dobrze wykonawszy pracę

Czym jest marketing w wyszukiwarkach? Kompleksowy poradnik!

Marketing w wyszukiwarkach - informacje

Walka o pozycje powoli odchodzi do lamusa. Dzisiaj nowym trendem jest walka o ruch, która niekoniecznie musi wiązać się z obecnością na topowych miejscach w wyszukiwarce. Nowoczesne SEO to przede wszystkim ruch kierowany za pomocą Content Marketingu. W tym wpisie wyjaśnimy wszystkie podstawy dotyczące procesu pozycjonowania strony internetowej.

Szukasz sprawdzonych rozwiązań?

Marketing w wyszukiwarkach to szereg działań podejmowanych w sposób przemyślany, którego celem jest stworzenie strony przyjaznej wyszukiwarce i użytkownikom, będącej w efekcie na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania. Działania marketingowe opierają się na tworzeniu wartości w obrębie działalności danej firmy czy marki osobistej. Im bowiem bardziej wartościowa i przydatna jest strona, tym wyższe szanse ma ona na osiągnięcie wysokich pozycji w wyszukiwarce.

Część działań związanych z marketingiem w wyszukiwarkach podejmowanych jest przez właścicieli witryn w sposób nieświadomy. Zakładają i prowadzą blogi, tworzą wartościowe wpisy, udostępniają je w kanałach mediów społecznościowych. Uczestniczą w wywiadach, z których kierują linki do swojej strony internetowej. Wszystkie te aspekty wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Ale czy tylko one? O tym poniżej.

Czym jest marketing w wyszukiwarkach?


Marketing w wyszukiwarkach - analiza GA

 

Pozycjonowanie, będące podstawą marketingu w wyszukiwarkach jest procesem długofalowym, który polega na scharakteryzowaniu witryny w oparciu o odpowiednie słowa kluczowe i nadanie im wartości poprzez merytoryczne wpisy i rozszerzenie informacji na temat poszczególnych zagadnień. To wszystkie działania podejmowane w celu zwiększenia widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania.

Wyniki wyszukiwania dzielą się na:

 • Reklama płatna Google Ads
 • Google Maps
 • Wyszukania organiczne

Optymalizacja Mapy Google

Reklama płatna Google Ads

Jeśli wpiszemy w wynikach wyszukiwania frazę „hydraulik Warszawa” to w pierwszej kolejności pojawią się wyszukania z tzw. reklamy płatnej Google Ads. To model reklamowy opierający się na systemie bliźniaczo podobnym do telefonu na kartę. Wpłacamy 100zł, koszt jednego kliknięcia użytkownika na frazę „hydraulik Warszawa” to 5zł. W związku z tym możemy w tym budżecie uzyskać 20 wyświetleń reklamy.

Czy jednak któryś z odwiedzających witrynę wykona telefon i zamówi produkt lub usługę?

Zależy to od wielu czynników, ale jednym z nich jest odpowiednia optymalizacja strony i strategiczne ułożenie przycisków Call to Action (kliknij, aby wykonać akcję). Więcej o C2A znajdziesz tutaj.

O płatnej reklamie w formie Google Ads więcej informacji znaleźć będzie można na końcu wpisu.

Mapy Google

Mapy Google to forma pozycjonowania lokalnego, która opiera się na lokalizacji w systemie Google. Pozwala ona umieścić pinezkę w systemie map, z lokalizacją biura lub siedziby firmy. To bardzo prosta formuła, która pozwala pozyskiwać ruch z okolicy. Wpływ na pozycję mają tutaj opinie użytkowników i ich ilość. Największą wartość dają opinie od tzw. lokalnych przewodników, czyli osób zaufanych dla Google

Wyszukania organiczne

To, co tygryski lubią najbardziej.

Dlaczego? Dlatego, że w ujęciu długofalowym wysoka pozycja w wyszukaniach organicznych daje najlepsze rezultaty. Przede wszystkim działania podejmowane w tym zakresie mogą być określane jako naturalne. Oznacza to, że właściciele tych witryn nie płacili Google za pozycję, a jedynie podejmowali działania zgodne z polityką – działając na własną rękę lub korzystając z pomocy agencji.

Wyniki wyszukania mogą różnić się od siebie w zależności od fraz, jakie wpiszemy w wyszukiwarce. Różnicę stanowić będą przede wszystkim wyszukania lokalne np. Strony Internetowe Bielsko i wyszukania globalne np. Pozycjonowanie. Wyniki mogą kształtować się różnie, w zależności od ilości stron korzystających z Google Ads i map Google.

Ciekawostka: Systemy nawigacji Google potrafią doskonale rozpoznać naszą lokalizację i dopasować do tego wyniki wyszukiwania. Co to oznacza? Będąc w Bielsku-Białej lub okolicy i wpisując frazę pozycjonowanie lub pozycjonowanie Bielsko-Biała otrzymamy takie same wyniki wyszukiwania.

Co to jest SEO?

Z angielskiego SEO to skrót od Search Engine Optimizatio, czyli optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych. W skrócie jest to szereg działań prowadzących do optymalizacji treści, optymalizacji kodu i struktury witryny internetowej, a także profilu linkowego.

Optymalizacja treści to:

 • przygotowanie unikalnej, merytorycznej treści, która będzie dawać wartość użytkownikowi i odpowiadać na jego pytania w obrębie działalności danej firmy lub danego zagadnienia,
 • zastosowanie we wpisach znaczników, takich jak nagłówki, pogrubienia, podkreślenia i pochylenia, wpływających na przejrzystość przekazu i w efekcie optymalizację pod badający algorytm Google,
 • strategiczne opracowanie menu strony  i elementów, które przyczyniają się do wewnętrznego linkowania serwisu.

Zakres optymalizacji kodu to:

 • poprawienie szybkości ładowania strony, poprzez zmniejszenie objętości kodu i ilości wczytywanych plików i obrazów,
 • wykorzystanie odpowiedniej hierarchii nagłówków (h1, h2, h3), metatagów i adresów URL,
 • stworzenie responsywnej wersji strony internetowej, czyli dostosowania jej do wymagań urządzeń mobilnych,

Optymalizacja profilu linków to:

 • prawidłowa proporcja między linkami dofollow, a nofollow,
 • ilość linków i domen, z których pochodzą linki,
 • umiejętne umieszczanie linków w słowach kluczowych,
 • linkowanie wewnętrzne.

Co to jest SEM?

SEM - czym jest

Z angielskiego SEM to skrót od Search Engine Marketing, czyli marketingu w wyszukiwarkach. W skrócie możemy określić ją jako całość działań promocyjnych prowadzących do poprawienia widoczności w Internecie i uzyskania wymiernych korzyści za tym idących. W skład SEM wchodzą kampanie linków sponsorowanych, optymalizacje stron internetowych i pozycjonowanie.

SEM to pojęcie znacznie szersze niż SEO. Można powiedzieć, że SEO wchodzi w skład SEM.

Całość działań SEM opiera się na skalowalnych narzędziach, które pozwalają optymalizować konwersje i przeprowadzać kampanie reklamowe nastawione na konkretny cel. Szeroki zakres możliwości pozwala konkretnie dostosowywać słowa kluczowe i frazy do potrzeb. Jednocześnie całość działań daje relatywnie szybkie rezultaty, a ilość wyświetleń czy interakcji jest ściśle skorelowana z ilością funduszy przeznaczonych na reklamę. Większość działań związanych z SEM to bowiem kampanie reklamowe w modelu PPC, czyli z angielskiego Pay Per Click, oznaczające płatność po kliknięciu, lub wykonaniu innej interakcji.

W rezultacie im wyższe nakłady na SEM, tym lepsze i szybsze efekty.

Co ma pozytywny wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania?

Kluczowe pytania dla marketingu w wyszukiwarkach

Na jakość działań w obrębie pozycjonowania wpływ ma bardzo wiele czynników. postaramy się krok po kroku wyjaśnić, które elementy i w jaki sposób decydują o pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Wartościowe linki

Google polubi naszą stronę, jeśli prowadzić do niej będą linki z wartościowych stron. Co to oznacza? Jeśli domena ma duży staż, posiada bogaty profil linkowy (czyli prowadzą do niej wartościowe strony) i jakościowe treści, które udostępniane są naturalnie przez czytelników i w efekcie znajduje się ona wysoko w wynikach wyszukiwania to uzyskując link kierujący do niej możemy być przekonani, że przeniesie ona swoją moc na naszą domenę.

To powód, dla którego rośnie popularność artykułów sponsorowanych – są to bowiem linki ze stron uznawanych przez Google za przydatne i dające wartość.

Prawidłowa struktura strony

Stworzenie strony internetowej to jedno. Stworzenie zoptymalizowanej strony internetowej to drugie. To drugie wymaga znacznie więcej czasu i planowania, ale w długim horyzoncie czasowym jest znacznie bardziej korzystne. Kluczowe czynniki to strategiczne rozplanowanie linkowania wewnętrznego i indeksowania najważniejszych podstron.

Zaplanowane linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne umożliwia rozdzielenie przepływu page ranku pomiędzy podstronami danego serwisu. Stworzenie odpowiedniej korelacji wpływa pozytywnie na widoczność witryny w wyszukaniach organicznych.

Dobór słów kluczowych

Znaczenie słów kluczowych w marketingu w wyszukiwarkach

Jednym z najważniejszych czynników w kontekście pozycjonowanie jest odpowiedni dobór słów kluczowych. W tym kontekście podstawę stanowi przeprowadzenie audytu SEO, który pozwala określić jakie frazy są najczęściej wyszukiwane w danej branży.

Przykładowo w kontekście agencji marketingowej większość wyszukań oscyluje wokół fraz:

 • tworzenie stron internetowych,
 • pozycjonowanie stron internetowych,
 • optymalizacja treści na stronie internetowej,
 • kampanie Google Ads,
 • kampanie w mediach społecznościowych,
 • branding w Internecie.

Decyzja o wyborze słów kluczowych podejmowana powinna być na podstawie wyników z analizy narzędzi takich jak Ahrefs.

Optymalizacja słów kluczowych

Słowa kluczowe - optymalizacja pod SEO

Po wybraniu słów kluczowych bardzo ważnym aspektem jest optymalizacja słów kluczowych, czyli zaplanowanie pojawienia się fraz co najmniej kilkukrotnie w treści witryny, w nagłówkach <h1>, <h2>, <h3> i w tytule strony. W kontekście wzmacniania wartości słów kluczowych warto pamiętać o tym, aby frazy odmieniać przez przypadki i wykorzystywać synonimy.

Przykład: strony internetowe Bielsko <-> strona internetowa Bielsko.   

Jednocześnie warto skorzystać z możliwości, jakie daje tzw. długi ogon. Jego działanie najłatwiej zobrazować na przykładzie:

Fraza podstawowa – strony internetowe

Długi ogon – strony internetowe Bielsko-Biała

W przypadku fraz z długiego ogona wykorzystuje element lokalizacji przekazując największą moc na frazę strony internetowe.

Merytoryczna treść

Na pozycję strony wpływ ma wartość witryny. Merytoryczna treść to jedna z najbardziej klarownych dróg do wysokiej pozycji w wyszukiwarce. Ale czy łatwo stworzyć wartościowe treści? W obliczu ilości informacji w sieci nie jest to oczywiste.

Kluczowe w tym kontekście jest przygotowanie unikalnych wpisów blogowych i treści na stronę, najlepiej w oparciu o swoją własną wiedzę. Im większa wartość artykułów, tym większa szansa na udostępnianie przez czytelników. Co z kolei przekazuje moc domenie. W celu uzyskania wysokiej jakości treści warto skorzystać z profesjonalnego copywritingu.

Page Speed, czyli szybkość ładowania strony

Od dłuższego czasu szybkość ładowania strony uznawana jest za jeden z czynników wpływających na pozycję w wynikach wyszukiwania. Można ją sprawdzić za pomocą narzędzia o nazwie PageSpeed Insights, które równocześnie pokazuje elementy, które należy poprawić, aby strona ładowała się szybciej.

Poprawa szybkości ładowania to również ukłon w stronę użytkowników, którzy nie będą już musieli czekać tyle czasu, aby załadować witrynę. Wpłynie to pozytywnie na zmniejszenie współczynnika odrzuceń.

Page Speed Insights - znaczenie dla SEO

 

Responsywność witryny

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na pozycjonowanie strony jest jej responsywność, czyli adaptacja do urządzeń mobilnych. Odpowiednie dopasowanie strony do telefonów czy tabletów, z zachowaniem przejrzystości i wszystkich najważniejszych funkcji gwarantuje uzyskanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.

Pozycjonowanie w formie długiego ogona

Moc witrynie przekazują zarówno frazy z krótkiego, jak i długiego ogona. Przykładowo – fraza pozycjonowanie to krótki ogon, natomiast długi ogon w tym przypadku to np. pozycjonowanie Bielsko-Biała. Korzystanie z długiego ogona może umożliwić nam upieczenie przysłowiowych dwóch pieczeni na jednym ogniu, bo w jednym momencie pozycjonujemy dwie frazy.

Co ma negatywny wpływ na marketing w wyszukiwarkach?

Spośród wielu działań podejmowanych w obrębie strony internetowej, kilka z nich może okazać się zabójcze dla wyników wyszukiwania naszej witryny, a nawet doprowadzić do zablokowania strony przez wyszukiwarkę Google.

Nadmierna ilość niskiej jakości linków

Wiele agencji marketingowych wychodzi z założenia, że najlepszą formą pozycjonowania jest umieszczanie dużej ilości linków różnego pochodzenia na danej stronie internetowej. Nie jest to jednak takie proste.

Linkbuilding stanowi podstawę pozycjonowania. Jednak po aktualizacji o wdzięcznej nazwie Pingwin  strony nie posiadające wartości, a próbujące przekazywać moc za pomocą linków nie są już tak promowane przez algorytm, jak miało to miejsce kilka lat temu.

Obecnie liczy się przede wszystkim jakość linków. Dlatego warto skupić swoje działania na content marketingu.

Duplikacja treści

Pozycjonowanie - duplikaty treści

Kopiując treści z innych stron internetowych jesteśmy na prostej drodze do zablokowania jej przez wyszukiwarkę Google.

Na stronie powinny znajdować się wyłącznie unikalne treści. Najlepiej o wysokiej jakości merytorycznej, przekazujące wartość w danej dziedzinie.

Dlaczego warto zatem wybrać usługi profesjonalnego copywritera?

Kanibalizacja słów kluczowych

Kanibalizacja słów kluczowych w pozycjonowaniu oznacza, że to samo słowo kluczowe zostało użyte do optymalizacji kilku podstron. W efekcie robot Google sam wybiera stronę, która ma się wyświetlać pod dane zapytanie. Zazwyczaj wybiera nie tą stronę, którą chciałby właściciel strony, co prowadzi do dużej nieefektywności działań.

Kluczowe w tym kontekście jest odpowiednie zaplanowanie słów kluczowych i dostosowanie ich do podstron, aby uniknąć kanibalizacji.

Ile trwa marketing w wyszukiwarkach?

Czas trwania marketing w wyszukiwarkach

To zależy. Nie ma niestety jednej uniwersalnej metody, określającej termin osiągnięcia zamierzonych rezultatów.

Wpływ na to ma wiele czynników. Począwszy od trudności fraz i konkurencji, przez budżet miesięczny, aż po staż domeny i zaangażowanie w prowadzenie strony. Plusem jest natomiast fakt, że możemy dowolnie manipulować poszczególnymi wskaźnikami, np. zwiększyć budżet, lub kupić stażową domenę.

Za bezpieczną długość możemy przyjąć 6 miesięcy. To czas, w którym witryna zagnieździ się w wynikach wyszukiwania, nabierze nieco stażu i przy przemyślanych działaniach będziemy otrzymywać moc z linków zewnętrznych i linków wewnętrznych.

Zazwyczaj osiągnięcie topowych miejsc w wyszukiwarce zajmuje od 6 do 12 miesięcy. Po uzyskaniu zamierzonych pozycji stroną należy się nadal opiekować i publikować nowe wpisy, zdjęcia i filmy. Raz osiągnięta pozycja zazwyczaj nie jest  dana na zawsze.

Działania podejmowane w długim horyzoncie czasu, z zachowaniem najwyższych standardów staranności i jakości, oraz zgodnie z aktualnymi algorytmami Google pozwolą uzyskać rzeczywisty ruch na stronie, który przełoży się bezpośrednio na ilość klientów.

Istnieją firmy, który oferują płatność wyłącznie za efekt. Uzyskują one bardzo często wysokie pozycje na frazy nieposiadające konkurencji, lub o stosunkowo niskiej ilości wyszukań. To działanie nie przekładające się na ruch na stronie. Dowiedz się więcej o tym, co wchodzi w skład nowoczesnego SEO.

Jakie są koszty marketingu w wyszukiwarkach?

Jaki jest koszt marketingu w wyszukiwarkach

Dobry i efektywny marketing w wyszukiwarkach nie jest usługa tanią i dającą szybki efekt. Patrząc dalekowzrocznie jest to jednak jedna z najpewniejszych inwestycji, jakie podjąć może firma. Każdy z nas jest bowiem użytkownikiem wyszukiwarki i każdy wyszukuje różnych haseł. Ruch w Internecie rośnie z każdym dniem. Coraz więcej firm decyduje się również na współpracę z firmą zajmującą się pozycjonowaniem.

Na rynku można spotkać się z agencjami, które oferują pozycjonowanie za kwoty rzędu kilkuset złotych miesięcznie. Niestety takie działania nie mają racji bytu i nie przynoszą wymiernych korzyści. Szanujące się firmy pozycjonujące rozpoczynają działania od budżetu na poziomie kilku tysięcy miesięcznie. Cena ta zazwyczaj idzie w górę, w zależności od trudności fraz i konkurencji.

Budżet można zwiększyć i oczekiwać szybszych efektów lub monopolizacji rynku. Część pieniędzy można również przeznaczyć na kampanię płatną Google Ads. 

Działania marketingowe zazwyczaj poprzedza audyt, który pozwala określić trudność fraz, konkurencyjność i ilość wyszukań na poszczególne hasła. 

W cenie abonamentu miesięcznego otrzymujesz:

 • raport z przeprowadzanych działań
 • aktualne pozycje w wynikach wyszukania
 • wszelkie informacje na temat linkowania
 • propozycje dalszych działań
 • miejsca, z których chcemy pozyskiwać linki

Płatność w formie abonamentu czy rozliczenie za efekt?

Plan marketing w wyszukiwarkach

To częste pytanie, zadawane przez osoby zainteresowane pozycjonowaniem.

Rozliczenie za efekt to opłata za usługę naliczana pod warunkiem osiągnięcia zamierzonych pozycji w wyszukiwarce, np. miejsce w TOP5 na frazę Pozycjonowanie Bielsko. W tej sytuacji klient płaci każdego miesiąca za osiągniętą pozycję. To model, który był podstawą współpracy jeszcze kilka lat temu. W teorii bowiem jest on korzystny dla klienta. Czy jednak nie posiada on wad?

W swojej pracy stosujemy wyłącznie wynagrodzenie abonamentowe. Dlaczego? Pozycja w wyszukiwarce jest w dużej mierze uzależniona od algorytmów Google. Roboty indeksujące strony zostały zaprojektowane w taki sposób, że nie lubią one nienaturalnych działań, podejmowanych przez pozycjonerów. W związku z tym co jakiś czas algorytm zostaje zmieniony, aby na nowo zdefiniować wyniki wyszukiwania i przede wszystkim obniżyć pozycje stron, które swoje wyniki zawdzięczają nienaturalnym działaniom.

Co to oznacza? Decydując się na rozliczenie w modelu za efekt, głównym celem firmy pozycjonujące jest osiągnięcie płatnych z punktu widzenia umowy pozycji. W celu ich osiągnięcia konieczna jest inwestycja, ale bez sowitego kapitału ze strony klienta ciężko to osiągnąć. Wtedy firmy zmuszone są korzystać ze stron oferujących masowe linkowanie witryn – a wtedy łatwo o filtr, lub nagłe obniżenie pozycji na skutek zmiany algorytmu. W tej sytuacji najbardziej pokrzywdzony będzie klient, którego strona nie będzie akceptowana przez Google i z dużą dozą prawdopodobieństwa, któregoś dnia wypadnie z czołowych pozycji, za które ów klient przez długi czas będzie musiał płacić.

Płatność abonamentowa pozwala zaplanować naturalne działania związane z wzrostem danej witryny. Budżet na poziomie kilku tysięcy pozwala skorzystać z najlepszych i najbardziej naturalnych metod promowania strony, takich jak:

 • artykuły sponsorowane na wartościowych stronach,
 • wpisy na blogach o dużym zasięgu,
 • udostępnianie własnych lub gościnnych artykułów w kanałach mediów społecznościowych,
 • współpraca z influencerami,
 • umieszczenie wartościowych linków na wieloletnich domen.

Marketing w wyszukiwarkach – pozycjonowanie, a Google Ads

Pozycjonowanie to nie Google Ads. Pozycjonowanie to tworzenie ruchu organicznego w obrębie witryny, a Google Ads to reklama płatna, która dobrze zoptymalizowana pozwala znajdować się na najwyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania.

Google Ads można porównać do działania telefonu na kartę. Wpłacamy określoną sumę do systemu, np. 100zł i w tej cenie chcemy uzyskiwać wyświetlenia na frazę „pozycjonowanie”. Algorytm wylicza nam koszt za kliknięcie, np. na poziomie 5zł i w efekcie w założonym budżecie otrzymujemy 20 kliknięć.

Z puli 20 kliknięć możemy stworzyć relacje z klientem i zaoferować mu swoje usługi, jeśli ten zdecyduje się wykonać telefon, lub wypełnić formularz kontaktowy.

Stosunek ilości kliknięć do wykonanych przez potencjalnego klienta interakcji nazywamy konwersją. Celem wszystkich działań marketingowych jest jak najwyższa konwersja. Zależy ona od wielu czynników, ale jednym z nich jest odpowiednio zoptymalizowana strona internetowa i umiejętne ustawienie przycisków Call to Action.

Czemu moja strona nie osiąga topowych pozycji? Krótkie FAQ!

Najważniejsze pytania i odpowiedzi dla pozycjonowania

Poniżej najczęściej zadawane pytania, wraz z krótkimi odpowiedziami.

 Dlaczego warto zdecydować się na pozycjonowanie strony internetowej?

Pozycjonowanie to szereg działań, których celem jest zwiększenie wartości strony i w efekcie uzyskanie topowych pozycji w wyszukiwarce. Ruch z wyszukiwarek to duży potencjał dla każdej branży. To nienachalna forma reklamy, która jest przede wszystkim skalowalna, dzięki wykorzystaniu narzędzi, takich jak Ahrefs czy Serplab.

Czy pozycjonowanie to proces jednorazowy?

Zdecydowanie nie. Wartościowe pozycjonowanie, którego celem jest poprawa widoczności w sieci zakłada regularne publikacje i aktualizacje na stronie, połączone z aktywnością w mediach społecznościowych.

Ile muszę czekać na efekty?

To zależy – od budżetu i zakresu realizowanych działań. Minimalny okres to 3 miesiące, ale zazwyczaj jest to 6-9 miesięcy.

Jak mogę sprawdzić wasze działania?

Każdemu z naszych klientów udostępniamy konto Google Analitycs, które pozwala śledzić ruchy na stronie i sprawdzać jej wzrost.

Na jaki okres podpisujemy umowę?

Umowa podpisywana jest na czas nieokreślony, z miesięcznym okresem wypowiedzenia.

 W jaki sposób będę się dowiadywał o postępach kampanii?

Na życzenie udostępnimy raport z naszych działań. Przedstawimy w nim informacje, statystyki i pozycje.

Jakich metod używacie?

Skupiamy się wyłącznie wokół działań White Hat, czyli pozycjonowania zgodnego z algorytmami wyszukiwarki. Wykorzystujemy przede wszystkim copywriting, content marketing i nasze autorskie metody.

Czego będziecie ode mnie oczekiwać?

Zaangażowania i współpracy. Naszym celem jest wzrost popularności witryny przez działania naturalne. W związku z tym będziemy musieli kooperować, aby strona była regularnie aktualizowana i wzbogacana o nowe materiały.

Współpraca w zakresie pozycjonowania

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1
2
2