzenie z zewnątrz – może pozwolić zająć dotąd nieznany obszar (np. jeśli chodzi o portale do zamieszczania artykułów  sponsorowanych) lub poprawić rzeczy w pierwszej chwili niewidoczne (zazwyczaj w kodzie).

Można zatem wysnuć wniosek, że zawsze opłaca się audytować. Świeże spojrzenie zawsze daje możliwość dostrzeżenia czegoś pozornie niewidocznego. W życiu jest bardzo podobnie – audytowanie firm czy szkolenia osób, pozwalające odnaleźć potencjał umożliwiają bardzo często podniesienie efektywności.

Kiedy przeprowadzić audyt SEO?

  • Plan stworzenia nowej strony

Jeśli planujemy stworzyć stronę internetową to audyt jest elementem, który może oszczędzić bardzo duży pracy w późniejszych etapach. Dlaczego? Prawidłowa struktura strony, wraz z zaplanowanym linkowaniem wewnętrznym i przygotowaną treścią pozwoli od samego początku prowadzić procesy związane z SEO zgodnie z metodologią.

Jednocześnie działania na tym etapie pozwalają zabezpieczyć stronę przed wystąpieniem wielu problemów. W wielu przypadkach pozwala to również znacznie obniżyć koszty działań.

  • Moment stworzenia nowej strony

Audyt SEO dla nowej strony

To czas, w którym wielu właścicieli serwisów i agencji decyduje się skorzystać z usług specjalisty SEO. Uwagi te najczęściej sprowadzają się do zgłoszenia podstawowych problemów, takich jak nasycenie słów kluczowych czy występowanie meta znaczników. Audyt na tym etapie bardzo często zorientowany jest także na możliwości promocyjne w Internecie.

Realizacja audytu na tym etapie wiąże się jednak z pewnym niebezpieczeństwem. Jest nim budżet klienta, którego środki w większości przypadków przekierowywane są na stworzenie strony internetowej i ewentualnie reklamę. Brak dołączenia kosztów związanych z audytem może prowadzić do niemożności wdrożenia go na stronie internetowej. Z czasem może okazać się nawet, że część zawartych w nim informacji jest nieaktualna, co oznaczać będzie wyrzucenie pieniędzy w błoto.

  • Wprowadzenie dużych zmian na stronie

To zdecydowanie dobry moment na wykonanie, a następnie wdrożenie audytu. W większości przypadków przypada on na moment zmiany wyglądu strony na nowy. Bardzo często dochodzi wtedy też do zmian w strukturze strony na bardziej nowoczesną i kompleksową. Często łączy się także kilka serwisów w jeden, tworząc w ten sposób duży portal.

To okres, w którym można redefiniować kierunek swoich działań na nowo. Audyt SEO pozwala na tym etapie określić zagrożenia dla witryny oraz stworzyć listę nowych słów kluczowych, które mogą zostać zajęte po jego wprowadzeniu. Audyt w tej formie umożliwia także sprawdzenie części serwisu lub najważniejszych słów kluczowych.

  • Eliminacja zagrożeń

Zdarza się, że pod wpływem nadmiernego linkowania lub nadmiaru treści w formie np. duplicate contentu można otrzymać filtr od Google. Audyt SEO na tym etapie umożliwi określenie przyczyn otrzymania filtra, oraz pozwoli dopasować odpowiednie działania, aby strona ponownie działała bez zastrzeżeń.

  • Chęć rozpoczęcia działań promocyjnych

Niezależnie od tego czy działania marketingowe były prowadzone przez inną agencję czy też przez samego właściciela, lub jeśli nie były prowadzone – konieczne jest przeprowadzenie Audytu SEO. Istotnym elementem tych działań jest stworzenie strategii promocyjnej, w skład której wejdzie min. analiza konkurencji, analiza widoczności oraz ukazanie aktualnego potencjału w Internecie.

Jaki jest koszt audytu SEO?

Audyt SEO zazwyczaj nie jest darmowy. Zdarzają się wyjątki – jak początkujące agencje, czy freelancerzy, zbierający projekty do portfolio. Darmowy audyt – jak wszystko co darmowe – niesie za sobą pewne ryzyka w postaci nie do końca rzetelnie wykonanej pracy lub wprowadzenia niepełnych zmian.

Koszt audytu SEO rozpoczyna się od 100zł dla niewielkich stron. Przeliczane jest to na około 10-20 godzin roboczych, które specjalista SEO musi poświęcić na analizę strony i wszystkich związanych z nią czynników.

Koszty audytu dla dużych serwisów sięgają nawet 5000-7000zł. Wszystko zależy od rozmiarów strony.

Czego mogę oczekiwać po audycie SEO?

Audyt SEO oczekiwania

Audyt SEO pozwoli zyskać świadomość co do aktualnej kondycji serwisu. Pozwoli też w czytelny sposób określić jakie elementy powinny zostać wdrożone. Jednocześnie powinien określać kroki, jakie powinny zostać podjęte w kontekście działań marketingowych.

Niezbędnym elementem całego procesu audytowania jest jego wdrożenie. Bez tego stanowi on tylko nic nie warty dokument. Wdrożenie audytu powinno poprawić pozycję na najważniejsze słowa kluczowe, zwiększyć ruch z wyników wyszukiwania, czy też zwiększyć wskaźnik zwrotu z inwestycji.

Pierwsze efekty wdrożenia audytu SEO widoczne są zazwyczaj po kilku tygodniach. Można je zmierzyć przy użyciu popularnych narzędzi, takich jak Google Analitycs, czy Google Search Console. Jednocześnie audyt – jeśli jest wykonany prawidłowo – pozwala określić strategię działania witryny na okres najbliższych kilku lub kilkunastu miesięcy.

Dlaczego inwestycja w audyt SEO zawsze się zwraca?

Wracając do pytania z tytułu. Poprawa ogólnej funkcjonalności strony zawsze prowadzi do wzrostu ruchu czy pozycji na kluczowe frazy. Poprawnie przeprowadzony i wdrożony audyt podnosi także konwersje, co prowadzi do wniosku, że jest to inwestycja, która zawsze się zwraca.

Matematyka w tej materii nie kłamie – jeśli audyt kosztuje 1000zł, a jeden nasz lead wart jest przeciętnie 200zł (np. w przypadku konsultacji dietetycznych) to, aby zwrócił się on w pełni musimy sprzedać 5 konsultacji. W przypadku uśrednionej liczby wyszukań na frazę Dietetyk Bielsko wynoszącej ok. 500, potrzebujemy konwersji na poziomie 1%, co przy zoptymalizowanej stronie i nawet nie najwyższej pozycji powinno być realnym minimum do osiągnięcia.

Warto wiedzieć, że ta skrócona analiza nie uwzględnia klientów, którzy wracają do nas po kolejne usługi. Jeśli z pięciu wróci chociaż jeden to okaże się, że cały proces audytowania okazał się inwestycją „in plus”.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1
2
2